Arhiva

Prima achizitie la ce sa fiu atent -Ford Mondeo 2008

Subiecte si Liste care nu mai sunt in actualitate

Moderator: Automatistul

Prima achizitie la ce sa fiu atent -Ford Mondeo 2008

Mesajde Tudor.P » 13 Feb 2013, 21:20

Buna seara.

Nu am gasit discutia asta pe forum dar daca exista va rog sa ma indrumati spre ea. Pe scurt iata ce ma intereseaza:


Sunt la prima achizitie auto si am gasit un Ford Mondeo Titanium X 1997cm Putere 140 CP / 103 kW navi touchscreen mare adusa din strainatate..etc. In anunt scrie -impecabila-. Dar felul meu paranoic m-a facut sa caut ce acte trebuie sa iau cu mine cand o cumpar si am gasit o discutie in care o persoana a uitat sa ceara fiscalul masinii - fara acel fiscal nu o poate inmatricula cu numere negre.
Acest lucru nu il stiam si din acest motiv va intreb si va rog sa imi spuneti un check list pe care sa il urmez cand imi cumpar masina. Tin sa mentionez din nou ca e prima achizitie pe care o fac personal. Si nu vreau sa fiu pacalit.

1. La ce sa fiu atent -starea masinii
2. Ce acte sa ma asigur ca nu omit sa cer proprietarului.

si 3. La ce taxe sa ma astept. RCA. Inmatriculare (ii voi pune numere rosii trei luni) ITP am inteles ca e obligatoriu ca masina sa il aibe facut deja, chiar daca e luata din alta tara
Tudor.P
Incepator
 
Mesaje: 22
Membru din: 13 Feb 2013, 20:41
Maşina: Ford

Re: Prima achizitie la ce sa fiu atent -Ford Mondeo 2008

Mesajde andrei0241 » 14 Feb 2013, 01:57

Pentru starea masinii vezi in sectiunea Mondeo mk4.

Pentru acte, vezi aici. Cazul colegului fara fiscal era cu masina deja inmatriculata in Romania, ceea ce la tine nu e cazul.

ITP'ul nu e obligatoriu daca nu s'au cerut numere rosii. Oricum RAR'ul (autentificarea) trebuie sa il refaci cand o treci pe numele tau, chiar daca ar fi fost deja facut

Cat despre masina impecabila/ ca noua/ tzipla si mai stiu eu cum ... sa vezi ce misto le fac samsarii de la +300k de zici ca n'are mai mult de 50k ;)
Avatar utilizator
andrei0241
1nsane Member
 
Mesaje: 2571
Membru din: 15 Apr 2009, 14:17
Localitate: Constanta
Maşina: Fiesta 2008 1.4 Tdci

Re: Prima achizitie la ce sa fiu atent -Ford Mondeo 2008

Mesajde Officer » 14 Feb 2013, 12:17

Obsedat de ordine si disciplina.
Avatar utilizator
Officer
Elodia
 
Mesaje: 5942
Membru din: 21 Mai 2006, 14:38
Localitate: Ilfov
Maşina: Nu mai am ford :(


Înapoi la Arhiva

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 15 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 15 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1283 pe 23 Apr 2024, 16:22

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login