Arhiva

Sfat cumparare / achizitie Mondeo MK4 second hand

Subiecte si Liste care nu mai sunt in actualitate

Moderator: Automatistul

Sfat cumparare / achizitie Mondeo MK4 second hand

Mesajde Alexisander » 30 Ian 2014, 21:19

Cum am zis, la mine tata a platit ultima oara in jur de 650 ron, cu tot cu reducere de bonus, nu face la cel mai ieftin RCA pentru masina asta.

Insa pentru o persoana cu varsta de 20 de ani... asigurarea este exagerat de mare, ei aplica ideea cum ca tinerete si carnet de putin timp = pericol public.

Cip2, ce ai estimat tu acolo e cam "pe bune" si e pentru cel mai ieftin RCA, daca lucrezi pe firme mai scumpe... ai cam pus-o grav la 20 de ani.

Traiasca tatal, de aceea e bine sa cumparam masini pe numele lui, dar... evident... sa nu avem frati :)).

Pentru MK4 benzina 2.0, RCA 12 luni, fara bonus malus de vreun fel.

Varsta 26-30 ani, carnet de 6-10 ani:
Carpatica: 996 ron
Astra: 1697 ron
Asirom 3119 ron
Omniasig: 4489 ron

Deci pentru varsta de 20 de ani... grav...
Ultima oară modificat de DGAlexandru pe 30 Ian 2014, 23:19, modificat 1 dată în total.
Motiv: Avertisment pt. offtopic.
Sometimes the only way to gain your superiors respect is to defy him.

Ford Mondeo MK4 Limuzina 2008, 2.0i 16v benzina 145cp
Avatar utilizator
Alexisander
Gold Member
 
Mesaje: 641
Membru din: 07 Sep 2013, 15:12
Maşina: Ford Mondeo

Re: Sfat cumparare / achizitie Mondeo MK4 second hand

Mesajde Alexisander » 30 Ian 2014, 21:44

Varsta 54 ani, carnet din 1980 ani:
City insurance: 542 ron
Carpatica: 628 ron
Astra: 631 ron
Asirom 740 ron
Omniasig: 1270 ron

Tatal meu parca la Allianz Tiriac are si cred ca B8 avea, asa tin minte. Singurul lui accident a fost in 1993 cand i-a alunecat masina cu 20km/h pe pavaj inghetat si a spart stopul altei maisini. Dupa reducerea de Bonus malus plateste cam 650 ron. Nu stiu exact cifrele, dar ideea este: traiasca tata (cat timp nu ai frati e ok sa cumperi masina pe numele lui)
Sometimes the only way to gain your superiors respect is to defy him.

Ford Mondeo MK4 Limuzina 2008, 2.0i 16v benzina 145cp
Avatar utilizator
Alexisander
Gold Member
 
Mesaje: 641
Membru din: 07 Sep 2013, 15:12
Maşina: Ford Mondeo

Re: Sfat cumparare / achizitie Mondeo MK4 second hand

Mesajde dumbravaandrei » 31 Ian 2014, 12:29

Eu am 25 de ani, Domiciliul la sat in Jud Botosani, 7 ani de permis, nici o dauna, la Mondeo-ul asta la urmatorul rca fac B1 (da, bonus-malus se reseteaza cu masina... figurezi cu cnp+vin. se schimba una din ele, pleci de la b0) si platesc RCA 1725 RON (Cea mai ieftina pe piata - anul trecut in aprilie).

Si da.. cand iti iei ORICE masina, trebuie sa fii constient ca unul este pretul de achizitie, CU TOTUL ALTUL este costul de rulare al masinii. Masina mare => preturi mai mari.
In medie pe mine ma costa cam 850 de ron / luna sa circul cu masina, aici exceptand costul de achizitie, dar tinand seama de : taxe, rovigneta, combustibil, RCA, revizii, spalat etc. Mai adaugi anvelope si vezi unde ajungi.
Eu cu tot ce am cheltuit cu masina (inclusiv pretul de achizitie - luata ca si perioada de amortizare 3 ani) raportat la numarul de kilometri efectuati pana acum a rezultat intr-un cost/km de 0.7 Ron. Daca era sa fac kilometrii astia cu alte mijloace de transport, cheltuiam cel putin dublu. Asa ca pentru mine masina reprezinta profit si un bun rentabil daca fac pe an mai mult de 30000 km cu ea. Intre 25-30 de mii sunt "undeva pe 0" iar sub 25 de mii, masina asta nu ar mai renta. Din aprilie anul trecut si pana astazi am facut 34.725 km cu ea. Deci anul asta a rentat.

Cam astea sunt calculele de care cel putin eu am tinut cont si le-am facut inainte sa iau masina si care pana acum s-au potrivit si imi confirma ca am facut o INVESTITIE, nu o ACHIZITIE.
Ultima oară modificat de DGAlexandru pe 01 Feb 2014, 12:13, modificat 1 dată în total.
Motiv: Avertisment pt. offtopic.
Avatar utilizator
dumbravaandrei
Incepator
 
Mesaje: 70
Membru din: 16 Apr 2013, 14:06
Localitate: Brasov
Maşina: Ford Mondeo 2.0 TDCI
VIN: WF0EXXGBBE8C42444


Înapoi la Arhiva

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 3 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 3 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1197 pe 04 Aug 2014, 15:23

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login