Legislaţie

Vanzare cumparare masina abia intrata in tara

Discuţii despre legislaţia în vigoare, codul rutier, taxe, asigurări RCA sau Casco, etc

Moderatori: KomandantuR, adicristea

Vanzare cumparare masina abia intrata in tara

Mesajde Arian88 » 11 Aug 2013, 18:18

Procedura Vanzare-Cumparare masina din Germania + numere rosii.
Urmeaza sa cumpar o masina care va ajunge in tara peste 2 saptamani prin 2 modalitati.
Prima si cea mai buna ar fi sa mi-o aduca pana in Bucuresti si sa fac aici demersuri de vanzare-cumparare si sa-i scot ulterior numere rosii eu ca proprietar.
A doua ar fi sa o aduca la el in Cluj si sa merg eu sa o iau de acolo. Ideea e ca daca o aduce pe platforma inseamna ca nu are numere valabile si nu stiu cum sa fac sa ajung cu ea in Bucuresti. Merg sa o verific (pierd cateva ore bune), merg sa fac vanzare-cumparare + numere rosii (le scoate el de acolo pe numele lui? sau cum?) E posibil sa raman peste noapte in Cluj ca sa pot face si verificare si vanzare-cumparare in Cluj?
Inca o intrebare, daca el abia o aduce in tara si o cumpar eu, cum e cu certificatul fiscal care imi trebuie la inmatriculare? Trebuie sa aibe din Germania? sau trebuie sa scoata unul din Romania?
Avatar utilizator
Arian88
Incepator
 
Mesaje: 3
Membru din: 06 Iun 2013, 09:33
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford

Re: Vanzare cumparare masina abia intrata in tara

Mesajde marius3k » 11 Aug 2013, 18:31

Fa un contract de vanzare-cumparare intre neamt si tine. Cauta si printeaza un "kaufvertrag" si nu mai ai dileme in viata. ;)
De vanzare: Ceasuri ST170, Navigatie Pioneer Avic F910bt, strut bar Focus mk1

Flota: Mondeo MK4 2.2TdCi, Focus C-Max 2.0TdCi, Volkswagen T4 Multivan
Avatar utilizator
marius3k
1nsane Member
 
Mesaje: 2767
Membru din: 21 Iun 2007, 21:54
Maşina: Mondeo 2.2tdci Titanium X Sport C-MAX2.0tdci Trend X Sport

Re: Vanzare cumparare masina abia intrata in tara

Mesajde Arian88 » 11 Aug 2013, 18:42

Masina a fost cumparata de un roman care lucreaza in Germania si o aduce in tara peste 2 sapt. A cumparat-o din Luxemburg. Contract V-C oricum fac, ma interesa in procedura cu numere rosii daca va trebui sa ma duc dupa ea in Cluj. Pot sa cer numere rosii din Cluj dupa ce mi-o trec in posesie? Sau trebuie sa ceara el si abia dupa sa fac contract V-C? Ideea e ca nu as vrea sa raman peste noapte in Cluj.
Avatar utilizator
Arian88
Incepator
 
Mesaje: 3
Membru din: 06 Iun 2013, 09:33
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford

Re: Vanzare cumparare masina abia intrata in tara

Mesajde marius3k » 11 Aug 2013, 19:28

Iti face el un rand de numere rosii, astfel poti merge cu masina acasa. Pentru a evita certificat fiscal, etc. fa cum te-am sfatuit mai sus.
De vanzare: Ceasuri ST170, Navigatie Pioneer Avic F910bt, strut bar Focus mk1

Flota: Mondeo MK4 2.2TdCi, Focus C-Max 2.0TdCi, Volkswagen T4 Multivan
Avatar utilizator
marius3k
1nsane Member
 
Mesaje: 2767
Membru din: 21 Iun 2007, 21:54
Maşina: Mondeo 2.2tdci Titanium X Sport C-MAX2.0tdci Trend X Sport


Înapoi la Legislaţie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 8 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 8 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1283 pe 23 Apr 2024, 16:22

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login