Legislaţie

Folie geamuri fata.

Discuţii despre legislaţia în vigoare, codul rutier, taxe, asigurări RCA sau Casco, etc

Moderatori: KomandantuR, adicristea

Folie geamuri fata.

Mesajde mirco_pludi » 22 Iul 2021, 18:07

Salut băieți!!!Zilele trecute băiatul meu a fost oprit în trafic de agenții de poliție și amendat pe motive ca avea folie aplicată pe geamurile laterale fata, amendat si luat talonul.Este o folie transparenta antiefractie care are transparenta de 78%,cu timbru aplicat si un certificat de la cei care au montat.I- au spus că dacă vrea talonul să se ducă la RAR.A fost la RAR dar cei de acolo au spus că pe ce baza au luat talonul,ca folia este legală ,că nu au măsurat cu nici un aparat( polițiștii) claritatea foliei.Este că și cum ti- a luat permisul de băutură fără să îți pună fiola s-au să recolteze probe de sânge.Intrebare ar fi: unde sa depun contestatia ținând cont că cei de la RAR nu au dat nici o foaie nimic la mâna.???Amenda este destul de mare...se anulează??? PV când a fost întocmit,baiatul meu nu a fost întrebat dacă are ceva de obiectat...Nu e acesta un abuz???
mirco_pludi
Member
 
Mesaje: 331
Membru din: 10 Aug 2015, 19:24
Maşina: Ford

Re: Folie geamuri fata.

Mesajde Mihai L » 23 Iul 2021, 08:39

Ca fapt divers, masina are cumva geamuri cu o tenta oarecare...?
Nu de alta, dar si eu le-am dat jos pe fata pentru ca desi folia in sine era OK, venea peste cei 15% ai geamului.
Si de la RAR sa nu-i dea o hartie ca au masurat transparenta totala??? in ce baza recupereaza talonul?
Focus. Ford Focus. Sea Grey.
2006 Ford Focus Wagon TDCi, 1.6/109 CP
Imagine
Imagine
My pictures on Flikr
Avatar utilizator
Mihai L
 
Mesaje: 10794
Membru din: 25 Apr 2006, 17:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Wagon Trend CL 2006, 1.6l/109CP, Sea Grey

Re: Folie geamuri fata.

Mesajde mirco_pludi » 23 Iul 2021, 15:11

În baza faptului că ei nu au avut nici un aparat de măsurarea transparenței si ca nici nu au vrut să se uite pe actele celor care au pus folia si in care spun că sunt atestați RAR.In plus una din foliile de pe geam a fost dată jos si practic nu este nici o diferență între ele....Ei( polițiștii) practic au cerut să vadă portbagajul si au văzut doar timbrul care e lipit pe geam...atât....Dacă timbrul acela era lipit fără folie pe ei nu îi interesau......Geamul din fabrica are 5% opacitate...folia 12%. Total 17% opacitate si83% transparenta...Deci???
mirco_pludi
Member
 
Mesaje: 331
Membru din: 10 Aug 2015, 19:24
Maşina: Ford

Re: Folie geamuri fata.

Mesajde Mihai L » 31 Iul 2021, 21:54

Folia spui initial ca are 78% transparenta. Acum are 88%???
Geamurile din fabrica au in general mai mult de 5%.

Oricum, Politia iti returneaza talonul dupa ce iti da RAR o hartie ca ai remediat problema, ma gandesc. Adica ajungi la RAR cu masina si cu PV ca ti-au ridicat talonul, ei verifica si nu-ti dau nicio hartie???
Nu stiu daca cei de la Politie au aparate de masura a transparentei geamurilor.
(cand a trebuit sa le dau jos aveau un soi de mostrar la ITP, ca idee)
Legat de obiectii... Le putea trece inainte sa semneze.
Focus. Ford Focus. Sea Grey.
2006 Ford Focus Wagon TDCi, 1.6/109 CP
Imagine
Imagine
My pictures on Flikr
Avatar utilizator
Mihai L
 
Mesaje: 10794
Membru din: 25 Apr 2006, 17:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Wagon Trend CL 2006, 1.6l/109CP, Sea Grey

Re: Folie geamuri fata.

Mesajde VIPER » 31 Iul 2021, 22:23

Pai depinde despre ce masina e vorba si cum sunt geamurile din fabrica. La Mondeo le-am avut cu tenta verzuie din fabrica, de exemplu.
"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Focus Mk3.5 1.5TDCi 120CP PowerShift 2017
Imagine
Avatar utilizator
VIPER
 
Mesaje: 7385
Membru din: 01 Mar 2007, 23:41
Localitate: Bucuresti, RO
Maşina: Ford Focus Mk3.5, 1.5 TDCi, Titanium


Înapoi la Legislaţie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 6 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 6 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1197 pe 04 Aug 2014, 15:23

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login