Legislaţie

Ce trebuie sa stim cand ne opreste politia

Discuţii despre legislaţia în vigoare, codul rutier, taxe, asigurări RCA sau Casco, etc

Moderatori: KomandantuR, adicristea

Re: Ce trebuie sa stim cand ne opreste politia

Mesajde alin_betiu » 06 Dec 2008, 22:47

Salutare , sunt nou in lumea soferilor si a fordistilor,numai 5 luni si deja mi-au zburat 6 puncte penalizare , cum? va spun imediat pentru ca eu cred ca nu-i corect, asa ca astept si eu o idee de la cei mai versati.
DN70 Craiova-Severin, veneam dinspre Pic si mergeam spre Filiasi, circulam cu 84 km/h, nu purtam centura pentru ca tocmai iesisem de la benzinarie .Exact la iesire din Craiova cand sa intru pe DN ma opreste politia , in spatele masini de politie ,,Limita de viteza 50km ... eu aveam 84 ma trage pe dreapta se prezinta si-mi cere actele la control le inmanez intocmeste procesu si-mi da amenda 324 Rona cu posibilitatea de plata in 48 ore la jumatate adica 162 Ron si 6 puncte penalizare.
Acum intreb : Pentru nepurtarea centurii si depasire legala cu 34 km ti se pot lua 6 puncte penalizare si 6 puncte amenda=324 Ron? Stiu ca pentru centura se ia 2 p penalizare iar pentru depasirea cu 31 -40 km/h a vitezei maxime admise se iau 4p amenda.Asta cum basca mea a facut calculul ? A adunat punctele penalizare cu punctele amenda?

Cu stima .
Unu` nou in randu-l vostru .
Daca vrei sa schimbi lumea,incepe cu tine insuti. (GHANDI)
Avatar utilizator
alin_betiu
Incepator
 
Mesaje: 21
Membru din: 06 Noi 2008, 18:18
Localitate: Craiova
Maşina: Fo.Fo Ghia 1.6L Zetec 100Cp 1999
VIN: VZ081516284581354

Re: Ce trebuie sa stim cand ne opreste politia

Mesajde MIHAI770 » 07 Dec 2008, 18:13

centura: 2-3 puncte amenda si 2 penalizare
viteza 31-40km/h: 6-8 puncte amenda si 4 penalizare
TOTAL: 8-11 puncte amenda si 6 penalizare

Nu mai stiu sigur cat este valoarea punctului amenda, dar tin minte ca era 54ron, deci ai luat 6 de amenda si 6 penalizare.
Caut pentru Fiesta 2001: http://forum.clubford.ro/viewtopic.php?f=131&t=98585
Fordu'i Ford! :)
Avatar utilizator
MIHAI770
Member
 
Mesaje: 408
Membru din: 06 Sep 2008, 12:48
Maşina: Fiesta 2001, 60cp, 3 usi, detango
VIN: Foooofiiiiiiiiiii

Re: Ce trebuie sa stim cand ne opreste politia

Mesajde valiinves » 07 Dec 2008, 19:10

Ia uitati ce golanii am gasit eu:

O metoda cum sa scapati, fara sa incalcati legea, de amenzile date de Politia rutiera, Politia de ordine publica, Jandarmeria sau orice alta institutie a statului abilitata sa aplice sanctiuni contraventionale, celebrele amenzi.

va prezintam o metoda cum sa scapati, fara sa incalcati legea, de amenzile date de Politia rutiera, Politia de ordine publica, Jandarmeria sau orice alta institutie a statului abilitata sa aplice sanctiuni contraventionale, celebrele amenzi.

De exemplu, un sofer este amendat de catre un agent de circulatie, mult prea zelos, ca a depasit linia continua. Amenda legala prevazuta de legea care reglementeaza circulatia pe drumurile publice este de 225 de lei, echivalentul a 4,5 puncte amenda si 6 puncte de penalizare.

Dupa constarea contraventiei de catre agentul de circulatie, acesta are obligatia sa va intrebe daca aveti de facut observatii. Sfatul nostru este sa spuneti ce anume observatii aveti de facut, cea mai des folosita de foarte multa lume este urmatoarea "constatarea nu corespunde adevarului" care trebuie mentionata de politist.

Urmatorul pas legal care trebuie facut de politist este sa va intrebe daca doriti sau nu sa semnati procesul verbal si sa luati un exemplar.

Putina lume stie ca ordonanta de urgenta a Guvernului 2/2001, privind regimul juridic al contraventiilor, lasa multe portite pentru ca amenda sa nu mai fie achitata niciodata.

Daca soferul depistat ca a incalcat Codul Rutier refuza sa semneze procesul verbal, agentul este obligat sa aduca un martor, cu care, atentie, se va putea face doar dovada refuzului de catre conducatorul auto de a semna procesul verbal si a primi un exemplar, nu de atestare a savarsirii contraventiei.

In fata acestei situatii, procesul verbal va fi trimis la domiciul soferului, unde trebuie sa ajunga in maxim de 30 de zile. Articolul 27 din OUG 2/2001, prevede ca una din cele doua posibilitati de comunicare a procesului verbal va fi prin posta, cu confirmare de primire. Acest lucru presupune ca destinatarul / soferul sau pietonul trebuie sa semneze de primire a procesului verbal. Daca nu este acasa sau daca locuieste la alta adresa decat cea din buletin o perioada de zece zile sau pur si simplu nu merge la Posta sa ridice procesul verbal si sa semneze, documentul va fi trimis inapoi la Politie. Posta pastreaza corespondenta vreme de 10 zile.

In acest caz Politia Rutiera fie retrimite documentul prin Posta fie aplica cea de-a doua varianta de comunicare prevazuta de acelasi articol 27, "prin afisare la domiciliul sau la sediul contravenientului. Operatiunea de afisare se consemneaza intr-un proces verbal semnat de cel putin un martor".

Portita legala de scapare care se afla in Ordonanta 2/2001, este prevazuta de art. 14. Acest articol stabileste ca "executarea sanctiunii amenzii contraventionale se prescrie daca procesul-verbal de constatare a contraventiei nu a fost comunicat contravenientului in termen de o luna de la data aplicarii sanctiunii" (adica data cand a fost scris / intocmit de politist).

Cu alte cuvinte, daca Politia nu poate face dovada ca v-a comunicat procesul verbal in termen de 30 de zile, sub semnatura dvs., amenda de 225 de lei nu mai poate fi executata de catre Directia Finantelor Publice.



Alte sfaturi pentru a evita amenda pentru camerele radar:
- Pentru radarele fixe puteti alege un nume dintr-un necrolog, din orice ziar, al unei persoane care a decedat dupa data depistarii si comunicati Politiei, ca si asa nu au cum sa constatate ca nu e asa. Acest nume il puteti trece in invitatia pe care o primiti de la Politia Rutiera de a comunica numele persoanei care a condus autoturismul depistat ca a circulat peste limita legala. De mentionat ca fotografiile facute de camerele radar surprind autoturismul doar din spate, deci identificarea soferului dupa fata nu poate fi efectuata. In acest caz, Politia Rutiera NU poate aplica sanctiunea si NU poate face dovada ca persoana decedata trecuta de dvs. in invitatie a condus sau nu autoturismul.
- Trimiteti instiintarea cu plata la destinatar, adica sa plateasca Politia cand primeste scrisoarea cu datele persoanei careia i-ati incredintat masina. In acest caz Politia nu va achita taxele si plicul se intoarce la dvs. Asa aveti dovada ca ati comunicat, dar pe banii Politiei, care nu vrea sa platesca si scapati!
:)) =)) =))
Ford Mondeo 2002 2.0 TDCI 131 CP
WFOWXXGBBW1E43387

Mama prostilor....... e mereu gravida !
Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii - nu li se intampla prea des.
Avatar utilizator
valiinves
1nsane Member
 
Mesaje: 2235
Membru din: 21 Oct 2007, 02:05
Localitate: Focsani
Maşina: Ford Mondeo wagon 2002 2.0 TDCI 131CP gri metalizat
VIN: WFOWXXGBBW1E43387

Re: Ce trebuie sa stim cand ne opreste politia

Mesajde Officer » 08 Dec 2008, 13:01

"Trimiteti instiintarea cu plata la destinatar, adica sa plateasca Politia cand primeste scrisoarea cu datele persoanei careia i-ati incredintat masina. In acest caz Politia nu va achita taxele si plicul se intoarce la dvs. Asa aveti dovada ca ati comunicat, dar pe banii Politiei, care nu vrea sa platesca si scapati!"

asta e super tare :)

Oricum daca nu trimit scrisoarea cu confirmare de primire, asa cum si fac de obicei, poti sa nici nu raspunzi. Dupa 6 luni de la savarsirea contraventiei, daca nu emit PV... la revedere.
Obsedat de ordine si disciplina.
Avatar utilizator
Officer
Elodia
 
Mesaje: 5942
Membru din: 21 Mai 2006, 14:38
Localitate: Ilfov
Maşina: Nu mai am ford :(

Re: cum sa scapam de radare...

Mesajde xxl_cm » 08 Dec 2008, 19:13

e utila doar informatia cu modul de redactare al contestatiei. restul actelor si poza ti le vor arata in instanta, daca faci contestatie.
FORD = Fix Or Repair Daily
Avatar utilizator
xxl_cm
1nsane Member
 
Mesaje: 2222
Membru din: 02 Iul 2008, 18:06
Localitate: Bucuresti+Brasov
Maşina: Ford Fiesta 1.3 benzina+GPL 2006
VIN: WF0DXXGAJD6T81498

Re: cum sa scapam de radare...

Mesajde Alen » 08 Dec 2008, 19:18

Mariustom,214897 scrie:Acelaşi lucru se discută şi aici :-"

Oare n-ar trebui unite topicurile ? ;)

ba da
asta am sa si fac !
L.E.: le gasiti la pag.4-5, nu stiu de ce le-a dus acolo...mi le-a datat in aprilie si le-a postat in ordine cronologica :-O
Avatar utilizator
Alen
 
Mesaje: 7364
Membru din: 15 Apr 2007, 20:19
Localitate: Bacau
Maşina: Ford Fiesta 2007 1.4 TDCi

Re: Ce trebuie sa stim cand ne opreste politia

Mesajde potzocu » 10 Dec 2008, 22:58

se intampla ieri seara, nu eram eu la volan ci un prieten. suntem opriti de un echipaj (2 membri) si ni se cer actele la control.
se uita la o parte din ele, il intreaba pe sofer daca a consumat alcool si ne lasa sa plecam.

ceea ce nu inteleg eu: cu ce drept ne-a oprit??? controlul de rutina parca era interzis sau s-a dat drumul din nou la control de rutina?

citez din codul rutier: 22 ian 2007
"Este interzis controlul de rutină asupra traficului rutier, oprirea
autovehiculelor pentru control urmând a se face numai atunci când, prin observare
directă ori cu mijloacele tehnice certificate, se constată încalcarea regulilor de
circulaţie, precum şi atunci când există date şi informaţii că s-au comis infracţiuni sau
contravenţii, că autovehiculele vizate transportă bunuri, valori provenite din
săvârşirea unor fapte ilicite, ori persoane urmărite conform legii, sau când se execută
acţiuni tematice, punctuale, prilej cu care oprirea tuturor autovehiculelor ce fac parte
dintr-o anumită categorie este necesară;"

deci pot sa le dau peste nas??? sau e vechi regulamentul?
FORD MONDEO GHIA TDCI 2000cmc 96kw
Life is a temporar thing, don`t waste it!
DRIVE SAFE!!! In Romania 2009-2010 =>2568 DECESE cauzate de accidente rutiere. 9406 RANITI GRAV in accidente rutiere. Numaratoarea continua!
Cine urmeaza????
Conduceti prudent! sigur cineva drag asteapta sa va intoarceti acasa....
Avatar utilizator
potzocu
Member
 
Mesaje: 437
Membru din: 13 Iun 2007, 11:21
Localitate: Oradea
Maşina: Mondeo 2.0TDCI 96kw
VIN: WF05XXGBB52J20500

Re: Ce trebuie sa stim cand ne opreste politia

Mesajde MIHAI770 » 11 Dec 2008, 08:10

nu scrie asa ceva pe nicaieri...
Caut pentru Fiesta 2001: http://forum.clubford.ro/viewtopic.php?f=131&t=98585
Fordu'i Ford! :)
Avatar utilizator
MIHAI770
Member
 
Mesaje: 408
Membru din: 06 Sep 2008, 12:48
Maşina: Fiesta 2001, 60cp, 3 usi, detango
VIN: Foooofiiiiiiiiiii

Re: Ce trebuie sa stim cand ne opreste politia

Mesajde potzocu » 11 Dec 2008, 20:39

nu scrie? hmm atunci fisierul atasat pe la inceputul topicului cu prevederile codului rutier nu este ok.
o fi din ceva sursa neoficiala....
si totusi e permis sau nu controlul de rutina?
FORD MONDEO GHIA TDCI 2000cmc 96kw
Life is a temporar thing, don`t waste it!
DRIVE SAFE!!! In Romania 2009-2010 =>2568 DECESE cauzate de accidente rutiere. 9406 RANITI GRAV in accidente rutiere. Numaratoarea continua!
Cine urmeaza????
Conduceti prudent! sigur cineva drag asteapta sa va intoarceti acasa....
Avatar utilizator
potzocu
Member
 
Mesaje: 437
Membru din: 13 Iun 2007, 11:21
Localitate: Oradea
Maşina: Mondeo 2.0TDCI 96kw
VIN: WF05XXGBB52J20500

Re: Ce trebuie sa stim cand ne opreste politia

Mesajde stewie » 11 Dec 2008, 22:49

Controlul de rutina asupra traficului rutier.
Oprirea autovehiculelor pentru control se face numai atunci cand, prin observare
directa ori cu mijloacele tehnice certificate, se constata incalcarea regulilor de circulatie,
precum si atunci cand exista date si informatii ca s-au comis infractiuni sau contraventii, ca
autovehiculele vizate transporta bunuri, valori provenite din savarsirea unor fapte ilicite ori
persoane urmarite conform legii ori cand se executa actiuni tematice, punctuale, unde
oprirea tuturor autovehiculelor care fac parte dintr-o anumita categorie este necesara.
Nu este necesar constatarea doar a unor anumite tipuri de contraventii pentru a se
opriri autovehiculul. Este suficient de ex: rerespectarea regulilor privind portul centurii de
siguranta, folosirea telefonului mobil, nefunctionarea luminilor, existenta avariilor, aspectul
necorespunzator al autovehiculului. Cu alte cuvinte, portul centurii de siguranta reduce
printre altele si din posibilitatea de a fi oprit de un agent de politie rutiera.

http://www.politiarutieraiasi.ro/downlo ... ctiune.pdf
Avatar utilizator
stewie
Gold Member
 
Mesaje: 804
Membru din: 23 Aug 2007, 23:35
Localitate: Iasi
Maşina: Ford Focus, 2002, 1.8TDCI, 85KW, Hatchback
VIN: WF0AXXGCDA2T13719

Re: Ce trebuie sa stim cand ne opreste politia

Mesajde MIHAI770 » 12 Dec 2008, 08:02

Alooo documentul ala e din 2005.
Plus de asta e un concept, nici macar o dispozitie interna si nici OG si nici lege...

Oricum.. am gasit ceva interesant in fisierul atasat prin prima pagina:
Precizăm că operatorii sunt obligaţi să aibă la ei, pe toată durata executării
serviciului, atestatul de verificare metrologică a echipamentului, atestatul de lucru cu
aparatele radar, documentele de identitate personale, ale autoturismului şi pe cele de
constatare, precum şi registrul de evidenţă a abaterilor, însă nu sunt obligaţi să le
prezinte decât organelor de control abilitate.

PS: daca vrei sa aflii din sursa oficiala, intreaba-i la bpr@b.politiaromana.ro si ne zici si noua aici...
Caut pentru Fiesta 2001: http://forum.clubford.ro/viewtopic.php?f=131&t=98585
Fordu'i Ford! :)
Avatar utilizator
MIHAI770
Member
 
Mesaje: 408
Membru din: 06 Sep 2008, 12:48
Maşina: Fiesta 2001, 60cp, 3 usi, detango
VIN: Foooofiiiiiiiiiii

Re: Ce trebuie sa stim cand ne opreste politia

Mesajde tatyflorin » 17 Dec 2008, 15:32

MIHAI770,338913 scrie:Oricum.. am gasit ceva interesant in fisierul atasat prin prima pagina:
Precizăm că operatorii sunt obligaţi să aibă la ei, pe toată durata executării
serviciului, atestatul de verificare metrologică a echipamentului, atestatul de lucru cu
aparatele radar, documentele de identitate personale, ale autoturismului şi pe cele de
constatare, precum şi registrul de evidenţă a abaterilor, însă nu sunt obligaţi să le
prezinte decât organelor de control abilitate.
CORECT! si pentru asta trebuie sa faci plangere in instanta pentru anularea procesului verbal de contraventie.

TIP: Chiar daca ati facut-o de oaie, nu semnati. Ei sunt obligati sa va trimita amenda in 30 zile acasa, pentru a putea respecta legea. Daca ei nu dovedesc ca ati primit amenda acasa in 30 zile, procesul verbal e lovit de nulitate absoluta. Adica faceti plangere la Judecatoria de care apartine zona producerii evenimentului, si castigati. Puteti cere sa fiti judecati in lipsa. Nu mai stiu articolul, cautati-l pe net... "Ei" pot dovedi ca ati primit amenda doar prin semnatura titularului de la adresa - doar nu o semnati, nu? - sau prin afisare pe usa cu semnatura unui martor - ceea ce e cam putin probabil la volumul de munca si nr politistilor alocati....
In plus, puteti sa faceti un memoriu adresat Sectiei de unde face parte individul, si, in cazul castigarii contestatiei, acel politist nu are voie ca pe parcursul unui an sa ia prime si sa fie avansat. Legal vorbind..> In alta ordine de idei, nu cade niciunui politai bine un astfel de memoriu, ca nu poti la nesfarsit sa te faci ca nu le vezi, indiferent cum te intelegi cu superiorii. Abordati diplomat discutia si din punctul asta de vedere, si veti vedea rezultatele.... La mine, excelente. Nu am stiut asta pana cand nu am facut plangere impotriva unei amenzi pentru nepurtarea centurii. Si am castigat, si am avut numai de castigat... citind despre...

PS: Daca totusi semnati amenda, nu recunoasteti fapta in scris. La observatiile conducatorului auto treceti exact opusul a ceea ce a scris politaiul in amenda. Altfel nu mai aveti nicio sansa.

Bafta!
Focus Futura Turnier TDcI 2002, 85 kW
tatyflorin
Gold Member
 
Mesaje: 562
Membru din: 03 Dec 2008, 00:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: ford focus futura 2002 tdCI

Re: Ce trebuie sa stim cand ne opreste politia

Mesajde popescub » 24 Dec 2008, 13:18

tatyflorin,342361 scrie:Ei sunt obligati sa va trimita amenda in 30 zile acasa, pentru a putea respecta legea. Daca ei nu dovedesc ca ati primit amenda acasa in 30 zile, procesul verbal e lovit de nulitate absoluta. Adica faceti plangere la Judecatoria de care apartine zona producerii evenimentului, si castigati.


Nu e logic. Cum sa fac plangere impotriva unei amenzi de care nu am cunostinta?

Acum 2 zile m-a prins un radar pe E85, in Mihailesti (BZ), satucul ala cu explozia de acum cativa ani. E o localitate care nu cred ca are mai mult de 200 m lungime. Cert e ca aveam vreo 70 km/h, iar in dreapta, cu fata spre sensul meu, era un Logan alb neinscriptionat. Cam la 10 m de el mi-a facut poza cu blitz. Ghinionul meu cred ca a fost si ca nu aveam nici o masina in preajma. Cu vreo 30 de metri inainte ma depasisera 3 masini care mergeau oarecum compact cu peste 80 km/h si nu le-a facut poza. Probabil erau prea apropiate una de alta si nu le vedea bine. Acum probabil o sa vina acasa si probabil n-o sa fiu acasa. :-??
Ultima oară modificat de popescub pe 24 Dec 2008, 13:23, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
popescub
Ford Freak
 
Mesaje: 220
Membru din: 08 Mar 2007, 07:44
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Fusion 1.6 L - 2007

Re: Ce trebuie sa stim cand ne opreste politia

Mesajde cristian3000 » 24 Dec 2008, 13:21

din ce stiu eu, o sa-ti vina peste 2-3 luni. cel putin de la camerele alea fixe asa vine. nu stiu daca si de astealalte.
Avatar utilizator
cristian3000
1nsane Member
 
Mesaje: 1258
Membru din: 02 Aug 2007, 14:47
Localitate: Timisoara
Maşina: ex- Ford, Mondeo, 2004. Prezent: Audi A4 2009.

Re: Ce trebuie sa stim cand ne opreste politia

Mesajde popescub » 24 Dec 2008, 13:25

Pai nu se "prescrie" daca nu ma instiinteaza in 30 de zile? Taica-meu a primit una de la o camera fixa la 5 zile de la savarsirea faptei (in Valcea).
Avatar utilizator
popescub
Ford Freak
 
Mesaje: 220
Membru din: 08 Mar 2007, 07:44
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Fusion 1.6 L - 2007

Re: Ce trebuie sa stim cand ne opreste politia

Mesajde cristian3000 » 24 Dec 2008, 13:33

pe mine m-a prins o camera pe 23 iulie undeva in Prahova si mi-a ajuns instiintarea prin posta prin octombrie cred. pe la sfarsitul lui octombrie chiar.
Avatar utilizator
cristian3000
1nsane Member
 
Mesaje: 1258
Membru din: 02 Aug 2007, 14:47
Localitate: Timisoara
Maşina: ex- Ford, Mondeo, 2004. Prezent: Audi A4 2009.

Re: Ce trebuie sa stim cand ne opreste politia

Mesajde MIHAI770 » 25 Dec 2008, 00:07

termenul este de 6 luni...dar nu am cu cine sa ma inteleg...

offtopic: popescub, vezi ca ai citat pe cine nu trebuie mai sus cu 3 posturi...poate modifica un mod...
Ultima oară modificat de KomandantuR pe 25 Dec 2008, 08:36, modificat 1 dată în total.
Motiv: Done.
Caut pentru Fiesta 2001: http://forum.clubford.ro/viewtopic.php?f=131&t=98585
Fordu'i Ford! :)
Avatar utilizator
MIHAI770
Member
 
Mesaje: 408
Membru din: 06 Sep 2008, 12:48
Maşina: Fiesta 2001, 60cp, 3 usi, detango
VIN: Foooofiiiiiiiiiii

Re: Ce trebuie sa stim cand ne opreste politia

Mesajde popescub » 26 Dec 2008, 20:28

Acu' poate ne spui si unde ai gasit termenul de 6 luni. Ca poate ne intelegem cumva. :)

L-am citat pe tatyflorin si nu mi se pare vreo problema cu citatul respectiv.
Avatar utilizator
popescub
Ford Freak
 
Mesaje: 220
Membru din: 08 Mar 2007, 07:44
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Fusion 1.6 L - 2007

Re: Ce trebuie sa stim cand ne opreste politia

Mesajde Calen » 26 Dec 2008, 20:57

Nu stiu daca este noroc sau alt ceva dar....
Am permisul de 4 ani dar nu am luat decat 4 amenzi mari si late in valoare de 25 lei noi fiecare ( nici nu imi doresc altele mai consistente ) nu sunt tocmai un sofer disciplinat dar nici noroc de politisti nu am avut :D/ si nici nu vreau sa am parte de ei .
Calen
Incepator
 
Mesaje: 87
Membru din: 27 Noi 2008, 09:02
Localitate: Constanta
Maşina: ford, mondeo, 2002,1998cmc, 66kw, 90CP,standard
VIN: wf0wxxgbbw1m59961

Re: Ce trebuie sa stim cand ne opreste politia

Mesajde virusu » 27 Dec 2008, 19:38

am si eu doua instintari venite de la politia Prahova, cum ca, am fost prins de radarul fix din Barcanesti, cu 81km/h, de DOUA ori, si la intervale de o luna. mi se pare chiar interesant cum am putut avea fix aceeasi viteza, de doua ori in acelasi loc, mai ales ca, a doua oara stiu sigur ca am avut maxim 70. mi-au venit scrisorile, am completat ca eu eram la volan, am trimis pe fax, ambele, si apoi am avut niste recomandate pe care nu le-am ridicat de la posta nici in ruptul capului.
sa ma astept la ceva impozite?
virusu
Incepator
 
Mesaje: 19
Membru din: 09 Apr 2008, 21:14
Maşina: ford fiesta 2001 1.3 60cp
VIN: wf0bxxgajb1r31587

Re: Ce trebuie sa stim cand ne opreste politia

Mesajde popescub » 28 Dec 2008, 21:57

Avatar utilizator
popescub
Ford Freak
 
Mesaje: 220
Membru din: 08 Mar 2007, 07:44
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Fusion 1.6 L - 2007

Re: Ce trebuie sa stim cand ne opreste politia

Mesajde DGAlexandru » 28 Dec 2008, 22:24


Acele folii aplicate peste placutele de inmatriculare sunt ilegale.
Sprayul nu este eficient in Romania deoarece pozele nu sunt facute cu blitz, pe timp de noapte cele fixe folosesc camere cu iluminare in inflarosu. Exista solutii pentru inflarosu, dar ziua nu sunt bune de nimic :P. Cele mobile se folosesc de lumina ambientala sau de farurile masinilor pe care sunt montate - doar aici ar fi bun sprayul, dar eu nu am mai dat de mult timp peste un radar mobil pe timp de noapte; in plus, citisem pe undeva ca e ilegal ca o masina sa stationeze cu farurile aprinse si indreptate spre masinile care se deplaseaza spre ea pe timp de noapte... deci ar trebui sa te ia doar din spate.. ceea ce-ti da ceva timp de reactie si sa poti frana.

L.E. popescub, se pare ca trebuie sa ma mai documentez... Oricum mi se pare ilegala metoda de a fotografia cu blitz pe timp de noapte un autoturism ce se indreapta spre tine din simplul motiv ca te poate orbi. O sa tin minte si daca-mi face cineva o astfel de poza o sa vad cum derapez in ei.. oops am pierdut controlul cand mi-ati facut poza - m-ati orbit :-"
---------------Tel: 0722.120.128 / 0741.741.608 - Alexandru - Bucuresti---------------
--- !!! --- MP / PM dezactivat --- !!! ---

Imagine
Avatar utilizator
DGAlexandru
 
Mesaje: 8406
Membru din: 14 Feb 2008, 12:42
Localitate: Bucuresti
Maşina: Mondeo 4 HatchBack, TITANIUM X, 2.0 TDCi 143cp, AT6, Thunder Metallic, 05.2008

Re: Ce trebuie sa stim cand ne opreste politia

Mesajde popescub » 28 Dec 2008, 22:40

DGAlexandru,347655 scrie:Sprayul nu este eficient in Romania deoarece pozele nu sunt facute cu blitz ...


Daca citeai putin mai sus ai fi vazut ca exact asa m-a luat pe mine acum o saptamana.
Nu am recomandat metodele, le-am gasit intamplator si am zis sa vi le spun.
Avatar utilizator
popescub
Ford Freak
 
Mesaje: 220
Membru din: 08 Mar 2007, 07:44
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Fusion 1.6 L - 2007

Re: Ce trebuie sa stim cand ne opreste politia

Mesajde tatyflorin » 28 Dec 2008, 23:59

Deci....

1. Daca in 30 DE ZILE (de la producerea evenimentului) nu vi se aduca LEGAL la cunostinta ca aveti o amenda, faceti plangere la tribunal - scrie in amenda la care - si atunci se aplica legea. Altfel, e la impozite.... si il platiti daca instanta nu decide altfel. Nu se prescrie de la sine.
PS: Pentru cei cu logica mai tare: normal ca nu faci plangere decat DUPA primirea amenzii. Dupa 30 de zile.
2. Daca ati completat datele cu cine era la volan, ati luat la cunostinta de fapta. Nu mai aveti castig de cauza. Daca nu completati acele date, amenda va veni pe numele proprietarului. Funny - nevasta-mea nu are carnet, pe numele ei e una dintre masini. Deci o iau baietii in mana si mai original...
3. Termenul legal de prescriere e mai nou de 5 (cinci) ani. Am mai auzit pe cineva cu 6 luni.. dar nu e asa. Daca amenda e mare, se prea poate sa va caute niste baieti de la firme de recuperare - nu radeti, e legal. Depinde de primarie....

Ideea de final: Lasati sa treaca 30 de zile, dupa care vorbim. Nu semnati nimc, nu trimiteti nicio data despre voi. Daca va opreste, nu semnati (adica depasire de viteza, centura, telefon, fumat, alte fapte ce nu pot fi probate decat prin filmare sau fotografiere). Trebuie sa va o trimita in 30 zile... si sa dovedeasca legal acest lucru. Legal = semnatura dvs sau a cuiva de la adresa, sau afisarea amenzii pe usa, cu oprirea unui trecator (martor) cu proces verbal si identificarea martorului. Totul in 30 de zile.

Daca aveti ceva concret si va arde, hai sa tratam cazurile individual. Nu vorbesc din auzite, am castigat si o anulare a unei amenzi de 50 ron pentru nepurtarea centurii. Poate printre noi cei de aici sunt si politisti.
Nasul meu mare e la cercetari penale. Chiar el mi-a zis sa nu fac asta ca e pierdere de timp.
Dar eu am facut-o si am castigat.
Am pierdut jumatate de zi - de la 7 la 11, cand mi-a venit randul, si o taxa de expediere cu confirmare de primire la tribunal - a plicului cu acte.

Nu va luati dupa toti "binevoitorii", mai ales dupa politisti. Se apara toti intre ei, din asta castiga...
Focus Futura Turnier TDcI 2002, 85 kW
tatyflorin
Gold Member
 
Mesaje: 562
Membru din: 03 Dec 2008, 00:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: ford focus futura 2002 tdCI

Re: Ce trebuie sa stim cand ne opreste politia

Mesajde popescub » 29 Dec 2008, 21:10

DGAlexandru,347655 scrie:L.E. popescub, se pare ca trebuie sa ma mai documentez... Oricum mi se pare ilegala metoda de a fotografia cu blitz pe timp de noapte un autoturism ce se indreapta spre tine din simplul motiv ca te poate orbi. O sa tin minte si daca-mi face cineva o astfel de poza o sa vad cum derapez in ei.. oops am pierdut controlul cand mi-ati facut poza - m-ati orbit :-"


Poza mi-au facut-o in jurul orei 14:00, nu noaptea. E drept ca era innorat si o usoara burnita, deci nu era lumina foarte puternica asa cum ar fi normal la ora aia. E inutil, cred, sa spun ca Loganul lor era cu geamuri fumurii si neinscriptionat. La cat sunt de magari ajungi sa te astepti la lucruri de-astea.

@tatyflorin: A fost o mai degraba o problema de exprimare din partea ta decat de lipsa de logica din partea mea, dar s-a inteles.
Ai idee daca exista un termen in care trebuie sa te incadrezi cu depunerea plangerii?
Avatar utilizator
popescub
Ford Freak
 
Mesaje: 220
Membru din: 08 Mar 2007, 07:44
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Fusion 1.6 L - 2007

Re: Ce trebuie sa stim cand ne opreste politia

Mesajde tatyflorin » 30 Dec 2008, 00:59

popescub,348264 scrie:@tatyflorin: A fost o mai degraba o problema de exprimare din partea ta decat de lipsa de logica din partea mea, dar s-a inteles.
Ai idee daca exista un termen in care trebuie sa te incadrezi cu depunerea plangerii?
Scuze de exprimare.

Poti oricand sa depui plangerea. Dar sa treaca 30 de zile. Spui ca atunci ai aflat de ea. Trebuie sa justifici: acum a ajuns la posta, am fost sa-mi platesc impozitul si am aflat de ea.. etc. SOLICITAREA ta, atat in scris - recomandata catre tribunal - cat si oral in fata judecatorului este ANULAREA P.V. de CONTRAVENTIE pe motivul depasirii celor 30 de zile legale in care trebuia sa ti se aduca la cunostinta. Daca nu vrei sa te duci, soliciti in scris judecarea in lipsa. Daca insa te prezinti, judecatorul se uita si la om si considera ca esti de buna credinta si nu vrei sa-l pacalesti.. Nu uita, si judecatorii sunt oameni. Daca nu te duci, ai 50% sanse, dar 100% la recurs. In termen de 14 zile. Nu ai nevoie de avocat. Procesul nu costa nimic chiar daca il pierzi. Ba chiar reintra cele 48 de ore cu plata amenzii la jumatate din momentul in care vei primi acasa prin posta hotararea judecatoreasca. Asta prin absurd, daca tu nu semnezi nimic si nu iti afiseaza pe usa amenda.... Deci nu au cum sa dovedeasca.
Acum nu am timp, sunt prins cu revelionul. Dupa 5 voi pune niste linkuri cu toata documentatia necesara plus articolele despre care vorbeam.

Multa sanatate si noroc!
Si An Nou Fericit!
Focus Futura Turnier TDcI 2002, 85 kW
tatyflorin
Gold Member
 
Mesaje: 562
Membru din: 03 Dec 2008, 00:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: ford focus futura 2002 tdCI

Re: Ce trebuie sa stim cand ne opreste politia

Mesajde popescub » 30 Dec 2008, 16:37

Multumesc pentru informatii si urari!
Un AN Nou cu sanatate si bucurii tuturor!
Avatar utilizator
popescub
Ford Freak
 
Mesaje: 220
Membru din: 08 Mar 2007, 07:44
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Fusion 1.6 L - 2007

Re: Ce trebuie sa stim cand ne opreste politia

Mesajde melcu79 » 13 Ian 2009, 10:00

Dupa ce am avut 1 experienta nefericita cu Politia si mai multe stupide, am ajuns la urmatoarele concluzii: :-O
1.Politaiul vrea sa iti traga clapa, pentru ca nu stie altceva !
2.Politaiul NU cunoaste legea, sau nu vrea sa o cunoasca (motivat :D sau nu)!
3.Nu semnati absolut nimic, chiar daca sunteti de acord, cu cele scrise, puteti plati o amenda si daca nu o semnati!
Sa auzim de bine si sa mergem la fel!
Avatar utilizator
melcu79
Gold Member
 
Mesaje: 949
Membru din: 08 Oct 2007, 22:08
Localitate: D.Taberei, Bucuresti
Maşina: Fusion Comfort,2007, 68 cp

Re: Ce trebuie sa stim cand ne opreste politia

Mesajde cristian3000 » 13 Ian 2009, 12:00

eu zic ca te cam inseli in privinta rau-intentiei. hai sa iti dau niste exemple:

1. drumul Timisoara-Sannicolau Mare. eu la volan, radarul ma trage pe dreapta. vorbesc frumos cu ei, politzaiul imi zice "ati avut 64 km/h in localitate. viteza nu este foarte mare asa ca va dam doar un avertisment". deci fara amenda.
2. drumul Arad-Oradea. in afara localitatii cu luminile stinse (oprisem in Arad si la repornire am uitat sa dau drumu la faruri). ma trage pe dreapta si-mi cere actele (permis, talon, vigneta, rca). i le arat frumos, mi le da inapoi si-mi spune "v-am oprit pentru ca mergeti fara lumini. in mod normal sunt doua puncte penalizare si amenda. puneti faza scurta de-acum inainte, ok?" si-am plecat fara nicio amenda.
3. Bucuresti, intersectie mare. (nu mai stiu unde exact). trec pe galben (aproape rosu), la urmatoarea zebra pietonii deja aveau verde, asadar astept sa treaca cu fundul masinii in mijlocul intersectiei. peste 50m, politzaiul care asteapta fix ocazii de-astea ma trage pe dreapta. imi zice "pentru asa ceva se ia permisul". ne cerem scuze, ii zic ca suntem pe fuga, ca suntem cu o zi inainte de nunta (in urmatoarea zi imi era casatoria civila), ca am foarte mare nevoie de permis in perioada asta, urmeaza sa fac o groaza de drumuri, etc. sta si se gandeste, imi zice "ok, dar daca se mai intampla nu va mai iert. 60 de lei, amenda". imi da chitanta, citesc ce scrie "amendare pentru traversare prin loc nepermis" =))
4. aseara in Ungaria, chiar inainte de vama Cenad un filtru de politzai unguri. ma trage pe dreapta (pe toata lumea tragea), control pasapoarte, acte masina, bagaje, trusa, triunghi, vesta, totul OK. imi zice "50 de euro amenda pentru ca circulati cu proiectoarele de ceatza si nu e ceatza" (era o doamna politzist care rupea cateva cuvinte in romana). eu ii zic "ok, dar eu nu semnez nimic pentru ca in primul rand era ceatza pana acu 1 km, si in al doilea rand nu semnez pentru ca nu semnez un act in maghiara, pur si simplu nu inteleg ce scrie". ea mai scrie acolo nu stiu ce, isi noteaza ceva din pasaport, din talon si dintr-o data imi intinde mana cu pasapoartele si talonul si zice "ultima, da? nem amenda" eu nu intelegeam exact: "gata? pot sa plec". ea "da". si asta a fost tot.
asa ca am motive serioase ca de cate ori aud faze de-astea cu politzistul rau intentionat sa nu cred chiar tot.
Avatar utilizator
cristian3000
1nsane Member
 
Mesaje: 1258
Membru din: 02 Aug 2007, 14:47
Localitate: Timisoara
Maşina: ex- Ford, Mondeo, 2004. Prezent: Audi A4 2009.

Re: Ce trebuie sa stim cand ne opreste politia

Mesajde adicristea » 13 Ian 2009, 12:13

cristian3000,357626 scrie:.
3. Bucuresti, intersectie mare. (nu mai stiu unde exact). trec pe galben (aproape rosu), la urmatoarea zebra pietonii deja aveau verde, asadar astept sa treaca cu fundul masinii in mijlocul intersectiei. peste 50m, politzaiul care asteapta fix ocazii de-astea ma trage pe dreapta. imi zice "pentru asa ceva se ia permisul". ne cerem scuze, ii zic ca suntem pe fuga, ca suntem cu o zi inainte de nunta (in urmatoarea zi imi era casatoria civila), ca am foarte mare nevoie de permis in perioada asta, urmeaza sa fac o groaza de drumuri, etc. sta si se gandeste, imi zice "ok, dar daca se mai intampla nu va mai iert. 60 de lei, amenda". imi da chitanta, citesc ce scrie "amendare pentru traversare prin loc nepermis" =))


Eu am primit asta tocmai pentru ce aveai tu la punctul 2, adica nu aveam luminile aprinse in afara localitatii. Omul m-a intrebat: vreti puncte sau doar amenda? Ghici ce am raspuns. Aia cu "trecere prin loc nepermis" e pt justificare si e 1 punct amenda (eu am dat atunci 50 RON ca atat era punctul). De fapt e si singura oara cand am fost oprit.
\\\ Cumpara "romaneste"! Salveaza-ti slujba! ///
Nu fi zmeu, s-ar putea sa zbori!
Nemulţumirile oamenilor nu vin din ceea ce li se întâmplă, ci din diferenţa dintre ceea ce li se întâmplă şi aşteptările lor. ™Ciugu®
Imagine
Avatar utilizator
adicristea
 
Mesaje: 6109
Membru din: 18 Ian 2008, 13:01
Localitate: Reading, UK
Maşina: Citroen C4 Picasso 1.6 eHDI
VIN: 00000000000000000

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Legislaţie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 2 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 2 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1283 pe 23 Apr 2024, 16:22

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login