Legislaţie

Platit si nelivrat masina

Discuţii despre legislaţia în vigoare, codul rutier, taxe, asigurări RCA sau Casco, etc

Moderatori: KomandantuR, adicristea

Platit si nelivrat masina

Mesajde bucovina » 18 Mar 2015, 17:49

Buna ziua,
Treaba sta in felul urmator (asa pe scurt):
- Am cumparat un Focus din 2011 de la o firma de autorulate. Mi sa dat o factura proforma, m-am dus la banca (UniCredit) iar la ora 15:20 (in cursul zilei de astazi) tranzactia era efectuata (am Opis). La aproape ora 17, ma suna nenea Consultant sa-mi spuna ca inca nu s-au inregistrat banii la ei in cont. Si acum ma gandesc "oare e posibil ca o suma de 7000euro,sa nu se fi inregistrat in 1 ora si 40 minute ?" sau cei de la firma de autorulate "trag de timp", mi se spune sa vin maine, ca ei au program pana la ora 17 si ca nu stau peste (dar cand am vizionat masina, era prezent dupa ora 17), ca intai trebuie sa confirme Contabilitatea si apoi sa-mi face Factura Fiscala, asa o fi ?? . Ce pot face ?

Cu stima,
̶1̶.̶ ̶F̶o̶r̶d̶ ̶T̶a̶u̶n̶u̶s̶ ̶1̶.̶6̶ ̶L̶ ̶/̶ ̶1̶9̶7̶9̶,̶ ̶6̶7̶ ̶C̶P̶ ̶(̶1̶9̶9̶1̶ ̶-̶ ̶2̶0̶0̶9̶)̶ ̶-̶ ̶a̶c̶t̶u̶a̶l̶m̶e̶n̶t̶e̶:̶ ̶a̶j̶u̶n̶s̶ ̶u̶n̶ ̶m̶o̶r̶m̶a̶n̶ ̶d̶e̶ ̶f̶i̶a̶r̶e̶ ̶:̶-̶(̶
2̶.̶ ̶F̶o̶r̶d̶ ̶F̶o̶c̶u̶s̶ ̶M̶k̶3̶ ̶1̶.̶6̶ ̶T̶i̶-̶V̶C̶T̶ ̶/̶ ̶2̶0̶1̶1̶,̶ ̶1̶0̶5̶ ̶C̶P̶ ̶(̶2̶0̶1̶5̶ ̶=̶>̶ ̶2̶0̶2̶0̶)̶
3. În curs de actualizare ...
Suntem pricepuţi la toate şi buni, câteodată, la nimic. Ne dăm cu părerea despre absolut tot, m-am săturat ..mă enervează ăștia gen BĂGĂTORI de SEAMĂ și mâncători de ... fără supărare!
Avatar utilizator
bucovina
Incepator
 
Mesaje: 72
Membru din: 15 Iul 2008, 19:57
Localitate: Sector 1
Maşina: Bicicleta !
VIN: WF0MXXGCBMBY35XYZ

Re: Platit si nelivrat masina

Mesajde leut27 » 18 Mar 2015, 18:45

Ai facut plata la unicredit in contul lor
Ar trebui sa se vada banii instant sau cu o mica intarziere ai rabdare pana maine
Banii pot fi in contul lor dar poate extrasul nu a fost generat de banca
If a car doesn’t make you excited every time you climb inside, then it’s just a tool. And if it’s just a tool, you may as well use the bus” – "the Orangutan" Jeremy Clarkson
leut27
1nsane Member
 
Mesaje: 1507
Membru din: 12 Oct 2007, 20:11
Maşina: ST stealth grey 2.0 ecoB Estate

Re: Platit si nelivrat masina

Mesajde hyde » 18 Mar 2015, 18:45

Daca firma avea cont tot la Unicredit banii intra imediat.
Daca firma are cont la alta banca decontarile interbancare se fac pina in ora 13 sau la urgenta pina in ora 15 dupa care se deconteaza a doua zi dimineata. Deci e corect ce ti-a zis. Astepti pina maine.

PS. Care este firma de autorulate (si eu sunt din zona)?
hyde
Incepator
 
Mesaje: 11
Membru din: 20 Apr 2007, 09:58

Re: Platit si nelivrat masina

Mesajde Smiley » 19 Mar 2015, 08:26

la Raiffeisen o suma virata intr-un cont apare dupa ~3 ore. asa mi-a spus un nene de la ghiseu, cand am avut nevoie sa-mi achit urgent cardul de credit.
la alte banci e instant (ex: ING).
Focus C-Max Ghia 2.0 TDCI
Imagine
Smiley
 
Mesaje: 5457
Membru din: 04 Mar 2005, 21:30
Localitate: Bucuresti

Re: Platit si nelivrat masina

Mesajde bucovina » 19 Mar 2015, 13:30

Am lasat pe-a doua zi, dimineata era totul okey. Se poate inchide topic
̶1̶.̶ ̶F̶o̶r̶d̶ ̶T̶a̶u̶n̶u̶s̶ ̶1̶.̶6̶ ̶L̶ ̶/̶ ̶1̶9̶7̶9̶,̶ ̶6̶7̶ ̶C̶P̶ ̶(̶1̶9̶9̶1̶ ̶-̶ ̶2̶0̶0̶9̶)̶ ̶-̶ ̶a̶c̶t̶u̶a̶l̶m̶e̶n̶t̶e̶:̶ ̶a̶j̶u̶n̶s̶ ̶u̶n̶ ̶m̶o̶r̶m̶a̶n̶ ̶d̶e̶ ̶f̶i̶a̶r̶e̶ ̶:̶-̶(̶
2̶.̶ ̶F̶o̶r̶d̶ ̶F̶o̶c̶u̶s̶ ̶M̶k̶3̶ ̶1̶.̶6̶ ̶T̶i̶-̶V̶C̶T̶ ̶/̶ ̶2̶0̶1̶1̶,̶ ̶1̶0̶5̶ ̶C̶P̶ ̶(̶2̶0̶1̶5̶ ̶=̶>̶ ̶2̶0̶2̶0̶)̶
3. În curs de actualizare ...
Suntem pricepuţi la toate şi buni, câteodată, la nimic. Ne dăm cu părerea despre absolut tot, m-am săturat ..mă enervează ăștia gen BĂGĂTORI de SEAMĂ și mâncători de ... fără supărare!
Avatar utilizator
bucovina
Incepator
 
Mesaje: 72
Membru din: 15 Iul 2008, 19:57
Localitate: Sector 1
Maşina: Bicicleta !
VIN: WF0MXXGCBMBY35XYZ


Înapoi la Legislaţie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 4 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 4 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1283 pe 23 Apr 2024, 16:22

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login