Legislaţie

Problema Carpatica, recuperare dauna

Discuţii despre legislaţia în vigoare, codul rutier, taxe, asigurări RCA sau Casco, etc

Moderatori: KomandantuR, adicristea

Problema Carpatica, recuperare dauna

Mesajde andreigtc » 11 Mar 2016, 09:51

Salut! Pe 23 februarie am fost lovit in partea din spate a masinii de catre o domnisoara distrata de telefonul din dotare, si-a recunoscut vina, am facut amiabila(asigurare de la carpatica), m-am programat frumos la constatare, am fost la constatare.. toate bune si frumoase. Am dus masina la o reprezentanta partenera cu ei(decontare directa), a doua zi m-au sunat de la service si m-au informat ca nu mai vor sa colaboreze cu carpatica pentru ca au ceva probleme, am incercat prin alte parti si service-urile mari refuza sa-mi accepte masina, iar service-urile mai mici ma programeaza peste o luna. Am decis sa demarez procedura de recuperare a banilor si reparare in regim propriu. L-am sunat pe domnul inspector i-am transmis, a spus ca este totul in regula si sa-l sun a doua zi pentru a-mi calcula valoarea daunei. L-am sunat a doua zi numai ca acesta de atunci nu mai raspunde la telefon absolut deloc, o saptamana la rand. Am sunat la cei de la carpatica, am facut o reclamatie cu termen de finalizare in 48 de ore, au trecut 72 de ore, nimic. Ulterior am facut si o reclamatie la ASF(termen de finalizare 30 de zile). Nu mai stiu ce sa fac si cum sa rezolv problema. Voi ce imi recomandati sa fac, stau deja cu masina asa de pe 23 si as vrea sa rezolv si eu problema pentru ca efectiv ma simt neindreptatit mi se pare inadmisibil sa stau sa alerg dupa ei pentru recuperarea unei daune avand in vedere ca pentru a deschide o polita de asigurare la ei dureaza 5 minute.. Va multumesc pentru timpul acordat citirii acestui mesaj.
andreigtc
Incepator
 
Mesaje: 28
Membru din: 13 Aug 2014, 20:56
Maşina: Ford

Re: Problema Carpatica, recuperare dauna

Mesajde adicristea » 15 Mar 2016, 23:27

Poți rezolva în regie proprie, explică Alex mai pe îndelete aci: viewtopic.php?p=1425219#p1425219
\\\ Cumpara "romaneste"! Salveaza-ti slujba! ///
Nu fi zmeu, s-ar putea sa zbori!
Nemulţumirile oamenilor nu vin din ceea ce li se întâmplă, ci din diferenţa dintre ceea ce li se întâmplă şi aşteptările lor. ™Ciugu®
Imagine
Avatar utilizator
adicristea
 
Mesaje: 6109
Membru din: 18 Ian 2008, 13:01
Localitate: Reading, UK
Maşina: Citroen C4 Picasso 1.6 eHDI
VIN: 00000000000000000

Re: Problema Carpatica, recuperare dauna

Mesajde andreigtc » 16 Mar 2016, 09:35

In final mi-a raspuns inspectorul de la carpatica doar pentru a-mi "reprosa" ca i-am facut reclamatie la asf si sa-mi spuna "sa-ti dea ei banii acum"
andreigtc
Incepator
 
Mesaje: 28
Membru din: 13 Aug 2014, 20:56
Maşina: Ford

Re: Problema Carpatica, recuperare dauna

Mesajde Officer » 06 Mai 2016, 09:20

Au termen 3 luni sa raspunda la cererea de despagubire. Poti sa iti repari masina pe banii tai iar ei sunt obligati sa iti plateasca. Daca nu spun nimic in 3 luni, sunt obligati sa plateasca. Dupa cele 3 luni curg si penalitati.

Art. 37. - (1) În termen de cel mult 3 luni de la avizarea producerii evenimentului asigurat de către partea prejudiciată ori de către asigurat, asigurătorul RCA este obligat:
a) fie să răspundă cererii părţii solicitante, formulând în scris o ofertă de despăgubire justificată, transmisă cu confirmare de primire, în cazul în care se dovedeşte răspunderea asiguratului în producerea riscurilor acoperite prin asigurarea obligatorie RCA, iar prejudiciul a fost cuantificat;
b) fie să notifice părţii prejudiciate în scris, cu confirmare de primire, motivele pentru care nu a aprobat, în totalitate sau parţial, pretenţiile de despăgubire.
(2) Dacă în termen de cel mult 3 luni de la avizarea producerii evenimentului asigurat de către partea prejudiciată ori de către asigurat, asigurătorul RCA nu a notificat părţii prejudiciate respingerea pretenţiilor de despăgubire, precum şi motivele respingerii, asigurătorul RCA este obligat la plata despăgubirii.
(3) Asigurătorul RCA poate desfăşura investigaţii privind producerea accidentului, în termenul prevăzut la alin. (1), în condiţiile în care acesta nu face obiectul unor cercetări efectuate de către autorităţile publice competente, aflate în curs de desfăşurare.
(4) Despăgubirea se plăteşte de către asigurătorul RCA în maximum 10 zile de la data depunerii ultimului document necesar stabilirii răspunderii şi cuantificării daunei, solicitat în scris de către asigurător, sau de la data la care asigurătorul a primit o hotărâre judecătorească definitivă cu privire la suma de despăgubire pe care este obligat să o plătească.
(5) Asigurătorul RCA este obligat să elibereze asiguratului/utilizatorului, în termen de 15 zile de la înregistrarea solicitării acestuia, un certificat privind daunele înregistrate, pe parcursul ultimilor 5 ani de relaţii contractuale, sau absenţa acestor daune.
(6) Certificatul privind daunele înregistrate trebuie să conţină în mod obligatoriu următoarele informaţii: numele/denumirea asiguratului, CNP/CUI, datele vehiculului, numărul poliţei de asigurare, perioada de valabilitate, clasa bonus-malus aferentă, data producerii evenimentului înregistrat, data plăţii despăgubirii.
Art. 38. - Dacă asigurătorul RCA nu îşi îndeplineşte obligaţiile în termenele prevăzute la art. 37 sau şi le îndeplineşte defectuos, inclusiv dacă diminuează nejustificat despăgubirea, se aplică o penalizare de 0,2%, calculată pentru fiecare zi de întârziere, la întreaga sumă de despăgubire cuvenită sau la diferenţa de sumă neachitată, care se plăteşte de asigurător.
Obsedat de ordine si disciplina.
Avatar utilizator
Officer
Elodia
 
Mesaje: 5942
Membru din: 21 Mai 2006, 14:38
Localitate: Ilfov
Maşina: Nu mai am ford :(


Înapoi la Legislaţie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori

cron

Cine este conectat

În total sunt 11 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 11 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1197 pe 04 Aug 2014, 15:23

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login