Legislaţie

Amiabila talon instrainat

Discuţii despre legislaţia în vigoare, codul rutier, taxe, asigurări RCA sau Casco, etc

Moderatori: KomandantuR, adicristea

Amiabila talon instrainat

Mesajde gabriel03 » 21 Mar 2016, 15:49

Salut !


As avea si eu nevoie de parerile voastre.

De curand, aproximativ 2 saptamani, am cumparat un Ford Focus si am demarat procesul de inmatriculare. Pana aici toate bune.

La aproximativ o saptamana, in timp ce oprisem sa iau pe cineva, o doamna a reusit sa faca dreapta in masina mea, nimic foarte grav, aripa fata indoita, farul si bara.

Am decis sa facem o amiabila. Am completat hartiile, mi-a dat copii dupa actele ei iar acum a ramas sa ma duc la firma dansei de asigurari. Firma ei de asigurari este Uniqa. Am sunat la ei sa imi deschida dosar de daune dar m-am lovit de urmatoarea problema.
Mi-au cerut sa fie si proprietarul din acte prezent. Le-am explicat ca pe talon scrie instrainat catre altcineva iar cel care mi-a vandut-o nu mai are nici o treaba cu mine dar ei insista sa fie si el de fata altfel nu imi vor da banii/repara masina.
Domnisoara de la Uniqa cu care am discutat, mi-a zis ca am 3 variante : sa vina proprietarul, sa imi faca imputernicire notariala sau sa termin actele masinii si sa o inmatriculez.
Problema este in felul urmator, iar ea nu a stiut sa imi raspunda. Daca eu inmatriculez masina pe noul proprietar, automat se va face o noua asigurare pe numele acestuia. Eu la momentul accidentului, aveam asigurarea vechiului proprietar. Nu cumva as avea probleme ?

Nu inteleg de ce este necesar sa fie vechiul proprietar cand cel de la volan la acel moment am fost eu iar pe talon scrie instrainat + am contractul de vanzare-cumparare.

Orice informatie este binevenita !

Multumesc
gabriel03
Incepator
 
Mesaje: 4
Membru din: 05 Mar 2016, 15:11
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus 2

Re: Amiabila talon instrainat

Mesajde Smiley » 22 Mar 2016, 14:26

in principiu asigurarea ta nu prea conteaza, poti sa nici nu ai. totul se rezolva pe asigurarea vinovatei.
Focus C-Max Ghia 2.0 TDCI
Imagine
Smiley
 
Mesaje: 5457
Membru din: 04 Mar 2005, 21:30
Localitate: Bucuresti

Re: Amiabila talon instrainat

Mesajde CrysMM » 03 Apr 2016, 19:13

Trebuia sa mergi la politie, eu nu mai fac in viata mea amiabila oricat de mica ar fi dauna. Astia la asigurari gasesc tot felul de motive daca te prind fara proces verbal de la politie. Inclusiv i-ti gasesc ei nu stiu ce vina sau problema prin acte.
CrysMM
Member
 
Mesaje: 444
Membru din: 04 Oct 2011, 11:22
Localitate: Ulmu
Maşina: Ford Focus 2 1.6 benz/GPL 12.2010
VIN: WF0SXXGCDSAG87955

Re: Amiabila talon instrainat

Mesajde Officer » 04 Iul 2016, 09:47

Nici eu nu recomand amiabila cu exceptia asiguratorilor seriosi cum sunt Allianz si Generali.
Obsedat de ordine si disciplina.
Avatar utilizator
Officer
Elodia
 
Mesaje: 5942
Membru din: 21 Mai 2006, 14:38
Localitate: Ilfov
Maşina: Nu mai am ford :(

Re: Amiabila talon instrainat

Mesajde kosfunny » 23 Iul 2016, 13:07

Daca detii contract de vanzare cumparare incheiat cu cel instrainat pe talon si ai contractul dintre acesta si cel inscris in talon inseamna ca ai toate actele sub semnatura privata care iti atesta calitatea de proprietar. Daca exista si fisa de inmatriculare prin care dovedesti inregistraea fiscala e un plus !
In concluzie, solicitarea asiguratorului nu are baza legala !
Asigurari si Daune Auto---contactati-ma pentru sfaturi si informatii GRATUITE
Avatar utilizator
kosfunny
Ford Freak
 
Mesaje: 124
Membru din: 17 Mar 2008, 00:51
Localitate: Bucuresti
Maşina: FOCUS 1.8 TDI 2001 75CP 2 USI


Înapoi la Legislaţie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 4 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 4 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1197 pe 04 Aug 2014, 15:23

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login