Legislaţie

Dauna totala,asiguratorul face nazuri la despagubire

Discuţii despre legislaţia în vigoare, codul rutier, taxe, asigurări RCA sau Casco, etc

Moderatori: KomandantuR, adicristea

Dauna totala,asiguratorul face nazuri la despagubire

Mesajde maneamihai » 07 Apr 2016, 19:32

Buna seara,am si eu o problema destul de majora,cu o firma de asigurari,legata de despagubirea unei daune totale.
Pe scurt,un alt sofer mi-a sarit in fata,si am tras de volan dreapta,ca sa evit accidentul.
Rezultatul? Am luat o bordura de 20-30 de cm,in plin,plus un stalp.
Ce sa mai ,de la airbag-uri pana la faruri,masina e franjuri (Ford Fusion 2007 95000 km,aproape noua).
Vinovatul a ramas la fata locului (thank you God) ,si-a recunoscut vina,am mers la politie unde am intocmit actele,mi-a dat asigurarea,am facut toate demersurile,toate bune.
Masina am dus-o pe trailer,in curtea unui service,unde evaluatorul ,a venit ,a facut pozele,am fost am semnat pentru daunele masinii.

Problema sta in felul urmator: Masina este adusa din germania in ianuarie,cumparata de mine de la cineva care aduce masini(e de incredere) .
Am contracte de vanzare-cumparare intre mine si cel de la care am luat masina ,si contract intre el si neamtul de la care a luat-o (neamtul sigur a radiat masina,sau nu esti nevoie pentru masinile aduse din afara,nu sunt la curent cu acest aspect)
06.04.2016 ,aveam programare la rar(luasem cu o saptamana in urma al 3-lea set de numere rosii)
04.04.2016 imi fac masina franjuri,etc.
Dupa ce am semnat pentru daunele evaluate,ma asteptam sa plec,frumos,sa ma duc acasa sa astept pana ma suna lichidatorul si etc
Dar nu,evaluatorul imi spune ca masina trebuia luata in evidenta(trecuta pe numele meu) la primarie.
Am zis ok,merg imediat,o iau in evidenta,si revin.
La primarie dau de raspunsul "masina pentru a putea fi luata in evidenta,trebuie adus ceritificatul RAR"

Ce pot face in acest caz? pentru ca evident,epava aia nu va trece RAR-ul niciodata.
Trebuie neaparat sa apelez la un avocat pentru a rezolvat situatia asta,si actually,sa ii silesc sa imi plateasca dauna? sau mai exista si alta cale?
:(
maneamihai
Incepator
 
Mesaje: 1
Membru din: 07 Apr 2016, 19:14
Maşina: Ford

Re: Dauna totala,asiguratorul face nazuri la despagubire

Mesajde Smiley » 07 Apr 2016, 19:44

cere-i asiguratorului motivul pentur care masina trebuie inmatriculata fiscal pe numele tau. sa-ti dea numarul legii si al articolului care specifica asta.
incearca sa porti discutia in scris.
Focus C-Max Ghia 2.0 TDCI
Imagine
Smiley
 
Mesaje: 5457
Membru din: 04 Mar 2005, 21:30
Localitate: Bucuresti

Re: Dauna totala,asiguratorul face nazuri la despagubire

Mesajde Officer » 06 Mai 2016, 10:58

Eu stiam ca daca nu exista contact fizic intre masini nu se considera tamponare cu celalalt vehicul si ala nu are nicio obligatie pe RCA. Cel putin in cazul motocicletelor unde se intampla frecvent ca motociclistul sa lase motocicleta jos cand ii iese brusc o masina in fata pe care nu o poate evita.

Poti cere un punct de vedere si de la ASF in aceasta speta. Daca asiguratorul nu are dreptate, te duci cu raspunsul scris de la ASF si ii dai in cap cu el.
Obsedat de ordine si disciplina.
Avatar utilizator
Officer
Elodia
 
Mesaje: 5942
Membru din: 21 Mai 2006, 14:38
Localitate: Ilfov
Maşina: Nu mai am ford :(


Înapoi la Legislaţie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 9 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 9 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1197 pe 04 Aug 2014, 15:23

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login