Legislaţie

radiere auto Germania

Discuţii despre legislaţia în vigoare, codul rutier, taxe, asigurări RCA sau Casco, etc

Moderatori: KomandantuR, adicristea

radiere auto Germania

Mesajde florin1973 » 11 Ian 2008, 17:49

Salut. am un prieten care a cumparat o masina din targul auto din ro. masina are nr de germania dar nu provizorii . propietarul din germania ii poate radia masina daca el are toate actele ?
MONDEO 2.0 TDDI-90 CP 2004
florin1973
Incepator
 
Mesaje: 25
Membru din: 10 Iul 2007, 09:16
Localitate: BUCURESTI

Mesajde verga_Cip » 11 Ian 2008, 22:59

Eu stiu ca da, dar ii trebuie BRIEF-ul in original.
Avatar utilizator
verga_Cip
1nsane Member
 
Mesaje: 12705
Membru din: 17 Apr 2006, 11:04
Localitate: Bacau
Maşina: Ford Focus Mk2 2.0 TDCi 100 kw 2005

Mesajde Clau_logo » 11 Ian 2008, 23:25

Trebuie sa existe un Brief mare si unul mic care trebuie sa le primesti neaparat plus ca in momentul in care tu pleci cu masina de afara nemtii iti fac talon in rosu apoi asigurare si numere.daca masina nu e radiata din circulatie nu iti poate atribui numere si talon deci vezi care e situatia si daca proprietarul din germania mai are nevoie de numere.Good luck!
Drive safely, girls prefer you in one piece!
https://www.facebook.com/groups/199901473710273/
Avatar utilizator
Clau_logo
Gold Member
 
Mesaje: 902
Membru din: 02 Iun 2007, 14:59
Localitate: Arad
Maşina: Mondeo Mk3 Titanium X 2.0 TDCI

Mesajde florin1973 » 12 Ian 2008, 00:21

Cred ca nu m-am exprimat cum trebuie, el nu vrea sa-i radieze neamtu masina ca este prea veche si nu stiu daca poate sa o inmatriculeze in ro.
MONDEO 2.0 TDDI-90 CP 2004
florin1973
Incepator
 
Mesaje: 25
Membru din: 10 Iul 2007, 09:16
Localitate: BUCURESTI

Mesajde Smiley » 12 Ian 2008, 03:40

oricat de veche e masina, daca e in stare buna (adica sa treaca ITP-ul) poate fi inmatriculata. problema e ca o sa-l coste o gramada, taxa de prima inmatriculare e destul de mare pentru masinile vechi.

chiar daca amicul tau are toate actele, proprietarul german poate radia masina. in cel mai rau caz cere un duplicat al actelor, pe motiv ca le-a pierdut.
chiar daca neamtul nu radiaza masina (greu de crezut), mai devreme sau mai tarziu o sa expire asigurarea obligatorie (care nu poate fi facuta aici) si TUV-ul (echivalentul ITP-ului nostru), care iarasi nu poate fi facut aici daca nu se inmatriculeaza masina.
Focus C-Max Ghia 2.0 TDCI
Imagine
Smiley
 
Mesaje: 5457
Membru din: 04 Mar 2005, 21:30
Localitate: Bucuresti

Mesajde Clau_logo » 12 Ian 2008, 16:41

deci din ceea ce imi zici tu inteleg doua lucruri:
1.Masina ramane pe acte in germania dar tu vrei sa o inmatriculezi aici lucru care sincer mi se pare aiurea adica vb lui smiley curand o sa expire tot si in acest caz cel mai bun lucru de facut ar fi sa se inteleaga prietenul tau cu neamtu ori sa ii plateasca asigurarea si impozitul acolo ceea ce ma cam indoiesc iar prietenul tau sa circule asa cu ea pe barba lui,iar in a doua situatie e sa radieze acolo masina lucru care am inteles de la tine ca nu prea vrea.
2.Sa inmatriculezi o masina care nu e radiata in germania in romania nu stiu daca se poate pentru ca sincer am avut un prieten care a avut un mondeo de prin 94 si nu era radiat iar prin 99 se faceau verificari la interpol daca masina nu e furata si s-a descoperit ca masina e inca in acte in germania deci nu stiu sincer.
Ca sa poti sa o inscrii in circulatie se poate dar te costa o gramada de bani si e posibil ca sa nu iti faca inmatricularea daca nu ai actele astea de exemplu mie la politie mi-a cerut talonul in rosu si numerel provizorii din germania.Nu stiu vb cu prietenul tau si vezi exact ceea ce vrea pentru ca asa pe povesti se pot discuta multe.
Drive safely, girls prefer you in one piece!
https://www.facebook.com/groups/199901473710273/
Avatar utilizator
Clau_logo
Gold Member
 
Mesaje: 902
Membru din: 02 Iun 2007, 14:59
Localitate: Arad
Maşina: Mondeo Mk3 Titanium X 2.0 TDCI

Mesajde florin1973 » 13 Ian 2008, 23:36

Nici eu nu l-am inteles de ce a cumparat masina cu nr de germania [ numere normale nu de vama cu care se aduc masinile in ro] dar am sa-i spun cel asteapta si daca poate sa rezolve ceva eventual sa o vanda.
MONDEO 2.0 TDDI-90 CP 2004
florin1973
Incepator
 
Mesaje: 25
Membru din: 10 Iul 2007, 09:16
Localitate: BUCURESTI


Înapoi la Legislaţie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 11 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 11 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1283 pe 23 Apr 2024, 16:22

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login