Legislaţie

Ce trebuie sa stim cand ne opreste politia

Discuţii despre legislaţia în vigoare, codul rutier, taxe, asigurări RCA sau Casco, etc

Moderatori: KomandantuR, adicristea

Re: Ce trebuie sa stim cand ne opreste politia

Mesajde NunuMic » 09 Mar 2010, 02:56

Sunt taximetrist... Intr-o seara iau o clienta sa o duc acasa... Ajung la o intersectie cu doua semafoare distanta intre ele de circa 200 de metri...Poate chiar mai putin...Ajung la primul semafor verde...la al doilea cand ajung exact in dreptul stalpului unde era semaforu se schimba din verde in galben...Normal ca anu eram idiot ca la 50 si ceva la ora sa trantesc ditai frana sa stau tzeapan langa semafor ca se face rosu...Cu frana cu tot treceam de semafor si dadeam si clienta cu capul de bord...Imediat dupa intersectie urmeaza o alta intersectie unde trebuia sa fac stanga...fac stanga dupa ce am acordat prioritate...si militia dupa mine...Ma opresc cu clienta in masina...se prezinta documentele ca ati trecut pe rosu...ii dau documentele...se apuca unu sa scrie...Si eu ii zic ca nu am trecut pe rosu, clienta ma intreaba ce sa intamplat si ii explic si femeie a vazut ca nu a fost rosu si imi sustine declaratia ca sa facut din verde gablen exact in momentul in care eram in dreptul semaforului, si bulangii imi zic sa duc femeia la destinatie si ca ne intalnim intre blocuri...Duc nfemeia acasa...Si eu prost ca am scapat de martor...Si ma intreaba militianu ce facem...Si eu ii zic...Am gresti asta este...raman fara paine...Da sa fiu sigur ca am gresit...Da cum nu sunt chior si nu am vazut rosu doar verde si galben...zic eu ca nu are nici un rost sa-mi lauti permisul...E amenda si ptr galben...Si imi zice...Ia asigurarea asta si dute la masina...Restul se deduce...
Avatar utilizator
NunuMic
Incepator
 
Mesaje: 81
Membru din: 17 Aug 2009, 08:24
Localitate: Braila
Maşina: ford focus c-max
VIN: WF0MXXGCDM4L70998

Re: Ce trebuie sa stim cand ne opreste politia

Mesajde NunuMic » 09 Mar 2010, 03:09

Acum 8 luni la iesire din orash, la ora doua noaptea eu ma grabeam sa ajung la tzara ca intervenise ceva, si aveam in localitate fix 100 km la ora...Ma luat radarul...Am gresit...Am bagat nasul in C_R, am tacut din gura si mi-am luat amenda si punctele aferente...In jur de 6...Amenda nu mai stiu...Da eram constient ca am gresit...Dar cand esti convins ca nu gresesti si te ia peste picior sau vor mita sau multe altele ca ei sunt Politia si noi FIX PIX !!! Nu ti se pune pe inima? Si sa fim sinceri...La noi in Romanica noastra...Daca am sta asa dupa fiecare abuz...Din contra...Daca le faci legal se inrautatesc mai rau...Si decat sa te certi cu militia la fiecare intersectie ca le-a luat din leafa ca au depus "N" nu stiu care plangere si are si dovezi... Mai bine iti bati joc de ei cand prinzi momentu si cu asta basta...Nu faci nimic cu legea impotriva lor...ba din contra...Ii inrautatesti...Ei cum sunt idioti nu stiu decat sa se razbune pe altii...Conditii nu sunt sa ai o masina cu acte in regula sau cu cauciucuri in regula ca multi ia cauciucuri sh...Nu gasesti doua cauciucuri aceeasi marca la o masina de doamne ajuta...Legea e cretina...Se arde un bec acum si in 5 min te opreste un militian si iti ia talonu daca nu iti merge becu...Da jegosii stiu sa scoata mufa de la farul din stanga...Am un prieten care era sa omoare un echipaj cu un tir intr-o noapte...A crezut ca e scuter...si ca sa evite o imensa groapa a luat stanga de volan crezand ca ala e scuter...sa se urce pe ei cu tiru...
Avatar utilizator
NunuMic
Incepator
 
Mesaje: 81
Membru din: 17 Aug 2009, 08:24
Localitate: Braila
Maşina: ford focus c-max
VIN: WF0MXXGCDM4L70998

Re: Ce trebuie sa stim cand ne opreste politia

Mesajde NunuMic » 09 Mar 2010, 03:12

Daca traiam in Anglia chiar nu faceam ce am facut cu militia, acolo e ori da, ori ba...Nu e cale de mijloc...da e romania frate...ne trebuie 200 de ani ca sa ajungem la o tara cum sunt altele deja...Din toate punctele de vedere...
Avatar utilizator
NunuMic
Incepator
 
Mesaje: 81
Membru din: 17 Aug 2009, 08:24
Localitate: Braila
Maşina: ford focus c-max
VIN: WF0MXXGCDM4L70998

Re: Ce trebuie sa stim cand ne opreste politia

Mesajde temir » 09 Mar 2010, 03:23

NunuMic,666369 scrie:Am impresia ca esti militian..

nu esti primul pe care il sufoca perspicacitatea forumistica: si daca as fi militian, politai, curcan, sticlete, gabor - care ar fi problema?

8) Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul...Din punctul meu de vedere...

ba din punctul de vedere al vestitului analist si umorist mic si-al dracului, care este. mircea badea

de fapt cica e vorba pe care a luat-o si el de la sora-sa - cui ii pasa?

1) Eu nu fac rau nimanui care nu mi-a facutrau

faptele sunt interpretabile intodeauna, iar atunci cand judecata este facuta de una dintre parti, n-are nicio valoare
2) M-am umflat in pene si l-am injosit ca o merita

pai daca la grosolanie raspundem cu o grosolanie mai mare, daca la amenintare raspundem cu amenitare mai bogata, daca la imbranceala raspundem cu pumni - unde ajungem? nu ajungem nicaieri, ramanem tot in aceasta Romanie (vezi si finalul)
3) Vreau sa spun ca legal aveam ce sa-i fac...Dar cum am zis la punctul 1 a fost mai bine asa ptr amandoi....

sa inteleg ca te simti generos? legal avea si el ce sa-ti faca tie (vezi si finalul)
4) Mai am o patzanie...

toti avem, dar nu toti le luam asa de in serios
5) Zic eu ca am fost destul de om cu Militia din ziua de azi care se crede mai presus decat noi restul...

ca si la punctul 3, si ca si la final
6) Mai am o patanie cu trecutul pe rosu cu toate ca nu am trecut...O sa o pun si pe asta pe forum...

ca si la punctul 4, cu adaugarea ca daca ni le scriem pe forum, trebuie sa ne asteptam si la aplauze, dar si la critici; ca nu suntem toti la fel

7) Nu am timp si bani sa ma judec cu niste idioti, mai bine ii injosesc...

atunci can x spune despre y ca e idiot, si cand y spune despre x cam acelasi lucru, parerile lor nu conteaza, sunt simple pareri; doar o instanta superioara poate sa analizeze faptele si sa decida cine este idiotul

daca n-ai timp si bani sa te judeci (solutia legala, cinstita, si - cel putin teoretica - cea mai buna si aducatoare de satisfactii), sunt doar doua variante: ori respecti, in detaliu, legea, ori platesti amenda; pila si interventia si spaga nu-s variante, sunt subterfugii si eschive

(plus finalul)


care final suna asa: nu te preocupa deloc ca circulai pe unde nu aveai voie (te rog sa ma crezi ca am toata intelegerea, ca aveai treaba pe acolo si ca nu puteai sa ocolesti prin china; dar mai presus de interesul tau de moment se afla legea), deci erai vinovat, ci te preocupa ca era politaiul mitocan (mitocania nu-l descalifica, are voie sa constate ca ai calcat legea si daca este mitocan!); inteleg ca pe langa ca erai vinovat, ti s-au incalcat si tie niste drepturi oarecare (nu ti s-a vorbit respectuos - ok, inteleg ca nu trebuie sa acceptam sa fim calcati in picioare de nimeni) - dar chiar si asa, n-ai ales calea cinstita si barbateasca si legala, ci te-ai folosit, pe barba socrilor, de muschii altui militian, gabor, sticlete etc





a doua poveste este, de asemenea, partinitoare (bietii taximetristi, cum mureau ei de cald - dar aveau tot dreptul, ce spun eu dreptul, aveau chiar obligatia sa stea cu usile deschise in drum, nu? dar daca intrai tu in curu' loganului politiei erai nevinovat, nu? ce e aia distanta regulamentara? depasirea prin drepata este o manevra care poate sa fie salutara, poate sa evite pagube si ranirea sau moartea cuiva, de acord; dar este permisa? aveai voie sa faci asta?): politistii erau rai si prosti, dar tu te-ai comportat exemplar

nu-s de acord (desi inteleg ca si ei au condus ca niste cizme, au franat brusc, ti-au cautat nod in papura etc)

la a treia povestioara ce sa mai zic - asta e, cum te descurci tu cu nemurile si cunoscutii neamurilor, asa se descurca si ei cu vanatoarea de spagi; ai avut sange in tine sa nu le dai?

uite, eu iti marturisesc cu rusine ca singura spaga pe care am dat-o vreunui caschetist a fost exact intr-o situatia ca asta: am intrat si eu pe galben, m-a vanat, m-a belit; oricat as incerca eu acuma sa ma dau victima (ca eram cu nevasta si maruntisul si bagaje multe in masina, ca eram in alt judet, ca plecam la drum lung, ca n-aveam cum sa umblu dupa ghisee de platit ca era we, ca orice altceva), realitatea este una singura: daca aveam sange in urechi, nu-i dadeam si basta, ma tineam batos si ori stateam nitel fara permis (sau plateam o amenda grasuta), ori contestam in instanta

el a fos bulangiu, eu am fost mamaliga

Daca traiam in Anglia chiar nu faceam ce am facut cu militia, acolo e ori da, ori ba...

daca traiai in anglia, probabil ca ai fi judecat ca un englez, si probabil ca discutia asta n-ar fi avut loc

dar daca tu vrei autoritati "ca in anglia" dar sa faci soferie asa cum o descrii, cred ca e ceva problema


(n-o mai lua asa de personal)
Avatar utilizator
temir
Member
 
Mesaje: 349
Membru din: 23 Feb 2009, 21:21
Maşina: mondeo ghia '95 1.8 16v
VIN: careestesinusebea

Re: Ce trebuie sa stim cand ne opreste politia

Mesajde alex 21 » 09 Mar 2010, 11:04

MAMA PROSTILOR....E MEREU GRAVIDA ! =)) TARE DE TOT.
alex 21
Incepator
 
Mesaje: 9
Membru din: 19 Ian 2010, 21:30
Maşina: ford focus C-MAX -2007-1.8-115 CP-GHIA
VIN: WF0MXXGCDM6G03301

Re: Ce trebuie sa stim cand ne opreste politia

Mesajde tatyflorin » 09 Mar 2010, 11:32

Iar s-a inflamat sssspiritul romanesc.. pur, de altfel.... Si iar am deviat de la subiect. Dar asta aduce audienta pe forum, nu?

Oricum ar fi, traim intr-un sistem defect. Dar intre a incalca legea si a ne folosi de lacunele ei si intre a ne apara de grobianismele unor mitocani (nu numai politistii sunt asa), e o diferenta intre prostie si inteligenta. E o sabie cu 2 taisuri. Acum, depinde de fiecare cum e si cum o foloseste.
E de plans si regretabil faptul ca unii dintre noi sfideaza legea prin prisma cunoasterii acelor lacune sau anumitor "nepotisme". La fel de mult e regretabil si ca sistemul polietenesc e plin de mitocani, neciopliti si spagari. Dar ei, "saracii", sunt intr-un cerc vicios, si sunt un produs al societatii in care traim. Si ei traiesc chiar foarte bine. Nu ar strica o atitudine mai dura fata de politistii care gresesc voit si pregnant alaturi de asumarea greselilor personale si o conduita mai preventiva.

Cat despre taximetristi... un mare rau necesar. Sincer, de multe ori vreau sa-mi iau un jeep mai vechi si sa nu ii mai feresc... Doar fiindca 1-2 burtosi stau cu degetul in nas pe strada mamelor lor si blocheaza circulatia... Sau iti taie calea ca ei "e la lucru si strada e biroul lor"... Saracii.... Si uite cum astia strica toata imagine taximetristilor, care, de altfel, sunt foarte buni soferi. Si foarte imprudenti...
Focus Futura Turnier TDcI 2002, 85 kW
tatyflorin
Gold Member
 
Mesaje: 562
Membru din: 03 Dec 2008, 00:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: ford focus futura 2002 tdCI

Re: Ce trebuie sa stim cand ne opreste politia

Mesajde b85xix » 09 Mar 2010, 11:47

Domnule NunuMic ejti jmeker fratelo Boss Da' Bo$$. Daca matale ai fost oprit da' Nenorocitii da' Militieni care este si care face abuz merita dom'le sa le dai peste bot la netrebnici. Ca sa moara dusmanii mei care este ca cand m-o opri si pa' mine sun pe socrumiu si il dau cu curu' da' pamant pa' organ sa se-nvete minte animalul sa ma mai opresca pentru diferite prostii si semne . Pai adica ce muschii mei e si cu legea asta ca prea jmekeri e ei sa mai platim si amenzi .
Bo$$ulica respect pentru atitudinea ta jmekerie frate sa traienim bine in saraca tara bogata .La multi ani!

ps: continutul textului de mai sus este un pamflet la fel si greselile de ortografie , fapt pentru care rog a se citi cu chibzuinta :-))

ps2: fara sa fiu tendentios, insa taximetristul mi se pare specia care exista numai pentru a te scoate din sarite si a-ti creste tensiunea. Din pacate in Bucuresti daca nu el atunci cine?? Cine e cel care schimba banda fara sa dea semnal, cine e cel care atunci cand s-a facut verde semaforul claxoneaza dupa 0,0001 secunde, cine e cel care nervos in traficul bara la bara face flash-uri , cine e cel care deschide geamul sa injure cand i se pare ca a fost incomodat, cine e cel care vede soseaua ca pe propria-i ferma el fiind Bo$$ da' Bo$$ si soferul suprem??? Cine e cel care cand nu are cursa merge cu 40 pe banda 3 si ostentativ nici nu elibereaza banda ?
Fara nici un fel de aluzie la profesia in sine ,insa la noi "taximetristul" se considera un individ unic, aparte,cu alte drepturi si alte obligatii. Cand ii opreste Militia si ii auzi " Sefule cum sa imi iei permisul ca imi iei painea" .. pai dragi amici adica voi nu trebuie sa respectati regulile de circulatie ? Ar trebui in special taximetristilor sa li se acorde legea la sange ca sa se civilizeze in trafic
Ultima oară modificat de b85xix pe 09 Mar 2010, 11:59, modificat 1 dată în total.
Cand am incetat de a mai fi copii, am si murit!
Avatar utilizator
b85xix
Gold Member
 
Mesaje: 781
Membru din: 03 Aug 2006, 20:53
Localitate: bucuresti
Maşina: Mondeo mk 4 2.0 tdci titanium+extras 140si 3 cai frumosi

Re: Ce trebuie sa stim cand ne opreste politia

Mesajde adicristea » 09 Mar 2010, 11:50

alex 21,666531 scrie:MAMA PROSTILOR....E MEREU GRAVIDA ! =)) TARE DE TOT.


Sa ne zici si la cine te referi.


@ NunuMic - data viitoare cand mai postezi, scrie tot ce ai de comunicat INTR-UN SINGUR MESAJ. Sau nu posta mesaje consecutive daca poti folosi functia EDIT in maxim 10 minute de cand dai Submit.
\\\ Cumpara "romaneste"! Salveaza-ti slujba! ///
Nu fi zmeu, s-ar putea sa zbori!
Nemulţumirile oamenilor nu vin din ceea ce li se întâmplă, ci din diferenţa dintre ceea ce li se întâmplă şi aşteptările lor. ™Ciugu®
Imagine
Avatar utilizator
adicristea
 
Mesaje: 6109
Membru din: 18 Ian 2008, 13:01
Localitate: Reading, UK
Maşina: Citroen C4 Picasso 1.6 eHDI
VIN: 00000000000000000

Re: Ce trebuie sa stim cand ne opreste politia

Mesajde toxicristi » 09 Mar 2010, 15:17

b85xix,666571 scrie:ps: continutul textului de mai sus este un pamflet la fel si greselile de ortografie
Te-ai dat de gol ca ai prea putine, plus ca mai trebuia sa asoertezi cu "..." cam la fiecare 3-4 cuvinte
Imagine "Aici, pe forum, eşti ceea ce scrii!"
Avatar utilizator
toxicristi
 
Mesaje: 7689
Membru din: 02 Ian 2007, 23:53
Localitate: Bucuresti / Brasov
Maşina: Focus 2002 1.8TDDi 90CP Bouvagon

Re: Ce trebuie sa stim cand ne opreste politia

Mesajde b85xix » 09 Mar 2010, 15:48

Dar nu inteleg sensul afirmatiei tale. M-am dat de gol in ce sens?Am si specificat ca atat continutul textului cat si greselile de ortografie sunt voite. La ce te referi mai exact?
Cat despre Post Scriptum , menirea lui era si aceea de a explica lipsa acelor "..." . Am facut economie de spatiu si timp ca sa nu mai postez la fiecare "3 4 cuvinte" punctele de "suspans". Deci?
Cand am incetat de a mai fi copii, am si murit!
Avatar utilizator
b85xix
Gold Member
 
Mesaje: 781
Membru din: 03 Aug 2006, 20:53
Localitate: bucuresti
Maşina: Mondeo mk 4 2.0 tdci titanium+extras 140si 3 cai frumosi

Re: Ce trebuie sa stim cand ne opreste politia

Mesajde toxicristi » 09 Mar 2010, 17:29

Adica greselile (intentionate, normal) sunt prea putine :)
Imagine "Aici, pe forum, eşti ceea ce scrii!"
Avatar utilizator
toxicristi
 
Mesaje: 7689
Membru din: 02 Ian 2007, 23:53
Localitate: Bucuresti / Brasov
Maşina: Focus 2002 1.8TDDi 90CP Bouvagon

Re: Ce trebuie sa stim cand ne opreste politia

Mesajde b85xix » 09 Mar 2010, 20:53

Aa pai m-am straduit si eu dar nu poti sa faci din bici rahat .(am adaptat eu proverbul ) :))
Cand am incetat de a mai fi copii, am si murit!
Avatar utilizator
b85xix
Gold Member
 
Mesaje: 781
Membru din: 03 Aug 2006, 20:53
Localitate: bucuresti
Maşina: Mondeo mk 4 2.0 tdci titanium+extras 140si 3 cai frumosi

Re: Ce trebuie sa stim cand ne opreste politia

Mesajde NunuMic » 09 Mar 2010, 20:55

:)
1) Nu sunt cocalar...
2)In ce am postat am postrat nu ca sa ma laud eu ce muschi am si ca tata socru e cu p_ _a mare...
3) Am postat anumiote perioade din perioada mea de soferie de 5 ani in care nu am avut decat trei incidente mari si late, patru...scuzati-ma...Dintre care trei au fost frectie la picior de lemn din cauza domnului organ... Nici de cum eu...Si ceea ce am facut eu a fost o scoatere din mana asa zisei "legi" aplicata de niste mucosi de politisti iesiti de pe bancile scolii...si cred ei ca au dat marea lovitura in viata lor de politisti...
4) Nu incalc regulile de circulatie decat cine stie cum...Sa fie urgenta in cadrul familiei... Ex: anu trecut i sa facut lu tata rau...Trebuia sa ia niste pastile ca sa ii treaca...Era urgent...ma sunat si in maxim 20 de min am fost la el...La tzara...Nu murea tatal meu sau cine stie ce se putea intamla mai grav din cauza unui permis...Ma PI _ _ M pe el de permis si de tot...Era vina mea daca eram prins cu 220 la ora...Dar las totul la oparte ptr asa ceva...
5) Am un prieten care este pilot...Lucreaza pe elicopter...Sa tinut un jegos de militian sa ii ia permisul vreo jumatate de an...Ca asa avea el boala...Omu la mansha nu bea...Dar intro zi a venit cu elicopterul la marginea unui sat unde dadea cu erbicide pe o sola...Stiind ca sunt niste prieteni la o carciuma a aterizat si a intrat acolo...Domnu organ era in carciuma in timpul serviciului...Da...Stim sa zicem de legile din romania... Sa pus asta a luat o bere, a baut-o si a iesit din carciuma...Militianu dupa el nestiind ca este pilot si crezand ca este cu masina a iesit repede dupa el...Si asta il intreaba...Ma vrei sa-mi iei permisul...Vino la elicopter sa ti-l dau...
6) Nu mai fiti lupii moralisti ca ce se afla in trecutul vostru...Numai voi stiti da va C_ C _T_ pe voi...
7) De curand nu mai fac taximetrie...Dar am vacut 4 ani si mi-a ajuns...Nu e o meserie usoara...Ba din contra...Luatio o masina in locatie macar o zi...De curiozitate si incercati sa traiti din banii castigati de pe urma ei...Asta e una...Dar cand ti se strica masina si tre sa ajungi urgent undeva...Si nu vb de Infectia de Bucuresti...Vb de alt orash...Sinaia spre exemplu...Te duci la Sinaia si vii dupa munte cand a inceput om ploaie urata...Iei taxiul ca masina o ai la hotel, cabana...Etc...Atunci omu ala e bun ca te duce acasa...Da dupa ce ii platesti cursa...Zici:"ia uite jegosul cat mi-a luat...E regim de taxi...Plus de asta un taximetrist adevarat are atestat de taximetrist care se face printr-o scoala de atestate care costa o galagie de bani, prin care dai un examen, il iei bine, nu, iar bine, depinde de cat inveti...E agreeat de ARR...Sunt taxe pe care le platesti...In cazul in care ai efectuat o cursa cu un taxi pe o anumita firma...19% din banii de pe cursa aia sunt TVA pe care ii plateste la stat, Ceasurile alea au o memorie fiscala interna care nu se poate juca nimeni cu ea cum vrea muschiul lui...Si multe si multe altele...Acum nu zice nimeni ca sunt si cretini de taximetristi...sau care nu au acte in regula sau care te fura pe fata...Da si cand esti in masina si ii zici omului in ultima clipa fa stanga....sau dreapta...Dupa caz...Ala ce sa faca mai intai?Sa faca toate comenzile posibile in fractiune de secunda ca sa trezit gheorghe ca acolo vrea el sa mearga...Si uite asa e deranjat cate un coleg de asta de pe forum de domnu taximetrist...
Ce incapabili sunteti...Nu pai priviti viata asta atat de roz si mai vedetiva de realitatea din ziua de azi...Nu mai fiti aia corectii ca nu va crede nimeni...Si app Domnu Admin...Nu stiam de chestia aia...Da ma starnit rau colegul de pe forum aseara si de aceea am deschis mai multe rubrici...


Sa va mai zic ceva...De la orice prost ai de invatat ceva!!! Eu am un paznic la ferma si nu are mai mult de 4 clase, dar mi-a aratat ca cu un metru de sarma leaga 10 saci de grau la gura...Care imi zice cum...Intradevar chiar il cred destept...Pana atunci abtineti-va...
App de zicala:"Traim in Romania si ne ocupa tot timpul" Nu e scornita de Mircea Badea vcare ptr mine nu e decat un mascarici si pe care nu-l inghit ca e idiot! Stiam replica asta de ani de zile pana sa apara el la tv cu ziarele in fata facand misto de anumite persoane...
App..Rubrica asta a fost deschisa ptr idei cum sa ne ferim de militia care nu intotdeanua are dreptate si nu e in regula dar stie sa aplice legea...
iar daca tie ti-ar frana un militian brusc ca i sa parut lui ca ca zboara fluturi ...Tu ce ai bface in cazul asta...?Cred ca ai raspunde cu calmitate...As frana si mi-as vedea de drum...ei au intotdeauna dreptate...Nu cred...Te enerveaza un taximetrist...care poate are cine stie ce scoli...Dar nu ar loc de munca ca asta este si face taximetrie....dar militianu are legea in mana...La Tulcea am mai vazut un idiot de militian moldovean de origine...De prin Iasi...Era in timpul muncii...Nevasta-sa prin orash cu treaba si se intalnesc pe aceeasi strada dar vis-a-vis unul de celalalt...Pe trotuare diferite...O straiga pe nevasta-sa sa vina la el si sa tranverseze in felul asta prin loc nepermis...ca na...era barbasu...Si idiotu ii zice...Doamna va rog actul de identitate ca ati trecut prin loc nepermis va dau amenda, eu te-as ierta, da legea nu te iarta...Si chiar ia dat amenda...
Scuze ptr greselile de ortografie...Scriu repede si nu ma uit...Plus ca scriu de pe un Not pad...Ma incurc in tastele astea mici...
Avatar utilizator
NunuMic
Incepator
 
Mesaje: 81
Membru din: 17 Aug 2009, 08:24
Localitate: Braila
Maşina: ford focus c-max
VIN: WF0MXXGCDM4L70998

Re: Ce trebuie sa stim cand ne opreste politia

Mesajde temir » 10 Mar 2010, 04:15

Plus de asta un taximetrist adevarat are atestat de taximetrist care se face printr-o scoala de atestate care costa o galagie de bani, prin care dai un examen, il iei bine, nu, iar bine, depinde de cat inveti...E agreeat de ARR...Sunt taxe pe care le platesti...In cazul in care ai efectuat o cursa cu un taxi pe o anumita firma...19% din banii de pe cursa aia sunt TVA pe care ii plateste la stat, Ceasurile alea au o memorie fiscala interna care nu se poate juca nimeni cu ea cum vrea muschiul lui...Si multe si multe altele...

infiorator, nu mi-as fi imaginat!

si acuma ce vrei, sa plangem de mila taximetristilor, ca trebuie sa treaca printr-o scoala de atestate? pai mai e putin si o sa ne amintesti ca au facut, bietii de ei, chiar si scoala de soferi! sau poate crezi ca politistul care te opreste n-o fi facut si el macar un curs de 6 luni? man, mai ieri te laudai (in schimbul de replici cu cel care a tremurat de frica cunostintelor tale) cu facultate, acuma trebuie sa ne lasam impresionati de dificultatile pe care pe implica o "scoala de atestate"?

vezi ca fiecare profesie implica un minimim de scoala si de responsabilitate; daca ar fi concurenta la "scoala de atestate de taximetrie" cum era pe vremuri la medicina si la drept, daca ai face pregatiri peste pregatiri pentru admitere si daca ai avea de sustinut macar zece cursuri distincte, fiecare cu examenul lui - poate tot as mai lacrima nitel

dar asa? asa reiese ca scoala de atestate de taximetristi e facultatea care trebuia sa scuipe seminte pe academia politaiului, si sa-l impresioneze si sa-l umileasca pe caschetist
mai spicuim una-doua, sa-l inveselim pe colegul:
1) Nu sunt cocalar...
[...]6) Nu mai fiti lupii moralisti ca ce se afla in trecutul vostru...Numai voi stiti da va C_ C _T_ pe voi...
[...]Si uite asa e deranjat cate un coleg de asta de pe forum de domnu taximetrist...
Ce incapabili sunteti...Nu pai priviti viata asta atat de roz si mai vedetiva de realitatea din ziua de azi...Nu mai fiti aia corectii ca nu va crede nimeni...
[...]Da ma starnit rau colegul de pe forum aseara
[...]De la orice prost ai de invatat ceva!!! Eu am un paznic la ferma si nu are mai mult de 4 clase, dar mi-a aratat ca cu un metru de sarma leaga 10 saci de grau la gura...Care imi zice cum...Intradevar chiar il cred destept...Pana atunci abtineti-va...
[...]Cred ca ai raspunde cu calmitate...
[...]Te enerveaza un taximetrist...care poate are cine stie ce scoli...
[...]
Scuze ptr greselile de ortografie...Scriu repede si nu ma uit...Plus ca scriu de pe un Not pad...Ma incurc in tastele astea mici...

m-ai convins, da-mi si mie telefonul firmei!
(aia bolduita face o gramada de bani, merita recitita)
Avatar utilizator
temir
Member
 
Mesaje: 349
Membru din: 23 Feb 2009, 21:21
Maşina: mondeo ghia '95 1.8 16v
VIN: careestesinusebea

Re: Ce trebuie sa stim cand ne opreste politia

Mesajde Mihai L » 10 Mar 2010, 06:58

Mai temir, nu rade...
Iti dai seama ce greu este sa sa mergi cu o masina si sa duci clientul unde doreste? =))
Iar pentru NunuMic: memoria fiscala este una, iar furatul clientului este alta. Este adevarat, primeste si statul darile pe furt, dar clientul este cel care suporta totul.

P.S. Mie imi plac taximetristii opriti in paralel in trafic doar pentru o barfa mica (daca imi dai voie sa folosesc expresia ta, exact ca un C_C_T in drum =)) ). Aaaa, si cei parcati in intersectii. :D
Dar la cata scoala au, merita.
Si zau daca cca 50% din taximetristii din Bucuresti nu iti lasa impresia ca au facut scoala pe camp, fara niciun fel de semne sau masini pe aproape... :(
S-au cam dus meseriasii care lucrau si stiau orasul ca pe buzunarele lor. Putin inainte sa apara GPS-urile pe scara larga, am vazut si auzit de o gramada de taximetristi care habar nu aveau de strazi; erau de prin alte orase, adusi sa faca planul aici...
Focus. Ford Focus. Sea Grey.
2006 Ford Focus Wagon TDCi, 1.6/109 CP
Imagine
Imagine
My pictures on Flikr
Avatar utilizator
Mihai L
 
Mesaje: 10794
Membru din: 25 Apr 2006, 17:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Wagon Trend CL 2006, 1.6l/109CP, Sea Grey

Re: Ce trebuie sa stim cand ne opreste politia

Mesajde NunuMic » 10 Mar 2010, 07:30

N-am sa mai postez aici ca sunteti inapti...Din tot ce scrie un om aici voi faceti circ... Nu are nici un rost sa va tot explic daca sunteti inapti...
Sa aveti o viata placuta si fara amenzi...Sau cum sunteti voi corecti...Platiti la stat frtilor...Ca ala are sacul fara fund...Dati acolo ca statu va da...Politicieni de elita...

Si app Mihai L eu in postul ala am vb de taximetristi care chiar au ceva in capul ala...Nu jeguri de oameni, gunoaie ale societatii care are o masina colantata taxi... Si nu mai pomeniti de vestita Capitala ca mie imi este scarba de orasul ala...In Bucurestiul ala sa strans toata Spuma din toata Romania...

V-am lasat, poate cine stie poate mai apare vreunu care vrea sa posteze sa va bateti P_ _A de el... :>:>:>
Ultima oară modificat de KomandantuR pe 10 Mar 2010, 09:08, modificat 1 dată în total.
Motiv: Ati primit un avertisment. E evident de ce.
Avatar utilizator
NunuMic
Incepator
 
Mesaje: 81
Membru din: 17 Aug 2009, 08:24
Localitate: Braila
Maşina: ford focus c-max
VIN: WF0MXXGCDM4L70998

Re: Ce trebuie sa stim cand ne opreste politia

Mesajde b85xix » 10 Mar 2010, 09:43

Pai majoritatea taximetristilor sunt gunoaie "care are".Si care este. Mama ei de limba materna. Probabil scoala unde ti-ai luat atestatul de taximetrist nu a inclus si ceva cursuri de ortografie. Bag de seama ca educatia ta lasa de dorit intrucat ai jignit aproapte toti membrii forumului care au postat pe aici. Esti Bo$$ Bo$$ulica manca-ti-as talentul si sa moara dusmanii da' ciuda ce ne-ai pus la punct.
Este o munca titanica cea de taximetrist ce-i drept. Ai nevoie de multe studii si eu zic la fel ca multi "are" "cine stie cate scoli " sarmanul si totusi se chinuie sa incurce traficul si sfideaza nesimtirea in foarte multe momente.
Sincer, avand in vedere doar si ortografia dumitale, inteleg de ce nu poti emite pareri politicoase si argumentate. Si totusi in nimicnicia mea nu imi permit sa te jignesc .
In alta ordine de idei vei intelege singur de ce taximetristii sunt de joasa speta numai si din prisma "a transversat", " in Bucurestiul ala sa strans","gunoaie care are" etc. Sa inteleg ca aici se regasesc acele "Atestate". Ma plec umil in fata dumitale =D>
Cand am incetat de a mai fi copii, am si murit!
Avatar utilizator
b85xix
Gold Member
 
Mesaje: 781
Membru din: 03 Aug 2006, 20:53
Localitate: bucuresti
Maşina: Mondeo mk 4 2.0 tdci titanium+extras 140si 3 cai frumosi

Re: Ce trebuie sa stim cand ne opreste politia

Mesajde NunuMic » 10 Mar 2010, 09:54

Da ma...Am jignit pe toata lumjmea de pe tot forumul..:)))) Nu vezi cum gandesti?Fiecare interpreteaza cum vrea...Si a fost o greseala...Mare scofala...Exact asta nu fac nu ma kk pe mine sa citesc la sfarsitul postarii toate greselile...Sa modific sa vezi doamne cine sunt eu...Nu pierd timpul cu asa ceva...Da am zis ca va fi ultima postare...Da nu ma pot abtine...Boss de Boss...Te respect ptr farmecul tau...
Avatar utilizator
NunuMic
Incepator
 
Mesaje: 81
Membru din: 17 Aug 2009, 08:24
Localitate: Braila
Maşina: ford focus c-max
VIN: WF0MXXGCDM4L70998

Re: Ce trebuie sa stim cand ne opreste politia

Mesajde b85xix » 10 Mar 2010, 10:12

Ce replica plina de consistenta. Acidule care esti matale #:-S Daca nici amarata asta de limba nu o punem pe tapet corect atunci ar trebui "shutdown " Rumania haoleu bre :-t Sau sa ma fi exprimat si eu prin abrevieri de messengerist la pubertate poate eram mai pe placul dumitale. Ma plec iar cu stima o meriti =D>
Cand am incetat de a mai fi copii, am si murit!
Avatar utilizator
b85xix
Gold Member
 
Mesaje: 781
Membru din: 03 Aug 2006, 20:53
Localitate: bucuresti
Maşina: Mondeo mk 4 2.0 tdci titanium+extras 140si 3 cai frumosi

Re: Ce trebuie sa stim cand ne opreste politia

Mesajde RHOBY1305 » 10 Mar 2010, 10:30

nu se poate asa ceva :)) Doamne iarta-ma.. =)) =))
BV 13 RBS
Avatar utilizator
RHOBY1305
Gold Member
 
Mesaje: 559
Membru din: 28 Mai 2009, 11:56
Localitate: Brasov
Maşina: Ford Focus 2008 1.6 TDCI 110 Hp
VIN: WFOSXXGCDS8G06083

Re: Ce trebuie sa stim cand ne opreste politia

Mesajde adicristea » 10 Mar 2010, 11:01

Sa revenim la subiect!! Anuntul e pt toata lumea, deci urmatoarele mesaje trebuie sa aiba legatura NUMAI cu "ce trebuie sa stim cand ne opreste politia".

Multumesc!
\\\ Cumpara "romaneste"! Salveaza-ti slujba! ///
Nu fi zmeu, s-ar putea sa zbori!
Nemulţumirile oamenilor nu vin din ceea ce li se întâmplă, ci din diferenţa dintre ceea ce li se întâmplă şi aşteptările lor. ™Ciugu®
Imagine
Avatar utilizator
adicristea
 
Mesaje: 6109
Membru din: 18 Ian 2008, 13:01
Localitate: Reading, UK
Maşina: Citroen C4 Picasso 1.6 eHDI
VIN: 00000000000000000

Re: Ce trebuie sa stim cand ne opreste politia

Mesajde ovibc » 10 Mar 2010, 11:59

adicristea, poate limba romana? :D
Furibund pe sosea inseamna uneori muribund la spital

Ford Mondeo MK5 2.0 Hybrid Vignale
Avatar utilizator
ovibc
Gold Member
 
Mesaje: 951
Membru din: 23 Dec 2007, 09:10
Localitate: Bacau
Maşina: Mondeo MK5 2.0 Hybrid Vignale

Re: Ce trebuie sa stim cand ne opreste politia

Mesajde adicristea » 10 Mar 2010, 12:15

Voi vorbiti cu cratima? Exista stipulat in regulament ca trebuie sa fii academician ca sa vorbesti cu Politia? A mai fost un mesaj ca al tau de la altcineva, l-a sters la rugamintea mea. Aveti chef de polemici? Ca eu nu am (o fi astenia de primavara!). Deci ori discutam serios, ori inchidem frumusel topicul ca pentru bașcălie mai gasim si altele.
\\\ Cumpara "romaneste"! Salveaza-ti slujba! ///
Nu fi zmeu, s-ar putea sa zbori!
Nemulţumirile oamenilor nu vin din ceea ce li se întâmplă, ci din diferenţa dintre ceea ce li se întâmplă şi aşteptările lor. ™Ciugu®
Imagine
Avatar utilizator
adicristea
 
Mesaje: 6109
Membru din: 18 Ian 2008, 13:01
Localitate: Reading, UK
Maşina: Citroen C4 Picasso 1.6 eHDI
VIN: 00000000000000000

Re: Ce trebuie sa stim cand ne opreste politia

Mesajde NunuMic » 10 Mar 2010, 14:03

In locul tau mutam partea academica a domnilor colegi pe alt topic...Aici sa se dea idei de orice fel cum sa putem scapa mai ieftin de amenzi...Sau...Inchede topicul daca se continua...O zi buna...
Ultima oară modificat de adicristea pe 10 Mar 2010, 15:22, modificat 1 dată în total.
Motiv: Ati fost avertizat pentru ca ati continuat discutia Offtopic.
Avatar utilizator
NunuMic
Incepator
 
Mesaje: 81
Membru din: 17 Aug 2009, 08:24
Localitate: Braila
Maşina: ford focus c-max
VIN: WF0MXXGCDM4L70998

Re: Ce trebuie sa stim cand ne opreste politia

Mesajde b85xix » 10 Mar 2010, 15:13

Dar iata unde era lupul moralist. Dupa ce ai facut flame de la inceput cu faptele tale de vitejie acum vezi doamne vrei sfaturi cum sa scapam de amenzi.
Uite un sfat: "Sa respectam legea!" .Eu zic ca e un sfat pertinent
Ultima oară modificat de adicristea pe 10 Mar 2010, 15:22, modificat 1 dată în total.
Motiv: Ati fost avertizat pentru ca ati continuat discutia Offtopic.
Cand am incetat de a mai fi copii, am si murit!
Avatar utilizator
b85xix
Gold Member
 
Mesaje: 781
Membru din: 03 Aug 2006, 20:53
Localitate: bucuresti
Maşina: Mondeo mk 4 2.0 tdci titanium+extras 140si 3 cai frumosi

Re: Ce trebuie sa stim cand ne opreste politia

Mesajde ovibc » 10 Mar 2010, 15:31

in primul rand cand esti oprit de politie, trebuie sa stii legea(la asta ma refeream), si sa nu te lasi intimidat de unele aberatii ale organului.Constat in ultima vreme ca si la ei, in afara de cei proaspeti, au inceput sa apara oameni cat de cat profesionisti si civilizati
Furibund pe sosea inseamna uneori muribund la spital

Ford Mondeo MK5 2.0 Hybrid Vignale
Avatar utilizator
ovibc
Gold Member
 
Mesaje: 951
Membru din: 23 Dec 2007, 09:10
Localitate: Bacau
Maşina: Mondeo MK5 2.0 Hybrid Vignale

Re: Ce trebuie sa stim cand ne opreste politia

Mesajde aszmhod3us » 25 Mar 2010, 15:01

Buna,
Am si eu o intrebare. Eram saptamana trecuta cu un prieten, cu masina lui, pe langa Brasov. Era ora 22:00 aproximativ.
Am vazut ca era o masina de politie parcata la distanta si un echipaj care s-a dat jos din ea. (Mai opreau unele masini). Avand folie pe fata mai fumurie (25% transparenta), noi am dat geamurile jos din fata si le-am lasat cam 10-15 cm ridicate, am oprit la semnalul agentului si am aprins si lumina ambientala ca sa compenseze transparenta.

Totul a fost ok, i-a cerut actele prietenului, nu a gasit nimic. La sfarsit cand sa ne dea talonul ne-a intrebat de ce mergem cu geamurile coborate in jos. (Era destul de frig afara). In fine ca sa trec la subiect, acesta a cerut ca sa ridicam geamurile.

Intrebarea mea: Are voie politia rutiera sa te puna sa efectuezi o serie de manevre precum ridicarea geamurilor sau altele? Poate sunt defecte sau poate mi-e foarte cald..

Multumesc.
aszmhod3us
Member
 
Mesaje: 339
Membru din: 18 Sep 2009, 00:27
Maşina: Mondeo HEV Vignale

Re: Ce trebuie sa stim cand ne opreste politia

Mesajde Mihai L » 25 Mar 2010, 15:24

Are voie politistul sa nu fie asa de prost precum il credem? :D
Eu zic sa-l reclami la seful lui ca te-a pus sa ridici geamurile, pentru ca nu le aveai regulamentare si nu voiai sa se vada... =))
Focus. Ford Focus. Sea Grey.
2006 Ford Focus Wagon TDCi, 1.6/109 CP
Imagine
Imagine
My pictures on Flikr
Avatar utilizator
Mihai L
 
Mesaje: 10794
Membru din: 25 Apr 2006, 17:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Wagon Trend CL 2006, 1.6l/109CP, Sea Grey

Re: Ce trebuie sa stim cand ne opreste politia

Mesajde aszmhod3us » 25 Mar 2010, 15:31

Nah faptul e consumat.
Doar eram curios daca legal are voie sa te oblige sau se apese chiar el pe butonul de ridicat geamurile.
Practic daca acest lucru e voie, are voie sa se urce si in masina ta sa ti-o verifice?^^
aszmhod3us
Member
 
Mesaje: 339
Membru din: 18 Sep 2009, 00:27
Maşina: Mondeo HEV Vignale

Re: Ce trebuie sa stim cand ne opreste politia

Mesajde Mariustom » 25 Mar 2010, 15:35

Şi eu am o întrebare :)
În Codul Rutier, art. 35, pct. 2 şi 3 zice:
"Participantii la trafic sunt obligati ca, la cererea politistului rutier, sa înmâneze acestuia documentul de identitate sau, dupa caz, permisul de conducere, documentul de înmatriculare sau de înregistrare a vehiculului condus, documentele referitoare la bunurile transportate, precum si alte documente prevazute de lege.
În exercitarea atributiilor care îi revin, politistul rutier are dreptul sa verifice vehiculul, precum si identitatea conducatorului sau a pasagerilor aflati în interiorul acestuia atunci când exista indicii despre savârsirea unei fapte de natura contraventionala sau penala."

Aşadar, doar un poliţist rutier te poate opri şi îţi cere documentele, ca şofer ???

PS: cred că în acel link este şi un răspuns pt întrebarea colegului aszmhod3us
Avatar utilizator
Mariustom
Member
 
Mesaje: 447
Membru din: 30 Noi 2006, 22:23
Localitate: Reşiţa
Maşina: Ford Focus Turnier 2001 TDDI

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Legislaţie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 6 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 6 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1283 pe 23 Apr 2024, 16:22

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login