Legislaţie

Ce trebuie sa stim cand ne opreste politia

Discuţii despre legislaţia în vigoare, codul rutier, taxe, asigurări RCA sau Casco, etc

Moderatori: KomandantuR, adicristea

Re: Ce trebuie sa stim cand ne opreste politia

Mesajde razvaldinho » 17 Apr 2010, 13:38

Ce mai e de facut?

M-a lovit un idiot. Am oprit intr-un giratoriu pentru a acorda prioritate iar soferul din spate a uitat sa mai opreasca la timp si s-a proptit in bara mea spate. Pagubele sunt foarte mici la mine, doar bara spate perforata de cuiul de la numarul lui de inmatriculare iar la el ornamentul de la numar spart.
Avand formularul de constatare amiabila la mine l-am completat pe loc amandoi urmand ca luni (era sambata) sa ne prezentam la asigurator pt a face constatarea. Mi-a lasat copie de pe asigurarea lui si copie de buletin iar formularul de constatare amiabila semnat de amandoi a ramas la mine. Masina lui era inregistrata pe firma

De atunci a trecut mai mult de o luna si ma tot duce cu vorba si amana sa ne vedem. I-am tot dat ultimatumuri si tot imi promite de cate ori il sun ca vine. Intre timp i-a expirat asigurarea care mi-o lasase si mi-a spus ca si-a facut alta la Carpatica.

Ce mai e de facut in situatia asta?
Se mai poate declara accidentul la politie dupa mai mult de o luna?
Mai are vreo valoare formularul de constatare amiabila completat si semnat de amandoi?

M-a enervat omul si as face orice ca sa-l fac sa platesca pentru dauna
You're always gonna have problems lifting a body in one piece. Apparently the best thing to do is cut up a corpse into six pieces and pile it all together. Then I hear the best thing to do is feed them to pigs <):)
Avatar utilizator
razvaldinho
Gold Member
 
Mesaje: 525
Membru din: 08 Apr 2008, 09:43
Localitate: Ploiestiori
Maşina: Ford Focus MK2
VIN: Feteasca_Neagraaa

Re: Ce trebuie sa stim cand ne opreste politia

Mesajde Edy Alexandrescu » 17 Apr 2010, 21:48

Salut. Nu vreau sa incep sa dau sfaturi din situatia celui patit cu de toate insa vreau sa va spun un aspect foarte important.
Cand va hotarati sa contestati un proces verbal ...in primul rand sa fiti convinsi ca aveti timpul necesar sa-l pierdeti pt asta. Apoi ca aveti cunostinte juridice indeajuns de fixate pt a va sustine cauza. Si dupa ce luati hotararea in cauza...sa fiti convinsi ca din momentul ala situatia nu se mai conduce dupa cum cunosti tu legea sau dupa cum o aplica agentul de control. Din momentul ala totul depinde de cum interpreteaza JUDECATORUL aspectul juridic la care tu (un civil fara valoare) vrei sa faci referire. Si credeti-ma ca judecatorul trebuie sa fi fost patit cu politia ca sa tina cu tine intr-o sentinta favorabila. De cele mai multe ori te si sperii de ce nuante dau judecatorii acestei legi.
Dupa toate astea..te convingi ca cel mai ieftin este sa respecti pe cat posibil regulamentul. Si daca cumva ajungi in fata "organului"...ai mai multe sanse sa scapi "daca zici ca el" si-ti cer scuze...decat daca te pui contra.
Nu este un sfat. Pt cine a vrut sa citeasca este doar o recomandare.
SI credeti-ma...la mine in zona am toata "sustinerea" necesara incat sa nu am probleme dar de multe ori prinde bine sa las si eu capul in jos.
Avatar utilizator
Edy Alexandrescu
Member
 
Mesaje: 310
Membru din: 15 Mai 2008, 20:09
Localitate: Ploiesti
Maşina: VOLVO S40 MOMENTUM 2009 - Alfa Romeo 147 T-Spark

Re: Ce trebuie sa stim cand ne opreste politia

Mesajde b85xix » 19 Apr 2010, 09:19

Eu am un proces pe rol cu Dgpmb de 1 an si ceva. Inca astept rezultatul cu nerabdare :D
Cand am incetat de a mai fi copii, am si murit!
Avatar utilizator
b85xix
Gold Member
 
Mesaje: 781
Membru din: 03 Aug 2006, 20:53
Localitate: bucuresti
Maşina: Mondeo mk 4 2.0 tdci titanium+extras 140si 3 cai frumosi

Re: Ce trebuie sa stim cand ne opreste politia

Mesajde ovibc » 04 Mai 2010, 19:23

toxicristi,662493 scrie:
chefdejoaca,662404 scrie:cineva trebuie sa ii mai puna si la respect, ca prea sunt pusi pe jecmanit.
Sa-i puna la punct cei a caror citiri sunt gresite din cauza transformatorului aluia, ce zici?



si citat din acelasi autor in 2008

''Atata timp cat viteza mi-a fost citita corect, nu voi comenta. Dar daca cumva diferenta dintre viteza cu care mergeam nu corespunde cu incadrarea, atunci probabil as folosi cele scrise mai sus.

In introducere.doc, punctele 5 si 6 sunt cam subtiri (cel putin la mine, mereu e un echipaj care opreste si altu care constata), iar punctele 2 si 4 nu pot fi aplicate daca te-au tras pe dreapta imediat dupa ce s-a constat incalcarea legii (din cate stiu eu, viteza se anunta prin statie su nu vezi nicio poza). Asa ca ar ramane 1 , daca ai dreptul sa il ceri! :D''

deci maine am al 3-lea termen, si cf Normei de metodologie legala 021-05/23-11-2005, art 3.8.2 amplasarea cinemometrelor..trebuie sa evite linii electrice de inalta tensiune...etc.Atat timp cat corectitudinea masuratorii este afectata, din punct de vedere legal, pv este nul.Mai ramana, ca sa castig, sa imi descopar si vocatii de avocat...din fericire beneficiez de juristul firmei :D
Furibund pe sosea inseamna uneori muribund la spital

Ford Mondeo MK5 2.0 Hybrid Vignale
Avatar utilizator
ovibc
Gold Member
 
Mesaje: 951
Membru din: 23 Dec 2007, 09:10
Localitate: Bacau
Maşina: Mondeo MK5 2.0 Hybrid Vignale

Re: Ce trebuie sa stim cand ne opreste politia

Mesajde Edy Alexandrescu » 06 Mai 2010, 08:39

Salut Ovibc....
In incercarea de a te ajuta...
Cum poti demonstra tu ca aparatul radar este amplasat in conditii necorespunzatoare pt inregistrari conform procedurilor?
Iar al doilea aspect care trebuie sa fie cunoscut...pt cazurile in care te opreste alt echipaj decat cel cu radarul...te asigur ca cel care completeaza procesul verbal este tot un operator radar si asta ii da dreptul din punct de vedere legal sa faca aceasta constatare si nimic din procesul verbal nu spune ca inregistrarea s-a facut cu un alt operator. Deci...totul se intampla ca si cum aceeasi persoana ar fi facut si inregistrarea si te oprit ulterior.
In plus....dupa cum am spus si inainte...totul depinde de cum va interpreta judecatorul aspectul juridic...nu de cum intelegem noi acelasi aspect. Si sa nu uitati ca judecatorul si politistul...sunt de aceeasi parte a baricadei si in aceeasi tabara.
Printr-o experianta destul de bogata va mai pot raspunde la cateva aspecte din aceste puncte de vedere in caz de nevoie!
Ultima oară modificat de KomandantuR pe 06 Mai 2010, 08:41, modificat 1 dată în total.
Motiv: OK, multumim, dar nu mai citati mesajul imediat anterior!
Avatar utilizator
Edy Alexandrescu
Member
 
Mesaje: 310
Membru din: 15 Mai 2008, 20:09
Localitate: Ploiesti
Maşina: VOLVO S40 MOMENTUM 2009 - Alfa Romeo 147 T-Spark

Re: Ce trebuie sa stim cand ne opreste politia

Mesajde Edy Alexandrescu » 06 Mai 2010, 08:49

Salut. Ma scuzi...am inteles.
Avatar utilizator
Edy Alexandrescu
Member
 
Mesaje: 310
Membru din: 15 Mai 2008, 20:09
Localitate: Ploiesti
Maşina: VOLVO S40 MOMENTUM 2009 - Alfa Romeo 147 T-Spark

Re: Ce trebuie sa stim cand ne opreste politia

Mesajde Mihai L » 06 Mai 2010, 11:42

Edy Alexandrescu,708504 scrie:...pt cazurile in care te opreste alt echipaj decat cel cu radarul...

Chestia asta mi se pare ciudata rau; e ca si cum daca nu ai oprit la semnalul unui politist el este singurul care are dreptul/obligatia sa te prinda... :D
Focus. Ford Focus. Sea Grey.
2006 Ford Focus Wagon TDCi, 1.6/109 CP
Imagine
Imagine
My pictures on Flikr
Avatar utilizator
Mihai L
 
Mesaje: 10794
Membru din: 25 Apr 2006, 17:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Wagon Trend CL 2006, 1.6l/109CP, Sea Grey

Re: Ce trebuie sa stim cand ne opreste politia

Mesajde toxicristi » 06 Mai 2010, 17:21

@ovibc, e bine sa ai legislatia actualizata - este unul dintre cele mai importante elemente in cariera ta de avocat :D

Ordinul directorului general al Biroului Român de Metrologie Legală nr. 187 din 14 iulie 2009 publicat in M. Of. nr. 546 - 06.VIII.2009 privind modificarea si completarea Normei de metrologie legală NML 021-05 „Aparate pentru măsurarea vitezei de circulatie a autovehiculelor (cinemometre)„ aprobată prin Ordinul directorului general al Biroului Român de Metrologie Legală nr. 301/2005 scrie:Art. I. - Norma de metrologie legală NML 021-05 „Aparate pentru măsurarea vitezei de circulatie a autovehiculelor (cinemometre)", aprobată prin Ordinul directorului general al Biroului Român de Metrologie Legală nr. 301/2005, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 1.102 si 1.102 bis din 7 decembrie 2005, cu modificările ulterioare, se modifică si se completează conform anexei care face parte integrantă din prezentul ordin.

ANEXA :
27. La punctul 3, subpunctul 3.8 se abrogă.


Deci pana la urma viteza ti-a fost citita corect... Nu ca ar fi fost altfel si fara legea asta, tu SPERAI ca acel transformator sa fie de ajuns cat sa invalideze citirile, far sa STII sau sa DEMONSTREZI ca asa e.
Imagine "Aici, pe forum, eşti ceea ce scrii!"
Avatar utilizator
toxicristi
 
Mesaje: 7689
Membru din: 02 Ian 2007, 23:53
Localitate: Bucuresti / Brasov
Maşina: Focus 2002 1.8TDDi 90CP Bouvagon

Re: Ce trebuie sa stim cand ne opreste politia

Mesajde ovibc » 06 Mai 2010, 19:57

ok.am prezentat ``curtii`` articolul respectiv si pozele facute la fata locului, si cum era si normal, s-a amanat iar, pana le 2 iun.acum ce sa zic, atat timp cat fabricantul/metrologia, spun ceva, iar legea altceva, e ca si cum ai spune ca un televizor cu lampi(cum spune fabricantul) are imagine HD(ca asa spune legea) :) .Oricum cred ca asta va fi ultimul termen, si indiferent de rezultat ptr mine a fost o experienta reusita :D
Furibund pe sosea inseamna uneori muribund la spital

Ford Mondeo MK5 2.0 Hybrid Vignale
Avatar utilizator
ovibc
Gold Member
 
Mesaje: 951
Membru din: 23 Dec 2007, 09:10
Localitate: Bacau
Maşina: Mondeo MK5 2.0 Hybrid Vignale

Re: Ce trebuie sa stim cand ne opreste politia

Mesajde Mihai L » 06 Mai 2010, 22:20

Close encounter!!!
Vin de la munca pe Floreasca si fac stanga pe Stefan cel Mare, cand ma trage pe dreapta un politist...
Aveam centura, H-free, masina OK, manevra corecta... ma rog, astept sa vina. Se prezinta, imi cere actele, si ma intreaba de geamurile de pe fata, daca sunt ionizate, ii raspund ca este folie, la care imi zice ca nu este voie si imi va retine talonul. Cand il aud, vad negru in fata ochilor (mai ales ca ma uitasem relativ de curand pe site-ul LOR si prin legi in legatura cu foliile). Ii explic ca am certificat, i le arat pe amandoua (fata/spate+luneta) - el nimic: Batman!, Batman!
Daca m-a vazut ca nu cedez, a schimbat foaia, mi-a zis ca-mi va retine talonul si sa-l astept in masina (aveam portofelul in portbagaj, langa laptop, asa ca am iesit din masina ca sa ii dau actele). Stau vreo 5 minute, intre timp vad ca ajunge la masina un alt politist de la circulatie care statea la intrarea pe Floreasca; mai astept putin, dupa care vine si imi cere hartiile de la aplicator, sa verifice si ei datele. Eu i-am explicat ca pe ele scrie ca este certificat de RAR pentru aplicarea foliilor, el nu si nu, ca trebuie mers la RAR sa se treaca asta la optiuni. Pleaca cu una din hartii, sta ce sta si revine cu actele toate si mi le da, continuand cu ideea ca trebuie sa trec pe la RAR sa puna modificarea in talon. I-am explicat ca in noul talon nu mai sunt trecute anvelopele, de pilda, asa ca nu vad de ce ar trece foliile, la care el imi zice ca dimpotriva, si in noul talon sunt trecute anvelopele la optiuni. Parca pe Zvony il auzisem ca se trece un cod de unde ei pt afla mai multe date despre masina, dar oricum nu sunt trecute in clar aceste date.
I-am zis ca oricum tre' sa ajung pe la RAR ca s-a terminat leasing-ul si trebuie inmatriculata masina (teapa, ca in cazul meu nu este nevoie, eu find si in contractul de leasing... :D ).
Magar mare, intr-un final; mi-a stricat si statistica (nu m-a mai oprit un politist cred ca de prin 2001-2002...).
Focus. Ford Focus. Sea Grey.
2006 Ford Focus Wagon TDCi, 1.6/109 CP
Imagine
Imagine
My pictures on Flikr
Avatar utilizator
Mihai L
 
Mesaje: 10794
Membru din: 25 Apr 2006, 17:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Wagon Trend CL 2006, 1.6l/109CP, Sea Grey

Re: Ce trebuie sa stim cand ne opreste politia

Mesajde mircea george » 06 Mai 2010, 23:02

Ai avut noroc! Eu am patit acelasi lucru (eram cu Passatu' si aveam certificat si holograma pe geam) si spagaru' nu s-a lasat pina nu mi-a luat talonul, pe care de altfel l-a rupt la ultima pagina cu ITP-ul pe care mi-a dat-o inapoi - la faza asta am innebunit!
Am mers in Candiano si am intrat intr-un birou unde scria ceva de genul "comisia tehnica" si unde erau citiva ofiteri pe care i-am intrebat ce pot face - la care ei imi spun ca daca am toate actele in regula sa las la poarta copiile CI/talon/certificat folii si sa-mi recuperez talonul, ceea ce am si "executat"!
Mondeo break verde inchis, 2004, 2.0 TDCI 130cp TIPTRONIC, GHIA, navigatie touchscreen DVD
"Life is like a box of chocolates. You never know what you're gonna get." F.G.
Avatar utilizator
mircea george
1nsane Member
 
Mesaje: 1283
Membru din: 12 Dec 2006, 18:31
Localitate: Bucuresti

Re: Ce trebuie sa stim cand ne opreste politia

Mesajde Mihai L » 07 Mai 2010, 01:41

Pai sa stii ca-i pusesem gand rau daca retinea talonul. Deja faceam socoteala unde trebuie sa scriu si sa fac scandal... :D
Focus. Ford Focus. Sea Grey.
2006 Ford Focus Wagon TDCi, 1.6/109 CP
Imagine
Imagine
My pictures on Flikr
Avatar utilizator
Mihai L
 
Mesaje: 10794
Membru din: 25 Apr 2006, 17:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Wagon Trend CL 2006, 1.6l/109CP, Sea Grey

Re: Ce trebuie sa stim cand ne opreste politia

Mesajde valiinves » 07 Mai 2010, 22:36

Erau suparati ca o sa piarda un sfert din salariu!! :))
Ford Mondeo 2002 2.0 TDCI 131 CP
WFOWXXGBBW1E43387

Mama prostilor....... e mereu gravida !
Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii - nu li se intampla prea des.
Avatar utilizator
valiinves
1nsane Member
 
Mesaje: 2235
Membru din: 21 Oct 2007, 02:05
Localitate: Focsani
Maşina: Ford Mondeo wagon 2002 2.0 TDCI 131CP gri metalizat
VIN: WFOWXXGBBW1E43387

Re: Ce trebuie sa stim cand ne opreste politia

Mesajde mircea george » 08 Mai 2010, 09:28

Las' ca recupereaza ei din spagi!
Mondeo break verde inchis, 2004, 2.0 TDCI 130cp TIPTRONIC, GHIA, navigatie touchscreen DVD
"Life is like a box of chocolates. You never know what you're gonna get." F.G.
Avatar utilizator
mircea george
1nsane Member
 
Mesaje: 1283
Membru din: 12 Dec 2006, 18:31
Localitate: Bucuresti

Re: Ce trebuie sa stim cand ne opreste politia

Mesajde Mariustom » 07 Iun 2010, 15:11

Totuşi, revin cu întrebarea pusă de mine aici:
"Conform Codului Rutier, doar un poliţist rutier te poate opri şi îţi cere documentele ???"
Avatar utilizator
Mariustom
Member
 
Mesaje: 447
Membru din: 30 Noi 2006, 22:23
Localitate: Reşiţa
Maşina: Ford Focus Turnier 2001 TDDI

Re: Ce trebuie sa stim cand ne opreste politia

Mesajde Mihai L » 07 Iun 2010, 15:22

Raspuns final: NU.

In sate cu siguranta te pot opri si ceilalti politisti, nu stiu insa daca le permit si celor comunitari, mai nou...
Focus. Ford Focus. Sea Grey.
2006 Ford Focus Wagon TDCi, 1.6/109 CP
Imagine
Imagine
My pictures on Flikr
Avatar utilizator
Mihai L
 
Mesaje: 10794
Membru din: 25 Apr 2006, 17:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Wagon Trend CL 2006, 1.6l/109CP, Sea Grey

Re: Ce trebuie sa stim cand ne opreste politia

Mesajde adicristea » 07 Iun 2010, 16:04

Si din ce stiu, si cei de la R.A.R. te pot opri.
\\\ Cumpara "romaneste"! Salveaza-ti slujba! ///
Nu fi zmeu, s-ar putea sa zbori!
Nemulţumirile oamenilor nu vin din ceea ce li se întâmplă, ci din diferenţa dintre ceea ce li se întâmplă şi aşteptările lor. ™Ciugu®
Imagine
Avatar utilizator
adicristea
 
Mesaje: 6109
Membru din: 18 Ian 2008, 13:01
Localitate: Reading, UK
Maşina: Citroen C4 Picasso 1.6 eHDI
VIN: 00000000000000000

Re: Ce trebuie sa stim cand ne opreste politia

Mesajde ddexter » 07 Iun 2010, 16:12

Te mai pot opri Politia de frontiera, ARRul, Garda financiara
Imagine
Mondeo 2002 TDDI 115,6 CP :))
Avatar utilizator
ddexter
1nsane Member
 
Mesaje: 1436
Membru din: 09 Mar 2006, 17:35
Localitate: Baia Mare
Maşina: Ford, Mondeo, 2002, TDDI 1998cm3, 85 kw, 16"

Re: Ce trebuie sa stim cand ne opreste politia

Mesajde ovibc » 08 Iun 2010, 19:11

Edy Alexandrescu,708504 scrie:Salut Ovibc....
In incercarea de a te ajuta...
Cum poti demonstra tu ca aparatul radar este amplasat in conditii necorespunzatoare pt inregistrari conform procedurilor?
Iar al doilea aspect care trebuie sa fie cunoscut...pt cazurile in care te opreste alt echipaj decat cel cu radarul...te asigur ca cel care completeaza procesul verbal este tot un operator radar si asta ii da dreptul din punct de vedere legal sa faca aceasta constatare si nimic din procesul verbal nu spune ca inregistrarea s-a facut cu un alt operator. Deci...totul se intampla ca si cum aceeasi persoana ar fi facut si inregistrarea si te oprit ulterior.
In plus....dupa cum am spus si inainte...totul depinde de cum va interpreta judecatorul aspectul juridic...nu de cum intelegem noi acelasi aspect. Si sa nu uitati ca judecatorul si politistul...sunt de aceeasi parte a baricadei si in aceeasi tabara.
Printr-o experianta destul de bogata va mai pot raspunde la cateva aspecte din aceste puncte de vedere in caz de nevoie!


salut
am intrat in posesia probelor ddepuse de politie:
1.pv de contraventie este completat si semnat de un agent care nu are atestat de operator radar;colegul lui avea.
2.in poza cu 105 km/h care au prezentat-o ei se vede doar o chestie cu roti(nu se distinge nici macar marca masinii, nu mai vb de numar)
3.singura poza clara in care se distinge numarul, era cu 40km/ora, la o diferenta de 16 sec fata de cea cu 105.
4.judecatoarea(ca e femeie) nu a tinut cont de art de lage abrogat de care s-a vorbit mai sus, ci a solicitat politiei cartea tehnica a aparatului radar, pentru a vedea daca lucreaza pe principiu Dopler si este influentat de radiatii electromagnetice
Furibund pe sosea inseamna uneori muribund la spital

Ford Mondeo MK5 2.0 Hybrid Vignale
Avatar utilizator
ovibc
Gold Member
 
Mesaje: 951
Membru din: 23 Dec 2007, 09:10
Localitate: Bacau
Maşina: Mondeo MK5 2.0 Hybrid Vignale

Re: Ce trebuie sa stim cand ne opreste politia

Mesajde Ionut M. » 15 Iun 2010, 19:30

Am incasat un avertisment si 2 puncte penalizare pentru ca nu purtam centura.Numele mi-a fost scris gresit,adica un " i " in plus la numele de familie. Am observat abia cand am ajuns acasa si am citit mai bine.Avand in vedere ca nu platesc amenda si m-am ales doar cu 2 puncte.....va intreb,are rost sa contest ?
WF0AXXWPDAYD07270
Ionut M.
Ford Freak
 
Mesaje: 127
Membru din: 29 Ian 2008, 14:30
Localitate: Botosani, Romania
Maşina: Ford Focus 1.4 Hatchback
VIN: WF0AXXWPDAYD07270

Re: Ce trebuie sa stim cand ne opreste politia

Mesajde Mihai L » 15 Iun 2010, 20:05

Ar trebui sa le ceri daune pentru ca te-au oprit 15 minute pana au facut procesul verbal... =))
Din moment ce nu purtai centura (si cred ca ti-ar fi putut da amenda...) mi se pare ciudat sa contesti.
Focus. Ford Focus. Sea Grey.
2006 Ford Focus Wagon TDCi, 1.6/109 CP
Imagine
Imagine
My pictures on Flikr
Avatar utilizator
Mihai L
 
Mesaje: 10794
Membru din: 25 Apr 2006, 17:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Wagon Trend CL 2006, 1.6l/109CP, Sea Grey

Re: Ce trebuie sa stim cand ne opreste politia

Mesajde mariusm » 15 Iun 2010, 23:51

Mai bine retii intamplarea asta sa nu o repeti;)
The owls are not what they seem...
Cadouri pentru fete... http://sheepshine.blogspot.com/
Avatar utilizator
mariusm
1nsane Member
 
Mesaje: 1095
Membru din: 15 Oct 2007, 23:50
Localitate: Calarasi
Maşina: Ford Focus Combi Futura 2002 90CP TDDI Polar Silver Metalic

Re: Ce trebuie sa stim cand ne opreste politia

Mesajde ddexter » 16 Iun 2010, 08:34

Centura de siguranta salveaza vieti!
Imagine
Mondeo 2002 TDDI 115,6 CP :))
Avatar utilizator
ddexter
1nsane Member
 
Mesaje: 1436
Membru din: 09 Mar 2006, 17:35
Localitate: Baia Mare
Maşina: Ford, Mondeo, 2002, TDDI 1998cm3, 85 kw, 16"

Re: Ce trebuie sa stim cand ne opreste politia

Mesajde aannyy » 16 Iun 2010, 12:55

Ia vezi aici:
http://www.youtube.com/watch?v=n_kroNiq8cc
Eu in locul tau as cauta politistul sa-mi dea si amenda. :)
Status loading.....99%
Avatar utilizator
aannyy
Gold Member
 
Mesaje: 996
Membru din: 24 Noi 2006, 12:50
Localitate: de pe 15 oct 2009 doar Bucuresti
Maşina: Focus 2, 2007, Hatch, 5 door, sea grey, 1,6, Tdci, 90 cp

Re: Ce trebuie sa stim cand ne opreste politia

Mesajde mariusm » 16 Iun 2010, 20:47

Cred ca e locul potrivit, asa ca zic....
Bai, cat de cretin trebuie sa fii ca parinte sa tii copilul de cativa anisori pe locul din dreapta???!!! Fara scaun, fara centura... Vazut recent inclusiv militian de la circulatie astfel ori, mai rau, cu juniorul in brate la volan! In oras, da?
Dar cum poate fi catalogata o mama care striga la baietelul de vreo sase ani:"Urca-te in fata!"???? I-am urat in gand sanatate copilului in timp ce asteptam sa se suie "in fata" ca sa pot deschide si eu usa....
The owls are not what they seem...
Cadouri pentru fete... http://sheepshine.blogspot.com/
Avatar utilizator
mariusm
1nsane Member
 
Mesaje: 1095
Membru din: 15 Oct 2007, 23:50
Localitate: Calarasi
Maşina: Ford Focus Combi Futura 2002 90CP TDDI Polar Silver Metalic

Re: Ce trebuie sa stim cand ne opreste politia

Mesajde Jerdea » 20 Iun 2010, 22:14

Sa va zic ce am patit luni... faceam stanga de pe Viilor sprea Progresului, am trecut ultimu pe culoarea galbena (nu am fortat culoarea rosie, cand s-a pus galben deja aveam botu masinii in fata semaforului si 30km/h) la prima intersectie (cea inainte de Liberty) stateam la semafor si se opreste langa mine o masina de la rutiera si imi spune sa trag pe dreapta dupa semafor. Opresc arat acte si toate cele intreb cu ce am gresit si imi spune ca am trecut pe rosu :-t . Incerc sa reproduc dialogul...
Eu: Nu a fost rosu era galben dar nu mai puteam sa opresc ca intra cel din spate in mine.
Garcea: Eu zic ca a fost rosu, ati calcat pedala si ati patruns in intersectie... nu ati vazut ca cei de pe sensul celalaNT au pornit? Ati mai avut permisul suspendat?
Eu: Da, acum vre-o 2 ani am terminat depasirea pe linie continua undeva pe Valea Oltului.
Garcea: A deci ati depasit coloana?!
Eu: Dar ce legatura are?
Garcea: Pai are... asteptati la masina .
Trec 5 minute iau asigurarea bag 100 roni, aprind o tigara si ma duc la el, ii zic sa se mai uite odata la asigurare, ia banii si imi ureaza drum bun.
Acum ce puteam sa fac... daca el zice ca era rosu... pai rosu era.
-Ford Mondeo Mk4 2008 Trend
-Dacia Logan Van 1.6
Avatar utilizator
Jerdea
Member
 
Mesaje: 391
Membru din: 03 Sep 2008, 22:17
Localitate: Bucuresti - Drumul Taberei
Maşina: Ford Mondeo 2.0 TDCI 140 cp

Re: Ce trebuie sa stim cand ne opreste politia

Mesajde ovibc » 21 Iun 2010, 07:00

mariusm,734329 scrie:Cred ca e locul potrivit, asa ca zic....
Bai, cat de cretin trebuie sa fii ca parinte sa tii copilul de cativa anisori pe locul din dreapta???!!! Fara scaun, fara centura... Vazut recent inclusiv militian de la circulatie astfel ori, mai rau, cu juniorul in brate la volan! In oras, da?
Dar cum poate fi catalogata o mama care striga la baietelul de vreo sase ani:"Urca-te in fata!"???? I-am urat in gand sanatate copilului in timp ce asteptam sa se suie "in fata" ca sa pot deschide si eu usa....


cam dur, dar asta depinde de la caz la caz....intr-nul din drumurile facute la Bucuresti cu familia, celei mici i se facuse rau(are 2 ani jumate)...de voie de nevoie, a venit cu sotia in fata, si asa am rezolvat problema...nici eu nu sunt de acord cu copilul in fata, dar uneori nu ai de ales
Furibund pe sosea inseamna uneori muribund la spital

Ford Mondeo MK5 2.0 Hybrid Vignale
Avatar utilizator
ovibc
Gold Member
 
Mesaje: 951
Membru din: 23 Dec 2007, 09:10
Localitate: Bacau
Maşina: Mondeo MK5 2.0 Hybrid Vignale

Re: Ce trebuie sa stim cand ne opreste politia

Mesajde aannyy » 21 Iun 2010, 10:11

Jerdea:

E simplu: Daca era galben atunci aveai dreptate si nu trebuia sa-i dai nimic. Daca ai facut ce ai facut inseamna ca ti-ai asumat vina. Ori daca tu sustineai ca a fost galben si asa era, ii actionai in instanta si trebuiau sa aduca dovezi ca era rosu.
Status loading.....99%
Avatar utilizator
aannyy
Gold Member
 
Mesaje: 996
Membru din: 24 Noi 2006, 12:50
Localitate: de pe 15 oct 2009 doar Bucuresti
Maşina: Focus 2, 2007, Hatch, 5 door, sea grey, 1,6, Tdci, 90 cp

Re: Ce trebuie sa stim cand ne opreste politia

Mesajde PH3N0M3N » 21 Iun 2010, 11:26

Art. 83. - (1) Semnalul rosu interzice trecerea.

(2) La semnalul rosu vehiculul trebuie oprit înaintea marcajului pentru oprire sau, dupa caz, pentru trecerea pietonilor, iar în lipsa acestuia, în dreptul semaforului. Daca semaforul este instalat deasupra ori de cealalta parte a intersectiei, în lipsa marcajului pentru oprire sau pentru trecerea pietonilor, vehiculul trebuie oprit înainte de marginea partii carosabile a drumului ce urmeaza a fi intersectat.

(3) Atunci când semnalul rosu functioneaza concomitent cu cel galben, acesta anunta aparitia semnalului verde.

Art. 84. - (1) Când semnalul galben apare dupa semnalul verde, conducatorul vehiculului care se apropie de intersectie nu trebuie sa treaca de locurile prevazute la art. 83 alin. (2), cu exceptia situatiei în care, la aparitia semnalului, se afla atât de aproape de acele locuri, încât nu ar mai putea opri vehiculul în conditii de siguranta.

(2) Semnalul galben intermitent permite trecerea, cu respectarea semnalizarii rutiere si a regulilor de circulatie aplicabile în acel loc.


parerea mea e ca la 30 km/h ..poti frana in conditii de siguranta (daca cel din spatele tau mentine cel putin distanta regulamentara si nu are probleme la inst. de franare) ...bineinteles, nici motivul lor nu era intemeiat. ei trebuiau sa se ia de acest fapt, nu de faptul ca era (sau nu) rosu.
Inscrie-te in Club Ford Constanta • Topic dedicat forumistilor din Constanta
Multumesc pentru ajutor tehnic: marius3k • adispan • vali • maddogul & co.
¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯
Avatar utilizator
PH3N0M3N
Gold Member
 
Mesaje: 911
Membru din: 19 Sep 2009, 11:47
Localitate: Constanta
Maşina: Ford Puma 1.7 16v VCT Zetec-S 125 CP

Re: Ce trebuie sa stim cand ne opreste politia

Mesajde mariusm » 21 Iun 2010, 13:14

ovibc, având în vedere cazurile relatate, cred că sunt chiar gingaş, nicidecum dur;)
pe fi-mea am călătorit-o doar în spate până a făcut vârsta.
sâmbătă în buc. am trecut şi eu pe galben din cauza berbecului care stătea cu landcruzăru' la trei metri-n dosul meu. aveam vreo 60...
The owls are not what they seem...
Cadouri pentru fete... http://sheepshine.blogspot.com/
Avatar utilizator
mariusm
1nsane Member
 
Mesaje: 1095
Membru din: 15 Oct 2007, 23:50
Localitate: Calarasi
Maşina: Ford Focus Combi Futura 2002 90CP TDDI Polar Silver Metalic

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Legislaţie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 7 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 7 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1197 pe 04 Aug 2014, 15:23

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login