Legislaţie

Achizitionare auto SH pe firma ( HELP )

Discuţii despre legislaţia în vigoare, codul rutier, taxe, asigurări RCA sau Casco, etc

Moderatori: KomandantuR, adicristea

Achizitionare auto SH pe firma ( HELP )

Mesajde BL3ND » 28 Oct 2016, 22:01

Salut. Cred ca nu am postat unde trebuie,dar am nevoie de ajutorul dvs.

Am gasit un auto pe firma , mai exact un MONDEO MK3 , pe care vreau sa il cumpar. Problema e urmatoarea : Auto e pe FIRMA , iar "proprietarul" nu imi poate oferi fiscal , are decat talon , cartea originala , rca , itp.

Oare imi iau teapa ? Ma gandesc ca firma se poate duce la politie sa declare masina furata iar eu o sa am probleme. Dvs ce spuneti ?
BL3ND
Incepator
 
Mesaje: 8
Membru din: 22 Sep 2014, 14:09
Maşina: Ford

Re: Achizitionare auto SH pe firma ( HELP )

Mesajde Smiley » 29 Oct 2016, 08:20

cine este "proprietarul" ?
fiemel pot (si trebuie sa o faca) oferi si ele un "certificat fiscal" similar celui pentru persoane fizice. in plus cel ce vinde masina trebuie sa aiba o delegatie sau o imputernicire de la firma pentru a o vinde.
Focus C-Max Ghia 2.0 TDCI
Imagine
Smiley
 
Mesaje: 5457
Membru din: 04 Mar 2005, 21:30
Localitate: Bucuresti

Re: Achizitionare auto SH pe firma ( HELP )

Mesajde BL3ND » 29 Oct 2016, 08:21

Proprietarul in acte este valrom industrie srl, iar masina este la un tip din bucuresti care nu are decat actele mentionate mai sus.
BL3ND
Incepator
 
Mesaje: 8
Membru din: 22 Sep 2014, 14:09
Maşina: Ford

Re: Achizitionare auto SH pe firma ( HELP )

Mesajde adisocat » 29 Oct 2016, 09:41

Daca nu-ti poate oferi acel certificat fiscal inseamna ca nu o poti inmatricula pe numele tau.
adisocat
Incepator
 
Mesaje: 5
Membru din: 10 Oct 2012, 10:18
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford S max
VIN: WF0SXXGBWS6P73756

Re: Achizitionare auto SH pe firma ( HELP )

Mesajde BL3ND » 29 Oct 2016, 11:34

Dar nici nu vreau asta, vreau doar sa nu am probleme cu poliția...
BL3ND
Incepator
 
Mesaje: 8
Membru din: 22 Sep 2014, 14:09
Maşina: Ford

Re: Achizitionare auto SH pe firma ( HELP )

Mesajde VIPER » 29 Oct 2016, 11:41

Pai cu politia iti e teama tie de probleme? Nu ca masina e a unei firme, tu o iei de la un tip, si la un moment dat firma poate spune ca i s-a furat masina si ramai fara ea, nu? Iti zic asta din experienta mea proprie, am ramas fara o masina luata pe firma, desi platita de mine. Pune in balanta toate datele problemei si vezi daca masina aia merita asa de multe riscuri, ca e plina strada de masini...
"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Focus Mk3.5 1.5TDCi 120CP PowerShift 2017
Imagine
Avatar utilizator
VIPER
 
Mesaje: 7385
Membru din: 01 Mar 2007, 23:41
Localitate: Bucuresti, RO
Maşina: Ford Focus Mk3.5, 1.5 TDCi, Titanium

Re: Achizitionare auto SH pe firma ( HELP )

Mesajde Amadeus » 29 Oct 2016, 18:16

Ca sa o inmatriculezi, ai nevoie de factura emisa de firma proprietara catre tine si certificat fiscal.

Ca sa circuli fara probleme ai nevoie de delegatie de la firma proprietara semnata si stampilata.
0748 937 411
Amadeus
Ford Freak
 
Mesaje: 106
Membru din: 23 Feb 2007, 09:41
Localitate: Bacau
Maşina: Focus 2

Re: Achizitionare auto SH pe firma ( HELP )

Mesajde ovideatza » 01 Noi 2016, 18:07

Firma trebuie sa iti dea FACTURA FISCALA + DOVADA PLATII facturii (chitanta daca factura este sub 5.000 lei sau depui banii trecuti pe factura fiscala in contul firmei sau ii faci virament).

Daca nu ai factura fiscala pe numele tau + dovada achitarii nu esti proprietarul respectivei masini.
Si de aici incolo poti avea orice fel de probleme.

In mod stupid in opinia mea, primariile vor si contract de vanzare cumparare, unele din ele, chiar daca e tranzactie firma-persoana fizica.

Actele complete ar trebui sa fie:
- certificat de inmatriculare (care ar trebui sa aiba pe spate stampila firmei la rubrica cu instrainarea)
- carte de identitate
- factura fiscala + dovada achitarii ei
- contract de vanzare-cumparare (la Iasi primaria mi-a cerut 4 exemplare originale....)
- fisa de inmatriculare semnata si stampilata de catre firma la vanzator + viza finantelor de pe raza unde are firma sediu
- certificat fiscal cu datorii 0 in care sa apara seria de sasiu a masinii.

Daca persoana respectiva nu iti ofera factura fiscala inseamna ca nu e proprietarul real al masinii. O fi la a "n-spea" mana.

Daca ai factura fiscala si contract, si o declari la primarie, nu inseamna ca trebuie neaparat sa o si inmatriculezi la politie, unde iti cere taxa auto (ma gandesc ca de asta nici nu vrei neaparat sa o iei pe tine).
Dar mergi cu actele la primarie si o iei in evidenta, apoi faci RCA pe tine as zice eu in vederea inmatricularii si esti perfect legal. Ai astfel dovada ca esti proprietar, si daca ai luat-o in evidenta la primarie atunci si RCA-ul este valabil. Altfel un RCA facut spre inmatriculare dar fara ca masina sa fie luata in evidenta ar putea fi considerat nul (brokerii seriosi iti cer sa ai fisa de inmatriculare vizata inainte sa emita polita RCA).
ovideatza
1nsane Member
 
Mesaje: 2123
Membru din: 02 Mar 2007, 22:19
Localitate: Iasi
Maşina: Focus 1.8 TDDI 90 2002
VIN: WF0NXXGCDN2U75879


Înapoi la Legislaţie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

Cine este conectat

În total există 1 utilizator conectat :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 1 vizitator (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1197 pe 04 Aug 2014, 15:23

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login