Legislaţie

Cine este vinovat?

Discuţii despre legislaţia în vigoare, codul rutier, taxe, asigurări RCA sau Casco, etc

Moderatori: KomandantuR, adicristea

Cine este vinovat?

Mesajde ununou1 » 01 Mai 2017, 15:53

Mergeam cu spatele pe o straduta intre blocuri dupa ce in prealabil m-am asigurat ca nu este nimeni.In urmatoarele secunde iese o doamna tot cu spatele(nu m-a vazut de un gard viu declara ea...ceea ce este si adevarat ,este gard viu dar zic eu se poate vedea daca vine cineva ,dar se grabea un pic doamna) si o lovesc in usa soferului cu spatele.Cine este vinovat?E caz de culpa comuna?Doamna zice sa mergem pe amiabila dar nu vreau culpa comuna.Sa chem politia?
Multumesc!
Avatar utilizator
ununou1
Member
 
Mesaje: 336
Membru din: 06 Iul 2011, 21:05
Localitate: Timisoara
Maşina: Ford Focus Break 1.6 TDCI
VIN: WF0WXXGCDW6P62347

Re: Cine este vinovat?

Mesajde adispan » 01 Mai 2017, 17:37

amiabila nu inseamna culpa comuna

in amiabila unul din "accidentati" isi asuma si recunoaste greseala, astfel incat celalat sa isi poata repara masina pe RCA-ul lui; inteleg ca nici tu, nici duduia nu vreti sa va asumati vreo greseala, deci nu se poate face amiabila :)

deci ... cazul trebuie transat de organele judiciare romane

PS: in opinia mea, daca tu erai pe strada si duduia vroia sa iasa dintr-un loc de parcare, ea e vinovata, indiferent ca tu mergeai cu fata sau cu spatele
adispan
 
Mesaje: 10598
Membru din: 06 Iul 2006, 20:35
Localitate: Bucuresti
Maşina: FF2 2006 hatch 1.4i 80 CP
VIN: WF03XXGCD36M19528

Re: Cine este vinovat?

Mesajde godan79 » 02 Mai 2017, 19:57

adispan scrie:amiabila nu inseamna culpa comuna

in amiabila unul din "accidentati" isi asuma si recunoaste greseala, astfel incat celalat sa isi poata repara masina pe RCA-ul lui; inteleg ca nici tu, nici duduia nu vreti sa va asumati vreo greseala, deci nu se poate face amiabila :)

deci ... cazul trebuie transat de organele judiciare romane

PS: in opinia mea, daca tu erai pe strada si duduia vroia sa iasa dintr-un loc de parcare, ea e vinovata, indiferent ca tu mergeai cu fata sau cu spatele

Are dreptate adispan, din parcare nu se iese cu spatele.
Ai grija ca accidentul trebuie declarat in 24 ore daca vreti sa mergeti la politie. Daca se depaseste acest termen, va vor suspenda la amandoi permisele de conducere.
Citeste legislatia, eu stiu ca din parcare/garaj/curte sa iese cu fata

Sent from my SM-G800F using Tapatalk
godan79
Incepator
 
Mesaje: 23
Membru din: 08 Aug 2016, 22:33
Localitate: Cluj-Napoca
Maşina: Ford

Re: Cine este vinovat?

Mesajde godan79 » 02 Mai 2017, 20:20

godan79 scrie:
adispan scrie:amiabila nu inseamna culpa comuna

in amiabila unul din "accidentati" isi asuma si recunoaste greseala, astfel incat celalat sa isi poata repara masina pe RCA-ul lui; inteleg ca nici tu, nici duduia nu vreti sa va asumati vreo greseala, deci nu se poate face amiabila :)

deci ... cazul trebuie transat de organele judiciare romane

PS: in opinia mea, daca tu erai pe strada si duduia vroia sa iasa dintr-un loc de parcare, ea e vinovata, indiferent ca tu mergeai cu fata sau cu spatele

Are dreptate adispan, din parcare nu se iese cu spatele.
Ai grija ca accidentul trebuie declarat in 24 ore daca vreti sa mergeti la politie. Daca se depaseste acest termen, va vor suspenda la amandoi permisele de conducere.
Citeste legislatia, eu stiu ca din parcare/garaj/curte sa iese cu fata

Sent from my SM-G800F using Tapatalk

Articolul 128 cu 2. Se interzice mersul inapoi cu vehiculul
(2) in locurile unde mersul inapoi este permis dar vizibilitatea in spate este impiedicata, vehiculul poate fi manevrat inapoi numai atunci cand conducatorul acetuia este dirijat de cel putin o persoana aflata in afara vehiculului.

Aici cam tanti e divina ;)
Dar mai citeste sa nu te fi aflat si tu intr-o situatie de interzicere

Sent from my SM-G800F using Tapatalk
godan79
Incepator
 
Mesaje: 23
Membru din: 08 Aug 2016, 22:33
Localitate: Cluj-Napoca
Maşina: Ford

Re: Cine este vinovat?

Mesajde Automatistul » 03 Mai 2017, 21:11

Duduia este de vina, trebuia sa aiba "dirijor", a iesit intr-o strada dintr-un loc de parcare fara sa aiba vizibilitate..
Chiar daca straduta avea sens unic tot aveai dreptul sa mergi cu spatele. Amiabila 24 h, in rest la politie sau tribunal, dupa caz.
Focus mk4, ST-Line 1.0 ecoboost Hybrid 155CP race red - WF0NXXGCHNLK12123
Focus mk3, 1.6 TDCi-DV econetic 95CP moondust silver metallic - WF0LXXGCBLBU56436
ex. Fiesta mk7, 1.6 TDCi 90CP avalon - WF0JXXGAJJ9P28295
ex. Focus mk1, 1.4 Zetec 75CP pacific green - WF0NXXGCDNXS05089

Imagine >>> REGULAMENT FORUM
Avatar utilizator
Automatistul
 
Mesaje: 3741
Membru din: 11 Iun 2015, 10:29
Localitate: Bistrița
Maşina: FOCUS mk4 ST-Line 1.0 Ecoboost Hybrid 155 HP race red
VIN: WF0NXXGCHNLK12123


Înapoi la Legislaţie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 6 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 6 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1197 pe 04 Aug 2014, 15:23

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login