Legislaţie

sfaturi acte masina adusa din germania

Discuţii despre legislaţia în vigoare, codul rutier, taxe, asigurări RCA sau Casco, etc

Moderatori: KomandantuR, adicristea

sfaturi acte masina adusa din germania

Mesajde haryhary » 11 Feb 2008, 11:26

sambata m-am intors in tara cu vw golf pentru sotie. acum toate bune si frumoase dar din cauza oboselii n-am verificat actele masinii in amanunt. acasa am vazut ca numele pe briff imi este stalcit adica mai exact au dublat o litera la fel si la denumirea stazii. acum problema e daca o sa intampin probleme la politie si la rar...sper macar sa am noroc cu actul de vanzare - cumparare care este scris corect.
am rugamintea daca poate cineva sa ma ajute cu sfaturi in ceea ce priveste setul de documente care este necesar pentru rar si politie.
mie nu mi-au dat decat actul de vanzare cumparare, briff (o foaie mare si una mai mica) in original + asigurare. astea sunt toate documentele pe care le am eu de la ei ...in rest carte tehnica a masinii+ carte service+ garantia masinii.
Mondeo, TDDI, 90 CP. 2003
haryhary
Member
 
Mesaje: 260
Membru din: 02 Oct 2005, 00:30
Localitate: bucuresti

Re: sfaturi acte masina adusa din germania

Mesajde wanna » 11 Feb 2008, 21:26

la RAR iti trebuie asa:
brifurile, buletinul tau

La Politie:

Actele masinii in limba germana (brfurile)
Actul de vanzare cumparare - original si traducere
CIV-ul in limba romana - original
Certificatul de Autenticitate - original
Cartonarul galben pt ITP
Fisa ta fiscala de la administratia financiara
Chitante in original a taxei speciale, taxa de prima inmatriculare (52 lei parca) si taxa pe talon
Copie dupa RCA
Cerere tip
Copie CI
Numerele provizorii din Germania
Imagine
Avatar utilizator
wanna
Supergirl
 
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Iun 2007, 15:51
Localitate: Bucuresti - Braila
Maşina: Ford Ka
VIN: 10293847561029384

Re: sfaturi acte masina adusa din germania

Mesajde driver » 12 Feb 2008, 22:41

Nu trebuie nici o traducere.

La RAR te duci cu buletinul si cu brief-ul mare si mic, acolo primesti: CIV, certificat de autenticitate si talonul galben.
Cu tot ce ai pana acum te duci la un birou de acte/contracte/etc (de pe langa serviciul de inmatriculari) si ei iti fac contra cost toate declaratiile si copiile de care ai nevoie, totodata ii rogi sa te indrume exact pentru pasii umatori (va trebui sa treci pe la finante pentru o viza si sa platesti cateva taxE). Cu dosarul complet inmatriculezi masina in 2 ore. Trebuie sa predai la inmatriculare numerele cu care ai venit din germania.
1.6 Tdci un motor capabil!
Avatar utilizator
driver
Gold Member
 
Mesaje: 653
Membru din: 22 Mai 2007, 17:19
Localitate: Cluj-Napoca
Maşina: Fusion durashift-est
VIN: WFOUXXGAJU6J28875

Re: sfaturi acte masina adusa din germania

Mesajde haryhary » 13 Feb 2008, 19:58

problema e ca nemtii mi-au stalcit numele si adresa in briff si cred ca o sa am probleme la politie. de RAR am trecut cu scucces, sper ca si la inmatriculare!!
Mondeo, TDDI, 90 CP. 2003
haryhary
Member
 
Mesaje: 260
Membru din: 02 Oct 2005, 00:30
Localitate: bucuresti

Re: sfaturi acte masina adusa din germania

Mesajde driver » 13 Feb 2008, 21:59

numele tau scris in brief conteaza mai putin. E important doar contractul.
1.6 Tdci un motor capabil!
Avatar utilizator
driver
Gold Member
 
Mesaje: 653
Membru din: 22 Mai 2007, 17:19
Localitate: Cluj-Napoca
Maşina: Fusion durashift-est
VIN: WFOUXXGAJU6J28875

Re: sfaturi acte masina adusa din germania

Mesajde haryhary » 17 Feb 2008, 11:00

voi ce stiti de societatile de profil care se ocupa de inmatriculari? din lipsa de timp cred ca voi apela la acestea dar nu stiu cat de serioase sunt. ma gandesc ca poat avea surpriza sa nu mai vad actele de la ei sau etc .... voi ce credeti merita sa risc si daca da poate-mi sugerati una la cere cineva sa fi mai apelat. merci ....
Mondeo, TDDI, 90 CP. 2003
haryhary
Member
 
Mesaje: 260
Membru din: 02 Oct 2005, 00:30
Localitate: bucuresti

Re: sfaturi acte masina adusa din germania

Mesajde adinutz » 17 Feb 2008, 12:35

haryhary scrie:voi ce stiti de societatile de profil care se ocupa de inmatriculari? din lipsa de timp cred ca voi apela la acestea dar nu stiu cat de serioase sunt. ma gandesc ca poat avea surpriza sa nu mai vad actele de la ei sau etc .... voi ce credeti merita sa risc si daca da poate-mi sugerati una la cere cineva sa fi mai apelat. merci ....

Itirecomand sa mergi si sa o inmatriculezi tu. In jud. Mures au fost gasite chitante false in valoare de peste 2 miliarde...toate facute de angajati ai firmelor care se ocupa cu inmatriculari. Si au inceput sa le vina adrese de la Politie la cei ce si-au inmatriculat masinile sa mearga sa predea talonul, cartea si num,erele pentru ca masinile sunt nu sunt inmatriculate...:((
Ford Focus 1.8 Benzina 115 CP 2001 - cica Black Panther :D
VIN WFOAXXGCDAYL69337
Avatar utilizator
adinutz
Ford Freak
 
Mesaje: 216
Membru din: 08 Dec 2007, 23:04
Localitate: Tg-Mures

Re: sfaturi acte masina adusa din germania

Mesajde adinutz » 17 Feb 2008, 12:36

uitesem unele detyalii. Oamenii au dat firmei banii pentru taxa de prima inmatriculare. Si acum singura solutie e sa o mai plateasca odata....:((
Ford Focus 1.8 Benzina 115 CP 2001 - cica Black Panther :D
VIN WFOAXXGCDAYL69337
Avatar utilizator
adinutz
Ford Freak
 
Mesaje: 216
Membru din: 08 Dec 2007, 23:04
Localitate: Tg-Mures

Re: sfaturi acte masina adusa din germania

Mesajde haryhary » 17 Feb 2008, 21:08

chiar asa de nasoala sa fie treaba...din Bucuresti a incercat cineva?
Mondeo, TDDI, 90 CP. 2003
haryhary
Member
 
Mesaje: 260
Membru din: 02 Oct 2005, 00:30
Localitate: bucuresti

Re: sfaturi acte masina adusa din germania

Mesajde haryhary » 18 Feb 2008, 10:20

chiar nimeni din Bucuresti nu a apelat la aceste firme???
Mondeo, TDDI, 90 CP. 2003
haryhary
Member
 
Mesaje: 260
Membru din: 02 Oct 2005, 00:30
Localitate: bucuresti

Re: sfaturi acte masina adusa din germania

Mesajde laurcj » 25 Iul 2008, 10:22

As dori sa cumpar o masina din Spania si am inteles ca acolo numerele provizorii de export nu se dau numai daca ai rezidenta de Spania. Asadar o sa cumpere masina un cumnat de al meu care are rezindeta pe numele lui si o sa obtina numere provizorii tot pe numele lui.

Ce ar trebui sa-mi dea el ca sa pot inmatricula masina pe numele meu in Ro? Conteaza pe ce nume sunt numerele provizorii in Spania? Pot sa fac un simplu contract de vanzare-cumparare de mana cu cumnatul meu si cu acesta sa merg la RAR? Sau ar trebui ceva mai oficial, de la un notar sau ceva de genul?
laurcj
Incepator
 
Mesaje: 56
Membru din: 18 Mai 2007, 23:33
Localitate: Cluj-Napoca

Re: sfaturi acte masina adusa din germania

Mesajde driver » 28 Iul 2008, 14:22

cauta un contract tipizat pe internet in limba spaniola, il listezi si campurile goale le completezi de mana, este suficient. La rar nu ai nevoie de contract.
1.6 Tdci un motor capabil!
Avatar utilizator
driver
Gold Member
 
Mesaje: 653
Membru din: 22 Mai 2007, 17:19
Localitate: Cluj-Napoca
Maşina: Fusion durashift-est
VIN: WFOUXXGAJU6J28875

Re: sfaturi acte masina adusa din germania

Mesajde laurcj » 28 Iul 2008, 14:36

Si acel contract in lb spaniola nu ar trebuie inregistrat nicaieri acolo in Spania?

Ca sa vin din Spania pana in Romania cu masina care e inscrisa pe alt nume nu am nevoie de ceva imputernicire notariala de la cel pe care e inscrisa masina in cazul in care sa zic ma opreste politia pe drum?
laurcj
Incepator
 
Mesaje: 56
Membru din: 18 Mai 2007, 23:33
Localitate: Cluj-Napoca

Re: sfaturi acte masina adusa din germania

Mesajde driver » 28 Iul 2008, 14:42

Contractul nu trebuie inregistrat. Ca sa vi pe drum cu masina, iti va trebui o imputernicire facuta la vreun notar prin spania... mai ales in momentul in care treci granita intre hu si ro, daca nu ai avut timp sa-l faci sa pui vreo 50 de euro deoparte (pentru vamesul hu ca cel din ro a strans destul... si nu mai are voie.) sau mai putin daca esti bun negociator... :)) Si sa ceri in mod expres cartea verde (formularul) de la cel care iti face asigurarea, sau daca nu mai pune 50 deoparte.... :P.

edit: NU dati spaga! eventual simbolic 10-12 lei de-o bere.... (i-am dat la un amarat din hu cateva bacnote de 1 leu, si cand o vazut ca n-are cu cine discuta le-o luat si pe alea... =)) )
1.6 Tdci un motor capabil!
Avatar utilizator
driver
Gold Member
 
Mesaje: 653
Membru din: 22 Mai 2007, 17:19
Localitate: Cluj-Napoca
Maşina: Fusion durashift-est
VIN: WFOUXXGAJU6J28875


Înapoi la Legislaţie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 2 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 2 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1283 pe 23 Apr 2024, 16:22

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login