Legislaţie

acte necesare pentru a inmatricula o masina straina second

Discuţii despre legislaţia în vigoare, codul rutier, taxe, asigurări RCA sau Casco, etc

Moderatori: KomandantuR, adicristea

acte necesare pentru a inmatricula o masina straina second

Mesajde razvanfcs » 18 Mar 2008, 18:59

am si eu o mare nelamurire in legaturacu inmatricularea unei masini adusa din Italia
Masina este inmatriculata in Italia(mama lucreaza acolo), si este pe numele ei...platesc asigurare acolo..dar as vrea sa o inmatriculez in Ro.
Pot sa o inmatriculez in Ro fara ca mama sa fie prezenta?spuneti-mi si mie ce acte am nevoie pentru a o inmatricula.
Am inteles ca trebuie sa trimit numerele de inmatriculare acolo in Italia sao radieze ...si dupa aceea cu acele documente sa urmez pasii de inmatriculare aici in Ro.
VA rog spuneti-mi si mie ce pasi trebuie sa urmez...fara ca samai fac un drum pana in italia..sau sa vina mama acasa pentru asta
Ford Focus 01' 1.8 TDCI 85 kw hatchback
Avatar utilizator
razvanfcs
Member
 
Mesaje: 301
Membru din: 15 Dec 2007, 12:30
Localitate: Iasi, Focsani
Maşina: Ford Focus, 2001, 85kw, 1.8 tdci
VIN: WF0AXXGCDA1B14628

Re: acte necesare pentru a inmatricula o masina straina second

Mesajde Smiley » 18 Mar 2008, 19:53

in principiu, cam astia ar fi pasii:
-se intereseaza mama ta ce ii trebuie ca sa radieze masina acolo
-mama ta intocmeste un contract de V/C intre tine si ea
-tu trimiti numerele si ce mai trebuie in Italia, ca mama ta sa poata radia masina
-cu numerele si contractul de V/C, mama ta radiaza masina
-mama ta iti trimite contractul de V/C (presupun ca restul actelor sunt deja la tine)
-ceri numere rosii la politie (fara numere rosii va trebui sa transporti masina pe platforma la rar)
-traduci contractul de V/C (nu stiu daca trebuie traducere legalizata sau d'aia normala)
-faci rar-ul (omologare, identificare, itp, obtinere civ)
-platesti taxa de prima inmatriculare
-inmatriculezi fiscal masina (la primarie, directia de taxe si impozite locale); obtii cu ocazia asta si o fisa de inmatriculare stampilata
-te interesezi la politie ce acte mai trebuie (copii dupa buletin, cerere de inamtriculare etc), faci rost de ele si cu tot dosarul inmatriculezi masina pe numele tau
Focus C-Max Ghia 2.0 TDCI
Imagine
Smiley
 
Mesaje: 5457
Membru din: 04 Mar 2005, 21:30
Localitate: Bucuresti

Re: acte necesare pentru a inmatricula o masina straina second

Mesajde razvan_fcs » 18 Mar 2008, 22:03

pai si ea poate sa faca contractul C/V fara ca eu sa ma duc acolo...?si deci cu toate actele masinii cu numerele de inmatriculare si cu acel contract de C/V mama merge acolo radiaza masina si ia niste numere provizorii ...imi trimite acele acte si eu aici o imatriculez...(s-a spunem ca aici nu ar fi asa greu de rezolvat)mai greu este daca va merge sa faca ea contractul acela fara mine acolo...
S-a mai aflat cineva in situatii de acestea...sau unde sa ma duc la noi in Ro sa ma interesez...mai spuneti-mi niste sugestii....va multumesc
razvan_fcs
Incepator
 
Mesaje: 3
Membru din: 15 Dec 2007, 12:04

Re: acte necesare pentru a inmatricula o masina straina second

Mesajde forbidden27 » 18 Mar 2008, 22:28

Pai eu zic ca cel mai bine este sa te duci la biroul de inmatriculari si sa intrebi acolo. Vezi si linkurile de mai jos, poate iti sunt de folos. De asemenea, intereseaza-te si la un birou vamal ce acte trebuie sa ai pt masina(din Italia)

http://www.expertasig.ro/procedura-inma ... e-auto.php
http://cartiere.ro/auto_moto/25458-proc ... ulare_auto
-Ford Kuga 2.0Tdci 180 CP; Titanium, Ruby Red, 2016
-Ford Mondeo MK4 1.8Tdci 125cp Trend, 2008
-Ford Focus MK2 1.6 Tdci 90cp, 2007
-(Ex) Ford Sierra 2.0 1985 aka Logan Killer
-Thunder Tiger MTA-4
-Losi XXL2
Avatar utilizator
forbidden27
1nsane Member
 
Mesaje: 1434
Membru din: 09 Dec 2007, 11:51
Localitate: Slobozia
Maşina: Mondeo MK4, 1.8TDCI, 125 Cp, Trend
VIN: WF0DXXGBBD8G04304

Re: acte necesare pentru a inmatricula o masina straina second

Mesajde Smiley » 18 Mar 2008, 22:33

razvan_fcs scrie:pai si ea poate sa faca contractul C/V fara ca eu sa ma duc acolo...?si deci cu toate actele masinii cu numerele de inmatriculare si cu acel contract de C/V mama merge acolo radiaza masina si ia niste numere provizorii ...imi trimite acele acte si eu aici o imatriculez...(s-a spunem ca aici nu ar fi asa greu de rezolvat)mai greu este daca va merge sa faca ea contractul acela fara mine acolo...
S-a mai aflat cineva in situatii de acestea...sau unde sa ma duc la noi in Ro sa ma interesez...mai spuneti-mi niste sugestii....va multumesc


contractul de V/C presupun ca se face ca si aici, in ro, la un chiosc de acte, nu la primarie/notar/altceva oficial. e adevarat, daca semneaza cineva in locul tau se cheama ca e fals in acte......
Focus C-Max Ghia 2.0 TDCI
Imagine
Smiley
 
Mesaje: 5457
Membru din: 04 Mar 2005, 21:30
Localitate: Bucuresti

Re: acte necesare pentru a inmatricula o masina straina second

Mesajde wanna » 19 Mar 2008, 11:58

razvan_fcs scrie:pai si ea poate sa faca contractul C/V fara ca eu sa ma duc acolo...?si deci cu toate actele masinii cu numerele de inmatriculare si cu acel contract de C/V mama merge acolo radiaza masina si ia niste numere provizorii ...imi trimite acele acte si eu aici o imatriculez...(s-a spunem ca aici nu ar fi asa greu de rezolvat)mai greu este daca va merge sa faca ea contractul acela fara mine acolo...
S-a mai aflat cineva in situatii de acestea...sau unde sa ma duc la noi in Ro sa ma interesez...mai spuneti-mi niste sugestii....va multumesc



Italia nu da numere provizorii, ca Germania, asa ca ce ti-a scris Smiley ar fi pasii
Imagine
Avatar utilizator
wanna
Supergirl
 
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Iun 2007, 15:51
Localitate: Bucuresti - Braila
Maşina: Ford Ka
VIN: 10293847561029384

Re: acte necesare pentru a inmatricula o masina straina second

Mesajde razvanfcs » 20 Mar 2008, 14:22

interesant
Ford Focus 01' 1.8 TDCI 85 kw hatchback
Avatar utilizator
razvanfcs
Member
 
Mesaje: 301
Membru din: 15 Dec 2007, 12:30
Localitate: Iasi, Focsani
Maşina: Ford Focus, 2001, 85kw, 1.8 tdci
VIN: WF0AXXGCDA1B14628

Re: acte necesare pentru a inmatricula o masina straina second

Mesajde junkystar » 20 Mar 2008, 15:13

si eu sunt interesat de desfasurarea topicului pentru ca si eu am exact aceeasi situatie masina din italia pe numele unei persoane care lucreaza acolo . am toate actele masini
masina nu o inscriu pana cand nu apare noua taxa auto pentru ca acum am de platit aproximativ 1500 euro .
masina este cea din semnatura.
Ford Focus 2002 1.8 TDDI ENDURA 90 CP, Hatchback B 95 GHD
Imagine
Avatar utilizator
junkystar
Member
 
Mesaje: 333
Membru din: 29 Dec 2007, 12:35
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus 1, 1,8 diesel ENDURA, 90 CP, hatchback, 2002 B 95 GHD
VIN: WFOAXXGCDA2T17121

Re: acte necesare pentru a inmatricula o masina straina second

Mesajde razvanfcs » 03 Apr 2008, 23:54

:(((
Ford Focus 01' 1.8 TDCI 85 kw hatchback
Avatar utilizator
razvanfcs
Member
 
Mesaje: 301
Membru din: 15 Dec 2007, 12:30
Localitate: Iasi, Focsani
Maşina: Ford Focus, 2001, 85kw, 1.8 tdci
VIN: WF0AXXGCDA1B14628

Re: acte necesare pentru a inmatricula o masina straina second

Mesajde razvanfcs » 07 Apr 2008, 21:54

up
Ford Focus 01' 1.8 TDCI 85 kw hatchback
Avatar utilizator
razvanfcs
Member
 
Mesaje: 301
Membru din: 15 Dec 2007, 12:30
Localitate: Iasi, Focsani
Maşina: Ford Focus, 2001, 85kw, 1.8 tdci
VIN: WF0AXXGCDA1B14628

Re: acte necesare pentru a inmatricula o masina straina second

Mesajde Smiley » 07 Apr 2008, 22:02

care este rostul acestui "up"?
nu numai ca nu este un subiect de Bursa, dar ti-au fost date raspunsuri la intrebari, sau cel putin asa am eu impresia.
daca nu esti lamurit, spune ce anume n-ai inteles sau cum te-am putea ajuta mai departe.
Focus C-Max Ghia 2.0 TDCI
Imagine
Smiley
 
Mesaje: 5457
Membru din: 04 Mar 2005, 21:30
Localitate: Bucuresti

Re: acte necesare pentru a inmatricula o masina straina second

Mesajde Officer » 14 Apr 2008, 09:37

Smiley esti sigur ca astia sunt pasii? In toamna cred ca ma duc dupa celica in Italia si ma intereseaza si pe mine topicul.
Obsedat de ordine si disciplina.
Avatar utilizator
Officer
Elodia
 
Mesaje: 5942
Membru din: 21 Mai 2006, 14:38
Localitate: Ilfov
Maşina: Nu mai am ford :(

Re: acte necesare pentru a inmatricula o masina straina second

Mesajde Smiley » 14 Apr 2008, 10:56

destul de sigur.
diferenta dintre italia si restul tarilor furnizoare traditionale de sh-uri e ca italienii nu dau numere temporare pt export. din cauza asta, e ceva mai complicata cumpararea unei masini de acolo. trebuie adusa aici cu numerele ei, apoi numerele trimise in italia pt radiere, apoi asteptat sa vina inapoi actele de radiere si abia apoi pasii standard pt o masina adusa din afara (nr rosii, rar, etc).
alternativa e sa o aduci pe platforma, caz in care o radiezi de la inceput si nu mai trebuie sa te complici cu trimisul numerelor si asteptatul dupa acte.
Focus C-Max Ghia 2.0 TDCI
Imagine
Smiley
 
Mesaje: 5457
Membru din: 04 Mar 2005, 21:30
Localitate: Bucuresti

Re: acte necesare pentru a inmatricula o masina straina second

Mesajde Officer » 15 Apr 2008, 10:42

Aham... cam ciufulita treaba. Am un prieten care si-a adus un astra bertone din Belgia si l-a costat platforma vreo 500EUR daca nu ma insel. Nu mi se pare foarte scump.
Obsedat de ordine si disciplina.
Avatar utilizator
Officer
Elodia
 
Mesaje: 5942
Membru din: 21 Mai 2006, 14:38
Localitate: Ilfov
Maşina: Nu mai am ford :(


Înapoi la Legislaţie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori

cron

Cine este conectat

În total sunt 9 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 9 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1283 pe 23 Apr 2024, 16:22

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login