Switch to full style
Discuţii despre legislaţia în vigoare, codul rutier, taxe, asigurări RCA sau Casco, etc
Răspunde

Re: Recuperare taxa de prima inmatriculare

08 Iun 2013, 16:16

chataros scrie:Eu am auzit de prietenul unei cunostinte(avocat) ca i-a fost returnata contravaloarea + cheltuieli de judecata. Si din ce am inteles este cam aceeasi taxa cu alta denumire, cu f. mici modificari.



cand a inmatriculat masina?

Re: Recuperare taxa de prima inmatriculare

08 Iun 2013, 23:22

Eu am deschis actiunea la sfarsitul lunii ianuarie si am primit termen pentru martie 2014 ... Masina a fost inmatriculata in august 2012.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Re: Recuperare taxa de prima inmatriculare

26 Iun 2013, 20:29

Salut Sharkky.Imi dai si mie datele de contact ale avocatului tau? caut de cateva luni un avocat si nu am gasit pentru cu nu am cunostinte in domeniul asta :(

Re: Recuperare taxa de prima inmatriculare

26 Iun 2013, 20:38

Salut!

Iti voi trimite pe PM, sa nu se considere reclama.

Re: Recuperare taxa de prima inmatriculare

17 Iul 2013, 19:08

dan.gorea scrie:astazi am depus documentele la finanta pt. restituirea taxei de poluare
am depus dosarul in 07.2011 si s-a dat solutia irevocabila in 03.2013
acum astept sa fiu sunat si sa merg la finante dupa bani :D/


Salutare dan, si eu sunt in aceeasi situatie.
Am depus actele in oct 2011 si solutia irevocabila am primit-o in ianuarie 2013, si de atunci astept! Sunt nerabdator, stiu ca e greu sa recuperezi bani de la stat, dar ce acte trebuiesc pentru a intra in posesia banutzilor. Multam!@

Re: Recuperare taxa de prima inmatriculare

21 Iul 2013, 08:57

jorjzx scrie:
dan.gorea scrie:astazi am depus documentele la finanta pt. restituirea taxei de poluare
am depus dosarul in 07.2011 si s-a dat solutia irevocabila in 03.2013
acum astept sa fiu sunat si sa merg la finante dupa bani :D/


Salutare dan, si eu sunt in aceeasi situatie.
Am depus actele in oct 2011 si solutia irevocabila am primit-o in ianuarie 2013, si de atunci astept! Sunt nerabdator, stiu ca e greu sa recuperezi bani de la stat, dar ce acte trebuiesc pentru a intra in posesia banutzilor. Multam!@

trebuie mers la curtea de apel unde iti va da o hartie cam dupa 2 saptamani aceasta trebuie dusa la tribunal si iarasi astepti 2 saptamani si cu decizia irevocabila mergi si o depui la finante mie aceste demersuri au fost facute de catre avocat eu doar am depus la finante decizia pt restituire

Re: Recuperare taxa de prima inmatriculare

31 Iul 2013, 23:02

salut,
ce se mai aude a fost castigat vre un proces impotriva timbrului de mediu?stima!

Re: Recuperare taxa de prima inmatriculare

01 Aug 2013, 16:04

Salut,
As fi si eu interesat...
Mersi anticipat

Re: Recuperare taxa de prima inmatriculare

25 Aug 2013, 20:59

si eu as vrea sa achizitionez cat mai curand un ford mondeo din strainatate si as vrea sa il inmatriculez la noi, dar e mult prea mare taxa. A avut cineva succes in instanta cu timbrul de mediu?

Re: Recuperare taxa de prima inmatriculare

27 Aug 2013, 22:14

Cu noua taxa, nu stiu sa se fi judecat cineva si sa fi castigat.
Alternativa era cu partajul, insa se duce si aia de la 1 sept, asta unde mai mergea inca ...

Re: Recuperare taxa de prima inmatriculare

02 Sep 2013, 21:12

la Arad inca nu s-a admis nimic pe timbrul de mediu..

Re: Recuperare taxa de prima inmatriculare

12 Sep 2013, 14:16

Eu am introdus actiunea anul trecut. Am termen acum in toamna insa voi renunta la actiune. O sa pierd banii deja dati avocatului insa motivul este simplu:

Dupa ce recuperez taxa (1800 de lei in cazul meu) in momentul vanzarii masinii, noul proprietar va trebui sa o plateasca, deci mai bine nu ma mai complic pentru ca sunt putini cumparatori care vor dori sa se complice cu o masina fara taxe platite.

Re: Recuperare taxa de prima inmatriculare

17 Noi 2013, 19:46

buna seara!
m-am uitat astazi pe siteul tribunalului unde am facut proces pentru restituirea taxei de poluare,la dosarul meu si am avut surpriza sa vad ca pe data de 13.11.2013 s-a admis cererea,mai axact scrie asa:

tip solutie:admite cererea
solutia pe scurt:admis cererea
document:hotarare

sa inteleg ca mi s-a aprobat si urmeaza sa primesc banii?ar fii prea frumos sa fie asa

multumiri anticipate!

Re: Recuperare taxa de prima inmatriculare

17 Noi 2013, 20:46

mai dureaza, o sa faca recurs si asa mai departe, cam un an a durat procesele pt fiecare focus (octombrie 2011, primit banii in oct. 2012 pt focusul 2 si pt focusul 1 sept. 2012 si ridicat banii saptamana trecuta)

Re: Recuperare taxa de prima inmatriculare

17 Noi 2013, 21:36

si eu am 7 luni de cand am intentat procesul
oricum,acum am sperante

Re: Recuperare taxa de prima inmatriculare

20 Noi 2013, 15:12

paulik92 scrie:buna seara!
m-am uitat astazi pe siteul tribunalului unde am facut proces pentru restituirea taxei de poluare,la dosarul meu si am avut surpriza sa vad ca pe data de 13.11.2013 s-a admis cererea,mai axact scrie asa:

tip solutie:admite cererea
solutia pe scurt:admis cererea
document:hotarare

sa inteleg ca mi s-a aprobat si urmeaza sa primesc banii?ar fii prea frumos sa fie asa

multumiri anticipate!


cand ai platit taxa?

Re: Recuperare taxa de prima inmatriculare

21 Noi 2013, 00:05

numa daca ma uit pe acte si iti spun

Re: Recuperare taxa de prima inmatriculare

01 Dec 2013, 10:57

astept..

Re: Recuperare taxa de prima inmatriculare

06 Ian 2014, 19:14

Salut.A mai recuperat cineva taxa?

Re: Recuperare taxa de prima inmatriculare

14 Feb 2014, 10:12

azi vazut ieri sentinta Curtii europene privind taxa auto?

Re: Recuperare taxa de prima inmatriculare

14 Feb 2014, 10:23

Pai cred ca era ok daca puneai un link si pentru cei care nu au vazut-o ...

Re: Recuperare taxa de prima inmatriculare

14 Feb 2014, 10:59

http://www.hotnews.ro/stiri-esential-16 ... curtii.htm

e bine? ;)
pt 2012 e cam clara treaba iar unii spun ca si pt ian-martie 2013 ( cand ma priveste si pe mine). chiar azi am vb cu un avocat
probabil asa se va intampla si cu celebrul Timbru de mediu de dupa martie 2013
si asta dovedeste cat de idioti guvernanti avem indiferent de partid
inevitabil toate tipurile de taxe auto sunt declarate ilegale dar ei se incapataneaza..

Re: Recuperare taxa de prima inmatriculare

14 Feb 2014, 11:17

Asa da!
Multumim!

Eu am primul termen in Martie, sa vedem ce se va intampla.
Taxa a fost platita in August 2012 ...

Re: Recuperare taxa de prima inmatriculare

14 Feb 2014, 12:39

cu placere!!
o sa castigi, simplu..pana acuma cam interpretau cum vroiau dar de acuma nu prea mai pot

Re: Recuperare taxa de prima inmatriculare

03 Mar 2014, 15:18

Tip solutie: Admite in parte cererea
Solutia pe scurt: Admite în parte acţiunea. Anulează decizia de calcul al taxei pe poluare nr. ------/12.11.2012, emisă de către intimată. Obligă intimata să restituie contestatorului suma de 5.386 lei reprezentând taxă pe poluare. Respinge cererea privind obligarea intimatei la plata dobânzii legale, ca neîntemeiată. Respinge capătul de cerere referitor la anularea chitanţei de plată ca inadmisibil. Obligă intimata la plata către contestatoare a cheltuielilor de judecată în cuantum de 43,3 lei. Cu recurs în 15 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţa publică azi, 28.02.2014.


Un amic de-al meu, a primit o asemenea hotarare.
In mare, vad ca banii pe taxa si-i primeste, insa nu vad sa primeasca inapoi si dobanda aferenta.

Imi poate spune cineva, pe unde s-a gresit de nu-si poate recupera si dobanda aferenta?

Eu am termen pe 18.03 ...

Re: Recuperare taxa de prima inmatriculare

04 Mar 2014, 09:40

Banii dati pe taxa va vor fi returnati de stat in termen de 5 ani , esalonat.

Iata legea:

http://www.avocatnet.ro/content/article ... z2usd7xdAC

Re: Recuperare taxa de prima inmatriculare

05 Mar 2014, 10:48

Cred ca acum vor aparea si mai multe procese ...
Multe vor fi cu recuperarea dobanzii pe 5 ani ...

Re: Recuperare taxa de prima inmatriculare

12 Mar 2014, 09:35

nu mai stiu cum sa o invarta..

Re: Recuperare taxa de prima inmatriculare

27 Mar 2014, 16:11

Degeaba o sa apara mai multe procese. Banii oricum nu o sa ii vedem mai devreme. Iar la Haga nu cred ca are nimeni timp si resurse sa ajunga. Asa ca mai bine stam linistiti. Eu oricum am renuntat.

Re: Recuperare taxa de prima inmatriculare

31 Mar 2014, 16:54

la cati bani?
Răspunde