Legislaţie

Acte cumparare

Discuţii despre legislaţia în vigoare, codul rutier, taxe, asigurări RCA sau Casco, etc

Moderatori: KomandantuR, adicristea

Acte cumparare

Mesajde Tiry213 » 29 Mai 2008, 17:40

Salutare,

Azi am primit o oferta putin inedita:)) Un om mi-a propus sa imi dea o dacie din 91, pe telefon (eten x800) si sa ii mai dau eu 3 milioane diferenta. Acum discut cu el tranzactia. Ma intereseaza sa imi spuneti ce acte trebuie facute la vanzare, si ce trebuie sa verific eu ca sa nu iau teapa. Auzisem niste zvonuri ca masinile mai vechi de 1995 nu mai pot fii vandute ?
Imagine
Tiry213
1nsane Member
 
Mesaje: 2316
Membru din: 31 Iul 2007, 14:12

Re: Acte cumparare

Mesajde Smiley » 29 Mai 2008, 22:06

act de v/c, la orice chiosc de acte de pe langa politie (sectia inmatriculari, pe acolo se aduca "chioscarii").
trebuie sa verifici ca are toate actele si ca ele corespund masinii. ar mai fi de verificat impozitul, sa fie la zi, altfel nu-ti poate obtine certificat fiscal si nu poti inmatricula masina.
Focus C-Max Ghia 2.0 TDCI
Imagine
Smiley
 
Mesaje: 5457
Membru din: 04 Mar 2005, 21:30
Localitate: Bucuresti

Re: Acte cumparare

Mesajde Alnaibii » 24 Sep 2008, 20:35

A facut cineva de curand vanzare/cumparare? Trebuie sa vand masina veche si ma intereseaza exact pasii ce trebuie facuti.

am inteles ca totul se face acum in Soseaua Pipera 59.

sunt nedumerit intr-o privinta:
- pentru radiere iti trebuie Cartea de Identitate a vehiculului, dar asta o dai cumparatorului cand semnezi actele, pentru ca ii trebuie si lui la inmatriculare.

daca ati trecut de curand prin asta, cum ati rezolvat?

Multumesc
Imagine Imagine
Moondust Silver | 129.000km
Avatar utilizator
Alnaibii
Ford Freak
 
Mesaje: 146
Membru din: 27 Feb 2008, 18:56
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Trend, 1.8TDDi, 90cp
VIN: WF0AXXWPDAYY04920

Re: Acte cumparare

Mesajde Smiley » 25 Sep 2008, 07:16

toamna trecuta am schimbat masina. prin "radiere" presupun ca intelegi radierea fiscala (de la impozit). acolo am avut nevoie doar de contractul de V/C, de o copie a CIV-ului si de o Fisa de Inmatriculare completata (care mi-a fost stampilata la rubrica Vanzator).

nu uita sa completezi rubrica de pe talon, sa faci contract de V/C (nu accepta sa faci actle "mai tarziu" sau "cand am bani") si sa pastrezi copii dupa toate actele.
Focus C-Max Ghia 2.0 TDCI
Imagine
Smiley
 
Mesaje: 5457
Membru din: 04 Mar 2005, 21:30
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Legislaţie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori

cron

Cine este conectat

În total sunt 9 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 9 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1283 pe 23 Apr 2024, 16:22

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login