Legislaţie

Recuperare TVA la masina import UE (rog sfat urgent)

Discuţii despre legislaţia în vigoare, codul rutier, taxe, asigurări RCA sau Casco, etc

Moderatori: KomandantuR, adicristea

Recuperare TVA la masina import UE (rog sfat urgent)

Mesajde ady_gb » 06 Iun 2008, 18:47

salutare tuturor
cumnatul meu pleaca duminica in germania sa isi aduca o masina (l-am convins sa aleaga focus sau mondeo :) ) rugamintea mea este daca stie cineva cum este cu acel TVA deductibil la nemti(MWST) . poate recupera tva daca achizitioneaza de la o pers juridica (autohaus) si el este pers fizica? sau trebuie sa inscrie masina pe o firma ca sa poata recupera tva-ul, care este 19 sau 16%?
care ar fi procedura pentru recuperarea acestuia?
multumesc anticipat
Ultima oară modificat de DanielArdelian2 pe 06 Iun 2008, 20:59, modificat 1 dată în total.
Motiv: Modificat titlul si mutat la sectiunea Legislatie
Focus 2 HB 1.6i, 101CP, 2005
ady_gb
Ford Freak
 
Mesaje: 102
Membru din: 18 Dec 2006, 13:20
Localitate: Fagaras, jud.Brasov

Re: rog sfat urgent

Mesajde adyamg » 06 Iun 2008, 19:23

Eu nu cred ca mai e valabila treaba aia cu recuperarea TVA.
adyamg
1nsane Member
 
Mesaje: 8305
Membru din: 01 Apr 2008, 23:25
Maşina: Ford Focus 1.6 Zetec

Re: Recuperare TVA la masina import UE (rog sfat urgent)

Mesajde Kyx81 » 06 Iun 2008, 22:22

Eu stiu cum a fost in cazul meu. Masina a fost adusa din Germania de la un Autohaus si la pret scria pretul si fara TVA (MwST).
A fost cumparata pe firma direct si nu deci nu s-a platit. Daca ramane pe firma nu trebuie platit. Daca se vrea sa se treaca pe persoana fizica, trebuie platit inainte. Care cred ca este de 19% la ei.
Din cate stiu eu, la germani pretul fara TVA este pentru firme. Deci daca o ia pe persoana fizica, trebuie sa plateasca tot pretul (inclusiv TVA) si nu cred ca il recupereaza aici. Daca apoi se trece pe firma,... asta deja nu mai stiu :D.
Ford Focus Turnier 2003 1.8 DuraTorq TDCi 85kW 115 CP
Ford Focus Turnier 2012 1.6 TDCi ECOnetic 85kW 115 CP
Avatar utilizator
Kyx81
Ford Freak
 
Mesaje: 230
Membru din: 13 Feb 2008, 22:14
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Recuperare TVA la masina import UE (rog sfat urgent)

Mesajde kilroy » 10 Iun 2008, 09:40

deducerea TVA este doar in cazul firmelor. si oricum, odata venit in tara, cand iti inmatriculezi masina / o inscrii pe firma etc, va trebui sa iti calculezi tu (contabila firmei) TVA-ul pentru masina, si il platesti ala aici. deci oricum nu scapi asa usor ;)
de asemenea, trebuie sa ai la tine cert de inregistrare si sa se valideze codul tva pe pagina oficiala a UE unde poti verifica coduri VAT (TVA)
ford focus 2004, tdci, 115CP
kilroy
Incepator
 
Mesaje: 99
Membru din: 08 Iun 2007, 12:02
Localitate: baia mare
Maşina: Focus 2004, 1.8 TDCI, 115CP

Re: Recuperare TVA la masina import UE (rog sfat urgent)

Mesajde Thomas » 01 Aug 2008, 02:25

Eu acum am cumparat o masina din germania
Trebuie sa ai firma platitoare de tva(adica un srl),trebuie sa duci cu tine copie dupa cui,dovada de la finante ca nu ai datorii la statul roman ,delegatie care trebuie stampilata si semnata la Autohus si hotel respectiv motel unde ai dormit pe care poti deconta benzina, mancare,sucuri ,apa, cafea,taxa de autostrada etc.. .
Masina o cumperi cu 19% mai ieftin(adica fara tva)in tara nu trebuie sa platesti bani astia (cei 19%),doar daca vinzi masina unei alte firmei sau unei persone fizice mai repede de 5 ani.
Dupa cinci ani indiferent de vechimea masini nu mai platesti tva indiferent cui o vinzi ,se considera uzura masini si se scoate din uz.
Masina trebuie cumparata neaparat de la o firma sau de la un Autohus in caz contrar tva-ul se recupereaza din tara si se lasa cu control de la finante unde o deplasare de a lor costa cam 5000,00ron minim in cel mai fericit caz cei 5000,00 nu sunt deductibili adica , se pot deconta dar sunt pierderi ale firmei nu ale statului.(amenda)
Legea asta este valabila in toate statele UE.
Daca nu este firma ta ai nevoie de inputernicire de la administratorul firmei (si delegatie)
Ai grija verifica sa ai trusa de prim ajutor ,roata de rezerva ,cric,triunghi ,instinctor si vesta reflectorizanta pentru Austria .
In Austria ai grija la viteza sunt camere video nu ai cum sa scapi.
In rest iti urez bafta si un Ford cu care sa te mandresti pe forum.
Thomas
Avatar utilizator
Thomas
Incepator
 
Mesaje: 55
Membru din: 24 Iun 2007, 09:29
Localitate: Oradea


Înapoi la Legislaţie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori

cron

Cine este conectat

În total sunt 13 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 13 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1283 pe 23 Apr 2024, 16:22

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login