Legislaţie

Masina din ITALIA

Discuţii despre legislaţia în vigoare, codul rutier, taxe, asigurări RCA sau Casco, etc

Moderatori: KomandantuR, adicristea

Masina din ITALIA

Mesajde rayman_bz » 16 Iun 2008, 15:26

Salutare tuturor! Desi am mai citit pe forumuri....inca am neclaritati. Sa va spun `povestea mea` :


Am un unchi in Italia ce detine de cativa ani o masina 1998 , Euro 2 (Puma). Omul vrea sa ma duc sa iau masina de acolo sa o aduc in Romania, sa i-o VAND aici. A fost cu ea la inspectii si tot ce trebuie, mai are asigurare valabila pana la 1 August 2008 si am inteles ca dupa aceasta data o perioada de gratie de 15 zile. Acum...cum trebuie sa procedam? Adica ce acte trebuie sa facem intre noi, ca sa i-o pot vinde? Ideal ar fi sa ajung cu ea in Romania cu asigurarea si numerele de Italia, sa nu mai plateasca numere provizorii si asigurari pe 5 zile...dar cum face el apoi radierea? E de ajuns sa-i trimit numerele? Sa-mi dea o procura? Sa facem act de vanzare-cumparare banuiesc ca nu merge; pt ca ar fi obligat sa o radieze si sa-i plateasca nr provizorii si asigurare. Apoi...ce imi trebuie mie aici sa-i scot numere provizorii dupa ce expira asigurarea lui? Deci e o situatie foarte aiurea la care sincer apreciez orice raspuns.

In principiu, vreau s-o aduc pe roti, cu asig lui care o mai are si cu nr de Italia si apoi sa fac cumva sa-i trimit toate actele sa o radieze el acolo din circulatie. Ce ziceti si voi? Cum sa fac sa iasa bine si cu cheltuieli minime?
In speranta ca ma veti ajuta, mai am pana vreau sa ma duc dupa masina vreo 3 sapt, va multumesc anticipat!
Power to you!
Avatar utilizator
rayman_bz
Mostwanted Ford Freak
 
Mesaje: 1781
Membru din: 07 Aug 2007, 14:56
Localitate: Buzau - East Coast
Maşina: Mondeo 2008 / Megane II Cabrio 2005

Re: Masina din ITALIA

Mesajde junkystar » 27 Iun 2008, 19:58

ti-am trimis PM
Ford Focus 2002 1.8 TDDI ENDURA 90 CP, Hatchback B 95 GHD
Imagine
Avatar utilizator
junkystar
Member
 
Mesaje: 333
Membru din: 29 Dec 2007, 12:35
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus 1, 1,8 diesel ENDURA, 90 CP, hatchback, 2002 B 95 GHD
VIN: WFOAXXGCDA2T17121

Re: Masina din ITALIA

Mesajde xdocx » 30 Iun 2008, 08:23

as fi curiuos sa stiu ce ai trimis in pm, pt ca si eu vreau sa fac ceva asemanator!@
FORD FIESTA 1.3i, 2005, HATCHBACK , 3 USI, Albastra (sau Deep Navy cum ii zic ei)! "Fieruta" pe numele ei!
Avatar utilizator
xdocx
1nsane Member
 
Mesaje: 1151
Membru din: 17 Sep 2007, 14:34
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Fiesta 2004 1.3 60cp

Re: Masina din ITALIA

Mesajde rayman_bz » 30 Iun 2008, 23:11

ti l-am trimis eu :D
Power to you!
Avatar utilizator
rayman_bz
Mostwanted Ford Freak
 
Mesaje: 1781
Membru din: 07 Aug 2007, 14:56
Localitate: Buzau - East Coast
Maşina: Mondeo 2008 / Megane II Cabrio 2005

Re: Masina din ITALIA

Mesajde wanna » 01 Iul 2008, 14:10

poti sa mi-l trimiti si mie? ma bate un gand sa o vand pe bubu si sa aduc ceva din IT sau FR. multumesc!
Imagine
Avatar utilizator
wanna
Supergirl
 
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Iun 2007, 15:51
Localitate: Bucuresti - Braila
Maşina: Ford Ka
VIN: 10293847561029384

Re: Masina din ITALIA

Mesajde verga_Cip » 01 Iul 2008, 14:19

Domnilor (nu e valabil si pentru wanna :D) ... puneti fratilor aici informatiile, sa fie publice...sa vada toata lumea. O sa ajungem sa facem topicuri numai din PM.

Multumesc.
Avatar utilizator
verga_Cip
1nsane Member
 
Mesaje: 12705
Membru din: 17 Apr 2006, 11:04
Localitate: Bacau
Maşina: Ford Focus Mk2 2.0 TDCi 100 kw 2005

Re: Masina din ITALIA

Mesajde cart00n » 01 Iul 2008, 14:22

Atentie, pentru toti cei care vor masini din IT si FR, la ei spoilerul fata si cel din spate sunt considerate consumabile datorita locurilor de parcare inghesuite.
Avatar utilizator
cart00n
1nsane Member
 
Mesaje: 1178
Membru din: 23 Oct 2006, 09:59
Localitate: Bucharest
Maşina: iFiesta II 2007 1.25 Red

Re: Masina din ITALIA

Mesajde junkystar » 01 Iul 2008, 18:47

la cererea voastra asta este mesajul pe care il-am trimis lui rayman_bz


1. In primul rand iti trebuie neaparat Contractul de V-C. Ori te duci tu in Italia, ori daca are el pile acolo, sa ti-l faca fara prezenta ta si sa ti-l trimita.
2. Odata ce ai contractul in mana ai mai multe posibilitati:
a) te duci la RAR, prezinti: contractul, cartea masinii, talonul, asigurarea, cartea verde. RAR-ul iti face identificarea la masina, iti da cartea masinii ROMANEASCA, faci inspectia (ITP). Daca nu vrei inca s-o inmatriculezi, te opresti aici (nu uita sa treci si la finante s-o pui in evidenta, adica sa-ti dea fisa fiscala). Din acest moment daca mai vrei sa circuli cu masina te duci la politie si iei numere rosii valabile 30 zile, daca nu o lasi in parcare pana rezolvi tot.
Odata ce ai urmat ce am scris mai sus, urmeaza sa-i trimiti cumnatului tau asa: numerele masinii (italiene), cartea masinii, talonul masinii (doar de astea are el nevoie pt a radia masina). Singurul lucru de care nu sunt sigura este: daca se ocupa politzia noastra de a trimite doata documentatia si numerele.
(este cel mai bine asa) Trimiti cumnatului tau: numerele masinii, cartea, talonul (cu TNT sau alte curierate ce mai sunt pe la noi). Odata ce au ajuns astea
la cumnatul tau, se duce la ACI sau PRA (sfatul meu la ACI nu stai la coada si te rezolva mai repede), prezinta ce ai trimis tu, plateste in jur de 70 E, si spune ca vrea sa faca: "Cessazione dalla circolazione per esportazione definitiva", in nici un caz "demolizione", unii o mai numesc si "demolizione", dar prin asta se mai intelege si ca vrea sa dezmembreze masina (in cazul asta masina nu mai poate fi inmatriculata in nici o tara din lumea asta), tre sa fie atent si sa explice lucrul asta. Nu este nevoie de dovezi sau alte prostii, vrea sa radieze masina si cu asta basta, nu-l intreaba nima de ce.
Odata ce a facut toate astea asteapta sa-i dea inapoi : ori cartea masinii cu stampila pe ea ca este radiata pt export (nu toti fac asa dar o fac), ori o copie legalizata, plus CDP-ul (sau doar asta, dar e mai bine sa le ceara pe amandoua).
Odata ce are astea la mana, ti le trimite inapoi tie.
In momentul in care tu ai la mana cartea masinii, cu stampila pe ea ca este radiata, sau copia legalizata si CDP-ul, mergi la RAR, iti fac cartea masinii Romaneasca, faci ITP-ul, treci pe la finante sa-ti iei Fisa Fiscala, dupa care ori o inmatriculezi direct ori astepti iulie
Daca cumva te intraba cum a ajuns masina in tara spui: Pe platforma (autotrailer), in acel moment dai o declaratie pe propria raspundere ca a fost asa, fara ca sa arati dovezi, nu ti le cere nima. Nu stiu sigur unde te intreaba, mi se pare ca la politie cand te duci s-o inmatriculezi, dar in cazul in care te intreaba si la RAR spui acelasi lucru.

Sper ca ti-am fost de ajutor.

asta este luata de pe forumul softpedia link-ul de mai jos

http://forum.softpedia.com/index.php?showtopic=263669
Ford Focus 2002 1.8 TDDI ENDURA 90 CP, Hatchback B 95 GHD
Imagine
Avatar utilizator
junkystar
Member
 
Mesaje: 333
Membru din: 29 Dec 2007, 12:35
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus 1, 1,8 diesel ENDURA, 90 CP, hatchback, 2002 B 95 GHD
VIN: WFOAXXGCDA2T17121

Re: Masina din ITALIA

Mesajde rayman_bz » 03 Iul 2008, 11:50

Am vb si eu cu cineva si mi-a zis sa fac in felul urmator:

Ma duc in IT iau masina asa cum este cu numerele iatliene si asigurarea aferenta, vin cu ea aici, stau pana expira numerele, apoi le trimit impreuna cu toate actele inapoi la unchi`miu, acesta urmand sa o radieze si sa-mi trimita inapoi cartea stampilata ca sa-mi pot lua numere rosii si etc. Astfel evitam numerele provizorii de Italia (cele de carton pe 5 zile) care costa destul de mult si cica se gaseste greu de facut asigurare la ele. In rest, om trai si-om vedea :D
Power to you!
Avatar utilizator
rayman_bz
Mostwanted Ford Freak
 
Mesaje: 1781
Membru din: 07 Aug 2007, 14:56
Localitate: Buzau - East Coast
Maşina: Mondeo 2008 / Megane II Cabrio 2005

Re: Masina din ITALIA

Mesajde junkystar » 05 Iul 2008, 23:30

eu am facut contractulde vanzare-cumparare si acum urmeaza sa fac rar-ul iau nr rosii si dupa trimit nr in italia ca sa imi trimita actele stampilate eu fac asa ptr ca mi-a expirat asigurarea italiana si la noi nu iti mai face nimeni pe nr staine
Ford Focus 2002 1.8 TDDI ENDURA 90 CP, Hatchback B 95 GHD
Imagine
Avatar utilizator
junkystar
Member
 
Mesaje: 333
Membru din: 29 Dec 2007, 12:35
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus 1, 1,8 diesel ENDURA, 90 CP, hatchback, 2002 B 95 GHD
VIN: WFOAXXGCDA2T17121

Re: Masina din ITALIA

Mesajde junkystar » 01 Aug 2008, 09:18

salut am reusit de am facut rar-ul m-am dus la politie unde mi-a dat doua formulare si m-au trimis la fisc la fisc mi sa cerut fisa fiscala a persoanei care mi-a vandut masina nici macar nu a interesat-o ca persoana nu a luat masina in evidenta a tipat la mine cand am incercat sa ii explic situatia si nu a interesat-o decat fisa fiscala . ca urmare voi trimite actele cu nr in italia sa radieze masina si voi vedea dupa ce se va mai intampla va tin la curent
Ford Focus 2002 1.8 TDDI ENDURA 90 CP, Hatchback B 95 GHD
Imagine
Avatar utilizator
junkystar
Member
 
Mesaje: 333
Membru din: 29 Dec 2007, 12:35
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus 1, 1,8 diesel ENDURA, 90 CP, hatchback, 2002 B 95 GHD
VIN: WFOAXXGCDA2T17121

Re: Masina din ITALIA

Mesajde rayman_bz » 01 Aug 2008, 11:22

eu trebuie sa le trimit sapt viitoare sa poata sa radieze masina de pe numele lui.....acum am alta problema: deci mie imi vin actele stampilate inapoi, si eu sa zicem am gasit cumparator la masina....cum fac sa o vand ? pot sa fac CVC daca unchimiu nu e aici?
Power to you!
Avatar utilizator
rayman_bz
Mostwanted Ford Freak
 
Mesaje: 1781
Membru din: 07 Aug 2007, 14:56
Localitate: Buzau - East Coast
Maşina: Mondeo 2008 / Megane II Cabrio 2005

Re: Masina din ITALIA

Mesajde junkystar » 01 Aug 2008, 12:32

tre sa o iei mai intai pe numele tau si dupa sa o vinzi sau daca nu sa faci vanzarea intre unchiul tau si cumparator
Ford Focus 2002 1.8 TDDI ENDURA 90 CP, Hatchback B 95 GHD
Imagine
Avatar utilizator
junkystar
Member
 
Mesaje: 333
Membru din: 29 Dec 2007, 12:35
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus 1, 1,8 diesel ENDURA, 90 CP, hatchback, 2002 B 95 GHD
VIN: WFOAXXGCDA2T17121


Înapoi la Legislaţie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 10 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 10 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1283 pe 23 Apr 2024, 16:22

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login