Legislaţie

Recuperare permis suspendat?

Discuţii despre legislaţia în vigoare, codul rutier, taxe, asigurări RCA sau Casco, etc

Moderatori: KomandantuR, adicristea

Re: Recuperare permis suspendat?

Mesajde Smiley » 16 Sep 2014, 07:44

poti sa ne indici articolele si legea la care te referi?

eu stiu doar de OG 2/2001 (actualizata) care spune asa:
Articolul 13
(1)Aplicarea sanctiunii amenzii contraventionale se prescrie in termen de 6 luni de la data savarsirii faptei .
ART. 14
(1) Executarea sancţiunii amenzii contravenţionale se prescrie dacă procesul-verbal de constatare a contravenţiei nu a fost comunicat contravenientului în termen de o luna de la data aplicării sancţiunii.

altfel spus au 6 luni de la comiterea faptei sa intocmeasca PV-ul si inca o luna sa-l comunice. in total 7 luni.


le: inca ceva: comunicarea nu implica neaparat si semnatura contravenientului. PV-ul poate fi comunicat si prin afisare la domicilu (se practica destul de des asta).
Focus C-Max Ghia 2.0 TDCI
Imagine
Smiley
 
Mesaje: 5457
Membru din: 04 Mar 2005, 21:30
Localitate: Bucuresti

Re: Recuperare permis suspendat?

Mesajde bricy » 17 Sep 2014, 20:13

Nu cunosc articolele, nu sunt in domeniu, stiu datele de la cineva care lucreaza la OPC, iar legistatia acestuia in materie de amenzi e aceeasi ca la militie si de a cineva care a pierdut primil termen la proces cu dreptatea in mana fiind ca nu a avut avocat si automat nu a stiut sa vorbeasca in termenii necesari.

Treaba cu comunicatul prin afisaj se poate da la intors la judecatorie.
Eu spre exemplu am o groaza de tigani pe strada si intruna stau pe ei sa nu mai rupa copacii, e logic ca vor rupe si panarama aia de hartie, nu? :D
"Nu întrebaţi ce poate să facă ţara pentru voi, întrebaţi-vă ce puteţi face voi pentru ţară"
Avatar utilizator
bricy
1nsane Member
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Sep 2009, 12:15
Localitate: Tecuci
Maşina: Focus 2002 2.0i 131cp Brc
VIN: WF0NXXGCDN1P72637

Re: Recuperare permis suspendat?

Mesajde Smiley » 18 Sep 2014, 13:27

bricy scrie:Nu cunosc articolele, nu sunt in domeniu, stiu datele de la cineva care lucreaza la OPC, iar legistatia acestuia in materie de amenzi e aceeasi ca la militie si de a cineva care a pierdut primil termen la proces cu dreptatea in mana fiind ca nu a avut avocat si automat nu a stiut sa vorbeasca in termenii necesari.

Treaba cu comunicatul prin afisaj se poate da la intors la judecatorie.
Eu spre exemplu am o groaza de tigani pe strada si intruna stau pe ei sa nu mai rupa copacii, e logic ca vor rupe si panarama aia de hartie, nu? :D


atunci fii mai moderat cand e vorba de sfaturi. deja ti-am aratat niste articole din OG 2/2001 care contrazic ce-ai spus mai devreme (cum ca termenul ar fi de 30 de zile de la comiterea contraventiei). afisatul PV-ului la domiciliu e o modalitate perfect legala de comunicare, prevazuta in aceeasi ordonanta (art. 27), care nu se poate "da la intors" nicaieri.
Focus C-Max Ghia 2.0 TDCI
Imagine
Smiley
 
Mesaje: 5457
Membru din: 04 Mar 2005, 21:30
Localitate: Bucuresti

Re: Recuperare permis suspendat?

Mesajde bricy » 18 Sep 2014, 21:59

De aia e necear un avocat, el trebuie sa convinga judacatorul ca tu nu ai vazut nimic lipit pe usa\ poarta.
"Nu întrebaţi ce poate să facă ţara pentru voi, întrebaţi-vă ce puteţi face voi pentru ţară"
Avatar utilizator
bricy
1nsane Member
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Sep 2009, 12:15
Localitate: Tecuci
Maşina: Focus 2002 2.0i 131cp Brc
VIN: WF0NXXGCDN1P72637

Re: Recuperare permis suspendat?

Mesajde Smiley » 19 Sep 2014, 14:20

in cazul afisarii la domiciliu e suficient sa se probeze afisarea (se intocmeste un alt proces verbal si trebuie sa semneze un martor). e irelevant daca tu ai vazut sau nu ceva lipit pe usa/poarta.
Focus C-Max Ghia 2.0 TDCI
Imagine
Smiley
 
Mesaje: 5457
Membru din: 04 Mar 2005, 21:30
Localitate: Bucuresti

Re: Recuperare permis suspendat?

Mesajde XYM04 » 07 Mar 2015, 16:03

Se da pana la urma examen daca ti-a fost suspendat permisul 30 de zile pentru neacordare prioritate pietoni pe trecere, fara sa se intample vreun accident ? Sau dupa cele 45 de zile (15 dovada + 30 suspendarea) te duci sa il ridici ? Intreb pentru ca vad niste raspunsuri din 2010 pe aceasta tema. S-a schimbat ceva ? Ca nu gasesc nimic concret.
XYM04
Incepator
 
Mesaje: 27
Membru din: 07 Iun 2012, 18:38
Maşina: Ford

Anterior

Înapoi la Legislaţie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron

Cine este conectat

În total sunt 3 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 3 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1197 pe 04 Aug 2014, 15:23

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login