Legislaţie

Accident usor - autor disparut

Discuţii despre legislaţia în vigoare, codul rutier, taxe, asigurări RCA sau Casco, etc

Moderatori: KomandantuR, adicristea

Accident usor - autor disparut

Mesajde Cinvincible » 21 Iul 2008, 12:43

Salutare tuturor,

Sotia mea a avut pe 23 Iunie o tamponare cu un individ ce conducea o Dacie SuperNova nr. inmatriculare B-51-BCT. Respectiv el a intrat in usa ei (usa de Matiz = la revedere); Cert e ca am mers la politie, am stat de la 18:00 pana la 01:00 dimineata, stimatul domn SuperNova nu s-a prezentat si ni s-a spus asa: Nu puteti repara masina pana nu il gasim pe individ ca sa stabilim a cui a fost vina....

Cert e ca astazi, 21 Iulie, dupa aproape o luna suna sotia la Candiano (accidentul s-a petrecut la int. Camil Ressu cu Bdl. Unirii) si ii spune un domn politist asa: Individul a primit citatie, nu s-a prezentat la politie, mergeti si va faceti masina pe Casco. Ok, doar ca nu am primit Anexa2 de la Politie, avem doar o autorizatie de reparatie.... Distractiv este ca la momentul respectiv i-am spus stimatului domn politist sa o scoata pe sotie vinovata, sa ii dea amenda de rigoare si punctele de penalizare dar sa ne lase sa reparam masina pentru ca din pacate cadrul usii s-a departat de plafon si cand ploua... e mai problematic...

Rugamintile mele ar fi:

1. Daca stie cineva masina sau prin ce zona sta stimabilul domn cu SuperNova sa ma duc sa ii inmanez eu personal o "citatie" sa ma tina minte

2. Se poate discuta cu asiguratorul fara Anexa 2? ati trecut prin asa ceva?


Multumesc anticipat,
Cu deosebit respect,
Cristi
Why Drink and Drive when you can Smoke and Fly
Avatar utilizator
Cinvincible
Incepator
 
Mesaje: 49
Membru din: 14 Iul 2008, 10:01
Localitate: Bucuresti - Drumul Taberei
Maşina: Ford Focus 2008 1.6i 101CP Trend
VIN: WF0PXXGCDP8G24239

Re: Accident usor - autor disparut

Mesajde catser » 21 Iul 2008, 13:11

...problema e ca din 21 iunie pana azi, e aproape o luna....individul cu siguranta a indepartat urmele accidentului de pe masina sa, si e posibil sa nu mai recunoasca nimic...ce sa zic, situatia e jenanta, dar nu ma mai mira nimic ref la politia din romania...

incearca sa faci o sesizare aici:
http://www.politiaromana.ro/sugestii/su ... aspx?tip=2

sau aici:
http://bpr.b.politiaromana.ro/Index.htm
Fiecare popor are conducatorii pe care-i merita.
Avatar utilizator
catser
Gold Member
 
Mesaje: 851
Membru din: 04 Mai 2007, 10:33
Localitate: Pitesti
Maşina: Ford Fiesta Comfort 2007 1.25i 75CP Tango

Re: Accident usor - autor disparut

Mesajde Tiry213 » 30 Iul 2008, 09:07

Aveti martori? Daca nu aveti, e posibil sa nu mai recunoasca daca a reparat masina.
Imagine
Tiry213
1nsane Member
 
Mesaje: 2316
Membru din: 31 Iul 2007, 14:12

Re: Accident usor - autor disparut

Mesajde Cinvincible » 30 Iul 2008, 09:59

Nu au fost martori (de fapt din cauza socului nevasta-mea numai la asta nu s-a gandit)... Oricum am inceput demersurile cu Casco pentru ca pe 8 August expira ITP si ma indoiesc ca poate trece cu usa de la sofer convexa...
Why Drink and Drive when you can Smoke and Fly
Avatar utilizator
Cinvincible
Incepator
 
Mesaje: 49
Membru din: 14 Iul 2008, 10:01
Localitate: Bucuresti - Drumul Taberei
Maşina: Ford Focus 2008 1.6i 101CP Trend
VIN: WF0PXXGCDP8G24239

Re: Accident usor - autor disparut

Mesajde Smiley » 30 Iul 2008, 10:30

daca nu reusesti sa termini reparatiile pana pe 8 august, mergi la ITP cu masina lovita. or sa-ti dea "revenire", adica o foaie care-ti permite sa mai mergi inca 30 de zile cu ITP-ul actual, air in timpul asta ar trebui sa poti termina reparatiile.
Focus C-Max Ghia 2.0 TDCI
Imagine
Smiley
 
Mesaje: 5457
Membru din: 04 Mar 2005, 21:30
Localitate: Bucuresti

Re: Accident usor - autor disparut

Mesajde alex230ro » 30 Iul 2008, 11:40

nu o sa faca nimic Politia am avut un prieten cu aceasi problema ,ma rog la el mai minora un bandou spart la un BMW de un cetatean beat mort conducator de Golf V,am incercat sa il oprim dar gagiul a fugit sarind cateva borduri,ideea e ca sunasem la politie,a venit un echipaj care a ridicat din umeri si ne-a trimis la Biroul Accidente Usoare unde tin minte ca i-au dat o hartie ceva,am patit si eu asa ceva cand aveam Fordul cu un nenea cu un Megane si pana la urma am dat masina lovita in parcare la sfatul politistului...oricum in ambele cazuri avariile au fost minore
alex230ro
Gold Member
 
Mesaje: 549
Membru din: 25 Feb 2007, 18:35
Localitate: Bucuresti

Re: Accident usor - autor disparut

Mesajde nicusors » 30 Iul 2008, 12:09

Daca ITP iti da revenire, aia nu inseamna ca poti circula fara ITP(adica nu se prelungeste termenul ITP). Ai 30 de zile la dispozitie sa remediezi defectele. Atentie mare , daca te prinde politia fara ITP faci inspectia la RAR.
Avatar utilizator
nicusors
Incepator
 
Mesaje: 90
Membru din: 09 Iul 2008, 11:41
Localitate: Cluj-Napoca
Maşina: Ford Focus Mk3 1.6 115 PS
VIN: WF0LXXGCBLBS58021

Re: Accident usor - autor disparut

Mesajde Cinvincible » 31 Iul 2008, 18:02

Pai daca imi da revenire inseamna ca - din diverse motive - masina s-a prezentat dar nu a trecut inspectia si are probleme ce trebuiesc remediate. Daca nu mai pot merge cu masina cum sa le rezolv? :|
Why Drink and Drive when you can Smoke and Fly
Avatar utilizator
Cinvincible
Incepator
 
Mesaje: 49
Membru din: 14 Iul 2008, 10:01
Localitate: Bucuresti - Drumul Taberei
Maşina: Ford Focus 2008 1.6i 101CP Trend
VIN: WF0PXXGCDP8G24239

Re: Accident usor - autor disparut

Mesajde Smiley » 31 Iul 2008, 18:36

depinde de ce e trecut in foaia de revenire.
daca ai probleme cu franele, luminile(faruri, pozitii) sau directia, atunci n-ai voie sa circuli in cele 30 de zile. trebuie sa folosesti o platforma pt a deplasa masina.
daca ai primit "revenire" pt probleme care nu afecteaza siguranta in trafic (gen noxe, sau cum e cazul tau cu usa infundata) atunci poti circula in cele 30 de zile, fara sa primesti amenda.
Focus C-Max Ghia 2.0 TDCI
Imagine
Smiley
 
Mesaje: 5457
Membru din: 04 Mar 2005, 21:30
Localitate: Bucuresti

Re: Accident usor - autor disparut

Mesajde nicusors » 31 Iul 2008, 18:43

Imi pare rau sa te contrazic Smiley, dar nu ai dreptate. S-a schimabt legea ... termenul de valabilitate ITP nu se prelungeste. Te rog sa te documentezi, eu am fost in situatia data si m-am interesat la politie. Mi s-a spus foarte clar ca valabilitatea ITP nu se prelungeste indiferent care sunt motivele revenirii. Plus de asta faptul ca ITP expira la o anumita data nu inseamna ca trebuie sa ne prezentam la ITP in acea data.
Avatar utilizator
nicusors
Incepator
 
Mesaje: 90
Membru din: 09 Iul 2008, 11:41
Localitate: Cluj-Napoca
Maşina: Ford Focus Mk3 1.6 115 PS
VIN: WF0LXXGCBLBS58021

Re: Accident usor - autor disparut

Mesajde Smiley » 31 Iul 2008, 19:25

e posibil, eu m-am lovit ultima data de asemenea probleme prin vara trecuta.
Focus C-Max Ghia 2.0 TDCI
Imagine
Smiley
 
Mesaje: 5457
Membru din: 04 Mar 2005, 21:30
Localitate: Bucuresti

Re: Accident usor - autor disparut

Mesajde nicusors » 31 Iul 2008, 19:29

Eu anul asta in martie. M-au pus in garda chiar baietii de la ITP.
Avatar utilizator
nicusors
Incepator
 
Mesaje: 90
Membru din: 09 Iul 2008, 11:41
Localitate: Cluj-Napoca
Maşina: Ford Focus Mk3 1.6 115 PS
VIN: WF0LXXGCBLBS58021

Re: Accident usor - autor disparut

Mesajde Cinvincible » 01 Aug 2008, 05:24

nicusors multumesc tare mult de sfat, vad ca variantele mele sunt:

1. sa fie reparatia gata pana pe 8 august
2. service-ul unde fac reparatia sa fie autorizat si pentru ITP ca sa nu mai trebuiasca sa mut masina in cazul in care nu e gata in termen

multumesc inca o data
Why Drink and Drive when you can Smoke and Fly
Avatar utilizator
Cinvincible
Incepator
 
Mesaje: 49
Membru din: 14 Iul 2008, 10:01
Localitate: Bucuresti - Drumul Taberei
Maşina: Ford Focus 2008 1.6i 101CP Trend
VIN: WF0PXXGCDP8G24239


Înapoi la Legislaţie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 9 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 9 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1283 pe 23 Apr 2024, 16:22

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login