Legislaţie

Mi-au ridicat masina parcata regulamentar!ANTI-RIDICARI AUTO

Discuţii despre legislaţia în vigoare, codul rutier, taxe, asigurări RCA sau Casco, etc

Moderatori: KomandantuR, adicristea

Re: Mi-au ridicat masina parcata regulamentar!ANTI-RIDICARI AUTO

Mesajde Flaful » 25 Feb 2010, 00:24

Eram in tranzit, asta inseamna ca nu cunosc zona, m-am dus pana la 500 de metrii departare si degeaba.
Cursul era urgent, depindea de faptul daca mor de foame sau nu.
400 de lei mi se pare exagerat de mult pentru un salariu de 8 milioane pe luna, te-a prins de doua ori nu mai mananci nimic.

Cu stima si respect, si nu altfel!
Avatar utilizator
Flaful
Ford Freak
 
Mesaje: 229
Membru din: 05 Oct 2009, 13:06
Localitate: Timisoara
Maşina: Ford Focus 2, 2006, 1.6Tdci 80KW
VIN: WF05XXGCD56R34323

Re: Mi-au ridicat masina parcata regulamentar!ANTI-RIDICARI AUTO

Mesajde steauaboy » 25 Feb 2010, 01:42

400 de lei este ieftin fata de bucuresti.

in sectorul 6 a ajuns peste 1000 de ron ridicarea transportul si depozitarea pe 1 zi!

revoltator!!!
HD-85-BIN
Speed Up you life!
Avatar utilizator
steauaboy
Member
 
Mesaje: 365
Membru din: 24 Mai 2008, 21:47
Localitate: Bucuresti/Deva
Maşina: Kuga 3 1.5 Blue

Re: Mi-au ridicat masina parcata regulamentar!ANTI-RIDICARI AUTO

Mesajde Mihai L » 25 Feb 2010, 23:25

Flaful,656137 scrie:...
400 de lei mi se pare exagerat de mult pentru un salariu de 8 milioane pe luna, te-a prins de doua ori nu mai mananci nimic.

Asta presupune ca data viitoare sa fii mai atent...
In postul precedent nu am vrut sa fiu asa de dur cu tine, dar sunt satul de masinile oprite extrem de aiurea prin Bucuresti...

Poate pe viitor te obliga sa pui fisa fiscala in geam ca sa stie ce amenda sa-ti dea... =))
Focus. Ford Focus. Sea Grey.
2006 Ford Focus Wagon TDCi, 1.6/109 CP
Imagine
Imagine
My pictures on Flikr
Avatar utilizator
Mihai L
 
Mesaje: 10794
Membru din: 25 Apr 2006, 17:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Wagon Trend CL 2006, 1.6l/109CP, Sea Grey

Re: Mi-au ridicat masina parcata regulamentar!ANTI-RIDICARI AUTO

Mesajde Cornel001 » 25 Feb 2010, 23:45

http://antena3.ro/stiri/rutier/masinile ... 93161.html

Maşinile parcate ilegal vor fi ridicate din toate sectoarele Capitalei. Primăria scoate la licitaţie serviciul
Imagine
Mandru cetatean al republicii bananiere romania.
Silvio Berlusconi: Nu am nimic impotriva homosexualilor. Cu cat sunt mai multi in jurul meu, cu atat e concurenta mai mica.
Avatar utilizator
Cornel001
Membru Belit
 
Mesaje: 6779
Membru din: 16 Aug 2005, 16:40
Localitate: Bucuresti
Maşina: Focus2 sedan 1.6 100 28.12.2005
VIN: dealadecotnarisec

Re: Mi-au ridicat masina parcata regulamentar!ANTI-RIDICARI AUTO

Mesajde 1741010 » 26 Feb 2010, 00:02

Azi a furat-o nevastamea: masina in parcare , parcare platita prin SMS (prin telparc) si au amendat-o!!! Un nesimtit de la serviciul parcari s-a gandit ca nu are rost sa verifice daca e inregistrat inceputul parcarii si ia facut proces verbal(100 lei fara ridicat sau blocat).Bineinteles ca nu a platit. Nici macar nu si-a cerut scuze idiotul.
Ford Mondeo Trend Tournier, an 2004,1998cmc,85kw/116cp, ABS ,ESP
WV Golf V, 1.9 TDI,2006
Vand palinca de prune : [url]http://forum.clubford.ro/viewtopic.php?f=111&t=69948[/url]
Avatar utilizator
1741010
Member
 
Mesaje: 330
Membru din: 18 Feb 2008, 18:39
Localitate: oradea
Maşina: Ford Mondeo Trend Tournier, an 2004,1998cmc,85kw/116cp, ABS ,ESP ,climatronic,pachet electric
VIN: WF0WXXGBBW4C81017

Re: Mi-au ridicat masina parcata regulamentar!ANTI-RIDICARI AUTO

Mesajde kosfunny » 01 Mar 2010, 11:21

Si de ce nu dati in judecata firma de ridicari? Romani treziti-va!
Saptamana trecuta un coleg de servici a castigat in instanta anularea procesului verbal. Acum urmeaza alt proces pt recuperarea banilor dati la firma de tractari plus o suma destul de semnificativa pt daune morale. Parcase masina unui director ! :))
Ideea e ca exista semn care interzicea stationarea cu exceptia CD-TC. A castigat procesul pentru ca nu era afisat dedesubt si faptul ca exista posibilitatea de a fi ridicata masina.
Asigurari si Daune Auto---contactati-ma pentru sfaturi si informatii GRATUITE
Avatar utilizator
kosfunny
Ford Freak
 
Mesaje: 124
Membru din: 17 Mar 2008, 00:51
Localitate: Bucuresti
Maşina: FOCUS 1.8 TDI 2001 75CP 2 USI

Re: Mi-au ridicat masina parcata regulamentar!ANTI-RIDICARI AUTO

Mesajde Cornel001 » 01 Mar 2010, 11:36

Deci au voie s-o ridice doar daca este afisat ? Nu stiam...
Imagine
Mandru cetatean al republicii bananiere romania.
Silvio Berlusconi: Nu am nimic impotriva homosexualilor. Cu cat sunt mai multi in jurul meu, cu atat e concurenta mai mica.
Avatar utilizator
Cornel001
Membru Belit
 
Mesaje: 6779
Membru din: 16 Aug 2005, 16:40
Localitate: Bucuresti
Maşina: Focus2 sedan 1.6 100 28.12.2005
VIN: dealadecotnarisec

Re: Mi-au ridicat masina parcata regulamentar!ANTI-RIDICARI AUTO

Mesajde steauaboy » 01 Mar 2010, 16:20

au voie sa o ridice si daca nu e afisat...eu asa stiam, citeste pagina 2 s-a mai discutat.
HD-85-BIN
Speed Up you life!
Avatar utilizator
steauaboy
Member
 
Mesaje: 365
Membru din: 24 Mai 2008, 21:47
Localitate: Bucuresti/Deva
Maşina: Kuga 3 1.5 Blue

Re: Mi-au ridicat masina parcata regulamentar!ANTI-RIDICARI AUTO

Mesajde Officer » 01 Mar 2010, 17:04

kosfunny ia roaga-l pe prietenul tau sa iti dea sentinta scanata si urc-o aici sa vada si ochiul nostru.
Obsedat de ordine si disciplina.
Avatar utilizator
Officer
Elodia
 
Mesaje: 5942
Membru din: 21 Mai 2006, 14:38
Localitate: Ilfov
Maşina: Nu mai am ford :(

Re: Mi-au ridicat masina parcata regulamentar!ANTI-RIDICARI AUTO

Mesajde Alma » 05 Mar 2010, 23:34

Mi se pare normal sa fi castigat pe acest motiv atata timp acest semn aditional exista in legislatia rutiera si el nu a fost folosit. Inexistenta semnului suplimentar dadea dreptul, in cel mai rau caz, sa il amendeze da nu sa-i ridice masina.
Carputer/CarPC - 8" TFT Touchscreen, Celeron 1,2Ghz, 1024MB DDR II, 2,5" HDD 40GB SATA, M2-ATX 6-24V DC/DC 160 W
________________________
We are what we do. If we want to change what we are, we must begin by changing what we do.
Avatar utilizator
Alma
1nsane Member
 
Mesaje: 3875
Membru din: 31 Ian 2008, 01:00
Localitate: Bucuresti
Maşina: FocuS II, 2005 - 1,6 TDCi 80Kw

Re: Mi-au ridicat masina parcata regulamentar!ANTI-RIDICARI AUTO

Mesajde toxicristi » 06 Mar 2010, 09:49

Si eu sunt curios ce articol au invocat.
Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice. republicată. cu modificările şi completările ulterioare. republicată scrie:Art.64. - Poliţia rutieră poate dispune ridicarea vehiculelor staţionate neregulamentar pe partea carosabilă. Ridicarea şi depozitarea vehiculelor în locuri special amenajate se realizează de către administraţiile publice locale sau de către administratorul drumului public, după caz. (2) Contravaloarea cheltuielilor pentru ridicarea, transportul şi depozitarea vehiculului staţionat neregulamentar se suportă de către deţinătorul acestuia.
(3) Ridicarea vehiculelor dispusă de poliţia rutieră în condiţiile prevăzute la alin.(1) se realizează potrivit procedurii stabilite prin regulament
Dar in regulamentul de a aplicare a OUG195 nu am gasit nimic de ridicari - poate am o versiune mai veche?. Am gasit totusi un regulament dat prin Hotarare de Consiliu Local, Sector 6, dar nu zice nimic de obligativitatea indicatorului auxiliar.
H.C.L.S. 6 nr. 3/12.02.2008 scrie:
R E G U L A M E N T
privind ridicarea, transportul, depozitarea in spatii special amenajate si eliberarea vehiculelor
sau remorcilor stationate neregulamentar pe partea carosabila a drumului public
din Sectorul 6 si care constituie un obstacol pentru circulatia publica

Art. 1: Vehiculele sau remorcile stationate neregulamentar pe partea carosabila a drumului public din Sectorul 6 si care constituie un obstacol pentru circulatia publica, sunt supuse ridicarii, transportului si depozitarii lor in spatii special amenajate, pana la eliberarea acestora proprietarilor sau indeplinirea formalitatilor legale de valorificare.
Se considera oprire imobilizarea voluntara a unui vehicul pe drumul public, pe o durata de cel mult 5 minute. Peste aceasta durata imobilizarea se considera stationare.
Se considera parcare stationarea vehiculelor in spatii special amenajate sau stabilite si semnalizate corespunzator.
Vehiculul oprit sau stationat pe partea carosabila trebuie asezat langa si in paralel cu marginea acesteia, pe un singur rand, daca printr-un alt mijloc de semnalizare nu se dispune altfel.
Motocicletele fara atas, mopedele si bicicletele pot fi oprite sau stationate si cate doua, una langa alta.
Imagine "Aici, pe forum, eşti ceea ce scrii!"
Avatar utilizator
toxicristi
 
Mesaje: 7689
Membru din: 02 Ian 2007, 23:53
Localitate: Bucuresti / Brasov
Maşina: Focus 2002 1.8TDDi 90CP Bouvagon

Re: Mi-au ridicat masina parcata regulamentar!ANTI-RIDICARI AUTO

Mesajde DanielT » 10 Mar 2010, 19:08

FOCUS TOURNIER 2002 TDDI -90CP
Avatar utilizator
DanielT
Ford Freak
 
Mesaje: 174
Membru din: 01 Apr 2006, 12:21
Localitate: Brasov

Re: Mi-au ridicat masina parcata regulamentar!ANTI-RIDICARI AUTO

Mesajde DGAlexandru » 10 Mar 2010, 22:19

Ori articolul e scris prost ori judecatorul e prost. Eu nu stiu sa fie o lege care sa imi garanteze loc de parcare, deci nu vad cum de au putut acei avocati sa castige procesul invocand ca nu avea unde sa parcheze masina -deci aici e miracolul, ca au avut castig de cauza invocand asa ceva.
---------------Tel: 0722.120.128 / 0741.741.608 - Alexandru - Bucuresti---------------
--- !!! --- MP / PM dezactivat --- !!! ---

Imagine
Avatar utilizator
DGAlexandru
 
Mesaje: 8406
Membru din: 14 Feb 2008, 12:42
Localitate: Bucuresti
Maşina: Mondeo 4 HatchBack, TITANIUM X, 2.0 TDCi 143cp, AT6, Thunder Metallic, 05.2008

Re: Mi-au ridicat masina parcata regulamentar!ANTI-RIDICARI AUTO

Mesajde steauaboy » 11 Mar 2010, 11:07

DanielT,667852 scrie:Mai exista si miracole!!


http://www.gandul.info/news/premiera-in ... da-5732652


soferul a parcat masina in regie , aproape de trecerea de pietoni de la intrare in complex. avocatii s-au folosit de articolul din lege care specifica ca se vor ridica doar masiniile ce vor incurca traficul.

ideea este ca tot ce fac ei este cam legal spre ilegal. in cazul meu sunt sigur ca nu mi-au filmat sau fotografiat masina cand mi-au ridicat bolidul.

cred ca sunt foarte mari sanse sa se castige fiecare proces cu ei.

mai zicea cineva la tv ceva de genul.....ca ei ridica doar din zone prestabilite, gen unirii , gen gara de nord , obor sau stefan cel mare si nu ridica masini ce intradevar blocheaza traficul sau masini parcate pe locuri de parcare platite.
HD-85-BIN
Speed Up you life!
Avatar utilizator
steauaboy
Member
 
Mesaje: 365
Membru din: 24 Mai 2008, 21:47
Localitate: Bucuresti/Deva
Maşina: Kuga 3 1.5 Blue

Re: Mi-au ridicat masina parcata regulamentar!ANTI-RIDICARI AUTO

Mesajde Cornel001 » 11 Mar 2010, 11:14

cam pe unde se mai ridica masini in sect 3 : pe grigorescu, mai ales la policlinica titan. (parcate pe prima banda - de mentionat ca in zona sunt multe parcari amenajate perpendiculare la bd). am mai vazut pe chisinau ocazional si facand stanga pe chisinau dinspre basarabiei cu masini deja ridicate.
Imagine
Mandru cetatean al republicii bananiere romania.
Silvio Berlusconi: Nu am nimic impotriva homosexualilor. Cu cat sunt mai multi in jurul meu, cu atat e concurenta mai mica.
Avatar utilizator
Cornel001
Membru Belit
 
Mesaje: 6779
Membru din: 16 Aug 2005, 16:40
Localitate: Bucuresti
Maşina: Focus2 sedan 1.6 100 28.12.2005
VIN: dealadecotnarisec

Re: Mi-au ridicat masina parcata regulamentar!ANTI-RIDICARI AUTO

Mesajde Adrianox5 » 11 Mar 2010, 15:26

De ce sunt taxele asa mari la ridicarea masinii?? Prigoana Jr. de unde crezi k isi pune benzina la "lambo" :)))) (off)
Sau ca sa te usuture bine iar data viitoare sa nu se mai intample (on) :D
Adrianox5
Incepator
 
Mesaje: 60
Membru din: 17 Mai 2009, 16:19
Localitate: Galati
Maşina: Ford Focus, 2013, 1.0 Ecooboost 125 CP

Re: Mi-au ridicat masina parcata regulamentar!ANTI-RIDICARI AUTO

Mesajde bezart » 26 Mar 2010, 12:09

Totul se va termina cand va fi primul caz de terorism, o masina cu portbagajul plin de obuze de artilerie, ca in filmul ala nou.
Avatar utilizator
bezart
1nsane Member
 
Mesaje: 1183
Membru din: 12 Sep 2008, 14:08
Maşina: Focus Mk2 1.6 Ti-VCT 2006, Opel Corsa 1.2 2012, Daewoo Matiz 2004

Re: Mi-au ridicat masina parcata regulamentar!ANTI-RIDICARI AUTO

Mesajde bravetoy » 24 Apr 2010, 15:16

azi am fost premiat, in sectorul 6, cu 650 ron (ridicare, transport si depozitare 1 ora) si va mai veni si amenda de 120 ron. admit ca trebuie sa platesc amenda pentru nerespectarea legislatiei de catre mine dar nu inteleg sa umplu matul unor interlopi, ca asa a hotarat "consiliul".
de aceea, salutari de mama si urari de buba tuturor celor implicati (primar, patroni, slugi).
Nicio fapta buna nu ramane nepedepsita!
Avatar utilizator
bravetoy
Gold Member
 
Mesaje: 717
Membru din: 04 Oct 2006, 21:35
Localitate: Bucharest
Maşina: Ex-Mondeo 2001 TDDI 115 hp, VW Passat 2006, 2.0T FSI, 200 HP Value Edition Granite Green

Re: Mi-au ridicat masina parcata regulamentar!ANTI-RIDICARI AUTO

Mesajde steauaboy » 25 Apr 2010, 01:09

salutare,

zi de zi vad masini care ridica...si asta in zone unde nu ridicau pana acum.

De exemplu, exista o strada in S1, langa Gara de Nord, paralela cu Grivitei. Strada se numeste Al Ioan Cuza si face legatura intre Titulescu si o strada Buzesti.

Pe strada asta exista 2 benzi pe sens si pe fiecare sens se parcheaza regulamentar pe prima banda. Am observat ca tampitii stau si ridica masinile parcate pe prima banda din apropierea trecerilor de pietoni si de pe langa asa zisele statii de autobuz. tramvai nu exista pentru ca linia este blocata datorita lucrarilor de la pasaj.

ideea este ca traficul este super lejer in zona asta, strada nu este aglomerata decat in zilele de vineri/luni in ore de varf.

mesajul ar fi ca acesti moguli au ajuns sa aiba un profit urias in urma acestei afaceri, si-au dublat numarul de masini de ridicat si au trecut la zone noi.

haideti sa pregatim niste proteste la adresa lor, sunt sigur ca si ceilalti colegi de pe clubopel, clubseat, clubrenault etc s-au afilia. Trebuie sa ne unim, sa stabilim toate detaliile , luam aprobarea pentru un protest si protestam prin blocarea strazilor unde duc ei masiniile dupa ce le ridica!!!!!!!

Am adunat niste date de pe site-ul http://www.ridicariauto.ro pe care nu va doresc sa le folositi niciodata...dar cine stie cand le puteti gasi utile.

Ridicari Auto Sector 6

Cost eliberare masina 500 ron in primele 24 ore.
Telefoane de contact 112 sau 021.9546.
Locatia unde sunt depozitate masinile Drumul Mânăstirea Văratec, nr. 14-16, Sector 6, Bucureşti
Firma implicata in ridicari SC ILCOR AUTO ECO SRL.
nu are site.

Ridicari Auto Sector 4

Cost eliberare masina 774 ron in primele 24 ore.
Telefoane de contact 112, 0374222020
Locatia unde sunt depozitate masinile Bulevardul Metalurgiei.
Firmele implicate in ridicari S.C. Autosal Expert S.R.L. si S.C. Euronautica Motors S.R.L..
Autosal nu au site, iar http://www.euronautica.ro/ - ptr urari de bine

Ridicari Auto Sector 3

Cost eliberare masina 550 ron in primele 24 ore.
Telefoane de contact 112, 021.9543, 021.9640 sau 0761.118.976.
Locatia unde sunt depozitate masinile sos. Dudesti- Pantelimon nr. 2 – 4 – 6.
Firma implicata in ridicari SC Rosal Ecologic Recycling System SRL.
http://www.rosalecologic.ro/contact.html - ptr urari de bine

Ridicari Auto Sector 2

Cost eliberare masina 550 ron in primele 24 ore.
Telefoane de contact 112, 021.310.44.90, 021.240.51.91 sau 021.240.15.70.
Locatia unde sunt depozitate masinile strada Fabricii nr. 2, din comuna Afumaţi, judeţul Ilfov.
Firma implicata in ridicari S.C. Supercom S.A.
http://www.ps2.ro/Pagini/DespreNoi/InfoUtil/Regii3.htm - ptr urari de bine

Ridicari Auto Sector 1

Cost eliberare masina 833 ron in primele 24 ore.
Telefoane de contact 112, 021.9540 sau 021.667.67.72
Locatia unde sunt depozitate masinile Aleea Matelotilor Nr 31-43
Firma implicata in ridicari CFR Transauto S.A.
http://www.cfrtransauto.ro/public/contact - ptr urari de bine
HD-85-BIN
Speed Up you life!
Avatar utilizator
steauaboy
Member
 
Mesaje: 365
Membru din: 24 Mai 2008, 21:47
Localitate: Bucuresti/Deva
Maşina: Kuga 3 1.5 Blue

Re: Mi-au ridicat masina parcata regulamentar!ANTI-RIDICARI AUTO

Mesajde bravetoy » 25 Apr 2010, 08:30

aduc o corectie: analfabetul primar si interlopul patron al firmei care comite aceste furturi auto in sectorul 6 percep 650 ron pt eliberarea masinii in primele 24 de ore. m-am tinut de gard cand am vazut ca nu mai e masina, intr-o zi o sa dea coltul unul care o pateste.
Nicio fapta buna nu ramane nepedepsita!
Avatar utilizator
bravetoy
Gold Member
 
Mesaje: 717
Membru din: 04 Oct 2006, 21:35
Localitate: Bucharest
Maşina: Ex-Mondeo 2001 TDDI 115 hp, VW Passat 2006, 2.0T FSI, 200 HP Value Edition Granite Green

Re: Mi-au ridicat masina parcata regulamentar!ANTI-RIDICARI AUTO

Mesajde DGAlexandru » 25 Apr 2010, 09:37

Invatati-va sa va parcati masinile unde trebuie, chiar daca va costa 1,5lei / ora sau ceva mai mult si nu veti mai avea asemenea griji ;).

P.S. Nu uitati sa lasati un nr. de tel. la vedere in masina, nr. la care puteti fi contactati atunci cand parcati pe un loc de parcare platit la ADP.
---------------Tel: 0722.120.128 / 0741.741.608 - Alexandru - Bucuresti---------------
--- !!! --- MP / PM dezactivat --- !!! ---

Imagine
Avatar utilizator
DGAlexandru
 
Mesaje: 8406
Membru din: 14 Feb 2008, 12:42
Localitate: Bucuresti
Maşina: Mondeo 4 HatchBack, TITANIUM X, 2.0 TDCi 143cp, AT6, Thunder Metallic, 05.2008

Re: Mi-au ridicat masina parcata regulamentar!ANTI-RIDICARI AUTO

Mesajde bravetoy » 25 Apr 2010, 10:30

daca ai stii cate opinii ca asta a ta de mai sus, sfatoase, pline de senzational si sarcastic umor civic, am citit pe forumuri in ultimele zile...
ce sa zic, tii cu ursul sau habar nu ai cum e sa circuli in oras mai mult decat intre parcarea ta platita la ADP si locul de munca care e ori in afara bucurestiului, ori dispune de parcare platita pt care tu constiincios achiti 1,5 lei/ora.
la mine in sector (1) si in zona in care locuiesc nu pot plati un loc la ADP pt simplul motiv ca nu se inchiriaza locuri de parcare, in timp ce sunt autorizate sa functioneze zeci de firme cu zeci de angajati, in case inchiriate, cu destinatia initiala de locuinta familiala.
unde mi s-a intamplat mie chestia pe care o relatam NU exista nicio parcare platita sau amenajata pe o raza de 1 km (e vorba de targul de la valea cascadelor). puteam parca in parcarile selgros sau dedeman, dar nu la aceste magazine m-am dus eu. m-am dus la targul care functioneaza cu avizul primariei si la care am platit bilet pentru a intra, unde vanzatorii platesc taxa si de unde vin venituri frumusele catre primaria s6. aceeasi primarie putea institui o exceptie de week-end pentru zona respectiva, intre orele de functionre a targului. e probabil mai rentabil sa ne faca la buzunare. hingherii lui potecaru au luat ieri trei masini din sutele si miile de masini parcate pe acolo si in general in intreaga zona, nu mai zic de magazinele de materiale de constructii in fata carora iti lasi masina ca sa cumperi ceva (alora cine le-o fi dat autorizatie de functionare!?). de ce nu ridica si tiruri? de ce in sectorul 6, pe laturile parcului moghioros zac rulote si masini de vanzare parcate in parcarile amenajate?
si cum ramane cu mine care fac atac de cord cand nu mai gasesc masina?
de ce sa nu platesc doar amenda data de politie si sa fiu nevoit sa platesc taxele arbitrare impuse de manelarii cu ceafa groasa care sunt patronii firmei in cardasie cu poteras?
desigur ca astea sunt doar intrebari retorice pe care le pun si eu aici degeaba ca atatia altii.
iar tie prietene iti doresc succes sa gasesti numai locuri de parcare cu 1,5 lei/ora sau chiar mai putin pe oriunde te duci, atat in bucuresti cat si in alte orase. si iti urez sa ai timp sa mergi pe jos sau cu transportul in comun astfel incat sa nu apelezi la masina in general, la masina pentru care platesti taxe locale si asigurare si benzina/motorina prea scumpa. iar daca iti ramane timp disponibil mai da-ne cate o lectie de comportament urban civilizat.
si cu asta am terminat.
Nicio fapta buna nu ramane nepedepsita!
Avatar utilizator
bravetoy
Gold Member
 
Mesaje: 717
Membru din: 04 Oct 2006, 21:35
Localitate: Bucharest
Maşina: Ex-Mondeo 2001 TDDI 115 hp, VW Passat 2006, 2.0T FSI, 200 HP Value Edition Granite Green

Re: Mi-au ridicat masina parcata regulamentar!ANTI-RIDICARI AUTO

Mesajde DGAlexandru » 25 Apr 2010, 12:20

Daca tu gasesti o solutie sa tractezi tiruri / camioane si alte asemenea masini de dimensiuni / tonaj mare, te rog sa ne spui si noua.... ba nu, pe MP, ca sa ma apuc si eu de o afacere ;)
Sunt masini care primesc doar amenda si masini care primesc amenda si sunt ridicate din locurile in care stationeaza ilegal. E drept, de multe ori se ridica masini care desi stationeaza ilegal nu incurca circulatia in loc sa le ridice pe cele care stationeaza la fel de ilegal dar incurca si circulatia, dar de undeva trebuie sa inceapa.
Te inteleg ca esti suparat si fustrat ca nu ti-ai gasit masina dupa ce ai lasat-o sa stationeze ilegal si ai venit pe forum sa ne impartasesti intamplarea si sa speri ca vor fi si altii ca tine, care incalca legile si se asteapta sa nu fie taxati, iar in cazul in care sunt taxati tot ei se plang de acest lucru.
Eu nu platesc "taxe locale si asigurare si benzina/motorina prea scumpa" pt. masina. Daca mi se pareau asa, nu imi cumparam o masina ;)
Nu cunosc zona "Valea Cascadelor" ca sa-ti spun pe unde sunt parcari, dar stiu ca e o zona aglomerata mai ales din cauza acelor "magazinase" care vand materiale pt. constructii / amenajari interioare .. etc... si totusi cand am treaba acolo gasesc un loc in care sa-mi las masina si in 10-15 min cat dureaza sa cumpar ceva sper si eu si sunt cu ochii pe ce se intampla ca sa nu-mi fie ridicata masina, deci imi asum si eu astfel de riscuri, nu spun ca sunt "usa de Biserica".

Asa ca, "prietene", nu te-a facut nimeni la buzunare, te-ai facut singur, nerespectand legea !
---------------Tel: 0722.120.128 / 0741.741.608 - Alexandru - Bucuresti---------------
--- !!! --- MP / PM dezactivat --- !!! ---

Imagine
Avatar utilizator
DGAlexandru
 
Mesaje: 8406
Membru din: 14 Feb 2008, 12:42
Localitate: Bucuresti
Maşina: Mondeo 4 HatchBack, TITANIUM X, 2.0 TDCi 143cp, AT6, Thunder Metallic, 05.2008

Re: Mi-au ridicat masina parcata regulamentar!ANTI-RIDICARI AUTO

Mesajde Cornel001 » 25 Apr 2010, 22:02

steauaboy,701174 scrie:Pe strada asta exista 2 benzi pe sens si pe fiecare sens se parcheaza regulamentar pe prima banda. Am observat ca tampitii stau si ridica masinile parcate pe prima banda din apropierea trecerilor de pietoni si de pe langa asa zisele statii de autobuz. tramvai nu exista pentru ca linia este blocata datorita lucrarilor de la pasaj.


nesimtitilor care parcheaza in dreptul sau prea aproape de treceri de pietoni (in fata lor pe sensul de mers) sau statii (temporare sau nu atata timp cat sunt marcate), mai ales celor care mai si considera ca fac ceva regulamentar (probabil carnet luat pe spaga) le urez cat mai multe ridicari. educatia lor se face cu biciul. lucrul cu care sunt de acord -> partea proasta e ca banii nu se duc in procent cat mai mare in bugetul public.
Imagine
Mandru cetatean al republicii bananiere romania.
Silvio Berlusconi: Nu am nimic impotriva homosexualilor. Cu cat sunt mai multi in jurul meu, cu atat e concurenta mai mica.
Avatar utilizator
Cornel001
Membru Belit
 
Mesaje: 6779
Membru din: 16 Aug 2005, 16:40
Localitate: Bucuresti
Maşina: Focus2 sedan 1.6 100 28.12.2005
VIN: dealadecotnarisec

Re: Mi-au ridicat masina parcata regulamentar!ANTI-RIDICARI AUTO

Mesajde Mihai L » 25 Apr 2010, 22:42

steauaboy,701174 scrie:... Am observat ca tampitii stau si ridica masinile parcate pe prima banda din apropierea trecerilor de pietoni si de pe langa asa zisele statii de autobuz...

"Tampitii" astia s-ar putea sa te salveze de puscarie, ca daca dai peste vreun pieton care ti-a sarit in fata pe banda a doua te superi... :-??
@bravetoy: Taxa de intrare la targ ai platit-o "pe persoana fizica", asa ca nu-ti inteleg supararea. Daca eu platesc un bilet la cinema Patria pot parca prin urmare masina pe Magheru??? =))
Focus. Ford Focus. Sea Grey.
2006 Ford Focus Wagon TDCi, 1.6/109 CP
Imagine
Imagine
My pictures on Flikr
Avatar utilizator
Mihai L
 
Mesaje: 10794
Membru din: 25 Apr 2006, 17:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Wagon Trend CL 2006, 1.6l/109CP, Sea Grey

Re: Mi-au ridicat masina parcata regulamentar!ANTI-RIDICARI AUTO

Mesajde steauaboy » 25 Apr 2010, 23:00

revin la ideea mea cu protestul, vad ca niciunul dintre voi nu s-a aratat interesat.. :(

haideti sa nu ne mai criticam intre noi, legat de asa zisele locuri de parcare pentru ca nu despre asta se vorbeste aici. :)

@DGalexandru- cert e ca nu exista parcari cu 1,5 lei pentru fiecare masina din orasul acesta. Daca ar exista parcari libere, si atunci tot parchezi neregulamentar - SA ITI RIDICE masina!

@Cornel001,Mihai L - legat de parcarea langa trecerea de pieteni, te asigur ca masinile sunt ridicate chiar daca sunt parcate la o distanta mai mare de zebra, nu am zis niciodata ca nu e in regula sa se ridice masini parcate PE trecerea de pieteni si care sa iti puna in pericol vederea pietonilor. Situatia pe str Ioan Cuza e diferita fata de ceea ce crezi, strada este foarta lata si se poate parca normal pe prima banda.

http://www.promotor.ro/noutati-auto-aut ... le-6031756 ce ziceti?
HD-85-BIN
Speed Up you life!
Avatar utilizator
steauaboy
Member
 
Mesaje: 365
Membru din: 24 Mai 2008, 21:47
Localitate: Bucuresti/Deva
Maşina: Kuga 3 1.5 Blue

Re: Mi-au ridicat masina parcata regulamentar!ANTI-RIDICARI AUTO

Mesajde Mihai L » 25 Apr 2010, 23:14

steauaboy,701660 scrie:revin la ideea mea cu protestul, vad ca niciunul dintre voi nu s-a aratat interesat.. :(

Asta pentru ca nu se revine la probleme de fond... "Aveam 150 km/h in localitate, m-a prins radarul. Dar politistul nu avea sapca si nu s-a prezentat cu nume/prenume, ci invers... Nu-i asa ca nu este legal?"

Si eu ma invart uneori cate 10-15 min cu masina pana gasesc un loc de parcat in Bucuresti, dar zau daca pot spune cu mana pe inima ca nu exista. Si asta in Bucuresti!!! E drept, uneori merg mai mult decat as sta acolo unde am treaba, dar stau linistit. :D
Focus. Ford Focus. Sea Grey.
2006 Ford Focus Wagon TDCi, 1.6/109 CP
Imagine
Imagine
My pictures on Flikr
Avatar utilizator
Mihai L
 
Mesaje: 10794
Membru din: 25 Apr 2006, 17:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Wagon Trend CL 2006, 1.6l/109CP, Sea Grey

Re: Mi-au ridicat masina parcata regulamentar!ANTI-RIDICARI AUTO

Mesajde Cornel001 » 25 Apr 2010, 23:31

apropo de linkul de mai sus. unul se justifica acolo ca nu sunt locuri de parcat suficiente in fata magazinului Titan. ca doar nu poate sa parcheze ceva mai departe (stiu zona si faptul ca sunt locuri de parcat in toate directiile chiar daca majoritatea sunt ocupate) si sa mearga pe jos ca-l dor chicioarele saracutul. l-o nascut ma-sa cu parcatul musai in fata magazinului. si sunt muuulti d-astia.
Imagine
Mandru cetatean al republicii bananiere romania.
Silvio Berlusconi: Nu am nimic impotriva homosexualilor. Cu cat sunt mai multi in jurul meu, cu atat e concurenta mai mica.
Avatar utilizator
Cornel001
Membru Belit
 
Mesaje: 6779
Membru din: 16 Aug 2005, 16:40
Localitate: Bucuresti
Maşina: Focus2 sedan 1.6 100 28.12.2005
VIN: dealadecotnarisec

Re: Mi-au ridicat masina parcata regulamentar!ANTI-RIDICARI AUTO

Mesajde bil » 26 Apr 2010, 17:43

Sincer....sunt multumit daca vad ca se ridica o masina parcata aiurea (la coltul intersectiilor, la trecerea de pietoni etc)....dar FRATILOR..... prin alte tari civilizate...inainte de a se apuca de ridicat masini de pe strada, au facut parcari...
Este un motiv de protest pentru ca nu ne ofera varianta.
PS...sunt genul de sofer care nu parcheaza aiurea...am bilet in masina cu nr de telefon (daca parchez pe un loc care cred ca este inchiriat de cineva.....).
Oricum...suntem departe de a face un lucru constructiv cu aceste ridicari nejustificate.
Bafta
Ford Sierra
Avatar utilizator
bil
1nsane Member
 
Mesaje: 2124
Membru din: 23 Sep 2005, 22:08
Localitate: Bucuresti

Re: Mi-au ridicat masina parcata regulamentar!ANTI-RIDICARI AUTO

Mesajde Mihai L » 26 Apr 2010, 21:06

bil,702077 scrie:... prin alte tari civilizate...inainte de a se apuca de ridicat masini de pe strada, au facut parcari...

Repetam: eu propun sa ne apucam toti de furat pana nu ne asigura statul 3000 EUR/luna pentru cea mai simpla munca. Pai da-o incolo de treaba, de ce sa ne bage la puscarie daca nu ne asigura mijloace de trai decent? =)) =)) =))
Focus. Ford Focus. Sea Grey.
2006 Ford Focus Wagon TDCi, 1.6/109 CP
Imagine
Imagine
My pictures on Flikr
Avatar utilizator
Mihai L
 
Mesaje: 10794
Membru din: 25 Apr 2006, 17:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Wagon Trend CL 2006, 1.6l/109CP, Sea Grey

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Legislaţie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 8 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 8 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1283 pe 23 Apr 2024, 16:22

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login