Legislaţie

Re-vanzare KA (mai trebuie sa trec pe la rar?)

Discuţii despre legislaţia în vigoare, codul rutier, taxe, asigurări RCA sau Casco, etc

Moderatori: KomandantuR, adicristea

Re-vanzare KA (mai trebuie sa trec pe la rar?)

Mesajde styx » 07 Oct 2008, 10:53

Salutare, o sa vand ka-ul unei prietene si vroiam sa stiu daca mai este nevoie ca eu sa trec pe la rar sa o trec pe numele meu si sa iau numere de bucuresti pt ca inca mai este talonul pe numele fostului propietar si are numere de prahova.
Mai este nevoie sa trec pe la rar sa dau banii degeaba pentru cateva zile si apoi sa mearga tipa iar la rar si sa mai dea si ea bani sa treaca talonul pe numele ei?

eu am toate actele, carte, talon, fisa de inmatriculare, mi-ar mai trebui doar autentificarea aia de la rar ca sa o bag pe numele meu
06 Ford Fusion 1.4tdci
-Remap from TCM Turbo
-Eibach sport springs -30mm
-Rear axle spacers 2x25mm INXX
-Front axle spacers 2x20mm Wolf
-Wolf sport exhaust
-De-cat
-EGR Blank
-HID Projector Headlight conversion
Avatar utilizator
styx
Member
 
Mesaje: 334
Membru din: 10 Iul 2007, 22:25
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Fusion 1.4tdci 93cp 2006
VIN: WF0UXXGAJU6Y80824

Re: Re-vanzare KA (mai trebuie sa trec pe la rar?)

Mesajde Smiley » 07 Oct 2008, 11:23

nu-i nevoie sa te mai duci la rar, dar va trebui sa inmatriculezi si sa radiezi fiscal masina.

deci:
-faci contract de V/C cu prietena; cu ocazia asta completezi si o fisa de inmatriculare (tu la vanzator, ea la cumparator)
-te duci la fisc si ceri inmatricularea si radierea fiscala a masinii (daca numele tau apare in actele masinii, adica in contractul de V/C, trebuie sa o inmatriculezi fiscal); ceri si stampilarea fisei de inmatriculare (la rubrica vanzator, unde esti trecut tu) precum si eliberarea unui certificat fiscal (asta o sa ateste ca n-ai nici o datorie la fisc)
-dai toate actele prietenei si de acolo se ocupa ea.

cumparatoarea va trebui sa se duca la rar pt identificare (e valabila 60 de zile) apoi sa inmatriculeze si ea fiscal masina, iar dupa toate astea sa inmatriculeze masina in circulatie.
Focus C-Max Ghia 2.0 TDCI
Imagine
Smiley
 
Mesaje: 5457
Membru din: 04 Mar 2005, 21:30
Localitate: Bucuresti

Re: Re-vanzare KA (mai trebuie sa trec pe la rar?)

Mesajde styx » 11 Noi 2008, 17:55

mersi pt sfat, pana la urma tot i-am facut rar-ul pt ca se razgandise cumparatorul si eu aveam nevoie sa circul cu ea :)
06 Ford Fusion 1.4tdci
-Remap from TCM Turbo
-Eibach sport springs -30mm
-Rear axle spacers 2x25mm INXX
-Front axle spacers 2x20mm Wolf
-Wolf sport exhaust
-De-cat
-EGR Blank
-HID Projector Headlight conversion
Avatar utilizator
styx
Member
 
Mesaje: 334
Membru din: 10 Iul 2007, 22:25
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Fusion 1.4tdci 93cp 2006
VIN: WF0UXXGAJU6Y80824


Înapoi la Legislaţie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 3 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 3 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1283 pe 23 Apr 2024, 16:22

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login