Legislaţie

inmatriculare in RO

Discuţii despre legislaţia în vigoare, codul rutier, taxe, asigurări RCA sau Casco, etc

Moderatori: KomandantuR, adicristea

inmatriculare in RO

Mesajde lady_i » 29 Noi 2008, 13:30

Imi cer scuze ca deschid un subiect care a mai fost discutat, dar am cautat raspuns la o intrebare si am gasit raspunsuri contradictorii asa ca va intreb pe voi. Am cumparat o masina adusa din Germania, la comanda. Tipul (din Timisoara) care a adus-o mi-a revandut-o direct, fara a declara-o la primarie sau in alta parte. E valabil acest contract? :-?? Ce pasi trebuie sa urmez acum? Se poate face RAR-ul la Timisoara iar inscrierea la Bacau? Ce se intampla daca nu e declarata in Romania pana la data expirarii numerelor? :-?? O sa spuneti ca stau cu fundul in doua luntrii si asa e. Timpul trece si eu trebuie sa ma misc repede.
Multumesc anticipat celor care isi fac timp sa-mi raspunda.
Avatar utilizator
lady_i
Incepator
 
Mesaje: 6
Membru din: 04 Noi 2008, 17:01
Localitate: Bacau
Maşina: ford focus 1,8 diesel, 2000, 75 CP
VIN: WF0NXXGCDNYK85795

Re: inmatriculare in RO

Mesajde FLorin D » 02 Dec 2008, 18:51

Verificarea RAR se face unde doriti, fara a fi legata de judetul inmatricularii (grabiti-va sa faceti programarea, se sta mult timp pana la chemare)
Masina va trebui declarata la "finante". Dar acolo se va solicita certificatul de atestare fiscala al vanzatorului de la Timisoara (se elibereaza in 2 zile) de unde s-ar putea sa aveti ceva batai de cap, pentru ca ati spus ca el nu a declarat nimic pana in acest moment, deci probabil va fi amendat cu minim 50 RON.

Un ghid complet puteti gasi pe: http://www.calauzitorul.com/2008/07/cum ... arata.html.
Discutii pe subiect mai sunt aici : viewtopic.php?f=126&t=18657.
Trrractorase Focus 1.8 TDDI 2oo4 & Passat B5.5 1.9 TDI
FLorin D
Ford Freak
 
Mesaje: 243
Membru din: 22 Sep 2008, 21:42
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Legislaţie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 7 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 7 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1283 pe 23 Apr 2024, 16:22

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login