Legislaţie

Ajutor luare in evidenta autovehicul

Discuţii despre legislaţia în vigoare, codul rutier, taxe, asigurări RCA sau Casco, etc

Moderatori: KomandantuR, adicristea

Ajutor luare in evidenta autovehicul

Mesajde Sofis » 02 Dec 2008, 19:19

Salut,
Sunt un proaspat user ford, si am nevoie de sfatul dvs. referitor la un document pe care nu il am in ceea ce priveste pasii de inmatriculare a masinii. Pe scurt:
am cumparat un ford focus, cumparat din strainatate de o persoana, ce a revandut-o alteia, de la care am cumparat-o eu. Am brief-ul, am cartea de identitate a autovehiculului in alb (de la rar), certificatul de autenticitate, fisa de inmatriculare semnata si de vanzator, si tot lantul contractelor de vanzare-cumparare din strainatate pana la mine.
Am fost astazi la politie si mi s-a spus ca am nevoie si de luarea in evidenta a autovehiculului o fisa fiscala de la administratia financiara a sectorului 2 (nici nu stiu unde este gasesc pe net cel putin 5 locatii...). Insa am inteles ca as avea nevoie si de fisa fiscala a vanzatorului de la care am achizitionat masina, ca dovada ca a inregistrat si apoi radiat fiscal masina! Cum sa fac rost de acest document ... banii au fost dati ... tipul nu e din Bucuresti, iar la Politie mi-au spus ca pe ei nu ii intereseaza fisa altuia ci sa fie in evidenta mea.
A mai fost cineva in situatia mea? Cum s-a rezolvat?
Multumesc anticipat.
Sofis
Incepator
 
Mesaje: 37
Membru din: 29 Noi 2008, 11:35
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Turnier, 2003, 1800cmc, 115CP, Ghia

Re: Ajutor luare in evidenta autovehicul

Mesajde DanielArdelian2 » 10 Dec 2008, 16:46

Banuiala mea ar fi urmatoarea:
Te duci la Finante cu contractul de vanzare-cumparare si cu fisa de inmatriculare si cred ca iti vor pune o stampila pe ea, ca apoi sa o poti duce la Politie cu acea stampila.
Nu stiu ce fisa fiscala ti-ar mai putea cere in afara de stampila pe fisa de inmatriculare, dar e posibil sa nu fiu eu la curent cu legislatia in domeniu.
Puteti cauta pe forum direct de pe Google. Exemplu: [ revizie ford fiesta site:clubford.ro ]
Avatar utilizator
DanielArdelian2

Brainiac
 
Mesaje: 10723
Membru din: 19 Feb 2007, 18:11
Localitate: Timisoara
Maşina: Ford Mondeo 2004, Sedan, Trend, 1.8i 125 CP, pachet nefumatori.
VIN: WF04XXGBB44E42077

Re: Ajutor luare in evidenta autovehicul

Mesajde escu40 » 10 Dec 2008, 16:50

unde platesti impozitul pe locuinta unde ai adresa acolo trebuie sa te ia in evidenta si iti elibereaza fisa fiscala
escu40
Ford Freak
 
Mesaje: 115
Membru din: 01 Iun 2008, 17:51
Localitate: pitesti
Maşina: ford MONDEO
VIN: WF0WXXGBBW3M38404

Re: Ajutor luare in evidenta autovehicul

Mesajde Smiley » 10 Dec 2008, 16:57

pe fisa de inmatriculare sunt 2 rubrici : vanzator si cumparator

trebuie sa-l gasesti pe ce-l ce ti-a vandut tie masina, el sa se duca sa inmatriculeze fiscal si sa radieze fiscal masina, ocazie cu care o sa ceara o stampila pe fisa ta de inmatriculare, la rubrica vanzator (el e vanzator, tu esti cumparator). tot atunci el trebuie sa ceara un certificat fiscal (un soi de adeverinta cum ca n-are impozite de platit la stat).

tu spui ca ai " fisa de inmatriculare semnata si de vanzator", dar nu-mi dau seama daca prin asta vrei sa spui ca ai fisa de inmatriculare stampilata la rubrica vanzator. daca da, iti mai trebuie doar certificat fiscal.
Focus C-Max Ghia 2.0 TDCI
Imagine
Smiley
 
Mesaje: 5457
Membru din: 04 Mar 2005, 21:30
Localitate: Bucuresti

Re: Ajutor luare in evidenta autovehicul

Mesajde escu40 » 10 Dec 2008, 17:11

nu ai spus daca a mai fost inmatriculata in romania
escu40
Ford Freak
 
Mesaje: 115
Membru din: 01 Iun 2008, 17:51
Localitate: pitesti
Maşina: ford MONDEO
VIN: WF0WXXGBBW3M38404

Re: Ajutor luare in evidenta autovehicul

Mesajde centaur » 13 Dec 2008, 18:13

Nu conteaza daca a fost sau nu inmatriculata masina in Romania.Asta am patit si eu.Am cumparat masina de la un tip din Baia-Mare care a tinut-o pe numere de Franta si ieri cand am fost sa iau stampila pe Fisa fiscala mi-au spus ca-mi trebuie un certificat fiscal de la cel de la care am cumparat-o..ca eu trebuia sa stiu asta (de unde naiba).Ca el trebuie sa o inscrie la fisc si apoi in aceeasi zi poate sa o si radieze (ce prostie..alta gaselnita birocratica) si primeste un certificat fiscal dar numai cu conditia sa nu aibe datorii la stat.Deci iti dai seama ca cel de la care ai cumparat-o, daca are datorii nu o sa alerge ptr tine acuma sa le plateasca.Eu am vorbit cu cel de l a care am luat masina si pare de treaba..sper sa ma ajute altfel nu pot inscrie masina. :-/
Avatar utilizator
centaur
Incepator
 
Mesaje: 31
Membru din: 11 Dec 2008, 23:39
Maşina: Ford focus break 2005


Înapoi la Legislaţie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 6 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 6 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1283 pe 23 Apr 2024, 16:22

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login