Legislaţie

Aici vorbim despre cum/ce acte avem nevoie pt. inmatriculare

Discuţii despre legislaţia în vigoare, codul rutier, taxe, asigurări RCA sau Casco, etc

Moderatori: KomandantuR, adicristea

Re: Aici vorbim despre cum/ce acte avem nevoie pt. inmatricu

Mesajde gicusv » 31 Oct 2016, 19:08

Am si eu o nelamurire.
Am cumparat cu contract vanzare cumparare o masina de la cineva care si el la randul lui a cumparat-o cu acelasi tip de contract. In acte masina e trecuta pe adresa primului proprietar, eu fiind al treilea. Primul proprietar dupa ce a vandut-o a si sterso de la evidenta de la impozite.
Oare eu as putea sa ii scot certificat fiscal ca sa o pot inmatricula sau nu? sau trebuie sa caut primul proprietar si sa ma rog de el sa scoata certificatul fiscal?
Ce trebuie sa fac ca sa o pot inmatricula? :-S

Mi-am dorit foarte mult acest model de Ford Fiesta , anume modelul din 2001 motor Duratec si acum mi-i frica ca am luat teapa....
gicusv
Incepator
 
Mesaje: 7
Membru din: 13 Mai 2016, 14:47
Maşina: Ford
VIN: 12345678911111111

Re: Aici vorbim despre cum/ce acte avem nevoie pt. inmatricu

Mesajde adip1962 » 01 Noi 2016, 12:05

Daca cel de la care ai cumparat-o a avut-o inmatriculata pe numele lui el trebuie sa-ti dea certificatul fiscal. Ultimul proprietar din acte.
Nu stiu daca mai exista prevederea aceea dar, daca nu o declari la fisc in mai putin de 30 zile de la data contractului, exista si o amenda...
[i]Am avut 8 masini. Am condus multe altele. Dintr-un motiv necunoscut, Focus imi place cel mai mult, asa ca am recidivat si sunt la al 3-lea. Si ultimul...[/i]
adip1962
Gold Member
 
Mesaje: 608
Membru din: 24 Sep 2008, 17:49
Localitate: Bucuresti
Maşina: Focus 4 Titanium, 1995cmc, 150cp
VIN: WF0NXXGCHNLS80478

Re: Aici vorbim despre cum/ce acte avem nevoie pt. inmatricu

Mesajde ovideatza » 01 Noi 2016, 18:15

De la toti "intermediarii" din acte iti trebuie certificat fiscal.

In cazul tau faci 2 randuri de acte:

1. De la proprietarul de pe carte la persoana in cauza
2. De la cel care ti-a vandut-o efectiv la tine

Fiecare rand va avea: contract vanzare-cumparare + fisa de inmatriculare + certificat fiscal de la vanzator.

Deci cate 2 din fiecare de mai sus.
Intuiesc ca esti din Suceava dupa nickname:

http://www.prefecturasuceava.ro/inf_per ... criere.pdf

la Iasi scrie explicit de faza cu fiscale de la fiecare proprietar:

https://www.prefecturaiasi.ro/Prefectur ... rierea.pdf

In cazul in care auto a fost intermediat de mai multi proprietari, pentru fiecare dintre acestia se va prezenta certificat de atestare fiscala care, de regula insoteste documentul de proprietate.


De scos tu in numele altuia nu cred ca se poate. Cel putin nu legal.
ovideatza
1nsane Member
 
Mesaje: 2123
Membru din: 02 Mar 2007, 22:19
Localitate: Iasi
Maşina: Focus 1.8 TDDI 90 2002
VIN: WF0NXXGCDN2U75879

Re: Aici vorbim despre cum/ce acte avem nevoie pt. inmatricu

Mesajde dan.gorea » 09 Feb 2017, 12:05

Astăzi am fost la primmarie pt fiscal vânzare auto si mi s-a spus sa am grija ca este o lege noua si trebuie contractul de vânzare cumpărare redactat in 5 exemplare in original. Sa mai întâlnit cineva cu asa ceva?
dan.gorea
1nsane Member
 
Mesaje: 3918
Membru din: 09 Ian 2009, 15:49
Localitate: TARGU-MURES
Maşina: FORD FOCUS C-MAX 1.6TDCI 109CP/Nissan Juke 1.5DCI 81kw 110CP E5
VIN: WF0MXXGCDM4D25149

Re: Aici vorbim despre cum/ce acte avem nevoie pt. inmatricu

Mesajde Bull1987 » 11 Aug 2017, 09:59

am achizitionat un mondeo mk4 de la autorulate leasing dar masina a fost in folosinta unei firme care a achizitionat-o pe leasing de la o firma specializata iar eu acum urmeaza sa primesc actele de la acea firma de leasing care a fost proprietara in acte. Stie cineva ce acte trebuie sa primesc mai exact pt a inmatricula masina?? Mentionez ca cei care mi.au vandut masina mi.au dat doar factura pe cat am platit eu, contract v.c. RCA, si copie c.i.
Bull1987
Incepator
 
Mesaje: 14
Membru din: 01 Mar 2017, 20:53
Maşina: Ford

Re: Aici vorbim despre cum/ce acte avem nevoie pt. inmatricu

Mesajde extegra » 07 Ian 2018, 19:54

Salut,vreau si eu sa inmatriculez un focus; treaba sta in felul urmator: masina a fost cumparata din Germania acum 3 luni,a venit pe platforma,si sunt programat la rar pe 19 luna aceasta. Pe 20 imi expira numerele rosii. Intrebarea mea este,intrucat nu am reusit sa gasesc nimic concludent/de actualitate pe internet,de ce am nevoie si unde trebuie sa merg/ce trebuie platit pentru inmatriculare? Mentionez ca sunt din Brasov. Mersi!
extegra
Incepator
 
Mesaje: 5
Membru din: 11 Oct 2017, 20:36
Maşina: Ford Focus 2
VIN: WF03XXGCD36M32048

Re: Aici vorbim despre cum/ce acte avem nevoie pt. inmatricu

Mesajde Pianoblack » 08 Ian 2019, 17:59

Buna! Stiti cumva daca pe noile carti de identitate de la RAR mai trebuie aplicata folie de securizare? Am primit cartea de la dealerul auto, dar nu are folie si am citit ca pe noile carti nu ar mai trebui. A inmatriculat cineva asa fara folie? Multumesc!
Pianoblack
Incepator
 
Mesaje: 14
Membru din: 19 Sep 2018, 23:23
Localitate: Iasi
Maşina: Ford

Re: Aici vorbim despre cum/ce acte avem nevoie pt. inmatricu

Mesajde Automatistul » 08 Ian 2019, 21:59

extegra scrie:...de ce am nevoie si unde trebuie sa merg/ce trebuie platit pentru inmatriculare?..

Întreabă la un birou de "Întocmiri dosare auto" din orașul tău și-ți spun tot pomelnicu`..
Focus mk4, ST-Line 1.0 ecoboost Hybrid 155CP race red - WF0NXXGCHNLK12123
Focus mk3, 1.6 TDCi-DV econetic 95CP moondust silver metallic - WF0LXXGCBLBU56436
ex. Fiesta mk7, 1.6 TDCi 90CP avalon - WF0JXXGAJJ9P28295
ex. Focus mk1, 1.4 Zetec 75CP pacific green - WF0NXXGCDNXS05089

Imagine >>> REGULAMENT FORUM
Avatar utilizator
Automatistul
 
Mesaje: 3741
Membru din: 11 Iun 2015, 10:29
Localitate: Bistrița
Maşina: FOCUS mk4 ST-Line 1.0 Ecoboost Hybrid 155 HP race red
VIN: WF0NXXGCHNLK12123

Anterior

Înapoi la Legislaţie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 6 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 6 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1197 pe 04 Aug 2014, 15:23

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login