Legislaţie

Aici vorbim despre cum/ce acte avem nevoie pt. inmatriculare

Discuţii despre legislaţia în vigoare, codul rutier, taxe, asigurări RCA sau Casco, etc

Moderatori: KomandantuR, adicristea

Re: Aici vorbim despre cum/ce acte avem nevoie pt. inmatriculare

Mesajde cipruss78 » 10 Dec 2010, 21:17

am si eu o intrebare.daca am cumparat o masina, am facut act de vc, fostul proprietar a radiato la primarie ,eu am declarat-o la primarie cat pot circula cu ea pana sa o transcriu la politie.si care sunt repercusiunile??
Avatar utilizator
cipruss78
Ford Freak
 
Mesaje: 212
Membru din: 16 Noi 2009, 22:04
Localitate: bucuresti
Maşina: ford focus,2006,1.6 tdci,109cp
VIN: wf0wxxgcdw6r35699

Re: Aici vorbim despre cum/ce acte avem nevoie pt. inmatriculare

Mesajde zaboss » 10 Dec 2010, 21:23

Maxim 30 de zile. După:
OUG 195/2002 "Art.85. - (1) Punerea în circulaţie sau conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai, neînmatriculat sau neînregistrat, se pedepseşte cu închisoare de la unu la 3 ani."
Light travel faster than sound, that's why some people seem brighter until you hear them speak.
Avatar utilizator
zaboss
Gold Member
 
Mesaje: 964
Membru din: 14 Apr 2006, 00:21
Localitate: http eror 404: zaboss not found
Maşina: Waiting
VIN: rosusecrecesimult

Re: Aici vorbim despre cum/ce acte avem nevoie pt. inmatriculare

Mesajde cipruss78 » 10 Dec 2010, 21:26

sa inteleg ca este radiata de la politie de fostul proprietar?
Avatar utilizator
cipruss78
Ford Freak
 
Mesaje: 212
Membru din: 16 Noi 2009, 22:04
Localitate: bucuresti
Maşina: ford focus,2006,1.6 tdci,109cp
VIN: wf0wxxgcdw6r35699

Re: Aici vorbim despre cum/ce acte avem nevoie pt. inmatriculare

Mesajde zaboss » 10 Dec 2010, 21:29

Nu se mai radiază la vânzare cumpărare.
Light travel faster than sound, that's why some people seem brighter until you hear them speak.
Avatar utilizator
zaboss
Gold Member
 
Mesaje: 964
Membru din: 14 Apr 2006, 00:21
Localitate: http eror 404: zaboss not found
Maşina: Waiting
VIN: rosusecrecesimult

Re: Aici vorbim despre cum/ce acte avem nevoie pt. inmatriculare

Mesajde cipruss78 » 10 Dec 2010, 21:31

pai fa ma sa intelec dc ai zis'' OUG 195/2002 "Art.85. - (1) Punerea în circulaţie sau conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai, neînmatriculat sau neînregistrat, se pedepseşte cu închisoare de la unu la 3 ani."
Avatar utilizator
cipruss78
Ford Freak
 
Mesaje: 212
Membru din: 16 Noi 2009, 22:04
Localitate: bucuresti
Maşina: ford focus,2006,1.6 tdci,109cp
VIN: wf0wxxgcdw6r35699

Re: Aici vorbim despre cum/ce acte avem nevoie pt. inmatriculare

Mesajde zaboss » 10 Dec 2010, 21:42

Din momentul transferului de proprietate, ai 30 de zile la dispoziţie să înmatriculezi maşina pe numele tău. După această perioadă încetează valabilitatea Certificatului de înmatriculare (pe care fostul proprietar a înscris "Transferat către... Data şi semnătura". Maşina se radiază acum numai când se casează.
Light travel faster than sound, that's why some people seem brighter until you hear them speak.
Avatar utilizator
zaboss
Gold Member
 
Mesaje: 964
Membru din: 14 Apr 2006, 00:21
Localitate: http eror 404: zaboss not found
Maşina: Waiting
VIN: rosusecrecesimult

Re: Aici vorbim despre cum/ce acte avem nevoie pt. inmatriculare

Mesajde cipruss78 » 10 Dec 2010, 21:50

esti sigur de treaba asta pt ca eu am auzit doar ca ar fi vorba decat de o amenda la fisc????
Avatar utilizator
cipruss78
Ford Freak
 
Mesaje: 212
Membru din: 16 Noi 2009, 22:04
Localitate: bucuresti
Maşina: ford focus,2006,1.6 tdci,109cp
VIN: wf0wxxgcdw6r35699

Re: Aici vorbim despre cum/ce acte avem nevoie pt. inmatriculare

Mesajde zaboss » 10 Dec 2010, 21:58

Ce treabă are Fiscul cu înmatricularea unui automobil şi conducerea pe drumurile publice???? Mai sus ai spus că ai înregistrat-o la Fisc (Direcţia de taxe şi impozite locale).
Light travel faster than sound, that's why some people seem brighter until you hear them speak.
Avatar utilizator
zaboss
Gold Member
 
Mesaje: 964
Membru din: 14 Apr 2006, 00:21
Localitate: http eror 404: zaboss not found
Maşina: Waiting
VIN: rosusecrecesimult

Re: Aici vorbim despre cum/ce acte avem nevoie pt. inmatriculare

Mesajde dreaQ » 11 Dec 2010, 08:22

Cand a spus radiere la primarie s-a referit de fapt la procedura de la taxe si impozite. Prin fisa de inmatriculare vanzatorul RADIAZA MASINA DIN EVIDENTELE FISCALE-fisa ramane la cumparator. Dupa care se urmeaza procedura binecunoscuta de inmatriculare pe numele cumparatorului.

Mai exista un caz in care se suspenda dreptul de circulatie daca nu ai itp-ul sau rca-ul. Dupa 90 de zile. Suspendat nu radiat si evident nu ai voie sa circuli. Dupa ce iti platesti rca si/ sau faci inspectia esti ok.

In cazul tau: trebuie sa mergi la "primarie" sa iti ia in evidenta masina si sa iti puna o stampila pe fisa de inmatriculare. Fara asta nu o poti inmatricula.
FF3, 1.6 tdci, 115cp, HB White
Avatar utilizator
dreaQ
Gold Member
 
Mesaje: 706
Membru din: 29 Iun 2009, 20:12
Localitate: bucuresti
Maşina: FF3

Re: Aici vorbim despre cum/ce acte avem nevoie pt. inmatriculare

Mesajde zaboss » 11 Dec 2010, 09:36

@DreaQ
Omul a spus că a făcut formalităţile la direcţia locală de taxe şi impozite, dar nu a mers la poliţie şi întreba ce se întâmplă dacă nu merge cu ea înscrisă la poliţie.
Light travel faster than sound, that's why some people seem brighter until you hear them speak.
Avatar utilizator
zaboss
Gold Member
 
Mesaje: 964
Membru din: 14 Apr 2006, 00:21
Localitate: http eror 404: zaboss not found
Maşina: Waiting
VIN: rosusecrecesimult

Re: Aici vorbim despre cum/ce acte avem nevoie pt. inmatriculare

Mesajde cipruss78 » 11 Dec 2010, 19:15

sa inteleg ca eu am circulat 1 an cu ea fara sa am acest drept??
Avatar utilizator
cipruss78
Ford Freak
 
Mesaje: 212
Membru din: 16 Noi 2009, 22:04
Localitate: bucuresti
Maşina: ford focus,2006,1.6 tdci,109cp
VIN: wf0wxxgcdw6r35699

Re: Aici vorbim despre cum/ce acte avem nevoie pt. inmatriculare

Mesajde zaboss » 11 Dec 2010, 19:21

adică tu ai mers un an de zile cu o maşină neînmatriculată?
Light travel faster than sound, that's why some people seem brighter until you hear them speak.
Avatar utilizator
zaboss
Gold Member
 
Mesaje: 964
Membru din: 14 Apr 2006, 00:21
Localitate: http eror 404: zaboss not found
Maşina: Waiting
VIN: rosusecrecesimult

Re: Aici vorbim despre cum/ce acte avem nevoie pt. inmatriculare

Mesajde cipruss78 » 11 Dec 2010, 21:24

cum neinmatriculata ?am numere,asigurare,rar l-am facut acum 2 luni...
Avatar utilizator
cipruss78
Ford Freak
 
Mesaje: 212
Membru din: 16 Noi 2009, 22:04
Localitate: bucuresti
Maşina: ford focus,2006,1.6 tdci,109cp
VIN: wf0wxxgcdw6r35699

Re: Aici vorbim despre cum/ce acte avem nevoie pt. inmatriculare

Mesajde zaboss » 11 Dec 2010, 21:37

După ce ai preluat maşina de la vechiul proprietar ai 30 de zile la dispoziţie pentru a o înmatricula pe numele tău. Dacă nu ai făcut asta la Poliţie, DA, circuli cu o maşină neînmatriculată, cu numere false (este posibil ca deja să fie o altă maşină înmatriculată cu aceleaşi numere). Concret, pe certificatul de înmatriculare al maşinii, este numele tău sau al fostului proprietar?
Light travel faster than sound, that's why some people seem brighter until you hear them speak.
Avatar utilizator
zaboss
Gold Member
 
Mesaje: 964
Membru din: 14 Apr 2006, 00:21
Localitate: http eror 404: zaboss not found
Maşina: Waiting
VIN: rosusecrecesimult

Re: Aici vorbim despre cum/ce acte avem nevoie pt. inmatriculare

Mesajde cipruss78 » 11 Dec 2010, 22:29

al fostului normal.daca era al meu pt ce mai ceream lamuriri?
Avatar utilizator
cipruss78
Ford Freak
 
Mesaje: 212
Membru din: 16 Noi 2009, 22:04
Localitate: bucuresti
Maşina: ford focus,2006,1.6 tdci,109cp
VIN: wf0wxxgcdw6r35699

Re: Aici vorbim despre cum/ce acte avem nevoie pt. inmatriculare

Mesajde zaboss » 11 Dec 2010, 22:37

Atunci, când te duci să o înmatriculezi să iei cu tine şi o valijoară cu schimburi călduroase =))
Just in case ;)
Light travel faster than sound, that's why some people seem brighter until you hear them speak.
Avatar utilizator
zaboss
Gold Member
 
Mesaje: 964
Membru din: 14 Apr 2006, 00:21
Localitate: http eror 404: zaboss not found
Maşina: Waiting
VIN: rosusecrecesimult

Re: Aici vorbim despre cum/ce acte avem nevoie pt. inmatriculare

Mesajde cipruss78 » 11 Dec 2010, 23:21

cred ca exagerezi.am mai vazut si pe alte forumuri discutanduse treaba asta dar nu am auzit o parere asemanatoare cu a ta
Avatar utilizator
cipruss78
Ford Freak
 
Mesaje: 212
Membru din: 16 Noi 2009, 22:04
Localitate: bucuresti
Maşina: ford focus,2006,1.6 tdci,109cp
VIN: wf0wxxgcdw6r35699

Re: Aici vorbim despre cum/ce acte avem nevoie pt. inmatriculare

Mesajde zaboss » 11 Dec 2010, 23:39

Nu înţeleg de fapt ce vrei... O confirmare a faptului că e OK să conduci o maşină neînmatriculată? Ce nu e clar în regulament? Lucrurile sunt simple:
Nu ai fost la poliţie să înmatriculezi maşina => maşina ta NU ESTE ÎNMATRICULATĂ => Conduci o maşină neînmatriculată şi, desigur, fără a avea certificat de înmatriculare valabil (ceea ce ai tu e expirat) => Încalci legea, iar pedeapsa este cea anunţată mai sus. Dacă tu preferi să crezi altceva, e problema ta, tu poţi face puşcărie, nu eu.
Că nu ai fost oprit până acum, norocul tău. Dar asta nu înseamnă că este legal ce ai făcut. Poţi avea noroc şi la înmatriculare şi să nu verifice nimeni, deşi diferenţele de date ar trebui să fie evidente. De asemenea, vezi că certificatul RAR e valabil 60 de zile. Dacă l-ai făcut "acum două luni", trebuie să-l faci din nou (şi nu e exclus să-ţi reţină actele la RAR). Când te duci la poliţie, vezi să-ţi pregăteşti o poveste credibilă şi mai ales, nu te duce cu maşina.
Light travel faster than sound, that's why some people seem brighter until you hear them speak.
Avatar utilizator
zaboss
Gold Member
 
Mesaje: 964
Membru din: 14 Apr 2006, 00:21
Localitate: http eror 404: zaboss not found
Maşina: Waiting
VIN: rosusecrecesimult

Re: Aici vorbim despre cum/ce acte avem nevoie pt. inmatriculare

Mesajde SILE_GABORU » 11 Dec 2010, 23:51

Toata lumea isi da cu parerea si ma minunez. Eu lucrez la SPCRPCIV Bucuresti si sunt fan Ford.

1) Certificatul de inmatriculare (talonul) NU ARE TERMEN DE VALABILITATE (doar cele cu nr de leasing temporar, care sunt tot mai putine)

2) Daca masina nu se inmatriculeaza in 30 de zile de la cumparare NU SE RADIAZA SI NU CIRCULI CU TALON SI NUMERE FALSE. Masina ramane inmatriculata pe numele fostului proprietar.

3) Daca masina se radiaza de la administratia financiara NU SE RADIAZA SI DIN CIRCULATIE.

4) Daca te opresc cei de la rutiera iti vor da o amenda si iti vor retine talonul si placutele (daca ai pe spate completata mentiunea "instrainat catre...." si data vanzarii care se trece tot pe spatele talonului, daca vede militianul). E CONTRAVENTIE NU INFRACTIUNE.

Pentru alte informatii mergi in Pipera direct la sursa ca TARA GEME DE STUDENTI.
SILE_GABORU
Incepator
 
Mesaje: 76
Membru din: 09 Noi 2010, 15:02

Re: Aici vorbim despre cum/ce acte avem nevoie pt. inmatriculare

Mesajde cipruss78 » 12 Dec 2010, 00:02

multumesc pt lamurire sile.chiar ma pusese pe ganduri desteptul asta.nu va mai dati cu parerea daca nu cunoasteti lucrurile despre care vb cu siguranta.
Avatar utilizator
cipruss78
Ford Freak
 
Mesaje: 212
Membru din: 16 Noi 2009, 22:04
Localitate: bucuresti
Maşina: ford focus,2006,1.6 tdci,109cp
VIN: wf0wxxgcdw6r35699

Re: Aici vorbim despre cum/ce acte avem nevoie pt. inmatriculare

Mesajde temir » 12 Dec 2010, 00:52

dreaQ,824921 scrie:Mai exista un caz in care se suspenda dreptul de circulatie daca nu ai itp-ul sau rca-ul. Dupa 90 de zile. Suspendat nu radiat si evident nu ai voie sa circuli. Dupa ce iti platesti rca si/ sau faci inspectia esti ok.


hai man, ca si asta cu RCA e absurda - pai daca lipsesc din tara un an si jumatate ce nevoie am sa fac rca pentru masina lasata in garaj? fac RCA cand ma intorc si vreau s-o scot pe drum, altfel de ce sa-l fac, si de ce sa se suspende dreptul de circulatie? inteleg ca acest drept pica de la sine daca n-ai asigurare (ca asa e legea, nu se circula fara asigurare - este o interdictie implicita), dar nu pentru ca l-ar suspenda (viot si constient) o anume autoritate
Avatar utilizator
temir
Member
 
Mesaje: 349
Membru din: 23 Feb 2009, 21:21
Maşina: mondeo ghia '95 1.8 16v
VIN: careestesinusebea

Re: Aici vorbim despre cum/ce acte avem nevoie pt. inmatriculare

Mesajde zaboss » 12 Dec 2010, 01:26

1) Din moment ce există un termen de 30 de zile cerut de lege, după care devine contravenţie, înseamnă că, totuşi, are un termen de valabilitate.
2) Procedura de radiere se aplică exclusiv pentru maşinile scoase din uz. El circulă cu talon expirat şi numere nevalabile.
3) Cine a contestat asta?
4) Da, este contravenţie. Dar ţinând cont că a trecut atât de mult timp, se pot constitui elementele necesare ale unei infracţiuni.
Light travel faster than sound, that's why some people seem brighter until you hear them speak.
Avatar utilizator
zaboss
Gold Member
 
Mesaje: 964
Membru din: 14 Apr 2006, 00:21
Localitate: http eror 404: zaboss not found
Maşina: Waiting
VIN: rosusecrecesimult

Re: Aici vorbim despre cum/ce acte avem nevoie pt. inmatriculare

Mesajde Smiley » 12 Dec 2010, 09:51

hai sa lamurim problema din pdv legal :)

in primul rand, sunt 2 feluri de inmatriculari: inmatriculare fiscala si inmatriculare in circulatie.

referitor la inmatricularea fiscala, scrie pe undeva prin Codul Fiscal ca esti obligat sa declari la fisc orice bun pt care trebuie sa platesti impozit (deci si masinile) in cel mult 30 de zile de cand ai intrat in posesia lui (deci de la semnarea contractului de V/C). nerespectarea acestei prevederi atrage dupa sine o amenda (nu foarte mare, 50-100 lei de obicei) si eventual plata retroactiva a impozitului.

referitor la inmatricularea in circulatie, ce ceva timp (3-4 ani) nu se mai radiaza masinile din circulatie la schimbarea proprietarului, doar se transcrie dreptul de circulatie (de pe numele vanzatorului pe numele cumparatorului)
acum, regulamentul de aplicare a codului rutier (versiunea de aici: http://instructorauto.bynet.ro/regulame ... ug-195.php ; nu pare a fi ultima varianta, dar singura schimbare pare sa fie treaba cu preschimbarea in loc de radiere) contine urmatoarele prevederi:
Art. 37. - În cazul schimbarii oricaror date referitoare la proprietar ori la vehicul, înscrise în certificatul de înmatriculare, titularul acestuia este obligat sa solicite autoritatii emitente eliberarea unui nou astfel de document, în termen de cel mult 30 de zile de la data la care a survenit aceasta modificare.
Art. 226. - Constituie contraventie si se sanctioneaza dupa cum urmeaza:..........
e) nerespectarea prevederilor .....art. 37.......cu amenda de la 1.500.000 lei la 5.000.000 lei;
Art. 237. - (1) Certificatul de înmatriculare sau de înregistrare al autovehiculelor si tramvaielor se retine în urmatoarele situatii:
t) vehiculul nu a fost radiat din circulatie în conditiile prezentului regulament, caz în care se retin si placutele cu numerele de înmatriculare. Acestea se remit titularului certificatului de înmatriculare;

deci, daca nu-ti treci masina la politie pe numele tau in cel mult 30 de zile de la cumparare si esti depistat, politistul iti retine talonul, numerele si iti da o amenda. nu este infractiune, ci contraventie.
Focus C-Max Ghia 2.0 TDCI
Imagine
Smiley
 
Mesaje: 5457
Membru din: 04 Mar 2005, 21:30
Localitate: Bucuresti

Re: Aici vorbim despre cum/ce acte avem nevoie pt. inmatriculare

Mesajde Mihai L » 12 Dec 2010, 10:13

Si daca au trecut cele doua luni de valabilitate a certificatului RAR... asta cum se numeste? :D
Focus. Ford Focus. Sea Grey.
2006 Ford Focus Wagon TDCi, 1.6/109 CP
Imagine
Imagine
My pictures on Flikr
Avatar utilizator
Mihai L
 
Mesaje: 10794
Membru din: 25 Apr 2006, 17:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Wagon Trend CL 2006, 1.6l/109CP, Sea Grey

Re: Aici vorbim despre cum/ce acte avem nevoie pt. inmatriculare

Mesajde Smiley » 12 Dec 2010, 11:09

se numeste "expirare" :)

certificatul ala se foloseste doar la inmatriculare. daca a expirat, nu mai poate fi folosit (trebuie facut altul). dupa ce obtii un asemenea certificat, nu ai nici o obligatie ulterioara.
Focus C-Max Ghia 2.0 TDCI
Imagine
Smiley
 
Mesaje: 5457
Membru din: 04 Mar 2005, 21:30
Localitate: Bucuresti

Re: Aici vorbim despre cum/ce acte avem nevoie pt. inmatriculare

Mesajde Mihai L » 12 Dec 2010, 11:11

OK, dar cu ITP-ul ce face? La un moment dat va expira...
La asta ma refeream.
Focus. Ford Focus. Sea Grey.
2006 Ford Focus Wagon TDCi, 1.6/109 CP
Imagine
Imagine
My pictures on Flikr
Avatar utilizator
Mihai L
 
Mesaje: 10794
Membru din: 25 Apr 2006, 17:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Wagon Trend CL 2006, 1.6l/109CP, Sea Grey

Re: Aici vorbim despre cum/ce acte avem nevoie pt. inmatriculare

Mesajde Smiley » 12 Dec 2010, 11:47

vezi aici raspunsul: viewtopic.php?p=825389#p825389
Focus C-Max Ghia 2.0 TDCI
Imagine
Smiley
 
Mesaje: 5457
Membru din: 04 Mar 2005, 21:30
Localitate: Bucuresti

Re: Aici vorbim despre cum/ce acte avem nevoie pt. inmatriculare

Mesajde Alex11 » 21 Dec 2010, 03:52

salutare
Deranjez si eu cu o nelamurire. Am cumparat un Ford Ka acum 1 luna de zile din Baia Mare cu numere de Germania, actul de vanzare cumparare era in "alb" deci din el reiese ca eu am cumparat masina din Germania. Am avut masina pe nr provizorii ptr o luna ( expira pe 22 dec) si intre timp am facut R.A.R si am platit si toate taxele aferente la Fisc ,inclusiv taxa de mediu. Astazi cand am fost in Pipera sa-mi depun actele ptr inmatriculare permanata,doamna de la ghiseu a observat ca seria masinii din actul de vanzare cumparare nu corespunde cu cel dupa cartea masinii (cea primita dupa efectuarea R.A.R ) -ultimile 6-7 litere si cifre nu corespund . Din pacate nu este decat vina mea caci am verificat doar primele ...spemii de numere mai putin ultimele, iar tipul de la care am luat masina ,avea doua Ford Ka la vanzare si cred ca a incurcat actele intre ele. Din pacate nu mai am nr lui de tel deci nu am cum sa-l contactez. Cred ca acelasi lucru l-au facut si cei de la R.A.R si cei de la Pipera prima data cand mi-au eliberat autorizatia provizorie, au citit decat primele nr de la serie.. Pe toate actele facute in tara, am seria cea buna si inclusiv actele din germania sunt OK. Acum sunt putin nelamurit ce pasi trebuiesc urmati ptr a-mi inscrie masina permanent . Multumesc ptr timpul acordat
Alex11
Incepator
 
Mesaje: 6
Membru din: 07 Dec 2010, 22:41
Maşina: ford ka - 2000- 1300 cm- 60cp

Re: Aici vorbim despre cum/ce acte avem nevoie pt. inmatriculare

Mesajde skara0 » 28 Dec 2010, 14:12

Alex11 nu stiu ce sa zic...legile din tara asta sunt teribile! mi-am inmatriculat si eu un ford ka din 1996 de fapt ce zic inmatriculat...am platit toate taxele.rar,itp, taxa depreciere (220 euro pt ca masina nu avea ac,dar am airbaguri si servo)diverse hartii si hartiute in total inscrierea masinii m-a costat 2340 ron fix.Dar ghinionul m-a urmarit la urma am pierdut brief-ul mic austriac,si acum am declarat actul respectiv nul,am si asigurare platita pe juma de an dar pana nu primesc un raspuns clar de la interpol (cica) nu primesc numerele:(.
Pe ce nume ai scos numerele rosii? vezi ca este un site kaufertrag.de unde iti descarci un act de vanzare comparare intre tine si neamt/austriac si nu mai e nevoie de actul de vanzare dintre tine si samsarul roman.ASTA e valabil doar daca numerele rosii au fost scoase din start pe numele tau.
DAR ti-as recomanda sa il cauti pe nenea samsarul care a schimbat "din greseala" hartiile.
Si la mine "uitat" sa imi spuna ca certificatul de atestare fiscala imi expira in 7 zile (trecusera deja 23 zile si hartia e valabila 30 de zile) iar eu aveam programare la rar peste o luna:(.Am avut bafta ca ii stiam numarul de telefon,cand nu imi raspundea sunam de pe alt telefon pana cand mi-a trimis alta hartie:D.Dar am vazut un caz la inmatriculari cand un amarat a platit 5 milioane impozit pentru samsarul care avea datorii la stat doar ca sa obtina certificatul de atestare fiscala...deci Beliti ochii ca sa nu patiti altceva!
skara0
Incepator
 
Mesaje: 17
Membru din: 13 Noi 2010, 20:18
Localitate: iasi
Maşina: ford ka 1.3 60 hp&honda civic 1.4i 90hp

Re: Aici vorbim despre cum/ce acte avem nevoie pt. inmatriculare

Mesajde Alex11 » 29 Dec 2010, 13:44

Multumesc ptr raspuns... am rezolvat-o mai usor decat credeam. Am printat un formular de vanzare cumparare nemtesc dupa net si am completat acel formular din nou. In aceeasi zi am fost si am ridicat noile nr RO. Bafta tuturora si mai ales SARBATORI FERICITE !
Alex11
Incepator
 
Mesaje: 6
Membru din: 07 Dec 2010, 22:41
Maşina: ford ka - 2000- 1300 cm- 60cp

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Legislaţie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 4 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 4 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1197 pe 04 Aug 2014, 15:23

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login