Legislaţie

Rezumat amenzi conform codului rutier actualizat

Discuţii despre legislaţia în vigoare, codul rutier, taxe, asigurări RCA sau Casco, etc

Moderatori: KomandantuR, adicristea

Re: Rezumat amenzi conform codului rutier actualizat

Mesajde temir » 29 Noi 2011, 20:07

VladSoare [...] Găsesc fascinantă interacţiunea dintre poliţie şi limba română.

(Care imi aminteste de politistul din bancul cu "Buna dimineata, Soare! Buna dimineata, tovarase presedinte!")

Ca sa zic asa:
Gheata are grosime, poleiul nu; poleiul este o poleiala antiaderenta a asfaltului, gheata este o apa care a curs si a inghetat (deci nu mai curge!); gheata poate fi sparta (sau macar razuita, fie si intre necunoscuti), poleiul nu; cuburi de gheata se mai intalnesc (chiar si prin pahare), de polei nicaieri; sloiuri de gheata plutesc si curg (pe multe rauri), sloiuri de polei niciodatal gheata se dezgheata frecvent, poleiul nu se despoleiaza niciodata; gheata e 3D, poleiul e doar 2 (D).

Si presupun ca ar avea si DEX-ul un cuvant (sau mai multe) de spus.
Avatar utilizator
temir
Member
 
Mesaje: 349
Membru din: 23 Feb 2009, 21:21
Maşina: mondeo ghia '95 1.8 16v
VIN: careestesinusebea

Re: Rezumat amenzi conform codului rutier actualizat

Mesajde VladSoare » 29 Noi 2011, 20:19

Dar eu nu înţeleg ce importanţă are dacă gheaţa e groasă sau nu, dacă se poate răzui sau nu, dacă s-a format din îngheţul apei, sau din respiraţia zeilor, sau din orice altceva. :-??
Treaba e foarte simplă: dacă e gheaţă pe jos (indiferent de cît de groasă este sau de cum s-a format), trebuie să ai pneuri de iarnă. Punct. De ce mai e nevoie de alte detalii?

Si presupun ca ar avea si DEX-ul un cuvant (sau mai multe) de spus.

Păi uite ce are de spus:

"Strat subțire de gheață, continuu și neted, care acoperă uneori porțiuni din suprafața solului, arborii sau obiectele care se află în aer liber și care este format prin înghețarea apei provenite din ploaie sau din topirea zăpezii."

Deci dacă spui doar "gheaţă", fără nici o referire la grosime, continuitate, netezime, etc., ai inclus şi poleiul. :)
A, poţi "gheaţă groasă sau polei", dacă vrei. Asta da. Dar "gheaţă sau polei" sună prost. :-?
Avatar utilizator
VladSoare
1nsane Member
 
Mesaje: 3939
Membru din: 11 Oct 2004, 10:49
Localitate: Voluntari
Maşina: Mustang GT 2020, Kuga 1.5 2016

Re: Rezumat amenzi conform codului rutier actualizat

Mesajde temir » 29 Noi 2011, 22:01

VladSoare,1006422 scrie:Dar eu nu înţeleg ce importanţă are dacă gheaţa e groasă sau nu, dacă se poate răzui sau nu, dacă s-a format din îngheţul apei, sau din respiraţia zeilor, sau din orice altceva. :-??

"Strat subțire de gheață, continuu și neted, care acoperă uneori porțiuni din suprafața solului, arborii sau obiectele care se află în aer liber și care este format prin înghețarea apei provenite din ploaie sau din topirea zăpezii."

Deci dacă spui doar "gheaţă", fără nici o referire la grosime, continuitate, netezime, etc., ai inclus şi poleiul. :)
A, poţi "gheaţă groasă sau polei", dacă vrei. Asta da.

Carevasazica: tramvaiul poarta dunga rosie, dar rosia nu poarta dunga tramvai; porcul râmă, dar râma nu porc; la Pitesti poti s-o Cotesti, dar la Cotesti poti si sa te Pitesti - este?
Daca zici polei, sigur nu incluzi gheata (fie ea groasa sau subtire). Dar "gheata de grosime medie" ar merge?

Gheata poate sa fie si groasa, si subtire; si intamplator si polei, numai ca atunci se cheama polei. Deci sa nu mai radem de ei.

GHEÁȚĂ, (2) ghețuri, s. f., adj. invar. 1. S. f. Apă aflată în stare solidă, în urma înghețării. ◊ Expr. A se da cu patinele pe gheață = a patina2. A (se) sparge sau a (se) rupe gheața = a dispărea sau a face să dispară atmosfera ori senzația de jenă existentă la un moment dat; a (se) înlătura primele dificultăți în bunul mers al unei acțiuni. ♦ (Reg.) Grindină, piatră (I 7). 2. S. f. (La pl.) Întinderi mari de gheață (1) aflate pe uscat sau pe apă. ◊ Loc. adj. De gheață = indiferent, nepăsător, nesimțitor. 3. S. f. Senzație neplăcută de răceală, provocată de frică, emoție etc. 4. S. f. Plantă erbacee cu flori mici, albe, roz sau roșii, având frunzele acoperite cu papile albe care seamănă cu cristalele de gheață (1) (Mesembryanthemum crystallynum). 5. S. f. Plantă erbacee cu tulpina cărnoasă, ramificată, cu frunze ovale-rotunde și cu flori numeroase, albe, mai rar roz sau roșii (Begonia semperflorens). 6. Adj. invar. (În sintagma) Bani gheață = bani în numerar, plătiți pe loc, bani lichizi (2), bani peșin. – Lat. glacia (= glacies).

Nu este in urma impoleirii, nu ne dam cu patinele pe polei, nu rupem poleiul, nu 2-5, nu bani polei. Nici nu ploua cu polei. Nici Scarisoare nu-i poleiar (s-ar mai fi tras si azi Di Caprio cu Titanicul, daca Aisberg ar fi fost ceva mai subtirel), nici Ice Age nu-i Epoca de polei, nici banchizele n-ar putea pluti daca ar fi "de polei".

Dar "gheaţă sau polei" sună prost.

Am putea incerca sa zicem invers:" prost suna polei sau gheata"





(hai man, ca ne mai amuzam si noi; n-are nicio importanta)
Avatar utilizator
temir
Member
 
Mesaje: 349
Membru din: 23 Feb 2009, 21:21
Maşina: mondeo ghia '95 1.8 16v
VIN: careestesinusebea

Re: Rezumat amenzi conform codului rutier actualizat

Mesajde exiszteinz » 15 Feb 2012, 00:05

Buna ziua! Am o intrebare, sper sa nu deranjeze pe nimeni ca postez aici dar nu am gasit nici un topic care sa-mi ofere un raspuns exact, de curand mi-am pus folie portocalie pe proiectoare si as dorii sa stiu daca am voie sa circul cu lumina portocalie a proiectoarelor. Stiu ca nu ai voie cu lumina rosie sau albastra dar portocalie? Am vazut multe autoturisme cu lumina galbena a proiectoarelor,
Onoarea este un amestec natural de respect pentru oameni şi pentru sine.
Avatar utilizator
exiszteinz
Incepator
 
Mesaje: 2
Membru din: 14 Feb 2012, 23:56
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Fiesta ST

Re: Rezumat amenzi conform codului rutier actualizat

Mesajde TOTALSENDER » 15 Feb 2012, 11:51

... intreb si eu : la ce-ti foloseste?

... intreb iarasi : pot fi confundate cu semnalizatoarele?

... iar intreb : de ce simtiti voi nevoia sa transformati masinile in sorcove?
Eugen,

Vand Calculator de Confort pentru Mondeo MK3 2001 Ghia, volan stanga - (cu functia de degivrare parbriz) -100 RON !

Se restituire timbru de mediu
Avatar utilizator
TOTALSENDER
1nsane Member
 
Mesaje: 2357
Membru din: 28 Ian 2009, 11:45
Localitate: Rm Valcea
Maşina: Scorpio Mk I, '94, 2.0I DOHC, 115cp + GPL
VIN: WFOAXXGAGARL07091

Re: Rezumat amenzi conform codului rutier actualizat

Mesajde exiszteinz » 15 Feb 2012, 12:34

TOTALSENDER,1041125 scrie:... intreb si eu : la ce-ti foloseste?

... intreb iarasi : pot fi confundate cu semnalizatoarele?

... iar intreb : de ce simtiti voi nevoia sa transformati masinile in sorcove?


1. Teoretic nu-mi foloseste la nimic, practic lumina galbena/portocalie "taie" si este mult mai bine vizibila pe timp de ceata. Deci, nu-mi foloseste la nimic doar imi place aceasta culoare.
2. Nu pot fi confundate cu semnalizatoarele, au o lumina portcaliu-rosiatica dar nu bat spre rosu.
3. :)) Masina mea nu e o sorcova, pur si simplu i-am pus aceasta folie pe proiectoare pentru ca mi-a placut. Intrebarea mea a fost daca am voie sa circul cu aceste lumini.
Onoarea este un amestec natural de respect pentru oameni şi pentru sine.
Avatar utilizator
exiszteinz
Incepator
 
Mesaje: 2
Membru din: 14 Feb 2012, 23:56
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Fiesta ST

Re: Rezumat amenzi conform codului rutier actualizat

Mesajde PH3N0M3N » 15 Feb 2012, 13:53

^legal, nu ai voie sa faci nicio modificare instalatiei de lumini, nici sa le colorezi in diverse culori, nici sa pui folii pe faruri/proiectoare/stopuri/etc.. Daca a fost, totusi, pusa foarte bine, deci este insesizabil ca este folie si nu proiectorul are acea culoare, te-as sfatui sa mergi cu ele aprinse doar cand este ceata.

La o cautare rapida pe internet, am gasit pe scoala-de-soferi-brasov.ro asta:
Clasa III - 6-8 puncte amenda
Montarea la autovehicul, remorca sau tramvai a luminilor de alta culoare sau intensitate, a altor lumini ori dispozitive de avertizare sonora sau accesorii ori modificari neomologate;


daca gresesc, il rog pe toxicristi sa ma corecteze ;)
Inscrie-te in Club Ford Constanta • Topic dedicat forumistilor din Constanta
Multumesc pentru ajutor tehnic: marius3k • adispan • vali • maddogul & co.
¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯
Avatar utilizator
PH3N0M3N
Gold Member
 
Mesaje: 911
Membru din: 19 Sep 2009, 11:47
Localitate: Constanta
Maşina: Ford Puma 1.7 16v VCT Zetec-S 125 CP

Re: Rezumat amenzi conform codului rutier actualizat

Mesajde andrei0241 » 26 Mar 2012, 18:33

Stie cineva mai multe detalii despre amenzile de viteza primite prin posta?
Acum vreo 2 saptamani am primit prin Posta de la Politia de pe A2 o scrisoare prin care sa comunic cine a condus masina candva in noiembrie anul trecut, pe A2, fiind inregistrat cu 158km/h. Le'am trimis inapoi scrisoarea si acum astept. Cam cat dureaza de obicei trimiterea amenzii?
In mod normal eu ma astept sa am posibilitatea de a plati jumatate din amenda in 48 de ore de la data primirii acesteia. E valabila chestia sau asta e doar la intocmirea PV pe loc?
Avatar utilizator
andrei0241
1nsane Member
 
Mesaje: 2571
Membru din: 15 Apr 2009, 14:17
Localitate: Constanta
Maşina: Fiesta 2008 1.4 Tdci

Re: Rezumat amenzi conform codului rutier actualizat

Mesajde crysti10 » 26 Mar 2012, 20:08

exiszteinz scrie:1. Teoretic nu-mi foloseste la nimic, practic lumina galbena/portocalie "taie"
ce taie?... gheata? :lol:
Avatar utilizator
crysti10
Gold Member
 
Mesaje: 800
Membru din: 27 Aug 2010, 21:19
Localitate: Rm.Valcea
Maşina: Focus II turnier, 1.6 tdci, 80 kw
VIN: WF0WXXGCDW7E72763

Re: Rezumat amenzi conform codului rutier actualizat

Mesajde temir » 26 Mar 2012, 23:31

crysti10 scrie:ce taie?... gheata?



greata
maioneza, curbele sau poftele
Avatar utilizator
temir
Member
 
Mesaje: 349
Membru din: 23 Feb 2009, 21:21
Maşina: mondeo ghia '95 1.8 16v
VIN: careestesinusebea

Re: Rezumat amenzi conform codului rutier actualizat

Mesajde TOTALSENDER » 27 Mar 2012, 07:54

Pai,
sa nu ne "taie" retina, cum fac "colegii" cu xenoanele din china.
Eugen,

Vand Calculator de Confort pentru Mondeo MK3 2001 Ghia, volan stanga - (cu functia de degivrare parbriz) -100 RON !

Se restituire timbru de mediu
Avatar utilizator
TOTALSENDER
1nsane Member
 
Mesaje: 2357
Membru din: 28 Ian 2009, 11:45
Localitate: Rm Valcea
Maşina: Scorpio Mk I, '94, 2.0I DOHC, 115cp + GPL
VIN: WFOAXXGAGARL07091

Re: Rezumat amenzi conform codului rutier actualizat

Mesajde tokyodream » 06 Ian 2020, 17:38

Amenzile rutiere s-au mărit cu peste 50% de la 1 ianuarie: plafonarea punctului de amendă nu poate intra încă în vigoare

Concret, iată care sunt noile valori ale amenzilor în funcție de clasele de sancțiuni prevăzute de Codul Rutier:

Clasă Puncte Amendă în 2019.................. Amendă în 2020*
Clasa I 2-3 puncte 290 - 435 lei .............446 - 669 lei
Clasa II 4-5 puncte 580 - 725 lei ..............892 - 1115 lei
Clasa III 6-8 puncte 870 - 1160 lei .......... 1338 - 1784 lei
Clasa IV 9-20 puncte 1305 - 2900 lei ............. 2007 - 4460 lei
Clasa V** 21-100 puncte 3045 - 14500 lei............. 4683 - 22300 lei

* valabilă cel puțin până în 29 ianuarie 2020
** amenzi care sunt acordate doar persoanelor juridice

https://www.automarket.ro/stiri/amenzil ... 95505.html
O afacere care aduce doar bani, este o afacere proastă. - Henry Ford

https://www.carvertical.com/ro/landing/ ... b=0eb206ae
Avatar utilizator
tokyodream
Gold Member
 
Mesaje: 626
Membru din: 15 Ian 2013, 17:40
Maşina: Renault Scenic 2, 1.6 b, 2006

Anterior

Înapoi la Legislaţie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 5 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 5 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1197 pe 04 Aug 2014, 15:23

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login