Legislaţie

serie sasiu gresita in CIV si talon

Discuţii despre legislaţia în vigoare, codul rutier, taxe, asigurări RCA sau Casco, etc

Moderatori: KomandantuR, adicristea

serie sasiu gresita in CIV si talon

Mesajde pavalutz » 24 Oct 2009, 09:33

Salutare tuturor!

Sa va povestesc pe scurt ce mi s-a intamplat ieri - avand in vedere ca azi, 24.10.09 imi expira ITP-ul am mers la reprezentanta Ford din oras sa-mi fac verificarea. Bag masina in hala, mecanicul imi ia actele, si revine dupa cateva minute spunandu-mi ca atat pe talon cat si pe CIV lipseste o cifra din codul VIN al masinii. Imi completeaza un document numit "Raport de inspectie tehnica ..." in care precizeaza problema, mi-l pune in brate si ma trimite la RAR. Fiind ora 14:30 bineinteles ca n-am mai gasit pe nimeni, urmand sa revin luni sa incerc sa rezolv.

Ce vreau sa va intreb:
- a mai avut cineva problema asta? cat e de umbat, ce costuri va presupune operatia de inlocuire a CIV-ului respectiv talonului (banuiesc ca se schimba, nu pot ramane asa). Normal ar fi ca, atata timp cat e greseala lor, sa nu platesc nimic si sa mai primesc si niste scuze pentru neplacerile produse, dar nu-mi fac iluzii, cel putin referitor partea cu scuzele;
- daca circul cu masina fara ITP si ma opreste un politist, la cat se ridica amenda?
- asigurarea Casco si RCA mai ramane valabila in cazul in care se produce un accident si masina nu are ITP-ul la zi? Fac analogie cu cazul in care daca ai accident si esti baut poti sa-ti iei adio de la despagubirea Casco. La fel s-ar putea spune ca o masina fara ITP nu intruneste cerintele de siguranta circulatiei desi, zic eu, nu exista neaparat o legatura intre cele doua aspecte.

Va multumesc.
2007 Ford Focus Sedan, 1.6 16v 100hp,
Trend Style, culoare Moondust Silver
pavalutz
Incepator
 
Mesaje: 77
Membru din: 03 Mai 2007, 08:09
Localitate: Arad
Maşina: Ford Focus 2007 1.6 100cp Trend Style

Re: serie sasiu gresita in CIV si talon

Mesajde DGAlexandru » 24 Oct 2009, 09:47

RAR-ul trebuie sa-ti corecteze gresala gratis... iti scriu pe a 2-a pagina undeva jos, la observatii VIN-ul corect si aplica o folie de securizare.
Eu am acut asa la Mondeo vechi, unde in loc de un T era scris 5. Masina fusese asa o data la ITP si schimbat si proprietarul, cu toate actele in regula :| Cand am vrut s-o cumpar am vazut gresala si proprietarul de atunci le-a cerut sa rezolve problema. A 2-a zi cand am fost sa iau masina si sa facem iar actele, am vazut ca lipsea complet un caracter. Au scris iar la observatii noul VIN si au lipit inca o folie de securizare. CIV-ul fusese eliberat de RAR Timisoara, apoi a 2-a gresala urmata de corectare a fost facuta la RAR Craiova.
Cand am inmatriculat-o pe numele meu, politia a scris in talon ultima serie de caroserie, care era si corecta :)

Cu talonul nu stiu cum sta treaba... politia nu e de vina.. si nu cred ca au cum sa ceara banii de schimbare talon de la RAR. Deci ar trebui sa faci tu o cerere catre RAR sa-ti plateasca scimbarea talonului.

Hartiile de la CASCO si de la RCA au seria de caroserie trecuta pe ele, dar au si nr. de inmatriculare.. pana la anul cand le schimbi, cred ca e ok... dar cel mai bine suni la agentiile la care esti asigurat si ii intrebi.

Hartia aia de la ITP tine loc de ITP, numai ca nu te-a putut baga in calculator, pt. ca el a vazut ca a testat practic alta masina decat ce aveai tu in acte - dif. de VIN. Nu scrie pe ea seria de caroserie corecta ?
---------------Tel: 0722.120.128 / 0741.741.608 - Alexandru - Bucuresti---------------
--- !!! --- MP / PM dezactivat --- !!! ---

Imagine
Avatar utilizator
DGAlexandru
 
Mesaje: 8406
Membru din: 14 Feb 2008, 12:42
Localitate: Bucuresti
Maşina: Mondeo 4 HatchBack, TITANIUM X, 2.0 TDCi 143cp, AT6, Thunder Metallic, 05.2008

Re: serie sasiu gresita in CIV si talon

Mesajde pavalutz » 24 Oct 2009, 09:59

DGAlexandru, pe hartia de la ITP scrie seria de caroserie corecta si chiar indica cifra lipsa. Dar, la rubrica "Rezultat ITP la data..." este bifat in dreptul "Respins" - acuma nu stiu cata intelegere voi gasi in eventualitatea in care voi fi oprit de politie.

Multumesc pentru raspunsul prompt.
2007 Ford Focus Sedan, 1.6 16v 100hp,
Trend Style, culoare Moondust Silver
pavalutz
Incepator
 
Mesaje: 77
Membru din: 03 Mai 2007, 08:09
Localitate: Arad
Maşina: Ford Focus 2007 1.6 100cp Trend Style

Re: serie sasiu gresita in CIV si talon

Mesajde mmorut » 24 Oct 2009, 10:23

Esti sigur ca este greseala RAR-ului? Vad ca masina ta este din 2007... Nu cumva cartea de identitate a fost eliberata de producator/vinzator? Pe pagina a doua unde scrie data eliberarii scrie si cine a completat-o. Oricum, RAR-ul o sa-ti corecteze gresala gratis...
Raportul ala tine loc de inspectie tehnica ptr. 30 de zile. Trebuie sa-l prezinti si pe acela la RAR cind mergi sa-ti corecteze cartea. :D
If its got tits or tyres it will cause you grief and cost you money!
Objects in the mirror no longer matter!
Avatar utilizator
mmorut
Member
 
Mesaje: 280
Membru din: 24 Aug 2008, 10:53
Localitate: Craiova
Maşina: Mondeo 2.0 tdci, 2003, 131cp, ghia, cutie automata.
VIN: WF04XXGBB43T5xxxx

Re: serie sasiu gresita in CIV si talon

Mesajde pavalutz » 28 Oct 2009, 09:20

S-a rezolvat. Am fost luni de dimineata la RAR, au vazut masina, am depus actele urmand ca intr-o ora sa revin dupa CIV-ul modificat. Procedura este simpla, in mod normal nu dureaza si nu costa nimic. Dar... bineinteles ca nu s-a putut fara complicatii... dupa spusele lor datele masinii erau "blocate in statie" si nu s-a putut modifica CIV-ul, asa ca a trebuit sa astept pana a doua zi sa-l ridic. Alte drumuri, alta distractie. In fine, asta este. Am facut ITP-ul si acum sunt cat de cat in regula. Mai trebuie sa schimb talonul. Stie cineva este vreun termen legal in care trebuie sa ma prezint?
2007 Ford Focus Sedan, 1.6 16v 100hp,
Trend Style, culoare Moondust Silver
pavalutz
Incepator
 
Mesaje: 77
Membru din: 03 Mai 2007, 08:09
Localitate: Arad
Maşina: Ford Focus 2007 1.6 100cp Trend Style


Înapoi la Legislaţie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron

Cine este conectat

În total sunt 2 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 2 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1283 pe 23 Apr 2024, 16:22

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login