Legislaţie

Amenda rovigneta?

Discuţii despre legislaţia în vigoare, codul rutier, taxe, asigurări RCA sau Casco, etc

Moderatori: KomandantuR, adicristea

Re: Amenda rovigneta?

Mesajde martini » 05 Mai 2011, 20:25

barlea razvan,906621 scrie:
mcoman,890211 scrie:
Orice instintare a oricarei autoritati Romane trebuie facuta conform legiilor in vigoare in 30 zile (calendaristica sau lucratoare asta nu mai stiu) cu confirmare de primire


30 zile sau 6 luni? eu stiam ca sunt 6 luni pentru contraventii. si mie mi-au trimis amenda pt radar la 5 luni si 2 saptamani, am gasit mandatul de la posta in cutie si m-am dus sa o ridic de la OP. eram smecher daca nu o ridicam, asa nu aveau semnatura mea si poate scapam, pana la platirea impozitului in anul urmator.
>>> Fordurile mele

Constanta - intalniri locale
Pentru a te adauga in grupa ClubFord Constanta - click pe link http://forum.clubford.ro/ucp.php?i=grou ... membership bifeaza in dreptul grupei Constanta si apoi apasa pe butonul trimite/send
Avatar utilizator
martini
 
Mesaje: 3348
Membru din: 30 Ian 2008, 14:05
Localitate: Constanta
Maşina: Focus 2 facelift 1,6 GPL

Re: Amenda rovigneta?

Mesajde mac01 » 05 Mai 2011, 22:17

dupa cate stiu nu are treaba cu impozitul. poti sa platesti impozitul linistit si la masina si la casa, chiar daca ai amenzi de circulatie.
la vanzarea masini atunci te verifica si vad daca ai amenzi.
eu am patit treaba asta. am vandut masina si aveam 4 amenzi de parcare ilegala. a trebuit sa platesc amenzile ca sa pot sa scot certificatul de radiere.
mac01
Gold Member
 
Mesaje: 590
Membru din: 12 Ian 2010, 19:04

Re: Amenda rovigneta?

Mesajde barlea razvan » 06 Mai 2011, 00:48

30 de zile! Stiu de la o avocata din Bv si nu e singura care mi-a zis lucrul acesta. Mai scriu odata, sigur nu m-am facut bine inteles, de la orice Institutie Romana rasp trebuie sa il primesti in 30 de zile, dupa acesta data poti sa ii dai linistit in judecata pe constiincios administrativ. Sunt legi peste legi, una se anuleaza cu alta, usi inchise ,dar ferestre deschise.
E mai naspha cand iti vine in posta,dar puteai sa o fentezi, ca te duceai sa il ridici a 2-3a oara cand iti trimitea. Declarai ca erai plecat din localitate sau nu ai gasit recomandata de primire in posta...(gaseai o minciuna ca la asta suntem buni:)) )
Cum zice si "mac01" poti sa platesti linistit impozitul, te prind ei cu usa alta data ;)).
"Mac01" ,dar si la faza aia puteai sa le ceri in Instanta sa vina martorii sau "martorii" din amenda sau sa-ti arate hartia prin care te-au instiintat ca ai amenda si sigur nu avea pe cine sa cheme, am mai avut si eu prin parbriz "tichete" de aprcare si la martor era o mazgalitura(fara nume ,prenume,serie buletin,cnp,etc) ca nu se putea numi semnatura.
Nu accelera mai repede decat ingerul tau pazitor poate zbura!
Priveste si consitientizeaza...daca poti!
http://www.youtube.com/watch?v=orWbyvfSMgI&feature=related
Avatar utilizator
barlea razvan
Member
 
Mesaje: 490
Membru din: 14 Dec 2010, 20:08
Maşina: mondeo 96, 2.0, 130cp+, tuning style in&out
VIN: WF0NXXGBBNTL11394

Re: Amenda rovigneta?

Mesajde Mihai L » 06 Mai 2011, 09:50

barlea razvan,906785 scrie:... poti sa ii dai linistit in judecata pe constiincios administrativ...

Oooo... =))
Pe ce zici sa-i dai in judecata????
Focus. Ford Focus. Sea Grey.
2006 Ford Focus Wagon TDCi, 1.6/109 CP
Imagine
Imagine
My pictures on Flikr
Avatar utilizator
Mihai L
 
Mesaje: 10794
Membru din: 25 Apr 2006, 17:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Wagon Trend CL 2006, 1.6l/109CP, Sea Grey

Re: Amenda rovigneta?

Mesajde verga_Cip » 06 Mai 2011, 10:37

Eu stiu asa ...
1. 6 luni de la comiterea faptei;
2. 30 zile de la intocmirea PV sa ti se comunice;
Avatar utilizator
verga_Cip
1nsane Member
 
Mesaje: 12705
Membru din: 17 Apr 2006, 11:04
Localitate: Bacau
Maşina: Ford Focus Mk2 2.0 TDCi 100 kw 2005

Re: Amenda rovigneta?

Mesajde barlea razvan » 06 Mai 2011, 11:32

"tocmai ce m-au anuntat pde acasa ca am primit una bucata amenda pentru lipsa rovigneta.
pentru cei care se intrebau cat dureaza pana primesti acasa - "fapta" a fost in octombrie 2010, procesul verbal a fost intocmit in Martie 2011, dar de-abia azi a fost adus acasa(05.04.2011) "

Dupa ultimul Cod Rutier nu stiu cum este, nu stau sa citesc fiecare prostie/"prostie" care o scot astia. Dar nu stiu.... e legal ca dupa 6 luni(oct 2010-mar 2011) sa-ti faca p.v. si acuam depinde ziua cand a fost intocmit p.v. si cand la primit acasa/ridicat de la posta. Totul e cam la limita. Sa se uite colegul cu amenda la data, poate...le ia banii inapoi si cu dob;)
Nu accelera mai repede decat ingerul tau pazitor poate zbura!
Priveste si consitientizeaza...daca poti!
http://www.youtube.com/watch?v=orWbyvfSMgI&feature=related
Avatar utilizator
barlea razvan
Member
 
Mesaje: 490
Membru din: 14 Dec 2010, 20:08
Maşina: mondeo 96, 2.0, 130cp+, tuning style in&out
VIN: WF0NXXGBBNTL11394

Re: Amenda rovigneta?

Mesajde barlea razvan » 06 Mai 2011, 11:43

contencios administrativ, scuze, greseala mea!
Nu accelera mai repede decat ingerul tau pazitor poate zbura!
Priveste si consitientizeaza...daca poti!
http://www.youtube.com/watch?v=orWbyvfSMgI&feature=related
Avatar utilizator
barlea razvan
Member
 
Mesaje: 490
Membru din: 14 Dec 2010, 20:08
Maşina: mondeo 96, 2.0, 130cp+, tuning style in&out
VIN: WF0NXXGBBNTL11394

Re: Amenda rovigneta?

Mesajde mcoman » 06 Mai 2011, 12:52

14nu l-am primit prin posta, l-au gasit ai mei in poarta, cu semnatura unui martor cum ca nu am fost acasa si ca plicul a fost lasat. Data la care a ajuns se incadra in cele 30 de zile de la emiterea PV-ul, asa ca din punctul asta de vedere nu am avut ce face. Insa am contestat amenda la judecatoria in raza careia s-a comis "Fapta". Mai exact trimiti un plic cu cererea de contestatie, pv-ul, rovigneta, cartea masinii, talon, buletin si "orice alte acte mai considerati dumneavoastra ca ar fi de folos" (am incheiat citatul doamnei de la judecatorie), iar judecatoria constata ca tu ai avut rovigneta valabila, cheama CNADNR-ul sa confirme, si anuleaza PV-ul prin efectul legii ...
Insa, in astfel de cazuri (schimbat numar auto dupa ce ai facut rovigneta) trebuie anunat CNADNR-ul printr-o cerere scrisa care se depune la unul din sediile lor. Daca nu, iti iei amenda de fiecare data cand treci pe langa o camera de-a lor, pentru ca in baza de date figurezi cu numarul, nu cu VIN-ul, cum ar fi normal ...
mcoman
Incepator
 
Mesaje: 16
Membru din: 02 Mai 2010, 10:55
Localitate: BUCURESTI
Maşina: Focus 2, 1,6 - 100CP
VIN: WF0WXXGCDW5M04330

Re: Amenda rovigneta?

Mesajde barlea razvan » 06 Mai 2011, 14:29

Eu in locul tau aruncam plicul la gunoi! (l-au gasit ai mei in poarta) pai da, dar acel VIN e alocat unui nr de inamtr., nu? normal trebuia cand ai schimbat nr sa-ti treaca Vin-ul pe celalalt numar. E o tampenie (Clasic Romanesc) ar trebui sa apari in b.d. cu nr inmatr, nume, adresa cum ca detii VIN. Nu cu nr inmatr. ca ala poti sa il schimbi cand te doare pe tine muschii.
Si ce a zis judecatoria? sau inca nu ai primit raspuns?
Nu accelera mai repede decat ingerul tau pazitor poate zbura!
Priveste si consitientizeaza...daca poti!
http://www.youtube.com/watch?v=orWbyvfSMgI&feature=related
Avatar utilizator
barlea razvan
Member
 
Mesaje: 490
Membru din: 14 Dec 2010, 20:08
Maşina: mondeo 96, 2.0, 130cp+, tuning style in&out
VIN: WF0NXXGBBNTL11394

Re: Amenda rovigneta?

Mesajde mcoman » 06 Mai 2011, 15:22

normal ca ar trebui sa fie o evidenta dupa VIN, dar ce mai e normal in tara asta?
Conform ordinului nu stiu care al ministrului transporturilor, in momentul schimbarii numarului de inmatriculare, esti obligat sa anunti CNADNR-ul pentru a fi luat in evidenta cu noul nr, alocat VIN-ului, altfel, atata timp cat pe numarul nou nu esti inregistrat cu rovigneta, risti sa iti tot iei amenzi.
Inca nu am primit raspuns.
mcoman
Incepator
 
Mesaje: 16
Membru din: 02 Mai 2010, 10:55
Localitate: BUCURESTI
Maşina: Focus 2, 1,6 - 100CP
VIN: WF0WXXGCDW5M04330

Re: Amenda rovigneta?

Mesajde moro50 » 01 Iun 2011, 20:33

verga_Cip,906896 scrie:Eu stiu asa ...
1. 6 luni de la comiterea faptei;
2. 30 zile de la intocmirea PV sa ti se comunice;


Verga_cip ai dreptate.
FOCUS 2 - SEDAN; 2.0 TDCI - 136 CP.
moro50
1nsane Member
 
Mesaje: 1167
Membru din: 17 Ian 2011, 22:48
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus 2, 2.0 TDCI, 136 CP-SEDAN.

Re: Amenda rovigneta?

Mesajde Officer » 15 Iun 2011, 09:00

Mare atentie ca am observat ca multe persoane din jurul meu sunt in eroare cu privire la obligatia de a avea rovigneta - aceasta este necesara pe toate drumurile nationale exceptie facand resedintele de judet si municipiile, adica nu orice localitate.

Eu stau in Popesti Leordeni si mai multi vecini s-au plans ca au primit amenda pentru lipsa rovignetei desi au fost inregistrati de camere aflate pe masinile politiei pe sos Oltenitei in Popesti, pana in centura Bucurestiului. Sos. Oltenitei e drum national si chiar daca trece prin Popesti este nevoie de rovigneta. La fel si centura - e drum national.
Obsedat de ordine si disciplina.
Avatar utilizator
Officer
Elodia
 
Mesaje: 5942
Membru din: 21 Mai 2006, 14:38
Localitate: Ilfov
Maşina: Nu mai am ford :(

Re: Amenda rovigneta?

Mesajde mcoman » 15 Iun 2011, 09:14

eu am primit amenda de la CNADNR. Stiam ca politia nu are voie sa dea amenzi pentru lipsa rovignetei.
mcoman
Incepator
 
Mesaje: 16
Membru din: 02 Mai 2010, 10:55
Localitate: BUCURESTI
Maşina: Focus 2, 1,6 - 100CP
VIN: WF0WXXGCDW5M04330

Re: Amenda rovigneta?

Mesajde Officer » 15 Iun 2011, 09:20

O alta eroare des intalnita. S-a mai discutat de cateva ori pe forum -

ART. 9
Constatarea contravenţiilor şi aplicarea sancţiunilor prevăzute la art. 8 se fac de către:
a) personalul împuternicit din cadrul Companiei Naţionale de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale din România - S.A.;
b) personalul împuternicit de Ministerul Transporturilor, Construcţiilor şi Turismului, în numele Companiei Naţionale de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale din România - S.A.;
c) poliţia rutieră, în situaţia când efectuează controlul existenţei rovinietei valabile, fără personalul menţionat la lit. a) şi b);
d) personalul poliţiei de frontieră care îşi desfăşoară activitatea în punctele de control pentru trecerea frontierei de stat a României, împreună cu personalul prevăzut la lit. a).
Obsedat de ordine si disciplina.
Avatar utilizator
Officer
Elodia
 
Mesaje: 5942
Membru din: 21 Mai 2006, 14:38
Localitate: Ilfov
Maşina: Nu mai am ford :(

cum aflu daca am rovigneta?

Mesajde Marele baloo » 31 Aug 2011, 10:29

Salutare, am si eu o intrebare. Am cumparat masina de relativ putin timp, stiu sigur ca am facut rovigneta pt o saptamana (cat am stat cu ea pana sa o inmatriculez pe numele meu) dar dupa ce i-am schimbat numerele chiar nu mai tin minte daca am facut sau nu. cum pot sa aflu daca am rovigneta? multam fain.
Marele baloo
Incepator
 
Mesaje: 1
Membru din: 13 Iul 2011, 13:47
Maşina: Ford Fiesta, 2005, 13l, benzina

Re: Amenda rovigneta?

Mesajde verga_Cip » 31 Aug 2011, 11:46

daca te duci la o benzinarie si-i dai VIN-ul masinii, cred ca pot sa iti spuna daca ai. Mie cand mi-am facut rovigneta mi-au zis ca a expirat ieri (la acea data) si de cand vreau sa fie valabila...
Avatar utilizator
verga_Cip
1nsane Member
 
Mesaje: 12705
Membru din: 17 Apr 2006, 11:04
Localitate: Bacau
Maşina: Ford Focus Mk2 2.0 TDCi 100 kw 2005

Re: Amenda rovigneta?

Mesajde vică » 12 Ian 2012, 00:41

Ce sanse am sa mi-o fur pentru ca am circulat fara rovinieta pe DN1 pe 28 decembrie 2011 pana la Campina dus-intors in aceeasi zi?
Doua zile mai tarziu mi-am adus aminte si mi-am cumparat o rovinieta noua...

Am inteles ca poate dura si 6 luni pana primesti procesul verbal. Sa ma astept la 2 amenzi?
Live no trace
Avatar utilizator
vică
Member
 
Mesaje: 461
Membru din: 28 Aug 2006, 21:09
Localitate: Bucuresti
Maşina: Mazda 6

Re: Amenda rovigneta?

Mesajde silviu_msm » 12 Ian 2012, 09:47

da vic, din cate stiu eu de cate ori treci prin fata unei camere te ia daca nu ai rovigneta. eu am patit-o acum 2 ani cand am trecut intr-o zi de 3 ori pe DN1 si am primit 3 amenzi. Si prostia cea mai mare a fost ca mi-au venit cu 3 zile inainte sa se implineasca 6 luni.deci am fost bun de plata.
Avatar utilizator
silviu_msm
Ford Freak
 
Mesaje: 184
Membru din: 14 Iun 2011, 09:33
Localitate: Ploiesti
Maşina: Mondeo 2.0 TDCI - 131CP - 2006

Re: Amenda rovigneta?

Mesajde klaus74 » 22 Ian 2012, 21:07

klaus74
Gold Member
 
Mesaje: 585
Membru din: 27 Iun 2007, 21:30
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ex: Ford Focus 1.8TDCI Duratorq 2008
VIN: WF0XXXXXXXXXXXXXX

Re: Amenda rovigneta?

Mesajde toxicristi » 27 Ian 2012, 13:28

Legat de amenzile multiple trimise de CNADNR : http://www.jurnalul.ro/observator/aface ... 602672.htm
Imagine "Aici, pe forum, eşti ceea ce scrii!"
Avatar utilizator
toxicristi
 
Mesaje: 7689
Membru din: 02 Ian 2007, 23:53
Localitate: Bucuresti / Brasov
Maşina: Focus 2002 1.8TDDi 90CP Bouvagon

Re: Amenda rovigneta?

Mesajde Cornel001 » 09 Apr 2012, 20:45

Sunt cumva camere fixe de rovinieta intre Buc si aeroportul Otopeni ? Sau pe centura intre DN1 si A2 ?
Imagine
Mandru cetatean al republicii bananiere romania.
Silvio Berlusconi: Nu am nimic impotriva homosexualilor. Cu cat sunt mai multi in jurul meu, cu atat e concurenta mai mica.
Avatar utilizator
Cornel001
Membru Belit
 
Mesaje: 6779
Membru din: 16 Aug 2005, 16:40
Localitate: Bucuresti
Maşina: Focus2 sedan 1.6 100 28.12.2005
VIN: dealadecotnarisec

Următorul

Înapoi la Legislaţie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 4 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 4 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1197 pe 04 Aug 2014, 15:23

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login