Legislaţie

Nelamurire:e necesara preschimbarea la inlocuirea CI\BI?

Discuţii despre legislaţia în vigoare, codul rutier, taxe, asigurări RCA sau Casco, etc

Moderatori: KomandantuR, adicristea

Nelamurire:e necesara preschimbarea la inlocuirea CI\BI?

Mesajde danim » 07 Ian 2013, 14:46

Rog colegii documentati sa ma lamureasca si pe mine in urmatoarea speta: cartea de identitate expira la 22.02.2013. In permisul de conducere este trecuta data expirarii ca fiind 26.02.2018.
Deci la data de 22.02.2013 imi voi schimba cartea de identitate si voi avea alta serie si nr. la aceasta. Restul de date (nume, domiciliu, cod numeric personal) nu se schimba. E neaparat necesar sa schimb si permisul? Sau acesta ramane valabil pana la expirare? Pun aceasta intrebare deoarece am auzit atat de multe variante, incat m-am zapacit. In modificari scrie inclusiv ca permisele eliberate pana la 19 ian 2013 raman valabile......
Va multumesc anticipat!
Avatar utilizator
danim
 
Mesaje: 457
Membru din: 25 Oct 2007, 14:55
Localitate: Bucuresti, Drumul Taberei
Maşina: New Ford Puma Titanium, MHEV, 125 bhp, blazer blue

Re: Nelamurire:e necesara preschimbarea la inlocuirea CI\BI?

Mesajde Officer » 07 Ian 2013, 15:56

Pai tu in permis ai doar nume, prenume, data nasterii si CNP asa ca poti sa iti schimbi toate datele din CI pentru ca astea 4 nu se vor schimba.
Obsedat de ordine si disciplina.
Avatar utilizator
Officer
Elodia
 
Mesaje: 5942
Membru din: 21 Mai 2006, 14:38
Localitate: Ilfov
Maşina: Nu mai am ford :(

Re: Nelamurire:e necesara preschimbarea la inlocuirea CI\BI?

Mesajde danim » 07 Ian 2013, 16:12

Deci am scapat de niste drumuri??? Multumesc mult!
Am intrebat deoarece apare in noua lege si mentiunea de schimbare a datelor de identificare. Probabil se refera la schimbare de domiciliu, nume (probabil prin casatorie),ceea ce nu este cazul meu.
Bun asa. Multam inca odata!
Avatar utilizator
danim
 
Mesaje: 457
Membru din: 25 Oct 2007, 14:55
Localitate: Bucuresti, Drumul Taberei
Maşina: New Ford Puma Titanium, MHEV, 125 bhp, blazer blue


Înapoi la Legislaţie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

Cine este conectat

În total există 1 utilizator conectat :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 1 vizitator (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1283 pe 23 Apr 2024, 16:22

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login