Legislaţie

Nu pot ÎNMATRICULA MAȘINA!

Discuţii despre legislaţia în vigoare, codul rutier, taxe, asigurări RCA sau Casco, etc

Moderatori: KomandantuR, adicristea

Nu pot ÎNMATRICULA MAȘINA!

Mesajde calin194 » 24 Ian 2013, 23:46

Domnilor am nevoie de ajutor! Nu pot înmatricula Ford Mondeo 2 din 1999. O cauză era taxa de primă înmatriculare, dar recent am cîstigat procesul și o pot înmatricula fără taxă (asta a fost o mare bucurie) :D/ . Dar acum am descoperit că nu am adeverință fiscală de la fostul proprietar care a adus mașina din Germania. El a folosit mașina 3 luni (cele 3 nr provizorii) apoi am cumpărat-o eu.
L-am sunat dacă poate să îmi trimită acea adeverință dar el spune că Primăria sau Administrația Financiară nu îi eliberează nici un act pt. că are datorii ne plătite de câțiva ani. Acum eu nu pot înmatricula mașina fără acea adeverință! :(( Ce pot face în situația de față? Există vreo posibilitate să înmatriculez fără ADEVERINȚA DE LA FINAȚE? Cum îl pot obliga să aducă acel act? Vă mulțumesc!
Avatar utilizator
calin194
Incepator
 
Mesaje: 45
Membru din: 03 Mai 2012, 19:05
Localitate: Ștei-Bihor
Maşina: Ford Mondeo MK2 1.8td

Re: Nu pot ÎNMATRICULA MAȘINA!

Mesajde calin194 » 25 Ian 2013, 21:20

Nici o idee? Am primit un sfat, să mă duc în audiență la seful poliției (înmatriculări) și să cer aprobarea înmatriculării fără acel act. Poate da el o astfel de dispoziție? Adică vânzătorul să rămână cu datoriile și să le plătească și eu să înmatriculez și să plătesc impozitul de la acea dată! Se poate așa ceva? A făcut cineva așa?
Avatar utilizator
calin194
Incepator
 
Mesaje: 45
Membru din: 03 Mai 2012, 19:05
Localitate: Ștei-Bihor
Maşina: Ford Mondeo MK2 1.8td

Re: Nu pot ÎNMATRICULA MAȘINA!

Mesajde andrei0241 » 25 Ian 2013, 22:13

In mod normal acea adeverinta trebuia sa i'o ceri tu vanzatorului cand ai cumparat masina de la el.
Daca ai noroc, poate obtii acea dispensa ... Alte sanse nu prea ai, asa e legea. Pacat ca abia acum afli ...
Avatar utilizator
andrei0241
1nsane Member
 
Mesaje: 2571
Membru din: 15 Apr 2009, 14:17
Localitate: Constanta
Maşina: Fiesta 2008 1.4 Tdci

Re: Nu pot ÎNMATRICULA MAȘINA!

Mesajde ruxi2k » 25 Ian 2013, 22:45

Am mai citit pe un forum similar ca cineva a rezolvat cu o hartie notariala...
Observ in Romania lume multa si oameni putini...!
Avatar utilizator
ruxi2k
Gold Member
 
Mesaje: 601
Membru din: 11 Aug 2008, 20:43
Localitate: Brasov
Maşina: Focus MK3 1L-125hp

Re: Nu pot ÎNMATRICULA MAȘINA!

Mesajde andrei0241 » 26 Ian 2013, 00:35

Ce fel de hartie notariala? Ce cuprindea aceasta?
Avatar utilizator
andrei0241
1nsane Member
 
Mesaje: 2571
Membru din: 15 Apr 2009, 14:17
Localitate: Constanta
Maşina: Fiesta 2008 1.4 Tdci

Re: Nu pot ÎNMATRICULA MAȘINA!

Mesajde Smiley » 26 Ian 2013, 07:32

Focus C-Max Ghia 2.0 TDCI
Imagine
Smiley
 
Mesaje: 5457
Membru din: 04 Mar 2005, 21:30
Localitate: Bucuresti

Re: Nu pot ÎNMATRICULA MAȘINA!

Mesajde calin194 » 26 Ian 2013, 14:05

Vă mulțumesc la toți pt răspunsuri! Am citit lincul dat de smiley. Situația mea este că eu nu pot folosi mașina în nici un fel. Nu are numere. Pe asta mă bazez ca șeful de la poliție să facă o derogare. Dar intră în calcul și să trec pe la notar (roxi2k poți să îmi mai dai și alte detalii?).
Avatar utilizator
calin194
Incepator
 
Mesaje: 45
Membru din: 03 Mai 2012, 19:05
Localitate: Ștei-Bihor
Maşina: Ford Mondeo MK2 1.8td

Re: Nu pot ÎNMATRICULA MAȘINA!

Mesajde ruxi2k » 26 Ian 2013, 22:26

nu prea pot sa iti dau alte detalii (am citit mai demult pe un forum despre o motocicleta in situatie similara)
daca gasesc tocpul respectiv iti spun
oricum, cred ca la Administratia Fiscala sau Politie ar trebui sa stie mai multe
Observ in Romania lume multa si oameni putini...!
Avatar utilizator
ruxi2k
Gold Member
 
Mesaje: 601
Membru din: 11 Aug 2008, 20:43
Localitate: Brasov
Maşina: Focus MK3 1L-125hp

Re: Nu pot ÎNMATRICULA MAȘINA!

Mesajde ruxi2k » 26 Ian 2013, 22:49

PS tot caut informatiile respective dar nu le gasesc
Am gasit mai multe situatii similare in care "cumparatorii" erau sfatuiti sa dea in judecata vanzatorii.
Observ in Romania lume multa si oameni putini...!
Avatar utilizator
ruxi2k
Gold Member
 
Mesaje: 601
Membru din: 11 Aug 2008, 20:43
Localitate: Brasov
Maşina: Focus MK3 1L-125hp

Re: Nu pot ÎNMATRICULA MAȘINA!

Mesajde Smiley » 27 Ian 2013, 00:24

obligatia prezentarii acelui certificat fiscal se regaseste in codul de procedura fiscala, art. 113 :
Art. 113 Certificatul de atestare fiscală emis de autorităţile administraţiei publice locale
( 4 ) Pentru înstrăinarea dreptului de proprietate asupra clădirilor, terenurilor și a mijloacelor de transport, contribuabilii trebuie să prezinte certificate de atestare fiscală prin care să se ateste achitarea tuturor obligațiilor fiscale de plată datorate autorității administrației publice locale în a cărei rază se află înregistrat fiscal bunul ce se înstrăinează.....................
(5) Actele prin care se înstrăinează clădiri, terenuri, respectiv mijloace de transport, cu încălcarea prevederilor alin. (4), sunt nule de drept.


vezi aici tot codul: http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/co ... c315347534

am dubii destul de mari ca un notar sau seful politiei pot face derogari de la aceasta lege, asa ca dupa mine singura varianta ar fi sa-l dai pe respectivul in judecata si sa-i ceri banii inapoi (+ cheltuielile pe care le-ai mai facut cu masina).
Focus C-Max Ghia 2.0 TDCI
Imagine
Smiley
 
Mesaje: 5457
Membru din: 04 Mar 2005, 21:30
Localitate: Bucuresti

Re: Nu pot ÎNMATRICULA MAȘINA!

Mesajde calin194 » 27 Ian 2013, 13:09

văd că este destul de gravă situația. L-)
Sper ca alții să învețe din greșala mea! Luni merg la poliție și peste tot să verific. Omul (vânzătorul) spune că el nu a vrut să mă înșele și că el a spus că nu poate să îmi dea certificatul fiscal, dar eu l-am întrebat în repetate rânduri dacă în afară de taxa de primă înmatriculare mai este ceva care să mă împiedice să înmatriculez mașina. Mereu el a spus că nu este nimic. Deci din ignoranță nu am cerut certificatul fiscal ( nu am știut că mașinile ne înmatriculate în RO au nevoie de așa ceva). Încă o dată mulțumiri! :((
Avatar utilizator
calin194
Incepator
 
Mesaje: 45
Membru din: 03 Mai 2012, 19:05
Localitate: Ștei-Bihor
Maşina: Ford Mondeo MK2 1.8td

Re: Nu pot ÎNMATRICULA MAȘINA!

Mesajde highy » 27 Ian 2013, 13:36

Omul (vânzătorul) spune că el nu a vrut să mă înșele și că el a spus că nu poate să îmi dea certificatul fiscal

cum adica nu vrea sa te insele? el a crezut ca cumperi masina aia pt a face clocitoare de oua?
cum puteti lua o masina fara certificatul fiscal?, este un act fara de care masina nu poate fii inmatriculata....ai putea da in judecata vanzatorul sau sa-i platesti tu datoriile, lucru pe care multi samsari si scursuri ale societatii se bazeaza....politia nu are ce dispensa sa dea cum de altfel nici administratia financiara, singura rezolvare este judecata....oricum eu zic sa nu dai inapoi, vorbeste cu un avocat si poate fata in fata cu vanzatorul in prezenta unui avocat (daca-i posibil) si poate omu se inmoaie si isi plateste darile la stat.
Avatar utilizator
highy
Ford Freak
 
Mesaje: 207
Membru din: 06 Iun 2010, 13:59
Maşina: ford focus 1.6tdci 90cp

Re: Nu pot ÎNMATRICULA MAȘINA!

Mesajde calin194 » 27 Ian 2013, 13:42

mai am o întrebare: Este cineva care are cunoștințe la Administrația Financiară din Timișoara? Având în vedere că mașina nu are nici o datorie (impozitul și toate până azi le plătesc eu dacă sunt) nu se face nici o ilegalitate dacă cineva de acolo pune ștampila pe Fișa de Înmatriculare (exact de ce am eu nevoie) și atunci toată lumea e mulțumită. Eu înmatriculez mașina =D> , vânzătorul rămâne cu datoriile :( și statul își recuperază datoriile pe care vânzătorul le are :-?? (alte 2 mașini cu motor de 2500cm și 1800cm). Cum spuneam toată lumea mulțumită! *-:)
Fişiere ataşate
Fisa de inmatriculare.doc
Este un model de FIȘAĂ DE ÎNMATRICULARE
(60 KiB) Descărcat de 275 ori
Avatar utilizator
calin194
Incepator
 
Mesaje: 45
Membru din: 03 Mai 2012, 19:05
Localitate: Ștei-Bihor
Maşina: Ford Mondeo MK2 1.8td

Re: Nu pot ÎNMATRICULA MAȘINA!

Mesajde highy » 27 Ian 2013, 13:54

deci din ce stiu ar trebui platite toate datoriile la stat de vanzator, de pe toate masinile, de pe toate casele, si eventual si amenzi neplatite, eu asa stiu, dar posibil ca unele administrati financiare sa accepte plata datoriilor la stat doar pe accel bun care-i in "litigiu"...dar cum ai pus problema mai sus este corect si poate reusesti sa platest taxele doar pt masina in cauza, dar asta trebuie sa vorbesti cu cei de acolo.
Avatar utilizator
highy
Ford Freak
 
Mesaje: 207
Membru din: 06 Iun 2010, 13:59
Maşina: ford focus 1.6tdci 90cp

Re: Nu pot ÎNMATRICULA MAȘINA!

Mesajde Mihai L » 28 Ian 2013, 00:02

Asta e una din putinele parghii relativ comode pentru administratiile financiare... Cand vrei sa vinzi ceva nu-ti dau hartii pana nu platesti tot la zi.
Zici ca platesti tu impozitul si taxele pe masina; dar amenzile primite de vanzator, de pilda, cine le preia???
Daca fac derogari nu mai pupa bani...
Focus. Ford Focus. Sea Grey.
2006 Ford Focus Wagon TDCi, 1.6/109 CP
Imagine
Imagine
My pictures on Flikr
Avatar utilizator
Mihai L
 
Mesaje: 10794
Membru din: 25 Apr 2006, 17:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Wagon Trend CL 2006, 1.6l/109CP, Sea Grey

Re: Nu pot ÎNMATRICULA MAȘINA!

Mesajde Smiley » 28 Ian 2013, 08:04

calin194 scrie:........ Având în vedere că mașina nu are nici o datorie ..........

mai citeste o data articolul ala pe care l-am postat mai sus. acolo spune de "achitarea tuturor obligațiilor fiscale de plată datorate autorității administrației publice locale", nu doar celel legate de masina.

din punct de vedere legal, vanzatorul pur si simplu nu are voie sa vanda masina cat timp are datorii la stat. actul de vanzare-cumparare pe care l-a semnat cu tine este nul.
Focus C-Max Ghia 2.0 TDCI
Imagine
Smiley
 
Mesaje: 5457
Membru din: 04 Mar 2005, 21:30
Localitate: Bucuresti

Re: Nu pot ÎNMATRICULA MAȘINA!

Mesajde capricosti » 28 Ian 2013, 08:28

Am avut si eu o problema asemanatoare in urma cu cativa ani...
Smiley are dreptate.
Nu se poate plati separat doar pe o masina, ci trebuie achitate TOATE datoriile (imp auto, teren, amenzi, etc) pe care le are vanzatorul.

(Eu am avut o masina inmatriculata pe fundatie non-profit, am platit in fiecare an impozitul pt masina mea la patroana fundatiei, dar dupa 5 ani cand am vrut sa trec masina pe numele meu am constatat la Finante ca Firma non-profit avea datorii imense din cauza altor 7-8-10 indivizi care nu mai platisera impozitul de ani buni...Am vrut sa platesc inca odata impozitul meu separat si sa mi se mentioneze pe chitanta ca masina nu mai are datorii, dar mi-au explicat ca nu se poate, ca trebuie ca Firma sa nu mai aibe nici un fel de datorii...) :( 8-} :-S
Avatar utilizator
capricosti
1nsane Member
 
Mesaje: 1175
Membru din: 06 Iun 2009, 14:40
Localitate: Arad
Maşina: Ford Capri MK3 2.0 DOHC

Re: Nu pot ÎNMATRICULA MAȘINA!

Mesajde calin194 » 31 Ian 2013, 21:25

Vreau să vă informez că nu am rezolvat nimic. Este exact cum a spus Smiley. Nu se poate face nimic până nu se plătesc toate datoriile. Cred că voi dezmembra mașina dar îmi pare rău că grozav de bună și tehnic cât și estetic dar nu am ce face. Omul nu îmi poate da o dată aproximativă că plătește datoriile. Vă mulțumesc mult pt tot! Anunțați și pe alții să nu facă aceeași greșeală ca mine! Pimul lucru care trebuie verificat este dacă totul este ok la finanțe și cu actele mașinii apoi partea tehnică și estetică! Totul se poate repara dar cu finanțele nu se poate face nimic, mă refer la posibilitățile legale( în rest...)
Avatar utilizator
calin194
Incepator
 
Mesaje: 45
Membru din: 03 Mai 2012, 19:05
Localitate: Ștei-Bihor
Maşina: Ford Mondeo MK2 1.8td

Re: Nu pot ÎNMATRICULA MAȘINA!

Mesajde sponsoru18 » 31 Ian 2013, 21:42

cand vad ca renunti doar pt o stampila...
sponsoru18
Gold Member
 
Mesaje: 706
Membru din: 03 Mai 2008, 15:52
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus

Re: Nu pot ÎNMATRICULA MAȘINA!

Mesajde andrei0241 » 01 Feb 2013, 01:32

Pai omu' a cerut ajutorul pentru a obtine acea stampila ... insa daca nu a rezolvat nimic si fara ea nu o poate inmatricula la noi ...
O fi solutie inmatricularea pe .bg? Nu ca as fi de acord cu cei care fac asta, insa in cazul de fata ar fi singura optiune de a folosi masina
Avatar utilizator
andrei0241
1nsane Member
 
Mesaje: 2571
Membru din: 15 Apr 2009, 14:17
Localitate: Constanta
Maşina: Fiesta 2008 1.4 Tdci

Re: Nu pot ÎNMATRICULA MAȘINA!

Mesajde sponsoru18 » 01 Feb 2013, 09:39

sunt astia pe la vitan iti dau fiscal din orice judet cu ce data vrei tu pe el:) nu-l verifica nimeni fiscalul se baga la dosar si atat
sponsoru18
Gold Member
 
Mesaje: 706
Membru din: 03 Mai 2008, 15:52
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus

Re: Nu pot ÎNMATRICULA MAȘINA!

Mesajde calin194 » 01 Feb 2013, 19:37

sponsoru18 am trimis mesaj pe pm. Poți să-mi dai detalii? Oricum îți mulțumesc! Chiar îmi pare rău să renunț la mașimă este chiar foarte bună! Nu merită să ajungă la dezmembrări pt o ștampilă stupidă. Circul cu un Tico care este mult inferior, asta mă deranjează cel mai mult!
Avatar utilizator
calin194
Incepator
 
Mesaje: 45
Membru din: 03 Mai 2012, 19:05
Localitate: Ștei-Bihor
Maşina: Ford Mondeo MK2 1.8td

Re: Nu pot ÎNMATRICULA MAȘINA!

Mesajde predoo » 13 Mar 2013, 19:39

"Unii" pot sa-ti faca contract sau factura germana direct pe numele tau. Birourile care fac acte cam au contracte in alb germane/austriece/olandeze. Astfel iese din schema vanzatorul roman cu datorii. In mod normal mergea asa. La tine nu cred sa mai tina din cauza hotararii judecatoresti cu taxa auto unde cred ca scrie de la cine ai achizitionat masina si pentru ca deja s-au facut valuri... Bafta
predoo
Incepator
 
Mesaje: 4
Membru din: 03 Ian 2008, 15:46

Re: Nu pot ÎNMATRICULA MAȘINA!

Mesajde Laci » 15 Mar 2013, 21:06

Sa rezolvat .Masina este inmatriculata din data de 07.03.2013......
Ford Mondeo 2.0 TDCI- 131CP
Avatar utilizator
Laci
Gold Member
 
Mesaje: 504
Membru din: 02 Iun 2007, 00:34
Localitate: Targu Mures
Maşina: Ford Mondeo 2.0 TDCI-131 CP
VIN: WF0WXXGBBW6G69460

Re: Nu pot ÎNMATRICULA MAȘINA!

Mesajde xxl_cm » 16 Mar 2013, 23:29

cum s-a rezolvat? ca poate mai sunt si altii in aceesi situatie.
FORD = Fix Or Repair Daily
Avatar utilizator
xxl_cm
1nsane Member
 
Mesaje: 2222
Membru din: 02 Iul 2008, 18:06
Localitate: Bucuresti+Brasov
Maşina: Ford Fiesta 1.3 benzina+GPL 2006
VIN: WF0DXXGAJD6T81498

Re: Nu pot ÎNMATRICULA MAȘINA!

Mesajde Laci » 18 Mar 2013, 01:18

Facut un noua contract de cumparare din Germania ,pe luna februarie 2013.
Nu conteaza ca a expirat cele 3 numere rosii ,care este in evidenta politiei si stampilate in brief.....(eu am o masina ford mondeo 2.0 l
-HE intrat in tara 12.01.2012 cu care am circulat pana in febr.2013 Neinmatriculat ! un singur Nr rosu a fost scos in aprilie ......si inmatriculez in april- mai cu un noua contract de cumparare .)
Ford Mondeo 2.0 TDCI- 131CP
Avatar utilizator
Laci
Gold Member
 
Mesaje: 504
Membru din: 02 Iun 2007, 00:34
Localitate: Targu Mures
Maşina: Ford Mondeo 2.0 TDCI-131 CP
VIN: WF0WXXGBBW6G69460

Re: Nu pot ÎNMATRICULA MAȘINA!

Mesajde forbidden27 » 30 Mar 2013, 20:19

Smiley scrie:
calin194 scrie:........ Având în vedere că mașina nu are nici o datorie ..........

mai citeste o data articolul ala pe care l-am postat mai sus. acolo spune de "achitarea tuturor obligațiilor fiscale de plată datorate autorității administrației publice locale", nu doar celel legate de masina.

din punct de vedere legal, vanzatorul pur si simplu nu are voie sa vanda masina cat timp are datorii la stat. actul de vanzare-cumparare pe care l-a semnat cu tine este nul.


Smiley, aici nu ai dreptate. Administratiile financiare folosesc metoda asta exact din cauza ca propozitia respectiva nu este citita pana la capat.
In intregimea ei, suna cam asa:
( 4 ) Pentru înstrăinarea dreptului de proprietate asupra clădirilor, terenurilor și a mijloacelor de transport, contribuabilii trebuie să prezinte certificate de atestare fiscală prin care să se ateste achitarea tuturor obligațiilor fiscale de plată datorate autorității administrației publice locale în a cărei rază se află înregistrat fiscal bunul ce se înstrăinează

Practic si legal, daca ai datorii la AF si vrei sa vinzi masina, platesti impozite si eventual amenzile cu relevanta la masina pe care vrei sa o instrainezi si AF este obligata sa iti elibereze certificatul de atestare fiscala.
Doamna Forbidden27 lucreaza de vreo 22 de ani in domeniu. Fac excesul asta de zel la indemnul conducerii bazandu-se pe faptul ca omul atunci cand vinde un bun nu se gandeste decat la suma de bani pe care o sa o obtina si accepta sa plateasca.
Au fost cazuri totusi in care unii au venit cu lectia invatata, le-au cerut sa l-i se dea in scris ca AF nu accepta plata taxelor legate de bunul respectiv (in principal si cel mai des la vanzarea masinii se intampla asta), bineinteles ca sotia care este un simplu functionar care nu poate lua deciziile de capul ei (ierarhia din Ro bat-o vina...) au trimis individul sa discute problema cu superiorul ierarhic si totul s-a rezolvat prin plata datoriilor la masina si eliberarea fiscalului.
Chestia este ca al nostru coleg a gresit si a dat banii pe masina fostului proprietar inainte de a elibera fiscalul si nu mai putea face absolut nimic dupa asta pentru ca omul s-a vazut cu banii in buzunar si nu i-a mai pasat de nimic dupa aceea. In cazurile astea nu poti decat sa apelezi la justitie, il dai in judecata pentru inselaciune sau varianta neortodoxa de mai sus care pica in cazul in care masina a fost inainte inmatriculata definitiv pe Romania.
-Ford Kuga 2.0Tdci 180 CP; Titanium, Ruby Red, 2016
-Ford Mondeo MK4 1.8Tdci 125cp Trend, 2008
-Ford Focus MK2 1.6 Tdci 90cp, 2007
-(Ex) Ford Sierra 2.0 1985 aka Logan Killer
-Thunder Tiger MTA-4
-Losi XXL2
Avatar utilizator
forbidden27
1nsane Member
 
Mesaje: 1434
Membru din: 09 Dec 2007, 11:51
Localitate: Slobozia
Maşina: Mondeo MK4, 1.8TDCI, 125 Cp, Trend
VIN: WF0DXXGBBD8G04304

Re: Nu pot ÎNMATRICULA MAȘINA!

Mesajde David Marinica » 28 Mar 2015, 20:50

Am si eu un necaz,am venit cu un ford mondeo din Spania,am pierdut actele,am obtinut de la politia spaniola un duplicat al certificatului de inmatriculare(PERMISO DE CIRCULASION)dar nu am cartea de identitate si aia nu o da din spania numai daca duc maina acolo si cum verificarea este expirata nu se merita sa o duc pe sus.
Ma poate cineva ajuta,cum as puteao inscrie in romania fara acel act.Multumesc.
David Marinica
Incepator
 
Mesaje: 1
Membru din: 28 Mar 2015, 12:04
Localitate: Medias
Maşina: Ford
VIN: WF05XXGBB52A19731

Re: Nu pot ÎNMATRICULA MAȘINA!

Mesajde Smiley » 29 Mar 2015, 07:03

mergi la politie, la inmatriculari, si intreaba-i pe ei. spune-le exact ce acte mai ai si ce acte ai pierdut si vezi ce se poate face.
Focus C-Max Ghia 2.0 TDCI
Imagine
Smiley
 
Mesaje: 5457
Membru din: 04 Mar 2005, 21:30
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Legislaţie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron

Cine este conectat

În total sunt 3 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 3 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1283 pe 23 Apr 2024, 16:22

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login