Legislaţie

Inmatriculare auto cu copie legalizata briefuri?

Discuţii despre legislaţia în vigoare, codul rutier, taxe, asigurări RCA sau Casco, etc

Moderatori: KomandantuR, adicristea

Inmatriculare auto cu copie legalizata briefuri?

Mesajde Dan Muresan » 12 Feb 2013, 19:34

Buna ziua! Va rog sa ma ajutati, daca se poate, cu urmatoarea situatie: am cumparat un Ford Focus 2008, 1.6 benzina, care are doar copii alte talonului original si al cartii de indentitate din Spania ale masinii, nu stiam ca nu o pot inmatricula fara originale. Vanzatorul mi-a spus ca se poate. Am fost cu dosarul la prefectura si mi-au spus ca vor trimite dosarul de inmatriculare la Bucuresti pentru investigatii.. masina am cumparat-o cu RAR-ul facut, iar pe certificatul de autenticitate de la rar scrie ca masina nu are acte originale; asadar am brifurile in copie doar, iar copia are o stampila pe ea, din spania, de la ministerul de interne cred. e vreo sansa sa nu o pot inmatricula? ce verifica oare la bucuresti? ma gandesc ca daca a trecut de rar, masina nu este furata sau nu are alte probleme. Vanzatorul spune ca a pierdut originalul briefului, mai am in original doar factura de cumparare din spania si contractul de cumparare de la o firma de acolo, precum si contractul de vanzare-cumparare dintre mine si el. Vanzatorul a mai zis ca daca vreau imi da declaratie la notar ca a pierdut briful original. Ati mai auzit situatii de genul? Ce as putea face? Multumesc mult!
Avatar utilizator
Dan Muresan
Incepator
 
Mesaje: 2
Membru din: 04 Feb 2013, 09:39
Localitate: Cluj-Napoca
Maşina: Ford

Re: Inmatriculare auto cu copie legalizata briefuri?

Mesajde sttefan » 22 Feb 2013, 02:10

in cerintele pt inmatriculare scrie ca e nevoie de actele masinii in original, pt ca ti le va oprii la politie cand iti elibereaza talonul si cartea + numerele. si zi-mi si mie cum a vazut proprietarul in viitor ca o sa le piarda de a facut copii legalizate??
Ford Focus ST170, de vanzare!!
Avatar utilizator
sttefan
Incepator
 
Mesaje: 84
Membru din: 07 Aug 2011, 16:11
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus ST170 2.0 Duratec ST

Re: Inmatriculare auto cu copie legalizata briefuri?

Mesajde Dan Muresan » 22 Feb 2013, 09:15

Intre timp am dus dosarul la politie si au zis ca sa inmatriculeaza masina, dar mi-au trimis dosarul la Bucuresti pentru investigatii. Poate dura o luna sau un an, timp in care imi pot scoate lunar numere rosii. Copiile erau legalizate din Spania, el a cumparat masina de la o firma de leasing si aia i-au dat si copii, care erau in alta parte. Si am scris alora din Spania, ei chiar au trimis masina in tara cu toate actele ok, s-a intamplat ca asta sa le piarda. Si raspunsul e ca masina se poate inmatricula, doar ca dureaza investigatiile pana verifica ai nostri daca e furata sau are alte baiuri gen leasing neplatit acolo etc. In fond, e absurd sa nu poti inmatricula o masina daca totul e ok cu ea si tu ai pierdut 2 documente din ghinion... sau ti se fura. Deci se rezolva dar dureaza.
Avatar utilizator
Dan Muresan
Incepator
 
Mesaje: 2
Membru din: 04 Feb 2013, 09:39
Localitate: Cluj-Napoca
Maşina: Ford


Înapoi la Legislaţie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 6 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 6 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1283 pe 23 Apr 2024, 16:22

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login