Legislaţie

Bonus - Malus pentru Casco

Discuţii despre legislaţia în vigoare, codul rutier, taxe, asigurări RCA sau Casco, etc

Moderatori: KomandantuR, adicristea

Bonus - Malus pentru Casco

Mesajde Top Cat1 » 11 Mar 2013, 22:41

Salut tuturor,
am auzit un zvon cum ca asiguratorii ar fi facut si pentru Casco un sistem "Bonus - Malus" similar cu cel de la RCA.
Cand zic similar, inseamna ca se transfera acea "penalizare" de la o firma de asigurari la alta.
As dori sa stiu daca este adevarat si daca "DA" unde as putea sa gasesc informatii despre acest nou sistem.

PS: Am cauta pe net, dar la fiecare cautare imi apare sistemul de Bonus - Malus de la RCA si/sau ca fiecare asigurator are un sistem de penalizare al lui.
Avatar utilizator
Top Cat1
Gold Member
 
Mesaje: 723
Membru din: 30 Dec 2010, 01:50
Localitate: Europa & Brasov
Maşina: Ford Focus 2006, Duratec 1.6, 101cp & Duratorq TDCI 2.0, 136cp

Re: Bonus - Malus pentru Casco

Mesajde kosfunny » 16 Mar 2013, 18:26

O baza de date comuna a daunelor pe Casco a inceput sa se faca de vreo cativa ani. O sa vina si vremea cand se va calcul prima de casco dupa consultarea in prealabil a acesteia.
Asigurari si Daune Auto---contactati-ma pentru sfaturi si informatii GRATUITE
Avatar utilizator
kosfunny
Ford Freak
 
Mesaje: 124
Membru din: 17 Mar 2008, 00:51
Localitate: Bucuresti
Maşina: FOCUS 1.8 TDI 2001 75CP 2 USI

Re: Bonus - Malus pentru Casco

Mesajde danviorel » 16 Mar 2013, 18:43

Nu au comunicare de daune intre firme(asig.casco).Oricum pe criza asta isi fura clientii intre ei cu diverse discounturi,daca ar mai aplica si B.M. chiar ca i-ar pierde si pe cei actuali.Daca ai o dauna ,anul viitor se mareste rata daca inchei asigurarea tot cu aceeasi firma,daca nu iti convine pretul ai de unde alege.
1.6TDCI-90CP. FF1.8TDDI 2001-EX.
danviorel
Member
 
Mesaje: 454
Membru din: 09 Mar 2010, 11:29
Localitate: BUCURESTI
Maşina: focus, 2006,1560,90cp,trend.

Re: Bonus - Malus pentru Casco

Mesajde Top Cat1 » 16 Mar 2013, 20:11

@kosfunny: Si deci pentru moment nu se tine cont de aceasta baza de date, corect!? Sau este consultata neoficial si in functie de aceasta baza iti poate face pret diferit?
Ms
@danviorel: ii intereseaza doar sa le dai bani, sa faca profit cat mai mare si sa isi repare fiecare singur masina.
Avatar utilizator
Top Cat1
Gold Member
 
Mesaje: 723
Membru din: 30 Dec 2010, 01:50
Localitate: Europa & Brasov
Maşina: Ford Focus 2006, Duratec 1.6, 101cp & Duratorq TDCI 2.0, 136cp

Re: Bonus - Malus pentru Casco

Mesajde kosfunny » 17 Mar 2013, 10:58

Deocamdata doar se introduc date din dosarele de dauna intr-un program. Poate fi consultat fara probleme si acum , departamentele de antifrauda chiar o fac numai ca baza de date inca nu e adusa la zi pentru ca se introduc si multe dosare din anii precedenti. E posibil ca cei care au plimbat o avarie pe la mai multi asiguratori sa aiba surprize !

Ca sa nu mai spun de Audatex ! Acesta centralizeaza dosarele de dauna ale tuturor companiilor si contra unui abonament poate inlesni accesul la date celor care sunt autorizati pentru folosirea datelor cu caracter personal. Cand vi se face deviz la service sau asigurator se introduce nr de dosar si seria de sasiu !
Asa ca aviz amatorilor care se ocupa cu fraudarea societatilor de asigurari !
Asigurari si Daune Auto---contactati-ma pentru sfaturi si informatii GRATUITE
Avatar utilizator
kosfunny
Ford Freak
 
Mesaje: 124
Membru din: 17 Mar 2008, 00:51
Localitate: Bucuresti
Maşina: FOCUS 1.8 TDI 2001 75CP 2 USI

Re: Bonus - Malus pentru Casco

Mesajde buzdu88 » 21 Mar 2013, 08:44

La CASCO, eu stiu ca bazele de date se pastraza 2 ani. Adica anu asta(2013) ai Casco la Allianz, iti faci masina integral(vopsitorie) pe polita Casco, iar la anu(2014) te duci la Generali, faci la fel, in 2015 te duci la Uniqa, iar la fel, iar in 2016 te in torci la Allianz si istoricul se sterge cu buretele. Cel putin asa stiam eu.
buzdu88
Incepator
 
Mesaje: 25
Membru din: 17 Iul 2012, 20:06
Maşina: Ford

Re: Bonus - Malus pentru Casco

Mesajde Smiley » 21 Mar 2013, 10:53

kosfunny scrie:Deocamdata doar se introduc date din dosarele de dauna intr-un program. Poate fi consultat fara probleme si acum , departamentele de antifrauda chiar o fac...........


altfel spus e doar un sistem "malus", partea cu bonusul(daca ai avut mult timp casco si n-ai avut daune) nu-i prea intereseaza.
Focus C-Max Ghia 2.0 TDCI
Imagine
Smiley
 
Mesaje: 5457
Membru din: 04 Mar 2005, 21:30
Localitate: Bucuresti

Re: Bonus - Malus pentru Casco

Mesajde Top Cat1 » 21 Mar 2013, 11:30

"Bonus" este pentru ca daca nu ai avut daune, iti scade cat platesti la polita, dar doar pentru ca masina valoreaza mai putin ;))
Avatar utilizator
Top Cat1
Gold Member
 
Mesaje: 723
Membru din: 30 Dec 2010, 01:50
Localitate: Europa & Brasov
Maşina: Ford Focus 2006, Duratec 1.6, 101cp & Duratorq TDCI 2.0, 136cp

Re: Bonus - Malus pentru Casco

Mesajde kosfunny » 21 Mar 2013, 19:04

buzdu88 scrie:La CASCO, eu stiu ca bazele de date se pastraza 2 ani. Adica anu asta(2013) ai Casco la Allianz, iti faci masina integral(vopsitorie) pe polita Casco, iar la anu(2014) te duci la Generali, faci la fel, in 2015 te duci la Uniqa, iar la fel, iar in 2016 te in torci la Allianz si istoricul se sterge cu buretele. Cel putin asa stiam eu.


Stiai gresit !
Asigurari si Daune Auto---contactati-ma pentru sfaturi si informatii GRATUITE
Avatar utilizator
kosfunny
Ford Freak
 
Mesaje: 124
Membru din: 17 Mar 2008, 00:51
Localitate: Bucuresti
Maşina: FOCUS 1.8 TDI 2001 75CP 2 USI

Re: Bonus - Malus pentru Casco

Mesajde Top Cat1 » 21 Mar 2013, 19:15

@kosfunny: La Casco se tine evidenta masinii sau a soferului sau chiar a ambilor?
In plus ... exista vreun termen de prescriptie? (cam la ce facea referire buzdu88)
Avatar utilizator
Top Cat1
Gold Member
 
Mesaje: 723
Membru din: 30 Dec 2010, 01:50
Localitate: Europa & Brasov
Maşina: Ford Focus 2006, Duratec 1.6, 101cp & Duratorq TDCI 2.0, 136cp

Re: Bonus - Malus pentru Casco

Mesajde kosfunny » 21 Mar 2013, 20:29

Din pacate termen de prescriptie nu exista !
In baza de date se introduc toate datele legate de dauna, sofer vinovat, proprietar, vehicule implicate , valoare despagubire.
Termenul de prescriptie cu care se face confuzie este cel al dosarelor de dauna deschise pe Casco. Daca in 2 ani nu se depune cerere de despagubire acestea se claseaza.
Asigurari si Daune Auto---contactati-ma pentru sfaturi si informatii GRATUITE
Avatar utilizator
kosfunny
Ford Freak
 
Mesaje: 124
Membru din: 17 Mar 2008, 00:51
Localitate: Bucuresti
Maşina: FOCUS 1.8 TDI 2001 75CP 2 USI

Re: Bonus - Malus pentru Casco

Mesajde bau hai bau » 17 Apr 2013, 13:48

Chiar daca exista sau nu exista baze de date comune daca vor sa te caute pot sa o faca si chiar este o practica uzuala, doar ca se foloseste pt parcuri auto sau masini mai scumpe.
Un coleg spunea ca daca te muti de la o soc la alta ti se pierde urma. Nu este adevarat acuma majoritate soc de asigurare emite politele online. Cand sa introdus CNP-ul, CUI-ul sau seria de sasiu stiu daca ai mai avut daune si prima de asigurare iti este calculata in functie de asta.
Cand se vor face baze de date comune pt casco atunci automat te vor cauta si acolo.
Avatar utilizator
bau hai bau
Incepator
 
Mesaje: 41
Membru din: 06 Mar 2013, 12:54
Localitate: Bucuresti
Maşina: Mondeo
VIN: WF0DXXGBBD8A63557


Înapoi la Legislaţie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

Cine este conectat

În total există 1 utilizator conectat :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 1 vizitator (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1283 pe 23 Apr 2024, 16:22

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login