Legislaţie

Asigurare Euroins !!

Discuţii despre legislaţia în vigoare, codul rutier, taxe, asigurări RCA sau Casco, etc

Moderatori: KomandantuR, adicristea

Asigurare Euroins !!

Mesajde maniac2000 » 08 Apr 2013, 15:17

"""" Pe data de 31-01-2013 s-a atasat ultimul act la dosarul EJ1****27, act in care am semnat ca sunt de acord cu suma alocata de Euroins.SA. pentru reparatia autovehicului. Dupa aproximativ o luna de la data semnarii ultimului act nu am primit nici un raspuns din partea Euroins SA.. ( Normele privind asigurarea obligatorie RCA : " Asiguratorul RCA are obligația de a efectua plata dosarelor de daună, în maxim 10 zile de la data depunerii ultimului document necesar stabilirii răspunderii și cuantificării daunei. " ) Dupa alte 2 saptamani de incercari inutile, la telefon nu mi-a raspuns nimeni , la mail-uri nici atat , am hotarat sa merg la sediul Euroins din judet unde mi sa raspuns sec ca ei si-au facut datoria si totul depinde de cei de la sediul central din Bucuresti. Intre timp am mai facut de 3 ori reclamatie pe http://www.euroins.ro fara nici un raspuns oficial. Astazi, 8-04-2013 am decis sa merg iarasi la sediul Euroins din Judet , unde mi sa spus ca dosarul se afla de pe data de 14-02-2013 la financiar.
""" Un sfat va rog, ce e de facut in situatia asta, pe data de 18-03-2013 am facut reclamatie la CSA, astept un raspuns si de la ei dar nu ma astept sa rezolve mare lucru... dosarul a fost complet cu declaratii de la politie ..proces verbal de la politie .astazi mi-a aratat baiatul de la sediu din judet ca dosarul se afla la financiar de 2 luni , urmeaza contabilitatea si dupa aceea vor fi transferati banii in cont.. deja s-au depasit toate limitele bunului simt. dauna este in jur de 20000 ron. Nu a mai fost nevoie de investigatii ulterioare privind cauzele accidentului avand declaratiile si procesul verbal de la politie. Daca a mai fost cineva in situatia asta il rog sa vina cu un sfat ca deja imi smulg parul din cap ..va multumesc frumos!
maniac2000
Incepator
 
Mesaje: 7
Membru din: 12 Mar 2013, 00:04
Maşina: Ford Focus 1.6 sedan

Re: Asigurare Euroins !!

Mesajde olteas01 » 08 Apr 2013, 21:03

Eu zic sa cauti un avocat bun si sa-i dai in judecata, cu cat trece timpul cu atat e mai greu sa mai faci ceva, eu la firma am avut dauna totala la Generali si in maxim 1 luna am avut raspunsul si la 1 saptamana dupa banii in cont, 6000 euro si epava la noi.
Avatar utilizator
olteas01
1nsane Member
 
Mesaje: 1859
Membru din: 04 Mar 2009, 07:53
Localitate: Roman
Maşina: Ford Focus Titanium 1.6 TDCI
VIN: WF0KXXGCBKBY43507

Re: Asigurare Euroins !!

Mesajde kosfunny » 08 Apr 2013, 21:04

In primul rand ai intarziat cu reclamatia la CSA ! Trebuia sa o faci dupa doua saptamani de la depunerea cererii de despagubire. La tina avand in vedere ca e o suma destul de mare este foarte posibil sa o taraganeze pana ii dai in judecata. Cand vor vedea citatia vor baga banii !
Asigurari si Daune Auto---contactati-ma pentru sfaturi si informatii GRATUITE
Avatar utilizator
kosfunny
Ford Freak
 
Mesaje: 124
Membru din: 17 Mar 2008, 00:51
Localitate: Bucuresti
Maşina: FOCUS 1.8 TDI 2001 75CP 2 USI

Re: Asigurare Euroins !!

Mesajde Foka_bm » 16 Apr 2013, 11:12

kosfunny reclamatia la CSA este o pierdere de timp. Am patit-o si eu cu euroins. In urma unui accident mi-a fost distrus gardul, 2 porti mari si una mica(factura la porti era de 3200 lei, puse cam cu 6 luni inainte de accident). Cei de la euroins mi-au facut dosar pentru despagubire de 3000 lei pentru gard si porti. Aveam depuse la dosar 3 devize de la 3 firme diferite care nu au fost luate in calc. Ei doreau sa imi faca portile si gardul cu ceva firma care se incadra in 3000 lei. Dupa scandaluri repetate si sesizari la CSA am primit verdictul de la cei care ar trebui sa tina cu mine: euroins nu poate plati o dauna mai mare de 3000 lei, daca doresc recuperarea daunei sa actionez in instanta perosoana care mi-a distrus gardul. Nu am avut timpul necesar unui proces, am luat banii, m-am inteles cu cel ce a provocat accidentul si am refacut tot. Stiu caz tot cu euroins, s-a judecat aproape 3 ani cu ei, a castigat dar masina a stat 3 ani in garaj fara a fi reparata ca proba in dosar
Ford Focus II, 2005 1.8 TDCI Ghia
Past: Ford Focus II, 2005 1.4 16V 80cp + multe alte dotari RIP :(
Avatar utilizator
Foka_bm
Ford Freak
 
Mesaje: 209
Membru din: 02 Apr 2008, 19:53
Localitate: Baia Mare
Maşina: Ford Focus II, 2005 1.8 TDCI Ghia

Re: Asigurare Euroins !!

Mesajde kosfunny » 19 Apr 2013, 07:55

Reclamati la CSA nu este pierdere de timp in cazul in care chiar sunteti in fata unui abuz. Eu va spun asta din postura de angajat in daune, cu experienta de ani buni in diverse societati.
In cazul tau , daca achitai factura de reparatie a gardului si solicitai rambursarea cheltuielii asiguratorul nu avea ce sa comenteze. Tu nu ai vrut sa te implici financiar iar in cazul asta legea protejeaza si interesul asiguratorului.
Poate au prezentat CSA-ului o proforma de la o firma partenera care ar fi facut lucrarea cu 3.000 lei !
Asigurari si Daune Auto---contactati-ma pentru sfaturi si informatii GRATUITE
Avatar utilizator
kosfunny
Ford Freak
 
Mesaje: 124
Membru din: 17 Mar 2008, 00:51
Localitate: Bucuresti
Maşina: FOCUS 1.8 TDI 2001 75CP 2 USI

Re: Asigurare Euroins !!

Mesajde Foka_bm » 19 Apr 2013, 09:33

Da asa este au prezentat o proforma de 3000 lei pentru gard si porti. Nu au luat in considerare factura portilor care erau distruse in proportie de 90%. Au zis ca se pot indrepta ca doar e fier Inainte de reclamatii si scandal am fost de acord sa faca firma aleasa de ei cu conditia ca lucrarea sa fie facuta in prezenta unui inginer constructor dar firma nu a fost de acord. Am pus conditia asta deoarece era diferenta mare intre pretul lor si restul devizelor depuse in dosar si nu am vrut sa faca o munca de mantuiala, produse ieftine de proasta calitate si putin ciment bagat in gard. Daca factura portilor era de 3200 lei cum reusesc ei sa faca gard si porti cu 3000? Financiar am fost dispus dar nu au fost ei de acord, au zis ca pretul e prea mare si nu au fost de acord iar cele 3 devize au fost respinse. Toate actele depuse la dosar si sesizarile au fost facute cu ajutorul unui director de la o alta firma mare de asigurari.

Oricum cu ei am mai avut probleme la un accident, nu au vrut sa imi trimita masina in reprezentanta pentru reparatii. Au fost de acord doar cand au vazut devizul si le-a convenit pretul
Ford Focus II, 2005 1.8 TDCI Ghia
Past: Ford Focus II, 2005 1.4 16V 80cp + multe alte dotari RIP :(
Avatar utilizator
Foka_bm
Ford Freak
 
Mesaje: 209
Membru din: 02 Apr 2008, 19:53
Localitate: Baia Mare
Maşina: Ford Focus II, 2005 1.8 TDCI Ghia


Înapoi la Legislaţie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

Cine este conectat

În total există 1 utilizator conectat :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 1 vizitator (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1283 pe 23 Apr 2024, 16:22

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login