Legislaţie

intrare in tara cu numere straine

Discuţii despre legislaţia în vigoare, codul rutier, taxe, asigurări RCA sau Casco, etc

Moderatori: KomandantuR, adicristea

intrare in tara cu numere straine

Mesajde alexutzu_arte » 20 Mai 2013, 08:31

salutare tuturor!
poate s-a mai discutat pe forum dar eu nu am gasit acest subiect.
intrebarea mea este:...
pot avea probleme la intrarea in tara cu o masina cu numere straine, respectiv de danemarca, daca nu am carte verde atasata la asigurare? cei de la compania de asigurari daneza mi-au dat doar polita, niste abtipilduri de pus in geam, fluturasi cu informatii si cam atat. in germania am putut circula fara probleme deoarece au baza de date comuna cu danezii.
si am mai auzit pe ici pe colo ca e musai sa traduc actele masinii daca nu vreau sa am probleme in caz ca ma opreste vreun control de rutina in romania. este adevarat?
ma adresez cu aceste 2 nelamuriri pt ca as vrea sa nu am suprize neplacute cand ajung acasa si sa dau naibii concediu :D
multumesc anticipat
alexutzu_arte
Incepator
 
Mesaje: 42
Membru din: 10 Mar 2013, 16:27
Maşina: Ford
VIN: WF0SXXGCDS9C72788

Re: intrare in tara cu numere straine

Mesajde Top Cat1 » 20 Mai 2013, 10:23

Unele tari nu ofera carte verde cu RCA-ul si trebuie platita in plus, acesta este motivul care ti-ar putea crea probleme cand si daca te opreste la granita sau in trafic. Si deci ar trebui sa ai o hartie care sa ateste ca ai asigurare "carte verde".

Ce scrie in fluturasii aceia cu informatii!? Poate gasesti lamuriri acolo.
Avatar utilizator
Top Cat1
Gold Member
 
Mesaje: 723
Membru din: 30 Dec 2010, 01:50
Localitate: Europa & Brasov
Maşina: Ford Focus 2006, Duratec 1.6, 101cp & Duratorq TDCI 2.0, 136cp

Re: intrare in tara cu numere straine

Mesajde alexutzu_arte » 23 Mai 2013, 11:54

toate hartiile fiind in daneza, nu am inteles mai nimic din ele, asa ca am sunat la firma de asigurari si cerut detalii privind cartea verde. s-a si rezolvat, mi-au trimis acea carte prin posta. ca o sa fie ceruta la control de catre autoritati sau nu,cine stie, dar macar merg linistit ca o am.
alexutzu_arte
Incepator
 
Mesaje: 42
Membru din: 10 Mar 2013, 16:27
Maşina: Ford
VIN: WF0SXXGCDS9C72788

Re: intrare in tara cu numere straine

Mesajde Top Cat1 » 24 Mai 2013, 19:01

vezi ;), e bine ca s-a rezolvat. Drumuri bune, fara gropi si mai ales fara probleme + o vacanta faina.
Avatar utilizator
Top Cat1
Gold Member
 
Mesaje: 723
Membru din: 30 Dec 2010, 01:50
Localitate: Europa & Brasov
Maşina: Ford Focus 2006, Duratec 1.6, 101cp & Duratorq TDCI 2.0, 136cp

Re: intrare in tara cu numere straine

Mesajde alexutzu_arte » 26 Mai 2013, 08:09

Multumesc. Ca tot vine sezonul vacantelor, concediu placut tuturor si conduceti prudent
alexutzu_arte
Incepator
 
Mesaje: 42
Membru din: 10 Mar 2013, 16:27
Maşina: Ford
VIN: WF0SXXGCDS9C72788


Înapoi la Legislaţie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 2 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 2 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1283 pe 23 Apr 2024, 16:22

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login