Legislaţie

Viza de flotant

Discuţii despre legislaţia în vigoare, codul rutier, taxe, asigurări RCA sau Casco, etc

Moderatori: KomandantuR, adicristea

Viza de flotant

Mesajde lordvisik » 09 Iul 2013, 17:20

Buna ziua !

O mica intrebare am si eu pentru cine cunoaste,locuiesc in Constanta 5 ani de zile,am terminat facultatea si a expirat viza mea de flotant(facuta pe camin).In acest moment, locuiesc la prietena mea de 3 luni de zile la ea in casa.Azi presedintele blocului, mi-a cerut viza de flotant ca cica vin ``politistii in inspectie`` sa vada daca sunt turisti cazati ilegal si alte chestii(abureli)Prietena mea, este certata cu presedintele din diverse sicane facute de acesta, in decursul a 10 ani de zile de cand e in functie. Bineinteles ca socrii mei, au negat acest lucru cu ``inspectia la domiciliu``...eu am o nelamurire ...cum poate sa dovedeasca presedintele ca eu locuiesc 30 zile pe luna 365 de zile pe an in acest imobil?...eu 2 saptamani stau 2 plec in Bucuresti unde am domiciliul in CI... Sa zicem ca ma opreste un control pe strada de la politie si imi cere buletinul...cum poate de asemenea, sa imi dovedeasca ca stau in constanta?(presedintele avand cunostinte in politie).

Va multumesc anticipat.
Mandru benzinar ! Din decembrie 2014 am spus Adio GPL !
Avatar utilizator
lordvisik
Gold Member
 
Mesaje: 630
Membru din: 14 Mar 2009, 23:14
Localitate: Bucuresti/Constanta
Maşina: Ford Sierra 125 caluti frumosi :))

Re: Viza de flotant

Mesajde Officer » 10 Iul 2013, 12:01

Lasa-l in pace pe presedinte. Ce treaba are el cu actele tale de stare civila? Chiar daca vine si cu politia la usa nu are ce sa iti faca. Esti in vizita, care e problema lor?

Dovada se poate face cu martori - declaratii de la vecini care spun ca te vad zilnic pe acolo sau care au cunostinta ca tu stai de fapt acolo.
Obsedat de ordine si disciplina.
Avatar utilizator
Officer
Elodia
 
Mesaje: 5942
Membru din: 21 Mai 2006, 14:38
Localitate: Ilfov
Maşina: Nu mai am ford :(

Re: Viza de flotant

Mesajde VIPER » 10 Iul 2013, 12:06

Stiam ca daca stai mai mult de 14 zile consecutive, trebuie viza. Cum tu 2 saptamani stai si 2 esti plecat, e ca si cum nu ai sta ;)
"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Focus Mk3.5 1.5TDCi 120CP PowerShift 2017
Imagine
Avatar utilizator
VIPER
 
Mesaje: 7388
Membru din: 01 Mar 2007, 23:41
Localitate: Bucuresti, RO
Maşina: Ford Focus Mk3.5, 1.5 TDCi, Titanium


Înapoi la Legislaţie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

Cine este conectat

În total există 1 utilizator conectat :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 1 vizitator (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1283 pe 23 Apr 2024, 16:22

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login