Legislaţie

Inmatriculare masina noua - pasi si costuri

Discuţii despre legislaţia în vigoare, codul rutier, taxe, asigurări RCA sau Casco, etc

Moderatori: KomandantuR, adicristea

Inmatriculare masina noua - pasi si costuri

Mesajde Rainman » 01 Noi 2007, 11:57

Salut tuturor.
Dealerul m-a anuntat ca in maxim o saptamina urmeaza sa-mi soseasca masina. Vreau sa ii rog pe cei care au mai facut o inmatriculare de masina noua in ultima vreme sa descrie pas cu pas procedura de inmatriculare.
Deasemenea ar fi foarte folositor de stiut costurile pentru fiecare act necesar. Asa, orientativ...
Multumesc mult.
Ford Focus '07 1.6 16V hatchback
Ford Fiesta '08 1.4 16V
BMW F650 GS '04

"Tomberoanele goale sunt cele mai zgomotoase"
Avatar utilizator
Rainman
Member
 
Mesaje: 397
Membru din: 04 Iun 2007, 22:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus 2
VIN: WF05XXGCD57U74924

Mesajde bogda1313 » 01 Noi 2007, 12:05

Te ajuta un search. Dar te iertam :P.

Procedura inmatriculare autoturism nou - persoane fizice, Municipiul Bucuresti

1. Aplicarea foliei de secretizare pe CIV (cartea de identitate a vehiculului)
Se face la sediul central RAR de pe Calea Grivitei nr. , sau la reprezentanta RAR pentru Municipiul Bucuresti din comuna Voluntari. Acte necesare:
- Cartea de identitate vehicul originala
- Copie xerox dupa cartea de identitate vehicul (fata/verso)
Se plateste o taxa de 10 lei.

2. Completarea fisei de inmatriculare
Procurati fisa tip de inmatriculare de la Brigada de Politie Rutiera a Capitalei (Str. Udriste), sau de la birourile de copiat acte din acest perimetru.
Se completeaza prin dactilografiere folosind CIV si buletinul/cartea de identitate (de preferat la un birou specializat, in perimetrul strazii Udriste - taxa 10 lei, impreuna si cu cererea de inmatriculare-tip).

3. Obtinerea vizei Administratiei Financiare de sector pe fisa de inmatriculare.
Prezentati-va la sediul administratiei financiare de sector cu urmatoarele acte:
- Fisa de inmatriculare auto completata
- Declaratie de impunere completata (se va procura in prealabil formularul tip tot de la administratia financiara, sau de pe internet - formularul ITL 006
- Copie fata/verso dupa CIV
- copie dupa buletinul/cartea de identitate a proprietarului
- Copie simpla dupa D.V.I. (declaratia vamala - numai in cazul autoturismelor de import)
- Copie simpla dupa factura de cumparare (factura proforma in cazul cumpararii in sistem leasing), sau contract de vinzare cumparare
- Copie simpla contract leasing, in care sa fie specificate datele de identificare ale vehiculului in cazul sistemului de leasing
Vi se vor calcula sumele ce trebuiesc varsate ca impozite si taxe pentru vehiculul in cauza, pentru anul in curs.
Vi se va pune viza (semnatura si stampila) pe fisa de inmatriculare.

4. Platiti la CEC (in sectorul in care domiciliati):
- Taxa de inmatriculare - 52 lei
- Taxa pentru certificatul de inmatriculare - 30 lei
Daca tot ajungeti la CEC e bine sa platiti si impozitul auto pentru anul in curs (la unele sectoare se plateste direct la administratia financiara).

5. Platiti la Trezoreria de sector (care apartine de Ministerul Finantelor) taxa speciala pentru prima inmatriculare. La unii dealeri, pentru anumite marci auto, aceasta taxa este deja platita.
Prezentati-va cu urmatoarele acte:
- CIV, sau copie de pe aceasta
- Buletinul/cartea de identitate
Atentie, trebuie sa va calculati in prealabil cuantumul taxei speciale - exista un calculator pe pagina Ministerului Finantelor: http://www.mfinante.ro, din care rezulta taxa (functie de capacitatea cilindrica a motorului, norma Euro - 0, 1, 2, 3 sau 4, si vechimea autoturismului) in Euro si in lei (la cursul de la 1 octombrie a anului precedent, asa cum prevede legea).

6. Prezentati-va la sediul Brigazii de Politie Rutiera a Capitalei cu urmatoarele acte:
- CIV cu folia de secretizare aplicata
- Fisa de inmatriculare auto cu viza administratiei financiare de sector
- Cererea de inmatriculare-tip
- Actul de identitate al solicitantului - original si copie
- Polita de asigurare RCA - copie
- Factura de cumparare - copie
- O copie a CIV (fata/verso)
- Copie legalizata dupa D.V.I. (declaratia vamala - numai in cazul autoturismelor de import)
- Chitanta de plata a taxei speciale pentru prima inmatriculare
- Chitanta de plata a taxei de inmatriculare
- Chitanta de plata a contravalorii certificatului de inmatriculare
Daca doriti numere preferentiale mai intai trebuiesc rezervate numerele preferentiale la ghiseul 13, platindu-se contravaloarea placilor cu numerele de inmatriculare 49 lei; pentru numere "la rand" se plateste la ghiseul 12 contravaloarea placilor 24 lei.
Apoi va prezentati cu actele de mai sus la unul dintre ghiseele 6 - 11 pentru inmatriculare.
Politistul de la ghiseul de inmatriculari va va preciza cand sa ridicati actele (CIV cu noul nume al proprietarului si certificatul de inmatriculare) si placile cu numerele.
Pentru ridicarea actelor si a numerelor va trebui sa aveti la voi buletinul/cartea de identitate si chitanta de plata a placilor cu numerele.
Ford Focus MK4 Wagon 2019 Titanium, 1.0 EcoBoost 125 M6
Ford Focus MK2 2007, 1.6 Duratec, Trend Collection + multe chestii montate din pasiune
My site: Auto TestDrive
Avatar utilizator
bogda1313
 
Mesaje: 2569
Membru din: 18 Aug 2007, 12:44
Localitate: Bucuresti
Maşina: Focus MK2, 2007

Mesajde Rainman » 01 Noi 2007, 16:55

Multumesc mult.
Raman dator.
Ford Focus '07 1.6 16V hatchback
Ford Fiesta '08 1.4 16V
BMW F650 GS '04

"Tomberoanele goale sunt cele mai zgomotoase"
Avatar utilizator
Rainman
Member
 
Mesaje: 397
Membru din: 04 Iun 2007, 22:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus 2
VIN: WF05XXGCD57U74924

Mesajde sapho » 18 Noi 2007, 01:50

Am sa postez aici experienta mea in legatura cu inmatricularea, pentru cei interesati.

Mai exact, ce acte trebuie sa aveti completate dactilografiat si cum puteti face sa scapati fara sa mai platiti vreun ban la birourile specializate (care, sinceri sa fim, ne cam jecmanesc pe fata - 15-20 de lei ca sa scrie 3 randuri pe o hartie, da-o naibii de treaba).

Asadar, eu am facut rost de fisa si cererea de inmatriculare de pe net si le-am completat de acasa.

Fisa de inmatriculare - o puteti da jos de aici: http://www.prefecturabrasov.ro/temp/arh ... ri/3_3.doc
Ca si reguli de completare, pentru o masina noua:
- completati totul cu litere mari (nu stiu daca e obligatoriu, dar eu asa am facut si cred ca e o idee buna, ca sa inteleaga si politistii). De asemenea, am pus diacritice peste tot ca sa nu fie nici o neintelegere.
- nu completati nimic despre vanzator (pentru ca masina nu a fost inmatriculata), deci doar datele voastre personale si ale masinii
- in sectiunea F, la numar de inmatriculare, trebuie sa scrieti NEINMATRICULAT (asta nu am stiut dinainte si a trebuit sa ma duc la un birou de copiat acte, care din fericire nu mi-a luat nimic pentru atata)
- trebuie sa aveti doua exemplare - unul ramane la primarie.

Cererea de inmatriculare. Sunt mai multe modele pe net, eu l-am folosit pe asta ( http://www.kfnet.ro/auto/formulare/inmatriculare.pdf ). Mi s-a parut cel mai simplu, si daca politia l-a acceptat inseamna ca e ok.
Ca sa il editati trebuie ori sa aveti un pdf-editor (cum ar fi Foxit pdf editor, sau altul), ori sa faceti un print-screen cu el si sa-l editati apoi ca si imagine cu paint sau orice alt editor de imagini.
Ca si reguli:
- litere mari si diacritice, ca si mai sus
- nu completati nimic in partea de jos unde scrie de persoane juridice.

Acuma cu precizari speciale pentru Cluj - la mine totul s-a derulat doar in doua etape (dealerul a facut RAR-ul, asa ca am sarit peste RAR):
- m-am dus direct la primarie, sediul din Piata Unirii, camera 3 daca imi aduc bine aminte. Acolo gasiti formularul de impunere, care trebuie completat de mana. Aveti acolo formulare gratis si model de completare. Se plateste impozitul si eventual si ceva taxa de 52 de lei, care nu mai stiu ce reprezenta. Hartia se elibereaza pe loc.
- apoi direct la politie pe Albac, fara CEC si alte chestii, pentru ca acolo este birou de incasari taxe si puteti plati absolut orice legat de inmatriculare (in afara de impozit pe care il platiti oricum la primarie)
- numerele la rand se elibereaza in doua ore de la depunerea actelor.
- in total, in 4 ore (daca veniti pregatiti de acasa cu toate actele) va rezolvati tot si plecati acasa (sau la serviciu:)) cu talon si numere noi.

Nu uitati sa aveti la voi toate actele si copiile care se cer - vezi postul lui bogda1313 din acest topic.
Bafta
Ford Focus Trend Style 1.6 100CP hatchback 2007 Moondust Silver
sapho
Incepator
 
Mesaje: 41
Membru din: 26 Aug 2007, 04:31
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Inmatriculare masina noua - pasi si costuri

Mesajde paul_ro21 » 10 Mar 2008, 11:05

Complementez thread-ul cu experienta mea. Inmatriculare Ford Fiesta , noua , in Cluj:

- mers dimineata ora 8:15 la sediul Politiei pe Albac, (RAR a fost facut deja de dealer)
- la inmatriculari se deschide la 8:30 , dar am intrat la firma de peste drum care se ocupa de inmatriculari si contra unei taxe de 15 RON mi au scris fisa de inmatriculare, cerere de inmatriculare, au pregatit dosarul pentru finante si pentru politie
- tot in cadrul aceleiasi firme am platit taxele pentru luare in evidenta la finante (53 RON), mi au pus stampila pe fisa de inmatriculare
- am platit la un CEC din apropriere 30 RON - taxa certificat de inmatriculare
- iar la politie am mai platit 480 RON taxa de prima inmatriculare + 40 RON taxa numere
La ora 9 am iesit din sediul Politiei urmand ca peste 2 ore sa merg sa imi ridic numerele.

Ma asteptam sa dureze mult mai mult. In concluzie, trebuie sa aveti la voi doar cartea de identitate a voastra, CI a vehiculului (cu folia RAR aplicata), RCA, si factura de la importator. Si bineinteles banii :D
Ford Fiesta Black, 2008 1,25 75 CP
Avatar utilizator
paul_ro21
Incepator
 
Mesaje: 20
Membru din: 02 Feb 2008, 21:50
Localitate: Cluj
Maşina: Ford Fiesta, 2008; 1,25;75 CP

Re: Inmatriculare masina noua - pasi si costuri

Mesajde The Caveman » 19 Noi 2009, 17:50

Am si eu o intrebare "in tema": care dintre demersuri pot sa le fac eu, in numele sotiei, desi masina va fi inmatriculata pe numele ei, si la care trebuie sa mearga personal ?

Multumesc
Avatar utilizator
The Caveman
Incepator
 
Mesaje: 64
Membru din: 26 Oct 2009, 08:32
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Ka, 1997, 1,3
VIN: EFOBXXWPRBVD33996

Re: Inmatriculare masina noua - pasi si costuri

Mesajde focuscombi » 27 Iun 2013, 12:12

da, ciudata ideea, fiecare scrie cum a facut. Felicitari celor care si-au completat singuri actele, dupa ce descarci formularele de pe net, (primarie, politie) trebuie scrise cu majuscule si duse la ghiseu. nu e complicat.
focuscombi
Incepator
 
Mesaje: 26
Membru din: 08 Ian 2009, 13:05
Maşina: ford focus, 18 tdci, 66 kw


Înapoi la Legislaţie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 8 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 8 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1283 pe 23 Apr 2024, 16:22

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login