Arhiva Comercial

Revizie cu piese de la Forcar

Subiecte in care nu s-a mai scris de 3 luni si subiecte inchise

Moderatori: KomandantuR, adicristea

Reguli forum
Daca cineva dintre cei care au subiect aici doreste mutarea acestuia in categoria Comercial, il rog sa ma anunte prin PM, E-MAIL sau printr-un mesaj aici.
In aceasta categorie nu se mai poate raspunde la subiecte.

Re: Revizie cu piese de la Forcar

Mesajde GoogleBot » 08 Apr 2008, 10:25

Cum adica nu ti le schimba fara sa le cumperi?
Repet: initiatorul topicului a fost la revizie la Romcar, cu piesele cumparate de la Forcar, si a platit un pic peste 10 milioane pentru revizia de 30k km (incluzand placute frana fata/spate si bujii, filtre, ulei, etc). Absolut tot cumparat de el, nu de la service.
Avatar utilizator
GoogleBot
Ford Freak
 
Mesaje: 114
Membru din: 06 Iul 2006, 00:27
Localitate: Brasov
Maşina: Ford Focus 2006 Sedan

Re: Revizie cu piese de la Forcar

Mesajde adicristea » 08 Apr 2008, 11:39

M-am exprimat prost probabil. Eu am zis ca in garantie NU intra si consumabilele, adica daca te duci la orice revizie si trebuie schimbat filtrul de aer sau cel de ulei, ORICUM le platesti, nu ti se pun gratis pentru ca e masina in garantie. Ca le cumperi de la service sau vii tu cu ele... ar trebui sa fie alegerea ta si asta se discuta aici. Zic bine?
\\\ Cumpara "romaneste"! Salveaza-ti slujba! ///
Nu fi zmeu, s-ar putea sa zbori!
Nemulţumirile oamenilor nu vin din ceea ce li se întâmplă, ci din diferenţa dintre ceea ce li se întâmplă şi aşteptările lor. ™Ciugu®
Imagine
Avatar utilizator
adicristea
 
Mesaje: 6109
Membru din: 18 Ian 2008, 13:01
Localitate: Reading, UK
Maşina: Citroen C4 Picasso 1.6 eHDI
VIN: 00000000000000000

Re: Revizie cu piese de la Forcar

Mesajde GoogleBot » 08 Apr 2008, 11:53

Normal, se plateste tot la o revizie. Service-ul nu e centru de binefacere, insa nici nu ar trebui sa ne rupa la pret. Daca ar avea preturi de bin simt la piese nu s-ar mai stresa nimeni sa mearga cu plasa de piese la revizie, dar cand scutesti o gramada de bani merita. Spre exemplu, referitor la postul meu de mai sus, am mai scris pe undeva, respectivul a primit pret de la Colina de 19milioane cu piesele lor.
In concluzie, in garantie intra doar defectele de fabricatie, insa aici vorbim despre revizii.
Legat de garantie, sunt multe de spus. Dupa cum s-a mai discutat, daca vii cu piesele tale ai garantia lor de la magazin (sa zicem Forcar) si garantia pentru manopera (din cate stiu 3 luni) de la service. Asta daca vii cu piese originale, cu holograma. Daca vii cu ciurucuri probabil ca au dreptul sa refuze folosirea lor si eventual daca le folosesc sa nu ofere garantie pentru manopera, dar din cate stiu nu au voie sa nu ofere.
In plus, anumite piese/consumabile evident nu au garantie: curele, placute de frana (si alte componente cu rol de frictiune, etc), bujii, filtre, uleiuri. Deci in general chestiile care se schimba la revizii nu prea au garantie prin natura lor. Nu stiu exact care e garantia pentru o manopera efectuata "full" in service, adica cu piesele lor, si anume daca ofera o garantie mai mare (pe spatele lor) chiar daca e vorba de materialele de mai sus, in conditiile in care se cumpara tot de la ei.
Pana la urma e si o urma de risc aici, de aceea apar si contractele post-garantie. Dealerii iau niste bani in plus (in avans) pentru marirea perioadei (in care oricum deja sunt excluse multe de pe masina).
Avatar utilizator
GoogleBot
Ford Freak
 
Mesaje: 114
Membru din: 06 Iul 2006, 00:27
Localitate: Brasov
Maşina: Ford Focus 2006 Sedan

Re: Revizie cu piese de la Forcar

Mesajde mirceamc » 18 Iul 2008, 06:45

Am gasit ceva foarte important: Legea nr. 296/2004 (Legea privind codul consumului)
Interesante pt noi sunt in primul rand articolele :

........................................
Capitolul II - Obligatiile agentilor economici
........................................
Art. 10
Este interzisa conditionarea vanzarii catre consumator a unui produs, de cumpararea unei cantitati impuse sau de cumpararea concomitenta a unui alt produs sau serviciu.
De asemenea, este interzisa prestarea unui serviciu catre consumator, conditionata de prestarea altui serviciu sau de cumpararea unui produs.
Art. 11
Orice vanzare fortata este interzisa. Expedierea unui produs sau prestarea unui serviciu catre o persoana se face numai in baza unei comenzi prealabile din partea acesteia.
........................................

Legea intreaga o puteti citi la: http://www.urbaniulian.ro/2008/07/15/le ... r-2962004/

Asta ma face sa trimit din nou fax catre CSD prin care sa le fac cunoscuta aceasta lege si sa le cer din nou pozitia oficiala in aceste conditii.
Cred ca este bine (pt cei care vor sa vina cu piesele lor) sa aiba la ei acest text de lege ca sa poata arata celor care nu vor sa ii primeasca cu piese din alta parte si sa le aminteasca de implicatiile legale in cazul in care decid sa ignore aceasta lege.
Atentie! In textul de lege nu spune ca piesele trebuie sa fie facute de un anumit producator! Asta chiar daca eu consider ca e mai bine sa pui piese originale.
Mircea M - Ford Fusion Comfort 1.4 TDCI 68CP (2007), Bucureşti
Prezentare maşină: http://forum.clubford.ro/viewtopic.php?t=9010
Imagine
Avatar utilizator
mirceamc
 
Mesaje: 1451
Membru din: 25 Oct 2007, 12:21
Localitate: Bucuresti
Maşina: Fusion 1.4 TDCI Comfort, 2007

Re: Revizie cu piese de la Forcar

Mesajde bamsel » 18 Iul 2008, 09:44

Bravo tata
Mirceamc esti tare.
Meriti de la fiecare din membrii acestui club cate o bere.

Felicitari inca o data ptr info. de mai sus.
Acu mergeti toti cei ce aveti nevoie de o revizie pe hotii din serviceurile Ford sa vedem ce zic.
Eu abia am luat-o pe a mea, am doar 1400 km, dar sunt sigur ca voi folosii legea la 15k.

O zi buna in continuare
Be who you are and say what you feel, because those who mind don't matter and those who matter don't mind.
Avatar utilizator
bamsel
Incepator
 
Mesaje: 59
Membru din: 19 Iun 2008, 11:20
Maşina: focus 1.6 ti-vct 5 usi
VIN: WF0PXXGCDP8C58539

Re: Revizie cu piese de la Forcar

Mesajde Alma » 18 Iul 2008, 09:44

urban si asociatii nu!? :))
Carputer/CarPC - 8" TFT Touchscreen, Celeron 1,2Ghz, 1024MB DDR II, 2,5" HDD 40GB SATA, M2-ATX 6-24V DC/DC 160 W
________________________
We are what we do. If we want to change what we are, we must begin by changing what we do.
Avatar utilizator
Alma
1nsane Member
 
Mesaje: 3875
Membru din: 31 Ian 2008, 01:00
Localitate: Bucuresti
Maşina: FocuS II, 2005 - 1,6 TDCi 80Kw

Re: Revizie cu piese de la Forcar

Mesajde adicristea » 18 Iul 2008, 10:15

mirceamc scrie:...


=D> ^:)^
\\\ Cumpara "romaneste"! Salveaza-ti slujba! ///
Nu fi zmeu, s-ar putea sa zbori!
Nemulţumirile oamenilor nu vin din ceea ce li se întâmplă, ci din diferenţa dintre ceea ce li se întâmplă şi aşteptările lor. ™Ciugu®
Imagine
Avatar utilizator
adicristea
 
Mesaje: 6109
Membru din: 18 Ian 2008, 13:01
Localitate: Reading, UK
Maşina: Citroen C4 Picasso 1.6 eHDI
VIN: 00000000000000000

Re: Revizie cu piese de la Forcar

Mesajde mirceamc » 18 Iul 2008, 11:09

Almanahe scrie:urban si asociatii nu!? :))

Da, exact! Asa cum scrie si in link :D .
Dar asta nu inseamna ca nu trebuie sa ne aparam drepturile. Nu sunt de profesie jurist/avocat asa ca din punctul meu de vedere caut sa aflu legi cum pot legi care ma intereseaza.
Pe de alta parte cand simt ca cineva ma fraiereste pe fata ma cam supar. Si cum am idei putine, da' fixe.... :))
Ultima oară modificat de mirceamc pe 18 Iul 2008, 11:13, modificat 1 dată în total.
Mircea M - Ford Fusion Comfort 1.4 TDCI 68CP (2007), Bucureşti
Prezentare maşină: http://forum.clubford.ro/viewtopic.php?t=9010
Imagine
Avatar utilizator
mirceamc
 
Mesaje: 1451
Membru din: 25 Oct 2007, 12:21
Localitate: Bucuresti
Maşina: Fusion 1.4 TDCI Comfort, 2007

Re: Revizie cu piese de la Forcar

Mesajde Mihai L » 18 Iul 2008, 11:13

OK,
o singura intrebare am si eu:
Te duci la service cu piesele tale, ce faci daca nu te primeste cu ele si nu-ti da nimic scris? Chemi politistul de pe strada sa fie martor?
Focus. Ford Focus. Sea Grey.
2006 Ford Focus Wagon TDCi, 1.6/109 CP
Imagine
Imagine
My pictures on Flikr
Avatar utilizator
Mihai L
 
Mesaje: 10794
Membru din: 25 Apr 2006, 17:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Wagon Trend CL 2006, 1.6l/109CP, Sea Grey

Re: Revizie cu piese de la Forcar

Mesajde mirceamc » 18 Iul 2008, 11:16

S-ar putea ca prin service sa mai gasesti si pe altii interesati de chestiune si care sa fie dispusi sa te ajute, dar poti sa fii si mai inventiv - ceva de genul reportofon etc.
Mircea M - Ford Fusion Comfort 1.4 TDCI 68CP (2007), Bucureşti
Prezentare maşină: http://forum.clubford.ro/viewtopic.php?t=9010
Imagine
Avatar utilizator
mirceamc
 
Mesaje: 1451
Membru din: 25 Oct 2007, 12:21
Localitate: Bucuresti
Maşina: Fusion 1.4 TDCI Comfort, 2007

Re: Revizie cu piese de la Forcar

Mesajde Mihai L » 18 Iul 2008, 11:18

mirceamc scrie:S-ar putea ca prin service sa mai gasesti si pe altii interesati de chestiune si care sa fie dispusi sa te ajute, dar poti sa fii si mai inventiv - ceva de genul reportofon etc.


Dar este OK aceasta proba in instanta? Se prea poate sa-ti comunice ca trebuia sa-i avertizezi ca-l inregistrezi si sa ai acceptul lui...
Focus. Ford Focus. Sea Grey.
2006 Ford Focus Wagon TDCi, 1.6/109 CP
Imagine
Imagine
My pictures on Flikr
Avatar utilizator
Mihai L
 
Mesaje: 10794
Membru din: 25 Apr 2006, 17:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Wagon Trend CL 2006, 1.6l/109CP, Sea Grey

Re: Revizie cu piese de la Forcar

Mesajde adicristea » 18 Iul 2008, 11:38

Mihai L scrie:OK,
o singura intrebare am si eu:
Te duci la service cu piesele tale, ce faci daca nu te primeste cu ele si nu-ti da nimic scris? Chemi politistul de pe strada sa fie martor?



Cred ca asta trebuie facuta inainte sa le amintesti de lege. Vii cu piesele tale, ei refuza, tu le spui sa iti dea in scris asta, apoi le arati legea.

PS. Acum am masina in garantie, deci de aici incolo ma priveste si pe mine :D. Pana acum eram doar militant, acum sunt participant.
\\\ Cumpara "romaneste"! Salveaza-ti slujba! ///
Nu fi zmeu, s-ar putea sa zbori!
Nemulţumirile oamenilor nu vin din ceea ce li se întâmplă, ci din diferenţa dintre ceea ce li se întâmplă şi aşteptările lor. ™Ciugu®
Imagine
Avatar utilizator
adicristea
 
Mesaje: 6109
Membru din: 18 Ian 2008, 13:01
Localitate: Reading, UK
Maşina: Citroen C4 Picasso 1.6 eHDI
VIN: 00000000000000000

Re: Revizie cu piese de la Forcar

Mesajde Cornel001 » 18 Iul 2008, 11:56

ce facusi nene, te ingrasasi nitel...
si mai rozaliu asa...
Imagine
Mandru cetatean al republicii bananiere romania.
Silvio Berlusconi: Nu am nimic impotriva homosexualilor. Cu cat sunt mai multi in jurul meu, cu atat e concurenta mai mica.
Avatar utilizator
Cornel001
Membru Belit
 
Mesaje: 6779
Membru din: 16 Aug 2005, 16:40
Localitate: Bucuresti
Maşina: Focus2 sedan 1.6 100 28.12.2005
VIN: dealadecotnarisec

Re: Revizie cu piese de la Forcar

Mesajde GoogleBot » 18 Iul 2008, 13:03

Mihai L scrie:OK,
o singura intrebare am si eu:
Te duci la service cu piesele tale, ce faci daca nu te primeste cu ele si nu-ti da nimic scris? Chemi politistul de pe strada sa fie martor?

Mergi la Romcar , le spui toata povestea si soliciti asistenta din partea lor.
Sa vina cineva de la ei cu tine la service. Poti folosi si un reportofon pentru a le demonstra atitudinea celor de la service, chiar daca nu e vb de proba in instanta.
Dupa cum am scris prin primavara, chiar si in topicul asta din cate imi aduc aminte, eu am discutat cu dansii si au fost foarte receptivi, atat la problema ridicata de topicul acesta, cat si la altele (calitatea si seriozitatea service-urilor autorizate)

relatii.clienti@ford.ro
http://www.ford.ro/index,44
Avatar utilizator
GoogleBot
Ford Freak
 
Mesaje: 114
Membru din: 06 Iul 2006, 00:27
Localitate: Brasov
Maşina: Ford Focus 2006 Sedan

Re: Revizie cu piese de la Forcar

Mesajde Danixx » 09 Iun 2009, 13:09

Mihai L,266117 scrie:OK,
o singura intrebare am si eu:
Te duci la service cu piesele tale, ce faci daca nu te primeste cu ele si nu-ti da nimic scris? Chemi politistul de pe strada sa fie martor?



Legea mentionata de Mirceamc fiind o lege de protectie a consumatorilor, trebuie sa ne adresam ANPR sau OPC cum ii mai zice ca doar e o lege de alor
Am dreptate or ba.
nou FOCUS 3 2012, 1.6TDCI,105CP,Econetic VIN WF0LXXGCBLCY63179
vechi FOCUS 2,2006,1.6TDCI,90CP, ROSU
Avatar utilizator
Danixx
Incepator
 
Mesaje: 61
Membru din: 19 Oct 2007, 23:07
Localitate: Bucuresti
Maşina: Focus 3, 2012, 1.6 TDCI, 105CP,Econetic Titanium
VIN: WF0LXXGCBLCY63179

Re: Revizie cu piese de la Forcar

Mesajde GoogleBot » 28 Sep 2010, 21:04

So, ati mai fost la revizii cu piese/consumabile cumparate din afara service-ului? :)
Avatar utilizator
GoogleBot
Ford Freak
 
Mesaje: 114
Membru din: 06 Iul 2006, 00:27
Localitate: Brasov
Maşina: Ford Focus 2006 Sedan

Re: Revizie cu piese de la Forcar

Mesajde alexmaxx » 08 Oct 2010, 15:38

Sal,

In decembrie urmeaza sa fac revizia de 3 ani(k nu am km..am doar vechime) asa ca m-am pus pe citit..am o dilema dar nu vreau sa poluez topicul (unde gasesc ce piese se schimba la service de 3 ani? ..gasesc undeva? sau trebuie sa sun la service? ....daca se paote raspuns prin PM)

Am citit cele 6 pagini...(sigur exista o lege NOUA legata de chestia asta ..s-a discutat si pe la TV cu serviceurile care te obliga sa cumperi piese de la ei....dar trebuie sa o gasesc..nu stiu daca este cea sin paginile anterioare )

Si o sa trimit si eu un fax sa vedem daca si-au mai schimbat parerile intre timp....dar inainte caut legea sa le fac si o referinta la ea, si sa o ia la cunostinta astfel incat sa pot folosi raspunsul lor oficial.

Pana una alta...sa faca cineva o recapitulare(din cei implicati) ...din raspunsurile de pana acum....

UNDE putem merge cu piese originale luate de la FORCAR (in Bucuresti..sau alte orase)?

P.S: multam celor care s-au implicat in aceste aspecte!
I figured...If i study high!!...Take the test high !!...I get high scores!!
Avatar utilizator
alexmaxx
Ford Freak
 
Mesaje: 111
Membru din: 29 Sep 2008, 12:00
Maşina: F.Focus 1.0 125cp A8 2019

Re: Revizie cu piese de la Forcar

Mesajde GoogleBot » 03 Ian 2011, 17:37

In ultimii 3 ani eu am mers la Casa Auto Brasov (desi nu ii recomand...).
Ideea e ca dupa micile discutii initiale nu au mai comentat.
Avatar utilizator
GoogleBot
Ford Freak
 
Mesaje: 114
Membru din: 06 Iul 2006, 00:27
Localitate: Brasov
Maşina: Ford Focus 2006 Sedan

Anterior

Înapoi la Arhiva Comercial

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 6 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 6 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1283 pe 23 Apr 2024, 16:22

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login