Arhiva Comercial

informatii despre garantia FORD

Subiecte in care nu s-a mai scris de 3 luni si subiecte inchise

Moderatori: KomandantuR, adicristea

Reguli forum
Daca cineva dintre cei care au subiect aici doreste mutarea acestuia in categoria Comercial, il rog sa ma anunte prin PM, E-MAIL sau printr-un mesaj aici.
In aceasta categorie nu se mai poate raspunde la subiecte.

Re: GARANTIA FORD DE 2 ANI

Mesajde muzica9 » 28 Iun 2008, 14:23

2 intrebari am.

1. deci ambreiajul si volanta(componente cu care ford a avut probleme dese) nu intra in garantie caci sunt considerate componente de uzura?

2. ce acopera exact garantia extinsa de 2 ani?
Ultima oară modificat de VIPER pe 28 Iun 2008, 17:16, modificat 1 dată în total.
Motiv: citat integral al mesajului anterior
Avatar utilizator
muzica9
1nsane Member
 
Mesaje: 3817
Membru din: 11 Dec 2006, 10:18
Localitate: Bucuresti
Maşina: FULL FARA PIELE

Re: GARANTIA FORD DE 2 ANI

Mesajde VIPER » 28 Iun 2008, 17:20

deceneu scrie:GARANTIA NU ACOPERA
-montarea pieselor neautorizate


Gata, am ajuns unde ne doare pe toti!

1. Ce inseamna piese neautorizate?
2. Piese de origine Ford, sau piesele cu sigla Ford, luate de la ForCar sau CentroCar, sunt sau nu autorizate?
3. Daca da (sunt totusi piese identice cu cele din service sau piese autorizate de producator ca echivalente!), de ce nu sunt primite in service?

Punctul 3 e foarte critic mai ales ca este total ilegal.

Si ar mai fi:

4. De ce nu sunt primit in service de dealer Ford cu piesele mele, de origine (sau echivalente, autorizate de producator!)? Vorbim aici de masina in afara garantiei. Din nou, caz total ilegal!
"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Focus Mk3.5 1.5TDCi 120CP PowerShift 2017
Imagine
Avatar utilizator
VIPER
 
Mesaje: 7388
Membru din: 01 Mar 2007, 23:41
Localitate: Bucuresti, RO
Maşina: Ford Focus Mk3.5, 1.5 TDCi, Titanium

Re: GARANTIA FORD DE 2 ANI

Mesajde adispan » 28 Iun 2008, 19:20

deceneu scrie:
GARANTIA NU ACOPERA

EX un rulment nu mai poate fi acordat in garantie la 70000 de km se considera uzura normala
Componentele de la suspensie se acorda pe garantie pana la un anumit nr de km.


Pentru a benefia de garantie pentru caroserie ( exfoliere de vopsea ) trebuie sa fie efectuate reviziile anuale ale caroseriei.


1. stiti cumva care e "durata de viata" a unui rulment? altfel spus, ce interval de km acopera garantia pt acest element?
2. care e nr de km pentru care se acorda garantie la componentele de suspensie?
3. unde se "noteaza" revizia anuala a caroseriei, pt a beneficia de garantia la caroserie (exfoliere de vopsea)?

merci

@VIPER & ceilalti: io inteleg pozitia "nu va acceptam cu piesele dvs, chiar daca sunt originale" - daca as avea un restaurant, nu as accepta sa vina clientu cu halca de carne luata de la METRO, chiar daca tot de acolo iau si eu, ca sa ii fac o friptura
adispan
 
Mesaje: 10602
Membru din: 06 Iul 2006, 20:35
Localitate: Bucuresti
Maşina: FF2 2006 hatch 1.4i 80 CP
VIN: WF03XXGCD36M19528

Re: informatii despre garantia FORD

Mesajde VIPER » 28 Iun 2008, 19:45

Nu este deloc acelasi lucru, ba mai mult, contravine legilor Europene. Analogia nu merge deloc. E vorba de strict aceeasi piesa, cu acelasi cod, produsa de acelasi producator, doar ca una o vand ei cu adaos, alta o aduc eu cumparata de mine la pret decent. Faza tare e ca firma de unde cumperi piesa nu-ti da garantie la piesa daca nu e montata intr-un service autorizat. Iar la service autorizat Ford nu sunt primit.

Exemplu concret: am vrut sa pun airbag-ul cortina dreapta anul trecut. Mi s-au cerut niste sume imense, 16 milioane pe cortina, vreo 10 parca pe modulul de airbag (presupus ars) si inca vreo 6-7 milioane manopera! Am luat modulul de la Forcar cu 3.7 milioane, airbaguri cortina (ambele!) cu 300euro, si manopera a fost de foarte mare bun simt!
"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Focus Mk3.5 1.5TDCi 120CP PowerShift 2017
Imagine
Avatar utilizator
VIPER
 
Mesaje: 7388
Membru din: 01 Mar 2007, 23:41
Localitate: Bucuresti, RO
Maşina: Ford Focus Mk3.5, 1.5 TDCi, Titanium

Re: informatii despre garantia FORD

Mesajde omg » 28 Iun 2008, 20:01

am primit raspuns de la csd in legatura cu piese luate de la forcar (sau orice alt distribuitor de piese orginale ford) ... baiatu din service (avea o pozitie inalta , nu era mecanic) mi`a zis ca desi forcar zice ca piesele sunt originale ford , se pare ca ele sunt facute dupa alte matrite decat cele originale si materialele folosite au reteta proprie (nu cea ford sau motorcraft etc.) ... concluzia : la forcar nu sunt piese originale ford ... mie sincer imi vine cam greu sa cred asta ... toata discuta a plecat de la un deflector de aer din zona radiatorului , o piesa de plastic nu f importanta care la csd era app 100ron si la forcar 38ron ...

tot la csd am aflat de la alt baiat o chestie foarte tare ... mi`a dat exemplu pe un coleg care si`a luat un focus pe benzina si schimba pe rosu de fiecare data sa vada cat ii tine motoru ... masina e luata de noua (in garantie , are cu ea vreo 30k km) ... cand ii pica motoru il schimba pe garantie si daca vrea s`o vanda are sanse mari sa ia pret bun ... ce se poate strica la o masina (si intra pe garantie) : motor , turbina , ambreiaj + altele mai putin importante si mai ieftine ... ma bate gandu sa profit un pic de "garantia ford" ... asa ca pt cei care au masinile in garantie si vreti sa va innoiti partea mecanica , dati in ele pana cade ceva ...
ex. Focus II Trend C. 1.6 TDCi 90cp P. Black B-13-GMO

Alfa Romeo 166 2.0TS 150cp B-50-PTD


accidente , incidente si ce ne facem in caz de ... http://clubford.ro/viewtopic.php?f=15&t=23697
Avatar utilizator
omg
Gold Member
 
Mesaje: 823
Membru din: 06 Noi 2007, 19:41
Localitate: Dr. Taberei Bucuresti
Maşina: Alfa 166

Re: informatii despre garantia FORD

Mesajde mircea george » 28 Iun 2008, 20:18

omg scrie:am primit raspuns de la csd in legatura cu piese luate de la forcar (sau orice alt distribuitor de piese orginale ford) ... baiatu din service (avea o pozitie inalta , nu era mecanic) mi`a zis ca desi forcar zice ca piesele sunt originale ford , se pare ca ele sunt facute dupa alte matrite decat cele originale si materialele folosite au reteta proprie (nu cea ford sau motorcraft etc.) ... concluzia : la forcar nu sunt piese originale ford ... mie sincer imi vine cam greu sa cred asta ... toata discuta a plecat de la un deflector de aer din zona radiatorului , o piesa de plastic nu f importanta care la csd era app 100ron si la forcar 38ron ...

Trebuie sa va spun, ca pina acum m-am abtinut: acum o luna am facut revizia schimbind uleiul si filtrele pe care le-am cumparat de la forcar cu pretul standard (f bun dealtfel) si manopera la laur; in timp ce eram in interiorul magazinului forcar am auzit cu urechile mele pe unul din multii baieti de pe acolo spunindu-i altuia (probabil curier pe multele masini utilitare din fata) ca poate lua comanda ptr CSD, deci service-ul csd cumpara piese de la forcar si va imaginati cu ce reduceri ptr ca si forcar la rindul lor trebuie sa aiba un profit; deci texte de genul "nu sint bune piesele de la furnizorul x/y" nu tin la mine si sint constient ca service-ul obtine un profit bun cu mentinerea obligativitatii folosirii pieselor proprii...
Mondeo break verde inchis, 2004, 2.0 TDCI 130cp TIPTRONIC, GHIA, navigatie touchscreen DVD
"Life is like a box of chocolates. You never know what you're gonna get." F.G.
Avatar utilizator
mircea george
1nsane Member
 
Mesaje: 1283
Membru din: 12 Dec 2006, 18:31
Localitate: Bucuresti

Re: informatii despre garantia FORD

Mesajde VIPER » 28 Iun 2008, 20:18

E tare de tot faza cu piesele... Atata vreme cat piesa e ambalata in cutie sigilata de Ford, as vrea sa vad si eu cum pot ei demonstra ca nu e originala. Ar fi interesant sa citeasca si cei de la ForCar sectiunea asta (o sa dau un PM). Pentru ca deja e o acuza grava la adresa lor!
"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Focus Mk3.5 1.5TDCi 120CP PowerShift 2017
Imagine
Avatar utilizator
VIPER
 
Mesaje: 7388
Membru din: 01 Mar 2007, 23:41
Localitate: Bucuresti, RO
Maşina: Ford Focus Mk3.5, 1.5 TDCi, Titanium

Re: informatii despre garantia FORD

Mesajde muzica9 » 28 Iun 2008, 20:45

omg scrie:
tot la csd am aflat de la alt baiat o chestie foarte tare ... mi`a dat exemplu pe un coleg care si`a luat un focus pe benzina si schimba pe rosu de fiecare data sa vada cat ii tine motoru ... masina e luata de noua (in garantie , are cu ea vreo 30k km) ... cand ii pica motoru il schimba pe garantie si daca vrea s`o vanda are sanse mari sa ia pret bun ... ce se poate strica la o masina (si intra pe garantie) : motor , turbina , ambreiaj + altele mai putin importante si mai ieftine ... ma bate gandu sa profit un pic de "garantia ford" ... asa ca pt cei care au masinile in garantie si vreti sa va innoiti partea mecanica , dati in ele pana cade ceva ...


=)) dupa ce va pica motorul, primul lucru pe care il vor face cei de la service este sa vada inregistrarile facute de ecu, care este ca o cutie neagra. si nu cred ca pupa schimbare de motor pt ca pt asta isi da acordul FORD GERMANIA. =))

colegul nostru de pe forum "nostim" poate da mai multe detalii.
Avatar utilizator
muzica9
1nsane Member
 
Mesaje: 3817
Membru din: 11 Dec 2006, 10:18
Localitate: Bucuresti
Maşina: FULL FARA PIELE

Revizii tinichigerie

Mesajde deceneu » 28 Iun 2008, 21:10

In cartea de service in care se pun stampilele pentru reviziile de mecanica ,exista si casute pentru tinichigerie si vopsea ( la cateva pagini mai incolo de revziile de mecanica)
deceneu
Incepator
 
Mesaje: 14
Membru din: 22 Iun 2008, 19:34
Maşina: ford mondeo
VIN: WF0fxxttff7847203

garantie ford

Mesajde deceneu » 28 Iun 2008, 21:15

Ceaa ce am scris eu referitor la garantia producator (mai putin ex cu rulmentul )se gaseste in brosura pe care o primeste fiecare posesor de FORD in momentul in care cumpara masina.
Referitor la garantia extinsa o sa revin cu informatii suplimentare punctual pe fiecare
SISTEM AL MASINII
deceneu
Incepator
 
Mesaje: 14
Membru din: 22 Iun 2008, 19:34
Maşina: ford mondeo
VIN: WF0fxxttff7847203

GARANTIE VOLANTA+AMBREIAJ

Mesajde deceneu » 28 Iun 2008, 21:26

Se acorda atat timp cat se constatat ca a fost defect de material sau fabricatie. Daca a fost suprasolicitat si prezinta urme de supraincalzire nu se schimba pe garantie. Prin material de frictiune se face referire la ferodurile de pe discul de ambreiaj.
deceneu
Incepator
 
Mesaje: 14
Membru din: 22 Iun 2008, 19:34
Maşina: ford mondeo
VIN: WF0fxxttff7847203

Re: garantie ford

Mesajde muzica9 » 28 Iun 2008, 22:22

deceneu scrie:Ceaa ce am scris eu referitor la garantia producator (mai putin ex cu rulmentul )se gaseste in brosura pe care o primeste fiecare posesor de FORD in momentul in care cumpara masina.
Referitor la garantia extinsa o sa revin cu informatii suplimentare punctual pe fiecare
SISTEM AL MASINII


asteptam cu mare interes. nu uita si de intrebarea legata de garantia la volana si ambreiaj cu care ford, mai ales prin mondeo, a avut mari probleme.
Avatar utilizator
muzica9
1nsane Member
 
Mesaje: 3817
Membru din: 11 Dec 2006, 10:18
Localitate: Bucuresti
Maşina: FULL FARA PIELE

Re: informatii despre garantia FORD

Mesajde adispan » 28 Iun 2008, 23:23

@muzica9: ti-a raspuns nitel mai sus

@deceneu: merci; o sa ma uit maine in cartea de service sa vad daca e trecut ceva la partea de caroserie
adispan
 
Mesaje: 10602
Membru din: 06 Iul 2006, 20:35
Localitate: Bucuresti
Maşina: FF2 2006 hatch 1.4i 80 CP
VIN: WF03XXGCD36M19528

Re: informatii despre garantia FORD

Mesajde omg » 29 Iun 2008, 05:16

ford germania nu se preteaza la mismaseli ca romanii nostri ... n`au cum sa demonstreze ca a picat motoru din cauza utilizarii necorespunzatoare ... daca motoru meu e limitat in 5200rpm si schimb cand imi taie alimentarea , nu inseamna ca l`am utilizat incorect ... daca scot in schimb limitarea de turatie , e alta treaba ... cat poate sa reziste un motor ford in regimu asta de mers ? mai mult de 50k km nu`i dau ... in 2 ani max pica , ca nu`i avion :))

mi`e greu sa cred ca csd ia piese de la forcar ... romcar e importatoru ford in romania si serice`urile autorizate sunt obligate sa cumpere piese de la romcar ... poate ce a auzit colegu era pt cineva care se grabea si piesele nu s`au gasit la romcar si a mai facut si csd`u un ban de cico
ex. Focus II Trend C. 1.6 TDCi 90cp P. Black B-13-GMO

Alfa Romeo 166 2.0TS 150cp B-50-PTD


accidente , incidente si ce ne facem in caz de ... http://clubford.ro/viewtopic.php?f=15&t=23697
Avatar utilizator
omg
Gold Member
 
Mesaje: 823
Membru din: 06 Noi 2007, 19:41
Localitate: Dr. Taberei Bucuresti
Maşina: Alfa 166

Re: informatii despre garantia FORD

Mesajde bogda1313 » 30 Iun 2008, 10:01

Marea majoritate a service-urilor Ford iau piese de la ForCAR.
Ford Focus MK4 Wagon 2019 Titanium, 1.0 EcoBoost 125 M6
Ford Focus MK2 2007, 1.6 Duratec, Trend Collection + multe chestii montate din pasiune
My site: Auto TestDrive
Avatar utilizator
bogda1313
 
Mesaje: 2569
Membru din: 18 Aug 2007, 12:44
Localitate: Bucuresti
Maşina: Focus MK2, 2007

Re: informatii despre garantia FORD

Mesajde Mihai L » 30 Iun 2008, 10:38

omg scrie:mi`e greu sa cred ca csd ia piese de la forcar ... romcar e importatoru ford in romania si serice`urile autorizate sunt obligate sa cumpere piese de la romcar ... poate ce a auzit colegu era pt cineva care se grabea si piesele nu s`au gasit la romcar si a mai facut si csd`u un ban de cico


Orice service este interesat in rezolvarea clientului... Cred ca se mai fac si "imprumuturi" intre service-uri sau se cumpara de la terti (ForCar/Centrocar in cazul nostru).
Focus. Ford Focus. Sea Grey.
2006 Ford Focus Wagon TDCi, 1.6/109 CP
Imagine
Imagine
My pictures on Flikr
Avatar utilizator
Mihai L
 
Mesaje: 10794
Membru din: 25 Apr 2006, 17:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Wagon Trend CL 2006, 1.6l/109CP, Sea Grey

Re: informatii despre garantia FORD

Mesajde omg » 30 Iun 2008, 20:29

deh , traim in romania ... am auzit o faza care m`a amuzat , bine ca nu sunt posesor de jaguar ... in service la jaguar ajunge o masina ... oamenii super meseriasi ... avea printre altele bara indoita si trebuia schimbata ... au asteptat oamenii vreo 2 sapt si bara nu mai venea ... clientu luase foc mai ales service`u ii promisese ca masina e gata intr`o sapt de la inceperea reparatiilor ... solutia ? meseriasii nostri au indreptat bara si au facut`o ca noua ... la cald , sudata etc .. a venit posesoru s`a uitat la ea si pe exterior si pe interior si a zis da , e noua ... omu nici nu banuieste ca are bara veche pe masina doar ca e reconstruita ... se intampla si la case mai mari ... nu vreau sa ma gandesc ce e la ford in service`uri :))

nu sunt sigur ca era jaguar sau maseratti , oricum ceva scump ... faza e pe bune auzita de la mecanicu care a participat la operatiune ...
ex. Focus II Trend C. 1.6 TDCi 90cp P. Black B-13-GMO

Alfa Romeo 166 2.0TS 150cp B-50-PTD


accidente , incidente si ce ne facem in caz de ... http://clubford.ro/viewtopic.php?f=15&t=23697
Avatar utilizator
omg
Gold Member
 
Mesaje: 823
Membru din: 06 Noi 2007, 19:41
Localitate: Dr. Taberei Bucuresti
Maşina: Alfa 166

Re: informatii despre garantia FORD

Mesajde jok16 » 15 Iul 2008, 09:19

deceneu,
zi-mi te rog daca eu mai pot sa-mi schimb in garantie sistemul de la scaunul soferului care il ridica in inaltime. masina a fost inmatriculata in 31.07.2006, deci inca sunt in primii 2 ani...
I`m not always right, but i`m never wrong!
Avatar utilizator
jok16
Incepator
 
Mesaje: 62
Membru din: 15 Iun 2006, 17:13
Localitate: oradea

Re: informatii despre garantia FORD

Mesajde deceneu » 15 Iul 2008, 17:23

Buna
Se poate schimba pe garantie , chiar si in garantie extinsa se accepta anumite componente.
Dar e bine sa faci constatarea cat esti inca in garantie producatorpentru a nu avea surprize.
Totul e sa fie un defect de fabricatie:)
Bafta
deceneu
Incepator
 
Mesaje: 14
Membru din: 22 Iun 2008, 19:34
Maşina: ford mondeo
VIN: WF0fxxttff7847203

Re: informatii despre garantia FORD

Mesajde AXEVO » 24 Iul 2008, 19:51

omg scrie:am primit raspuns de la csd in legatura cu piese luate de la forcar (sau orice alt distribuitor de piese orginale ford) ... baiatu din service (avea o pozitie inalta , nu era mecanic) mi`a zis ca desi forcar zice ca piesele sunt originale ford , se pare ca ele sunt facute dupa alte matrite decat cele originale si materialele folosite au reteta proprie (nu cea ford sau motorcraft etc.) ... concluzia : la forcar nu sunt piese originale ford ... mie sincer imi vine cam greu sa cred asta ... toata discuta a plecat de la un deflector de aer din zona radiatorului , o piesa de plastic nu f importanta care la csd era app 100ron si la forcar 38ron ...

tot la csd am aflat de la alt baiat o chestie foarte tare ... mi`a dat exemplu pe un coleg care si`a luat un focus pe benzina si schimba pe rosu de fiecare data sa vada cat ii tine motoru ... masina e luata de noua (in garantie , are cu ea vreo 30k km) ... cand ii pica motoru il schimba pe garantie si daca vrea s`o vanda are sanse mari sa ia pret bun ... ce se poate strica la o masina (si intra pe garantie) : motor , turbina , ambreiaj + altele mai putin importante si mai ieftine ... ma bate gandu sa profit un pic de "garantia ford" ... asa ca pt cei care au masinile in garantie si vreti sa va innoiti partea mecanica , dati in ele pana cade ceva ...


Buna ziua tuturor !
Nu avem multe de comentat ! Colaboram cu CSD inca de la aparitia lor pe piata si am sesizat si noi ca anumite persoane de acolo sunt nemultumite de faptul ca vin membrii ai forumului " Club Ford " sa monteze piese achizitionate de la noi cu preturi mult mai mici decat cele pe care le doresc dansii. Nu ar trebui sa uite ca au beneficiat de multe recomandari din partea dumneavoastra, ca si noi, dealtfel si ar trebui sa continue sa acorde facilitatile pe care le-au acordat la inceput celor de pe club Ford !
Speram sa isi schimbe atitudinea rautacioasa la adresa noastra si sa revina la ganduri mai bune ! Cat priveste originea si calitatea pieselor originale Ford comercializate de noi acestea sunt in afara oricaror banuieli ! Putem face oricand dovada achizitiei lor si dumneavoastra puteti verifica cu o lampa cu ultraviolete etichetele pieselor: in aceasta lumina trebuie sa se vada holograma " Ford " ! Este o copilarie sa spui ca piesele unora sunt " mai putin originale " decat ale altora !
Va recomandam sa nu luati in seama aceste mici rautati la adresa noastra ! Cine nu are dusmani, are cu adevarat o problema !
Cu respect,
echipa FOR CAR
Va rugam sa ne trimiteti toate solicitarile dumneavoastra legate de piese de schimb la adresa cristina.sulu@axevo.ro sau la numarul de telefon 0751184788 – d-na Cristina Sulu.
Va multumim pentru intelegere!
-----------------------------------------------------
“O singură am­biţie este legitimă, aceea de a fi mai buni!” Monseniorul Vladimir Ghika
Imagine
Avatar utilizator
AXEVO
 
Mesaje: 10082
Membru din: 23 Feb 2007, 14:21
Localitate: Bucuresti

Re: informatii despre garantia FORD

Mesajde Smmert » 12 Aug 2008, 22:20

Pentru deceneu:

Spune-mi si mie, te rog, daca de ex. o piesa defecta este acoperita de garantie, deci trebuie inlocuita, cine suporta manopera de inlocuire a piesei defecte pe masina? clientul sau concesionarul?

Merci
Smmert
Incepator
 
Mesaje: 49
Membru din: 07 Aug 2008, 14:24
Maşina: Ford, Focus, 2007, 1600cc, 90CP, Trend

Re: informatii despre garantia FORD

Mesajde melcu79 » 18 Aug 2008, 23:16

Salutare avem si noi astia cu Fusion o dilema: http://forum.clubford.ro/viewtopic.php?f= ... &sk=t&sd=a

Multumim
Sa auzim de bine si sa mergem la fel!
Avatar utilizator
melcu79
Gold Member
 
Mesaje: 949
Membru din: 08 Oct 2007, 22:08
Localitate: D.Taberei, Bucuresti
Maşina: Fusion Comfort,2007, 68 cp

Re: informatii despre garantia FORD

Mesajde trafficman » 20 Aug 2008, 23:45

Buna ziua!

Urmeaza sa fac revizia de 15,000km si vreau sa merg in Debrecen la un service Ford. Exista pericolul sa pierd garantia extinsa sau alte posibile probleme cu dealerul/serviceul din Cluj in urma acestei revizii?

Multumesc anticipat.
FORD FOCUS TREND COLLECTION 2007, 1,8 TDCi, 115 Cp, 5 doors, Tonic
VIN: WF05XXGCD57L09738

Eternity is a very long time, especially towards the end...
Avatar utilizator
trafficman
Ford Freak
 
Mesaje: 115
Membru din: 22 Iul 2007, 19:55
Localitate: Cluj Napoca
Maşina: FF2, 2007, 1.8 TDCi, 115HP, Trend
VIN: WF05XXGCD57L09738

Re: informatii despre garantia FORD

Mesajde bogda1313 » 21 Aug 2008, 09:51

NU. Atata timp cat service-ul din Ungaria face parte din reteaua oficiala Ford.
Ford Focus MK4 Wagon 2019 Titanium, 1.0 EcoBoost 125 M6
Ford Focus MK2 2007, 1.6 Duratec, Trend Collection + multe chestii montate din pasiune
My site: Auto TestDrive
Avatar utilizator
bogda1313
 
Mesaje: 2569
Membru din: 18 Aug 2007, 12:44
Localitate: Bucuresti
Maşina: Focus MK2, 2007

Re: informatii despre garantia FORD

Mesajde adipit » 24 Aug 2008, 12:16

am auzit la bdt un tip vorbind de un dosar garantie la un focus codnus de o femeie :D turbina+ EGR sau ceva de genu si a fost totul ok.

eu pana acum pe garantie 75 000 km am rezolvat:
1. praguri exfoliate
2. telescoape portbagaj
3. si cel mai nou telescop dreapta fata gasit acum la itp scurs (66%)
au fost super draguti ca mi-au zis de el si mi-au facut dosar de garantie cand puteau sa ma lase cu el asa si sa imiz ica pe la 80 000 ca nu emia e in garantie.
simptome nu erau ca ar fii scurs.

eu unul sunt multumit de garantie ce nu imi place ca nu intra nimic de pe la ambreiaj pe garantie dar acum na asta este, sper ca macar tot ce inseamna motor (turbina, injectoare, etc etc) sa intre pe ganrantie exact cum zic ei 4 ani fara limita de km.
precizez ca masina are 2 ani si 77 000km.
adipit
Member
 
Mesaje: 487
Membru din: 05 Mai 2007, 20:13
Localitate: Pitesti/Bucuresti
Maşina: Ford Focus 1.6 Tdci 109cp

Re: informatii despre garantia FORD

Mesajde ilieflorin » 28 Aug 2008, 14:56

Buna Ziua Deceneu,

Am si eu o intrebare pentru tine.

Poti sa-mi spui de ce in Romania reviziile sunt la 2.500; 15.000 ; 30.000 samd din 15.000 in 15.000 km, iar in restul europei reviziile incep la 7.500; 20.000; 40.000 samd din 20.000 in 20.000 km?

Multumesc.
Ford FUSION 1.4 TDCI/11.2007 tonic
Avatar utilizator
ilieflorin
Ford Freak
 
Mesaje: 145
Membru din: 06 Sep 2007, 23:56
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Fusion 1.4 TDCI

Re: informatii despre garantia FORD

Mesajde crissim99 » 16 Sep 2008, 11:19

:)) asta e o intrebare buna de altfel. pot fi mai multe raspunsuri: de exemplu, service-urile din RO inspira mai putina incredere pentru producator atunci cand fac comenzi pe garantie, masinile sunt mai proaste, dealerii cu tot cu service-uri sunt mai flamanzi si vor sa incaseze mai multi bani, et.c.
Fiesta Trend Viola 1.25i 16V 75hp
Avatar utilizator
crissim99
Ford Freak
 
Mesaje: 128
Membru din: 18 Iun 2006, 23:26
Localitate: Iasi

Re: informatii despre garantia FORD

Mesajde Alnaibii » 16 Sep 2008, 13:29

Politica asta nu e numai la Ford. si la Peugeot e la fel, si nu e impusa de servisuri, ci de producator.
sunt cateva tari din lumea a treia, printre care si romania, in care, pentru a beneficia de garantie, trebuie sa iti vada mai des masina.
drumurile proaste, praful si alte situatii au impus aceasta solutie.
Imagine Imagine
Moondust Silver | 129.000km
Avatar utilizator
Alnaibii
Ford Freak
 
Mesaje: 146
Membru din: 27 Feb 2008, 18:56
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Trend, 1.8TDDi, 90cp
VIN: WF0AXXWPDAYY04920

Re: informatii despre garantia FORD

Mesajde ilieflorin » 16 Sep 2008, 14:14

Alnaibii,293517 scrie:Politica asta nu e numai la Ford. si la Peugeot e la fel, si nu e impusa de servisuri, ci de producator.
sunt cateva tari din lumea a treia, printre care si romania, in care, pentru a beneficia de garantie, trebuie sa iti vada mai des masina.
drumurile proaste, praful si alte situatii au impus aceasta solutie.


Atunci in cazul asta imi pun urmatoarea intrebare:
Ce se intampla cu masinile cumparate in afara romaniei, inca in garantie, care ajung in tara, care si-au urmat toti pasii prevazuti de garantie (in afara romaniei) si vor sa-si continue garantia si in Romania?

Sau mai pe inteles (un ex.) O masina cu 42000 km, cu prima revizie la 20000 km si a doua la 40000km facute in strainatate, ajunge in Romania, pentru a mai beneficia de garantie trebuie sa se duca iarasi la service, dar conform reglementarilor pentru tarile din est inseamna ca trebuie sa faca a treia revizie la 45000 km? deci cine isi ia bani pe toate consumabilele care nu trebuiesc schimbate ca doar sunt relativ noi inlocuite?
Ford FUSION 1.4 TDCI/11.2007 tonic
Avatar utilizator
ilieflorin
Ford Freak
 
Mesaje: 145
Membru din: 06 Sep 2007, 23:56
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Fusion 1.4 TDCI

Re: informatii despre garantia FORD

Mesajde Mihai L » 16 Sep 2008, 14:40

ilieflorin,293543 scrie:
Alnaibii,293517 scrie:Politica asta nu e numai la Ford. si la Peugeot e la fel, si nu e impusa de servisuri, ci de producator.
sunt cateva tari din lumea a treia, printre care si romania, in care, pentru a beneficia de garantie, trebuie sa iti vada mai des masina.
drumurile proaste, praful si alte situatii au impus aceasta solutie.


Atunci in cazul asta imi pun urmatoarea intrebare:
Ce se intampla cu masinile cumparate in afara romaniei, inca in garantie, care ajung in tara, care si-au urmat toti pasii prevazuti de garantie (in afara romaniei) si vor sa-si continue garantia si in Romania?

Sau mai pe inteles (un ex.) O masina cu 42000 km, cu prima revizie la 20000 km si a doua la 40000km facute in strainatate, ajunge in Romania, pentru a mai beneficia de garantie trebuie sa se duca iarasi la service, dar conform reglementarilor pentru tarile din est inseamna ca trebuie sa faca a treia revizie la 45000 km? deci cine isi ia bani pe toate consumabilele care nu trebuiesc schimbate ca doar sunt relativ noi inlocuite?

E simplu:
1) Ford nu are 4 ani garantie in toata Europa, deci se poate spune ca a iesit din garantie daca a depasit doi ani;
2) Nu au de unde sa stie cand a intrat masina in tara, deci se uita in carte unde este specificat la ce numar de kilometri trebuie sa faci urmatoarea revizie, cu alte cuvinte la 60.000
Focus. Ford Focus. Sea Grey.
2006 Ford Focus Wagon TDCi, 1.6/109 CP
Imagine
Imagine
My pictures on Flikr
Avatar utilizator
Mihai L
 
Mesaje: 10794
Membru din: 25 Apr 2006, 17:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Wagon Trend CL 2006, 1.6l/109CP, Sea Grey

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Arhiva Comercial

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 7 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 7 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1283 pe 23 Apr 2024, 16:22

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login