Arhiva Comercial

Service la NECO MOTORS Bacau

Subiecte in care nu s-a mai scris de 3 luni si subiecte inchise

Moderatori: KomandantuR, adicristea

Reguli forum
Daca cineva dintre cei care au subiect aici doreste mutarea acestuia in categoria Comercial, il rog sa ma anunte prin PM, E-MAIL sau printr-un mesaj aici.
In aceasta categorie nu se mai poate raspunde la subiecte.

Re: Service la NECO MOTORS Bacau

Mesajde Mihai L » 22 Sep 2008, 22:10

b3nd3r,296563 scrie:Ai mare drepatate..pe bune mai degraba lasi garantia deoparte si o faci tu!!!..pai in afara de unele piese importante.care pot sa cada.....pentru ce altceva se merita sa faci revizia la ei????zici ca ai garantie!!!!..dar pana se termina garantia te usuca astia de bani...si faci un calcul si vezi cate ti-au schimbat la masina pe garantie???..si ramai surprins cand iti dai seama ca ai mers in pierdere.

Propun un mic offtopic-pentru cei care au masini pe garantie, sa faca un calcul :cat au platit la revizii(in plus) si cat au schimbat pe garantie??(valoarea stricaciunilor)

Exemplu(fictiv)-am facut 3 revizii =30 mil - nu am schimbat nimic(nu intra in garantie)schimbat banii mei=2 mil


Stai asa ca nu e chiar asa... :D
Comparam masina noua (cum sunt in marea majoritate a cazurilor cele cu garantie) cu masina SH si peste 100.000 km? Si cine stie cum s-a umblat cu ea?
Din pacate nu este optionala garantia (adica sa poti lua masina noua fara garantie... :)) ), insa mi se pare normal ca pentru banii dati sa am masina in stare de functionare fara sa trec mai des pe la mecanic cu ea, fara sa schimb o carca de piese uzate. Totul se plateste, nu uita.
Daca te uiti pe forum sunt relativ putine masini noi cu probleme serioase.

Intrebare ajutatoare: de ce oare masinile SH sunt iesite din garantie sau au un nr. de km la care reparatiile deja ajung sa fie costisitoare?

LE: Daca socotesti ca revizia anuala (sa zicem primele, cand nu apuci sa schimbi piese multe) nu o rezolvi decat cu cca 3-400 RON intr-un service rezonabil cu piesele tale, parca nu mai este asa de scumpa garantia... :D
Focus. Ford Focus. Sea Grey.
2006 Ford Focus Wagon TDCi, 1.6/109 CP
Imagine
Imagine
My pictures on Flikr
Avatar utilizator
Mihai L
 
Mesaje: 10794
Membru din: 25 Apr 2006, 17:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Wagon Trend CL 2006, 1.6l/109CP, Sea Grey

Re: Service la NECO MOTORS Bacau

Mesajde b3nd3r » 24 Sep 2008, 18:38

ai dreptate ..poate am exagerat un pic..DAR DE CE? trebuie sa -mi fie mie frica ,ca si consumator,sa ma duc la o garantie????...sa fim seriosi in rom cand ti se strica un lucru te duci cu frica la garantie,parca si te astepti sa-ti zica "Dm e vina dumneavoastra....asa scrie in contract" .mori cu dreptatea mana.
Imagine

My car - a.k.a "The Green Rat"
Avatar utilizator
b3nd3r
Member
 
Mesaje: 313
Membru din: 24 Aug 2008, 08:57
Localitate: Bacau / Iasi
Maşina: Mondeo MK3 ; SW ; 2001 ;2000cmc ;116cp Tddi / Actual - Ford Focus Mk1; 2004; 1800cmc; 101cp Tdci
VIN: WF0WXXGBBW1J54914

Re: Service la NECO MOTORS Bacau

Mesajde adris1919 » 10 Oct 2008, 21:56

Mihaita, Mihaita, ce caterinca pt fraieri mai indrugi tu acolo!!!
Auzi la el, masinile sh sunt toate in afara garantiei! Ce prostie! Cine vrea masina sh in garantie are oricand aceasta posibilitate. Oricine poate da un "search" pe google si sa vedeti cat de multe gasiti! Ba chiar si la noi sunt omultime de dealeri de masini sh care dau pana la 2 ani garantie.
Garantie pe care oricum te pi.i, ca e foarte mica probabilitatea ca la generatiile noi de masini (dupa 2000) sa mai pice piese importante in garantie.

Auzi la el, schimbi "o carca" de piese uzate! daca iei un cazan din '80 poate, altfel, la o masina aflata la "varsta" de cca 100000km nu prea ai de cheltuit mult in urmatorii 50-100000 km.
Se vede clar din tot ceea ce scrii de care parte a baricadei te afli. Tu tii cu ursul! Nu-i nimic, sa speram ca sunt putini spre deloc fraieri pe care sa-i prostesti tu cu povestile tale despre garantia minunata.

GARANTIA E O INVENTIE A DEALERULUI PRIN CARE SA IA BANI NEMERITATI DE LA CLIENTII FRAIERI!
Indiferent de marca!

A! era sa uit: eu tocmai am descoperit in Germania un autohaus unde se gasesc numai masini ford cu data primei inmatriculari de la 03.2006 pana la 03.2008 si cu kilometraje intre 20000 si 40000km. Sunt doar modele noi de focus, focus turnier, c-max, s-max, fusion, fiesta, mondeo. Si, culmea, ofera si garantie, la niste preturi de-ti sta mintea-n loc. (A luat frate-miu un Focus 08.2006 34000km 1.6 tdci 109 cp cu 10890).
Deci se poate!

Tare nu-mi plac mincinosii!
Fusion, 1.4 tdci
Avatar utilizator
adris1919
Ford Freak
 
Mesaje: 208
Membru din: 01 Noi 2006, 11:13
Localitate: MG
Maşina: Ford Fusion 1.4 tdci, 93hp 210Nm

Re: Service la NECO MOTORS Bacau

Mesajde Mihai L » 11 Oct 2008, 15:38

Mi se pare mie sau spui povesti???
1) sunt dealeri de sh care dau pana la doi ani garantie...
Cu alte cuvinte, daca iei de noua o masina Ford la nemti ai doi ani garantie, iar daca o iei sh la 100.000km ai doi ani...
2) o masina sh daca o iei la 100.000km si are de fapt 180.000km ce te faci? La asta ma refeream ca poti baga o carca de bani in ea si nici macar nu stii de ce (la toate marcile scrie cand si ce anume sa schimbi, dar evident ca nu astepti sa cada distributia la 50.000 km - masina avand de fapt 130.000 km reali...)
Zici de fratele cu sh din Germania, cu doi ani de garantie. OK, presupunem ca e adevarat.
Sa mai presupunem ca ii crapa motorul aici in tara; cat il costa sa tracteze masina pana la dealer in Germania? Sau si mai bine, se strica prin Grecia sau in Antalia. Crezi ca-ti vor deconta tractarea pe distanta de 2-3.000 km???

Pentru propriile tale cunostinte, garantia este obligatorie la toate produsele. Pana si la Ferrari/Porsche/Mercedes/Bentley/BMW/etc. se dau garantie... Si culmea, sunt probleme care apar si se rezolva in garantie inclusiv la marcile de renume, unde sa zicem ca nu te-ai astepta la asa ceva.
Eu cred ca toti vor sa te fure, sa stii ca ai dreptate...
Si boala asta are si un nume, stai linistit, se poate vindeca! =))
Focus. Ford Focus. Sea Grey.
2006 Ford Focus Wagon TDCi, 1.6/109 CP
Imagine
Imagine
My pictures on Flikr
Avatar utilizator
Mihai L
 
Mesaje: 10794
Membru din: 25 Apr 2006, 17:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Wagon Trend CL 2006, 1.6l/109CP, Sea Grey

Re: Service la NECO MOTORS Bacau

Mesajde adris1919 » 12 Oct 2008, 02:22

Da, asta se poate vindeca, dar nu cu medicamente, si nici cu puscaria.
Insa in cazul tau ...
Fusion, 1.4 tdci
Avatar utilizator
adris1919
Ford Freak
 
Mesaje: 208
Membru din: 01 Noi 2006, 11:13
Localitate: MG
Maşina: Ford Fusion 1.4 tdci, 93hp 210Nm

Re: Service la NECO MOTORS Bacau

Mesajde Mihai L » 12 Oct 2008, 21:50

adris1919,306465 scrie:Da, asta se poate vindeca, dar nu cu medicamente, si nici cu puscaria.
Insa in cazul tau ...


Iti mai pun o intrebare, poate intelegi pana la urma:
De ce mare parte din masinile sh se vand cam cand incep sa iasa din garantie? Vorbim de prima mana, normal.
Nu de alta, dar vad ca sustii ca masinile sh sunt mult mai bune ca cele noi, desi masini sh nu se fabrica (evident, au fost si ele odata noi...).
Focus. Ford Focus. Sea Grey.
2006 Ford Focus Wagon TDCi, 1.6/109 CP
Imagine
Imagine
My pictures on Flikr
Avatar utilizator
Mihai L
 
Mesaje: 10794
Membru din: 25 Apr 2006, 17:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Wagon Trend CL 2006, 1.6l/109CP, Sea Grey

Re: Service la NECO MOTORS Bacau

Mesajde adris1919 » 26 Oct 2008, 18:36

Hai sa-ti raspund, cu toate ca stii la fel de bine ca am dreptate, insa te faci ca nu intelegi!
Unde ai vazut tu ca am afirmat ca masinile sh sunt mai bune decat cele noi (nu ca ar fi departe de adevar afirmatia, dar nu-mi apartine!)???
Eu am spus clar, ca sa inteleaga cine are o farama de creier, ca o starea unei masini care a fost uzata sa zicem 30000km la noi, in romanica, este net inferioara uneia care a mers doar pe drumuri nemtesti cam tot atatia km.
Si vreau sa stie toti colegii de forum ca se gasesc masini de cumparat in Germania care inregistreaza la bord intre 20000 si 40000 km, adica mult sub limita de km acoperita de garantie. Care, apropo, in Germania e intre 2 si 5 ani.
Masinile se vand la iesirea din garantie in lumea civilizata, si tu sigur stii asta, pt ca acolo salariul le permite sa-si schimbe masina macar odata la 2(eventual 3) ani, pentru ca salariul le permite sa nu faca nici un efort financiar ca sa-si faca revizii la timp, care, culmea, costa mult mai putin decat in romanica.
Stima!
Fusion, 1.4 tdci
Avatar utilizator
adris1919
Ford Freak
 
Mesaje: 208
Membru din: 01 Noi 2006, 11:13
Localitate: MG
Maşina: Ford Fusion 1.4 tdci, 93hp 210Nm

Re: Service la NECO MOTORS Bacau

Mesajde Mihai L » 27 Oct 2008, 11:00

adris1919,314080 scrie:Eu am spus clar, ca sa inteleaga cine are o farama de creier, ca o starea unei masini care a fost uzata sa zicem 30000km la noi, in romanica, este net inferioara uneia care a mers doar pe drumuri nemtesti cam tot atatia km.
Evident, problema este cand aduci o masina pe care scrie 80.000km si a rulat 140.000km.
Si vreau sa stie toti colegii de forum ca se gasesc masini de cumparat in Germania care inregistreaza la bord intre 20000 si 40000 km, adica mult sub limita de km acoperita de garantie. Care, apropo, in Germania e intre 2 si 5 ani.
Pe forum sunt destui oameni care si-au luat SH din Germania si am citit pe la fiecare in parte. Probabil esti singurul care a auzit de masini la asemenea kilometraj - atentie, vorbim de oameni care au fost acolo si au cumparat, nu de cei care au cautat pe net.
In general nemtii sunt oameni calculati, nu isi iau diesel ca sa o vanda la 20.000 km, poate la 200.000km. Sunt si exceptii, e adevarat, dar nu multe.

Masinile se vand la iesirea din garantie in lumea civilizata, si tu sigur stii asta, pt ca acolo salariul le permite sa-si schimbe masina macar odata la 2(eventual 3) ani, pentru ca salariul le permite sa nu faca nici un efort financiar ca sa-si faca revizii la timp, care, culmea, costa mult mai putin decat in romanica.
Stima!

Da-mi voie sa te contrazic, la ei nu se schimba masinile doar pentru ca isi permit, ci pentru ca dupa niste zeci/sute de mii de km masina incepe sa consume bani cu reparatiile. Arunca un ochi pe fisele de service la masinile de 4-6 ani (sau kilometri corespunzatori) sa vezi ca incep sa se schimbe piese mai "grele", iar masina incepe sa ceara mai multa atentie.
Focus. Ford Focus. Sea Grey.
2006 Ford Focus Wagon TDCi, 1.6/109 CP
Imagine
Imagine
My pictures on Flikr
Avatar utilizator
Mihai L
 
Mesaje: 10794
Membru din: 25 Apr 2006, 17:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Wagon Trend CL 2006, 1.6l/109CP, Sea Grey

Re: Service la NECO MOTORS Bacau

Mesajde raduit » 16 Feb 2010, 16:58

Si eu am avut o experienta neplacuta cu cei de la NECO MOTORS , nu recomand la nimeni sa se duca . Trecand peste faptul ca is f. scumpi nu au treaba cu reparatiile . Se pricep doar sa monteze piesele noi (in cazul meu nici spoilerul spate nu au fost in stare sa il monteze bine , am revenit de 2 ori ca sa refaca lucrarea) .

Eu am prins un electrician care se mai pricepea si mi-a explicat cum trebuie ce a facut . Probabil daca nu era nici ala ar fi fost jale.

In concluzie preturi MARI , servicii mult sub asteptari
Incearca sa fii un om de valoare si nu neaparat un om de succes.
Avatar utilizator
raduit
Ford Freak
 
Mesaje: 133
Membru din: 07 Apr 2008, 10:12
Localitate: Bacau
Maşina: Ford Focus /2008/1800 cmc TDCI/116cp/Black panther/hatchback

Re: Service la NECO MOTORS Bacau

Mesajde verga_Cip » 30 Apr 2010, 14:54

Sa vedem pe astia noi cum se descurca. Partea proasta e ca tot va trebui sa mearga unul cobai ca sa putem sa ne facem o idee...
Avatar utilizator
verga_Cip
1nsane Member
 
Mesaje: 12705
Membru din: 17 Apr 2006, 11:04
Localitate: Bacau
Maşina: Ford Focus Mk2 2.0 TDCi 100 kw 2005

Re: Service la NECO MOTORS Bacau

Mesajde doublex » 07 Iun 2010, 13:33

sa va mai povestesc ca schimbatul unei jante + directia pe stand a durat la neco motors de la 10 pana la ora 17....shi nu eram singurul...toti plang pe acolo. Am o ushoara pierdere de ulei de la cutia de viteze....am fost de 3 ori la ei si ma duc cu zaharelul, ba ca mai stang ei shuruburile acolo...doar bla bla bla-uri. Am facut toate reviziile la ei, si pot sa va zic ca pana la 48.000 km cat are mashina acum, nu a fost pusa niciodata pe calc....nu trebuie domne..... In fine, e de evitat; PAREREA MEA!
doublex
Incepator
 
Mesaje: 20
Membru din: 21 Ian 2009, 01:53
Localitate: Botosani
Maşina: ford focus, facelift, 2009, 1.6i, 100cp, trend + confort 3
VIN: WF0HXXWPDH8C31950

Anterior

Înapoi la Arhiva Comercial

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 7 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 7 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1283 pe 23 Apr 2024, 16:22

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login