Arhiva Comercial

Revizie cu piese de la Forcar

Subiecte in care nu s-a mai scris de 3 luni si subiecte inchise

Moderatori: KomandantuR, adicristea

Reguli forum
Daca cineva dintre cei care au subiect aici doreste mutarea acestuia in categoria Comercial, il rog sa ma anunte prin PM, E-MAIL sau printr-un mesaj aici.
In aceasta categorie nu se mai poate raspunde la subiecte.

Revizie cu piese de la Forcar

Mesajde daemeh » 25 Feb 2008, 13:49

Salut,

Unde ma pot duce sa fac revizia de 30000km cu piese ORIGINALE Ford cumparate de la Forcar? A mai facut cineva asa? Au dreptul service-urile sa refuze efectuarea reviziei daca nu cumpar piesele lor?

Pana acum am incercat la Colina si la CSD, si ambii m-au refuzat... la Colina revizia costa 900 RON, iar daca mai pun si placute de frana de la ei, pe fata si pe spate, costa 1900 RON :P

O sa intreb si pe la OPC, si ma duc cu legea peste ei, ca nu se poate...
Focus II Hatchback, Trend CL 2006, 1.8 TDCi, ~145 CP, ~350 NM
Avatar utilizator
daemeh
Incepator
 
Mesaje: 11
Membru din: 01 Iul 2006, 19:25

Re: Revizie cu piese de la Forcar

Mesajde gggheorghe » 25 Feb 2008, 17:26

Eu am facut asa la NRG Service din Popesti Leordeni. e pe drumul ce duce spre Colina dar e aproape de intrarea dinspre Bucuresti (pe stanga).
Au lucrat bine si ok ca pret. si la ei, la fel ca si la altii, nu se asigura garantie pe piese daca nu sunt luate de la ei.
gggheorghe
Ford Freak
 
Mesaje: 113
Membru din: 11 Mai 2006, 17:21
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford

Re: Revizie cu piese de la Forcar

Mesajde daemeh » 25 Feb 2008, 18:51

Mda, eu mai am garantie si vreau sa mi-o pastrez, altfel nici nu ma gandeam sa ma duc la hotzii astia de dealeri... cum e d-l ross de la CSD? e normal sa platim de 3 ori mai mult pe piese? sunteti prea lacomi si pana la urma o sa vi se infunde... si sper sa trebuiasca sa platiti despagubiri pt inselarea clientilor... nu aveti dreptul sa refuzati clientii care vin cu piese ORIGINALE Ford Motorcraft... eu ma interesez la ANPC, si o sa depun cate o reclamatie pentru fiecare service in parte... http://www.anpcnet.ro/ro/
Focus II Hatchback, Trend CL 2006, 1.8 TDCi, ~145 CP, ~350 NM
Avatar utilizator
daemeh
Incepator
 
Mesaje: 11
Membru din: 01 Iul 2006, 19:25

Re: Revizie cu piese de la Forcar

Mesajde radur » 26 Feb 2008, 20:47

In Constanta la Transatlantis

Dar in mod normal toate service urile autorizate Ford sint obligate sa accepte piesele clientului (daca sint originale)

Ii poti ameninta si tu cu OPC ul daca nu vor de buna voie
Vand Senzor temperatura galeria admisie 3M5A-12A697-AD 30 ron.


Cazare Constanta, Cazare Mamaia, Apartamente in Regim Hotelier

Servicii de Transfer Aeroport Constanta - Bucuresti Otopeni
Vand 12 piulite pentru jante de tabla 60 ron, 0763 22 22 92.
Vand Senzor temperatura aer admisie Focus 30 ron, 0763 22 22 92, cod 3M5A-12A697-AD.
radur
1nsane Member
 
Mesaje: 1562
Membru din: 30 Aug 2007, 15:46
Localitate: Constanta-Mamaia

Re: Revizie cu piese de la Forcar

Mesajde Mihai L » 26 Feb 2008, 22:19

radur scrie:In Constanta la Transatlantis

Dar in mod normal toate service urile autorizate Ford sint obligate sa accepte piesele clientului (daca sint originale)

Ii poti ameninta si tu cu OPC ul daca nu vor de buna voie


E o idee, dar cum dovedesti ca nu au vrut sa te primeasca cu piesele tale? Ca nici service-urile nu-ti dau negatia in scris...
Daca ma gandesc bine, asta suna a cheltuieli mascate; nu-ti maresc ora de manopera foarte mult pentru ca nu pot dar pun la piese adaosuri nesimtite :@)
Focus. Ford Focus. Sea Grey.
2006 Ford Focus Wagon TDCi, 1.6/109 CP
Imagine
Imagine
My pictures on Flikr
Avatar utilizator
Mihai L
 
Mesaje: 10794
Membru din: 25 Apr 2006, 17:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Wagon Trend CL 2006, 1.6l/109CP, Sea Grey

Re: Revizie cu piese de la Forcar

Mesajde biciusca bogdan » 27 Feb 2008, 08:41

Banuiesc ca ai putea sa te duci cu piesele tale si sa le spui ca vrei sa faci revizia de 30000 renuntand la garantie. Apoi dupa mentiunile pe care ti le fac in cartea service te duci la ANPC. Nu este vorba doar de piese FORD, orice piesa cu emblema RAR pe ea ar trebui sa fie valabila. Nu cunosc exact dar exista "legea concurentei neloiale" sau asa ceva. La Dacia Renault in cartea tehnica de exemplu scria uleiul recomandat..... Daca te duceai cu uleiul tau, indiferent daca era de calitate superioara erai refuzat pe motiv de scoatere din garantie. Personal am facut plangere la relatii cu clientii si altii ca mine la OPC iar acum esti primit cu uleiul tau, daca are inscris pe el sigla RAR si aceleasi specificatiii indicxate de producatorul masinii, si chiar cu alte piese( bujii, filtre, etc) Reticenti au fost la schimbarea placutelor de frana dar pana la urma au acceptat, oricum in aceste cazuri ei dau garantie pe lucrarea facuta si nu pe piesele aduse de tine. Trebuie incercat si la ford intrucat un schimb de placute de frana cu 500 lei este bataie de joc.
fiesta 1.4 80 CP 2007/ Megane Sedan Intens 1,33 2019
Avatar utilizator
biciusca bogdan
Ford Freak
 
Mesaje: 179
Membru din: 02 Noi 2007, 18:03
Localitate: Piatra Neamt
Maşina: Ford Fiesta, 1.4 80 CP Duratec, 28.12.2007, Renault Megane Sedan Intens 1,33 140 CP 2019
VIN: WF0HXXWPJH7M58102

Re: Revizie cu piese de la Forcar

Mesajde Alma » 27 Feb 2008, 08:57

EEE cum doamne iarta-ma vi se pare voua normal sa va puna pe masini piese care nu-s originale cei care sunt reprezentanta Ford!??????????????
E ca si cum v-ati duce la Microsoft si le-ati spune sa va instaleze Linuxul! 8-}

In schimb daca acestea sunt originale nu ar trebui sa comenteze!
Iar daca le cumparati de undeva ar trebui sa aveti de acolo garantie pt ele deci sa nu sperati sa primiti garantie de la service pt ele, service-ul ar trebui sa acorde pt lucrare cum s-a mai spus.
Pe de alta parte consumabilele nu fac obiectul garantiei de aceea le platiti deci legal n-ar trebui sa se piarda garantia decat in cazul in care o comisie specializata constata ca defectiunea vreunei componente sau ansamblu, ce face obiectul garantiei, s-a produs din cauza piesei/componentei ce nu a fost procurata de la ei iar in cazul acesta ar trebui sa se piarda garantia decat pe ansamblul respectiv nu toata!
Asa mi se pare normal.


PS: ce relatie aveti pe la ANPC!? de tot bateti apropoul cu el!?
Carputer/CarPC - 8" TFT Touchscreen, Celeron 1,2Ghz, 1024MB DDR II, 2,5" HDD 40GB SATA, M2-ATX 6-24V DC/DC 160 W
________________________
We are what we do. If we want to change what we are, we must begin by changing what we do.
Avatar utilizator
Alma
1nsane Member
 
Mesaje: 3875
Membru din: 31 Ian 2008, 01:00
Localitate: Bucuresti
Maşina: FocuS II, 2005 - 1,6 TDCi 80Kw

Re: Revizie cu piese de la Forcar

Mesajde radur » 27 Feb 2008, 10:53

Nu stiu cum aveti voi probleme in tara dar eu in Constanta nu am avut astfel de probleme mentionez ca piesele le cumpar de la Forcar.

Acum ma pregatesc de revizia la 100 000 km si o sa ii sun sa vad cam cit ma costa doar manopera la ceea ce am eu nevoie.
Oferta de piese am primit-o deja.

`Cum dovedesti ca nu vor sa lucreze cu piesele tale`
Le depui la secretariat cu numar de inregistrare o cerere in acest sens si ei iti vor raspunde in scris prin fosta fax email bla bla.

In ceea ce priveste garantia tu ai garantie pentru piese de la Forcar iar pe lucrare de la reprezentanta.
Daca citesti conditiile de la Forcar acolo scrie ca ei iti acorda garantie doar daca le montezi in service autorizat RAR.
Asadar se `pupa` garantiile intre ele.
Vand Senzor temperatura galeria admisie 3M5A-12A697-AD 30 ron.


Cazare Constanta, Cazare Mamaia, Apartamente in Regim Hotelier

Servicii de Transfer Aeroport Constanta - Bucuresti Otopeni
Vand 12 piulite pentru jante de tabla 60 ron, 0763 22 22 92.
Vand Senzor temperatura aer admisie Focus 30 ron, 0763 22 22 92, cod 3M5A-12A697-AD.
radur
1nsane Member
 
Mesaje: 1562
Membru din: 30 Aug 2007, 15:46
Localitate: Constanta-Mamaia

Re: Revizie cu piese de la Forcar

Mesajde Cornel001 » 28 Feb 2008, 19:50

http://forum.clubford.ro/viewtopic.php?p=194970#p194970

Scuze ca n-am apucat sa-ti raspund la ultimul pm.
Imagine
Mandru cetatean al republicii bananiere romania.
Silvio Berlusconi: Nu am nimic impotriva homosexualilor. Cu cat sunt mai multi in jurul meu, cu atat e concurenta mai mica.
Avatar utilizator
Cornel001
Membru Belit
 
Mesaje: 6779
Membru din: 16 Aug 2005, 16:40
Localitate: Bucuresti
Maşina: Focus2 sedan 1.6 100 28.12.2005
VIN: dealadecotnarisec

Re: Revizie cu piese de la Forcar

Mesajde GoogleBot » 29 Feb 2008, 09:07

Mda, despre el (daemeh) vorbeam si eu in topicul de mai sus.
Avatar utilizator
GoogleBot
Ford Freak
 
Mesaje: 114
Membru din: 06 Iul 2006, 00:27
Localitate: Brasov
Maşina: Ford Focus 2006 Sedan

Re: Revizie cu piese de la Forcar

Mesajde daemeh » 29 Feb 2008, 12:29

Almanahe - am mentionat clar ORIGINALE in primul post. Nu am "relatii" la ANPC, am doar speranta ca exista o institutie care ne apara drepturile ca consumator. Cred ca toti ar trebui sa urmam exemplul lui GoogleBot(http://forum.clubford.ro/viewtopic.php?p=194970#p194970) si sa ne plangem, sa reclamam si sa amenintzam pana ni se vor da drepturile. Ar fi bine daca asociatia clubului ar face ceva in acest sens: de exemplu sa formuleze un set de reclamatii generale, cu exemple concrete si mentionand nume de dealeri, si sa le trimita pe la toate institutiile avizate si la Ford EU.

Da, ar trebui sa ne primeasca cu piesele aduse de acasa, dar nu o fac. Cred ca cel mai bine e, atunci cand esti refuzat, sa-i pui sa-ti dea in scris din ce motiv iti refuza serviciul respectiv(revizia). Un furnizor de servicii nu are voie sa-si selecteze clientii pe criterii subiective, trebuie sa aiba un motiv fondat.

Pana la urma am reusit sa fac revizia cu 1060 RON, la Romcar, cu putin ajutor de la Forcar. Da, a fost nevoie sa fiu recomandat de catre cineva de la Forcar la Romcar ca sa fiu primit cu piesele mele. Asa ceva nu e normal. Oricum, apelati cu incredere la Forcar pentru piese, am cerut piese originale Ford si am primit ce trebuie - nu va luati dupa ce spun altii. Trebuie doar sa mentionati ca vreti piese ORIGINALE Ford. Multumesc celor care m-au ajutat, de la Forcar si de la Romcar - mai exista si "oameni" in Romania.

Hai sa evaluam putin situatia: revizia de 30k la Ford CSD sau Colina - 900 RON, fara placute frana. Eu am dat 630 ron pe piese, cu tot cu doua seturi placute frana, 160+145=305 RON, deci 325 restul de piese. Manopera la Romcar a fost 450 ron, din care montatul unui set de placute a fost cam 90 ron, cu TVA. Deci 450-180=270 RON manopera pt revizie.

Concluzie: revizie 30k km, fara placute, 270+325 = 595 RON fatza de 900 RON la colina/csd. Asta inseamna pret DUBLU la piese. ACELEASI PIESE.

La colina am intrebat de placute, si mi s-a estimat cam 400 ron/set, si 100 ron/montare, deci 1000 ron in total, doar pt niste placute si montarea lor.

Din nou, vreau sa reclam dealerii in sine, nu toti oamenii ce lucreaza acolo. Am intalnit si oameni foarte de treaba si la Colina, si la Romcar, si la BDT. Pe de alta parte am vazut si mecanici prosti, functionari sictiriti, nepasare pentru clienti. Si culmea, in loc sa apara un service nou care prin politica lui de preturi, prin calitatea serviciilor, prin atitudinea fata de clienti, ca sa le strice jocul celorlalti, service-ul Ford CSD a intrat in acelasi tipar, pe m-a dezamagit cu preturile, asa cum l-a dezamagit si pe GoogleBot cu calitatea reparatiilor(vezi link-ul de mai sus).
Focus II Hatchback, Trend CL 2006, 1.8 TDCi, ~145 CP, ~350 NM
Avatar utilizator
daemeh
Incepator
 
Mesaje: 11
Membru din: 01 Iul 2006, 19:25

Re: Revizie cu piese de la Forcar

Mesajde Cornel001 » 29 Feb 2008, 12:48

"Ar fi bine daca asociatia clubului ar face ceva in acest sens: de exemplu sa formuleze un set de reclamatii generale, cu exemple concrete si mentionand nume de dealeri, si sa le trimita pe la toate institutiile avizate si la Ford EU."

sustin si nu e prima oara cand apare o astfel de idee.

Din nou in legatura si cu pm-ul : nu stiu exact care e partea legislativa sau care o fi cu care ii poti convinge, inca n-am avut nevoie de asta, dar cred ca ne putem interesa. Dar stiam deja de la @radur ca el a reusit desi nu mai retin exact cum.
Imagine
Mandru cetatean al republicii bananiere romania.
Silvio Berlusconi: Nu am nimic impotriva homosexualilor. Cu cat sunt mai multi in jurul meu, cu atat e concurenta mai mica.
Avatar utilizator
Cornel001
Membru Belit
 
Mesaje: 6779
Membru din: 16 Aug 2005, 16:40
Localitate: Bucuresti
Maşina: Focus2 sedan 1.6 100 28.12.2005
VIN: dealadecotnarisec

Re: Revizie cu piese de la Forcar

Mesajde radur » 29 Feb 2008, 12:55

Din posturile voastre eu inteleg urmatoarele:

sint fericit pentru ca locuiesc in Constanta =D>

in Bucuresti exista concurenta dar probabil pentru ca nu mai faca fata la lucrari isi baga `piciorul` in astfel de clienti
care vor sa vina cu piesle lor si spun pierdum un client dar aavem 100 care stau la rind

daca va intra pe piata un concurent cu alta politica fata de client probabil se vor schimba lucrurile dar mai aveti de asteptat

eu am fost la Transatlantis Constanta cu piesele mele si nu am avut probleme, dar cind am fost sa fac programarea am pus punctul pe I. Eu vin cu piesele mele originale cu care si voi lucrati si sinteti obligati se la acceptati, in caz contrar...
Sa nu uit la ei ora de manopera este de 60 ron fara tva.

in scurt timp in Constanta Tiriac va deschide un mare showroom (cam la 2 km distanta de Transatlantis) Ford Mercedes Hyundai. Sint curios sa vad ce politica vor avea in ceea ce priveste tariful la manopera si daca vor accepta piesele clientului.
Vand Senzor temperatura galeria admisie 3M5A-12A697-AD 30 ron.


Cazare Constanta, Cazare Mamaia, Apartamente in Regim Hotelier

Servicii de Transfer Aeroport Constanta - Bucuresti Otopeni
Vand 12 piulite pentru jante de tabla 60 ron, 0763 22 22 92.
Vand Senzor temperatura aer admisie Focus 30 ron, 0763 22 22 92, cod 3M5A-12A697-AD.
radur
1nsane Member
 
Mesaje: 1562
Membru din: 30 Aug 2007, 15:46
Localitate: Constanta-Mamaia

Re: Revizie cu piese de la Forcar

Mesajde GoogleBot » 29 Feb 2008, 12:57

Eu am primit cateva mailuri de la dansii. Ultimul e complet, dupa ce am cerut cateva lamuriri.
Se pot aduce piese originale, dar oferim garantie doar pentru cele cumparate de la noi.
Avatar utilizator
GoogleBot
Ford Freak
 
Mesaje: 114
Membru din: 06 Iul 2006, 00:27
Localitate: Brasov
Maşina: Ford Focus 2006 Sedan

Re: Revizie cu piese de la Forcar

Mesajde Cornel001 » 29 Feb 2008, 12:59

"si sinteti obligati se la acceptati, in caz contrar..."

de asta ziceam ca imi aduc aminte ca ai mai scris, dar uite aici am eu nelamurirea : ce anume exact ii obliga si ce anume exact puteai sa faci in caz contrar. daca nu sunt prea curios :)

"Se pot aduce piese originale, dar oferim garantie doar pentru cele cumparate de la noi"
Asta e normal, atunci cand se refera la defectiuni din cauza piesei (ca asta o acopera forcar). dar zice cumva ca nu mai acorda si pt manopera ? ca n-ar fi normal.

Inca ceva, o problema : ce garantie acorda forcar ? adica sa zicem ca e genu de piesa care intra in programul de garantie extinsa, si faci prima revizie si mai ai minim 3 ani garantie la ea teoretic, daca o iei din reprezentanta. daca o iei de la forcar oare i se mai aplica garantia extinsa, pt ca asta nu vine de la producator ci de la importator ?
PS cred ca am scris prostii ca aici e vorba de consumabile, multe urmand sa se schimbe iarasi dupa 1 an maxim sau neintrand in garantie extinsa.
Ultima oară modificat de Cornel001 pe 29 Feb 2008, 13:07, modificat de 2 ori în total.
Imagine
Mandru cetatean al republicii bananiere romania.
Silvio Berlusconi: Nu am nimic impotriva homosexualilor. Cu cat sunt mai multi in jurul meu, cu atat e concurenta mai mica.
Avatar utilizator
Cornel001
Membru Belit
 
Mesaje: 6779
Membru din: 16 Aug 2005, 16:40
Localitate: Bucuresti
Maşina: Focus2 sedan 1.6 100 28.12.2005
VIN: dealadecotnarisec

Re: Revizie cu piese de la Forcar

Mesajde radur » 29 Feb 2008, 13:03

Pai este normal si vezi ca se poate daca le ceri ceva la mina schimba tonul asa din gura pot spune orice.

Tu (noi-voi) oricum avem garantie de la Forcar pentru piese deoarece ele sint montate in service autorizat (banuiesc ca reprezentantele Ford sint autorizate RAR) iar de la service daca platesti doar manopera este normal sa ai garantie pentru ceea ce platesti adica pentru manopera.

Eu de exemplu mi-am montat pe fata si pe spate bavete de noroi ce de pe dreapta fata la un drum de Bucuresti a disparut acum ce fac ii dau in judecata pe cei de la Forcar ? bineinteles ca NU.

Dar daca era o piesa mai importanta cum este cazul distributiei daca doamne fereste se rupe cureau se face expertiza si se decide piesa a fost proasta sau montajul si cum spune Tariceanu `poluatorul plateste`.
Vand Senzor temperatura galeria admisie 3M5A-12A697-AD 30 ron.


Cazare Constanta, Cazare Mamaia, Apartamente in Regim Hotelier

Servicii de Transfer Aeroport Constanta - Bucuresti Otopeni
Vand 12 piulite pentru jante de tabla 60 ron, 0763 22 22 92.
Vand Senzor temperatura aer admisie Focus 30 ron, 0763 22 22 92, cod 3M5A-12A697-AD.
radur
1nsane Member
 
Mesaje: 1562
Membru din: 30 Aug 2007, 15:46
Localitate: Constanta-Mamaia

Re: Revizie cu piese de la Forcar

Mesajde radur » 29 Feb 2008, 13:09

In primul rind sint baieti de treaba si accepta sa vina clientul cu piesele (probabil se gindesc la Tiriac :D)

Eu le-am spus conform legii sinteti obligat sa ma primiti cu piesele mele originale Ford (am subliniat asta).
Daca refuzau depuneam o cerere in scris la secretariat cu numar de inregistrare si asteptam raspunsul.
Daca era negativ de genul SC bla bla SRL nu accepta ca, clientul sa vina cu piesele originale FORD primul pas era la OPC al 2 la ROMCAR si al 3 la Ford Europa dar iti garantez ca nu se ajunge la pasii 2 si 3.

Pentru ca nu sint avocat nu stiu ce lege si cum este redactata dar astfel de regului sint ilegale dar daca esti curios poti intreba la OPC.
Vand Senzor temperatura galeria admisie 3M5A-12A697-AD 30 ron.


Cazare Constanta, Cazare Mamaia, Apartamente in Regim Hotelier

Servicii de Transfer Aeroport Constanta - Bucuresti Otopeni
Vand 12 piulite pentru jante de tabla 60 ron, 0763 22 22 92.
Vand Senzor temperatura aer admisie Focus 30 ron, 0763 22 22 92, cod 3M5A-12A697-AD.
radur
1nsane Member
 
Mesaje: 1562
Membru din: 30 Aug 2007, 15:46
Localitate: Constanta-Mamaia

Re: Revizie cu piese de la Forcar

Mesajde GoogleBot » 29 Feb 2008, 15:47

Pozitia oficiala a Romcar vis-a-vis de ce se discuta mai sus:
1. Un client poate veni cu piesele cumparate din afara retelei de distribuitori si reparatori autorizati Ford si nu i se poate refuza efectuarea reparatiei/reviziei.
2. Nu se pierde garantia Ford decat in cazul in care un eventual defect a aparut ca urmare a unui defect al unei piese aduse de catre client, caz in care cel care a vandut piesa respectiva trebuie sa acorde reparatia.
3. In caietul de service va trebui mentionat ca reparatia/revizia s-a efectuat cu piesele clientului.
Cam asta este.
Avatar utilizator
GoogleBot
Ford Freak
 
Mesaje: 114
Membru din: 06 Iul 2006, 00:27
Localitate: Brasov
Maşina: Ford Focus 2006 Sedan

Re: Revizie cu piese de la Forcar

Mesajde alex230ro » 29 Feb 2008, 16:16

bun deci se poate face si cu piesele clientului,poti sa imi dai si mie foward la mailul de la Romcar in care zic asta,la urmatoarea revizie o sa il am printat :))
alex230ro
Gold Member
 
Mesaje: 549
Membru din: 25 Feb 2007, 18:35
Localitate: Bucuresti

Re: Revizie cu piese de la Forcar

Mesajde radur » 29 Feb 2008, 16:18

Asadar am avut dreptate si pina la urma nu eu trebuie sa am dreptate pentru ca aceasta situatie mi se pare logica.
Vand Senzor temperatura galeria admisie 3M5A-12A697-AD 30 ron.


Cazare Constanta, Cazare Mamaia, Apartamente in Regim Hotelier

Servicii de Transfer Aeroport Constanta - Bucuresti Otopeni
Vand 12 piulite pentru jante de tabla 60 ron, 0763 22 22 92.
Vand Senzor temperatura aer admisie Focus 30 ron, 0763 22 22 92, cod 3M5A-12A697-AD.
radur
1nsane Member
 
Mesaje: 1562
Membru din: 30 Aug 2007, 15:46
Localitate: Constanta-Mamaia

Re: Revizie cu piese de la Forcar

Mesajde GoogleBot » 29 Feb 2008, 16:21

alex230ro scrie:bun deci se poate face si cu piesele clientului,poti sa imi dai si mie foward la mailul de la Romcar in care zic asta,la urmatoarea revizie o sa il am printat :))

Salut
Poti sa printezi ce am scris acolo, e copy paste din mail.
Eventual poti trimite mail la romcar - relatii clienti (aici e vb de importator nu de dealer) si cere detalii.
In plus poti suna oricand la numarul lor (relatii clienti) direct din service daca ai probleme.
Bafta!
Avatar utilizator
GoogleBot
Ford Freak
 
Mesaje: 114
Membru din: 06 Iul 2006, 00:27
Localitate: Brasov
Maşina: Ford Focus 2006 Sedan

Re: Revizie cu piese de la Forcar

Mesajde Mihai L » 29 Feb 2008, 16:28

@GoogleBot: Pfui! Cred ca ai spart service-urile cu raspunsul asta oficial; cel putin cei de pe forum vor merge cu piesele de acasa... :D
Bravo!
Focus. Ford Focus. Sea Grey.
2006 Ford Focus Wagon TDCi, 1.6/109 CP
Imagine
Imagine
My pictures on Flikr
Avatar utilizator
Mihai L
 
Mesaje: 10794
Membru din: 25 Apr 2006, 17:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Wagon Trend CL 2006, 1.6l/109CP, Sea Grey

Re: Revizie cu piese de la Forcar

Mesajde Cornel001 » 29 Feb 2008, 16:35

Declara toate faliment, ce sa mai.

Sunt insa curios daca forcar (nu sunt numai ei care importa, mai e ford_mazda sau cine mai e) face parte din "reteaua autorizata" din acel raspuns.
Imagine
Mandru cetatean al republicii bananiere romania.
Silvio Berlusconi: Nu am nimic impotriva homosexualilor. Cu cat sunt mai multi in jurul meu, cu atat e concurenta mai mica.
Avatar utilizator
Cornel001
Membru Belit
 
Mesaje: 6779
Membru din: 16 Aug 2005, 16:40
Localitate: Bucuresti
Maşina: Focus2 sedan 1.6 100 28.12.2005
VIN: dealadecotnarisec

Re: Revizie cu piese de la Forcar

Mesajde kosmin » 29 Feb 2008, 16:36

Dupa o astfel de recunoastere, urmatorul pas ar fi sa solicitam ROMCAR sa oblige fiecare service autorizat sa intrebe clientul inainte de orice lucrare(fie ca e revizie, fie ca e o reparatie) daca se folosesc piese din service sau piese aduse de client.

:D
FordFocus Trend 007 / 1,6 TDCi / 90CP / H-B 5 usi / Kelp Metallic
Avatar utilizator
kosmin
Gold Member
 
Mesaje: 634
Membru din: 17 Feb 2007, 10:38
Localitate: TM
Maşina: Ford Focus MK2, 2006, 1.6 TDCi, 90 cp, Trend 007

Re: Revizie cu piese de la Forcar

Mesajde Mihai L » 29 Feb 2008, 16:37

Cornel001 scrie:Declara toate faliment, ce sa mai.

Sunt insa curios daca forcar (nu sunt numai ei care importa, mai e ford_mazda sau cine mai e) face parte din "reteaua autorizata" din acel raspuns.


Eu zic ca da... Mai ales ca aduc doar piese Ford si Mazda...
Numai ca nu fac si vanzare de masini, nu sunt dealeri Ford/Mazda.
Focus. Ford Focus. Sea Grey.
2006 Ford Focus Wagon TDCi, 1.6/109 CP
Imagine
Imagine
My pictures on Flikr
Avatar utilizator
Mihai L
 
Mesaje: 10794
Membru din: 25 Apr 2006, 17:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Wagon Trend CL 2006, 1.6l/109CP, Sea Grey

Re: Revizie cu piese de la Forcar

Mesajde GoogleBot » 29 Feb 2008, 16:44

Cornel001 scrie:Declara toate faliment, ce sa mai.

Sunt insa curios daca forcar (nu sunt numai ei care importa, mai e ford_mazda sau cine mai e) face parte din "reteaua autorizata" din acel raspuns.

1. Un client poate veni cu piesele cumparate din afara retelei de distribuitori si reparatori autorizati Ford si nu i se poate refuza efectuarea reparatiei/reviziei.
Avatar utilizator
GoogleBot
Ford Freak
 
Mesaje: 114
Membru din: 06 Iul 2006, 00:27
Localitate: Brasov
Maşina: Ford Focus 2006 Sedan

Re: Revizie cu piese de la Forcar

Mesajde Cornel001 » 29 Feb 2008, 16:54

Am inteles asta, era ca un fel de intrebare suplimentara. Pt ca de fapt asta vizeaza punctele 2 si 3. Daca ar face parte din retea, nici nu ar mai fi nevoie de punctele 2 si 3. In acest caz.
Imagine
Mandru cetatean al republicii bananiere romania.
Silvio Berlusconi: Nu am nimic impotriva homosexualilor. Cu cat sunt mai multi in jurul meu, cu atat e concurenta mai mica.
Avatar utilizator
Cornel001
Membru Belit
 
Mesaje: 6779
Membru din: 16 Aug 2005, 16:40
Localitate: Bucuresti
Maşina: Focus2 sedan 1.6 100 28.12.2005
VIN: dealadecotnarisec

Re: Revizie cu piese de la Forcar

Mesajde toxicristi » 01 Mar 2008, 09:18

Eu cred ca ne-ar trebui un raspuns oficial in aceste sens (cu antetul, semnatura si stampila emitatorului), nu doar un mail, care sa reprezinte o proba incontestabila in fata refuzului dat din reflex de catre angajatii diverselor reprezentante din tara cu privire la aceasta problema. Probabil il vom obtine in numele Asociatiei, chiar daca nu este obligatoriu. Eventual sa o scanam si sa o punem la indemana oricui, prin acest site.

In al doilea rand, ar trebui sa inlocuim numele de FORCAR din titlu cu ORIGINALE si sa facem acest subiect un anunt.

Si nu in ultimum rand, felicitari GoogleBot si celorlalti implicati in acest demers pentru perseveranta si responsabilitate civica de care au dat dovada!
Imagine "Aici, pe forum, eşti ceea ce scrii!"
Avatar utilizator
toxicristi
 
Mesaje: 7689
Membru din: 02 Ian 2007, 23:53
Localitate: Bucuresti / Brasov
Maşina: Focus 2002 1.8TDDi 90CP Bouvagon

Re: Revizie cu piese de la Forcar

Mesajde silviupn69 » 03 Mar 2008, 08:41

GoogleBot scrie:
alex230ro scrie:bun deci se poate face si cu piesele clientului,poti sa imi dai si mie foward la mailul de la Romcar in care zic asta,la urmatoarea revizie o sa il am printat :))

Salut
Poti sa printezi ce am scris acolo, e copy paste din mail.
Eventual poti trimite mail la romcar - relatii clienti (aici e vb de importator nu de dealer) si cere detalii.
In plus poti suna oricand la numarul lor (relatii clienti) direct din service daca ai probleme.
Bafta!




GoogleBot, daca ai la indemana datele de mail si telefonul(fix,mobil,orice) te rog posteaza-l aici.Pana caut eu (sry nu prea am timp :-?? ), s-ar putea sa-mi treaca revizia !
Ford Mondeo
Ghia 04/2005 , TDCI, 2.0, 131cp
Imagine
Avatar utilizator
silviupn69
1nsane Member
 
Mesaje: 1238
Membru din: 27 Dec 2007, 07:29
Localitate: Piatra-Neamt
Maşina: Mondeo 2.0 TDCI; 130CP

Re: Revizie cu piese de la Forcar

Mesajde GoogleBot » 03 Mar 2008, 09:15

http://www.ford.ro/index,76
Telefon: +4 021 311 11 14
Fax: +4 021 311 11 15
Email: relatii.clienti@ford.ro
Avatar utilizator
GoogleBot
Ford Freak
 
Mesaje: 114
Membru din: 06 Iul 2006, 00:27
Localitate: Brasov
Maşina: Ford Focus 2006 Sedan

Următorul

Înapoi la Arhiva Comercial

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 4 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 4 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1283 pe 23 Apr 2024, 16:22

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login