Arhiva Comercial

Care ar fi cel mai avantajos Service Ford???

Subiecte in care nu s-a mai scris de 3 luni si subiecte inchise

Moderatori: KomandantuR, adicristea

Reguli forum
Daca cineva dintre cei care au subiect aici doreste mutarea acestuia in categoria Comercial, il rog sa ma anunte prin PM, E-MAIL sau printr-un mesaj aici.
In aceasta categorie nu se mai poate raspunde la subiecte.

Care ar fi cel mai avantajos Service Ford???

Mesajde ionutvasilescu » 07 Iul 2006, 10:49

Salut!! As avea o mica problema pt. cei mai "vechi" in marca Ford: cam care ar fi in Bucuresti cel mai avantajos service Ford. Cand spun avantajos ma gandesc la mai multe aspecte:
- preturi
- seriozitate
- promptitudine
- decontare directa cu diverse companii de asigurari
Aveti vreun sfat??
Ionut Vasilescu
Ford Mondeo TDCI 115 HP 2006
ionutvasilescu
Incepator
 
Mesaje: 52
Membru din: 29 Iun 2006, 21:46
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Mondeo 2006, 2000 CC, TDCI, 115 CP

Mesajde Ecstaz » 07 Iul 2006, 12:13

Din ce am vazut eu pana acum, la preturi cel mai avantajos ar fi Colina Motors, dar din punct de vedere al seriozitatii nu pot face comparatie cu ceilalti ca nu stiu. La fel si despre decontare.
My ride: Ford Mondeo 2003 1.8L 125HP (gas)

Sa aveti o zi FORDmidabila.
Avatar utilizator
Ecstaz
Gold Member
 
Mesaje: 721
Membru din: 08 Mai 2006, 16:14
Localitate: Somewhere in Bucharest

Mesajde Adin » 07 Iul 2006, 17:04

subscriu si eu pt Colina... pe cei de la BDT i-am incercat ( si inca pe bani dati de-a moaca, ceva de genul: trebuie schimbata pompa de apa - in garantie, ei prima data merg pe pipaite, schimba termostatul - care nu mai era in garantie de 1 saptamana :icon_eek: - dupa care ma taxeaza, imi dau masina sa plec si se mira ca ma intorc la ei deoarece tot se incalzeste motorul.. si asta e doar un exemplu, ar mai fii), sunt amatori...
la Colina am fost, preturile sunt okay, seriozitate deocamdata este, promtitudine - da, decontare - nu stiu
aaa, ar mai fi Romcar-ul, dar am citit prea multe lucruri negative pe mai multe forumuri, ca sa am curajul de a trece pe'acolo
Imagine
Avatar utilizator
Adin
Incepator
 
Mesaje: 48
Membru din: 25 Iun 2006, 13:17
Localitate: Bucuresti
Maşina: Subaru Legacy 2.0 4EAT 165HP

Mesajde Ecstaz » 11 Iul 2006, 16:12

Azi am facut revizia de 60.000km la masinuta mea la Colina. Pret piese si manopera 4,9 mil lei in care s-au schimbat ulei (ei mi-au zis ca fol Mobil1 5W-30 recomndat de producator), filtru ulei, filtru aer. Pretul este rezonabil, avand in vedere ca uleiul daca e mobil e in jur de 1,5-2 mil, filtrulul aer in jur de 1 mil si cel de ulei cam tot asa.
Ce mi-a placut la ei a fost ca nu trag ca altii de tine ca "trebuie schimbat". Oamenii au zis asa: placutele de frana de pe fata ar trebui schimbate, dar nu e obligatoriu, mai merg vreo 5.000km, iar cele de pe spate la fel. Discurile pe fata ar trebui schimbate (acum 5.000km cand am fost cu masina la verificat mi-au zis ca sunt la jumatate din uzura). Cand le-am aratat inspectia de acum 5.000km nu au mai zis nimic.
Despre filtrul de polen au zis ca nu e obligatoriu de schimbat, dar ca ar fi bine. Am zis OK o sa-l schimb eu ca nu ma doare mana.
Deci, ce sa zic, oamenii au incercat sa mai scoata de la mine, dar nu au fost insistenti ca alte service-uri unde iti zic "Domne' trebuie schimbat ca nu va dam revizia altfel" E bine de stiut ca aici nu trebuie sa te certi cu ei pentru drepturile tale. Oamenii incearca, dar nu te obliga.
Deci nu pot decat sa ii apreciez pentru asta. In rest na...preturi de reprezentanta, dar mai mici nitel fata de altii.
A...era sa uit. Un amic si-a facut revizia la Romcar si i-au pus ulei Havoline sau Valvoline.
My ride: Ford Mondeo 2003 1.8L 125HP (gas)

Sa aveti o zi FORDmidabila.
Avatar utilizator
Ecstaz
Gold Member
 
Mesaje: 721
Membru din: 08 Mai 2006, 16:14
Localitate: Somewhere in Bucharest

Mesajde Zanga » 11 Iul 2006, 17:04

Ecstaz scrie:A...era sa uit. Un amic si-a facut revizia la Romcar si i-au pus ulei Havoline sau Valvoline.



Valvoline, si da ala este uleiul "FORD". Pe langa care mai exista ARAL rebarnduit si cu aditionalele FE.


PS de la halvoline la valvoline e un pic de diferentza :icon_lol: :icon_lol: :icon_lol: :icon_lol:
Scorpio II 2.0 16V Ultima // Scorpio II 2.3 16V Ghia // Scorpio II 2.9 24V Ghia Cosworth
Avatar utilizator
Zanga
Gas Guzzler
 
Mesaje: 2871
Membru din: 11 Iun 2005, 18:41
Localitate: Printre gropile si craterele Bucurestiului

Mesajde ionutvasilescu » 11 Iul 2006, 21:49

Am inteles. Se pare, deci, ca Colian Motors ar avea cel mai rezonabil service.
Ionut Vasilescu
Ford Mondeo TDCI 115 HP 2006
ionutvasilescu
Incepator
 
Mesaje: 52
Membru din: 29 Iun 2006, 21:46
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Mondeo 2006, 2000 CC, TDCI, 115 CP

Mesajde Ecstaz » 12 Iul 2006, 11:09

Zanga, stiu ca sunt marci diferite, dar nu mai tineam minte de care i-au pus. Asta vroiam sa subliniez, dar se pare ca nu am reusit sa ma fac inteles.
Maine o sa pun exact preturile pt fiecare produs in parte si manopera o bag la gros nu pt fiecare in parte.
Am uitat sa mentionez mai sus schimbat si filtru benzina, iar uleiul mi l-au pus din bidoane de 1L, iar restul pana la 5 litri mi-au fost lasati in portbagaj. Am descoperit azi cand am pus ceva in spate si am dat de ulei si de filtrul vechi de aer.
My ride: Ford Mondeo 2003 1.8L 125HP (gas)

Sa aveti o zi FORDmidabila.
Avatar utilizator
Ecstaz
Gold Member
 
Mesaje: 721
Membru din: 08 Mai 2006, 16:14
Localitate: Somewhere in Bucharest

Mesajde B4YFM » 20 Iul 2006, 18:01

eu am luat masina de la Auto Ford si la revizia de 2500 km m-au trimis la Erebus (in spate la Titulescu). Nu am fost deloc multumit...nu comunica cu tine, nu iti spun ce fac, etc.
Intrebare, cat sunt in garantie imi pot alege locul unde sa-mi fac reviziile?
Mondeo 2006 Benzina 1800/125 CP
B4YFM
Incepator
 
Mesaje: 4
Membru din: 20 Iul 2006, 17:25
Localitate: Bucuresti

Mesajde ionutvasilescu » 20 Iul 2006, 18:32

B4YFM scrie:Intrebare, cat sunt in garantie imi pot alege locul unde sa-mi fac reviziile?

Daca e in luata leasing s-ar putea ca firma de leasing (adica proprietarul masinii) sa-ti impuna un anumit service. Eu mi-am luat masina de la Romcar Motors si astept sa vad, cand o sa soseasca, daca or sa imi impuna service-ul lor sau nu.
Ionut Vasilescu
Ford Mondeo TDCI 115 HP 2006
ionutvasilescu
Incepator
 
Mesaje: 52
Membru din: 29 Iun 2006, 21:46
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Mondeo 2006, 2000 CC, TDCI, 115 CP

Mesajde Mihai L » 20 Iul 2006, 18:40

Nu-ti impune nimeni nimic, stai linistit. Nici nu-i intereseaza.
Important este sa fie un service autorizat (altfel daca e ceva care in mod normal ar fi intrat in garantie dar te refuza cei de la Ford pentru ca nu ai dovada service-ului autorizat si la timp risti sa platesti din buzunar).
Focus. Ford Focus. Sea Grey.
2006 Ford Focus Wagon TDCi, 1.6/109 CP
Imagine
Imagine
My pictures on Flikr
Avatar utilizator
Mihai L
 
Mesaje: 10794
Membru din: 25 Apr 2006, 17:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Wagon Trend CL 2006, 1.6l/109CP, Sea Grey

Re: Care ar fi cel mai avantajos Service Ford???

Mesajde fullspy » 29 Noi 2010, 12:18

Salutare,
Un service bun pe care vi-l recomand se afla inxxx, seful de la service se numeste xxx, fost mecanic la reprezentanta Ford, un baiat de nota 20, preturi de bun simt, lucrari cu garantie, constatari, diagnoza computerizata pt. toate marcile auto straine.
Apelati cu incredere, seriozitate maxima!
Ultima oară modificat de DGAlexandru pe 29 Noi 2010, 19:43, modificat 1 dată în total.
Motiv: sters reclama... Avertisment pt. OffTopic - E vb. de service-uri Ford, nu bodegi.
Imagine
подписи для форумов
Life is like a taxi. The meter just keeps a-ticking whether you are getting somewhere or just standing still.
Avatar utilizator
fullspy
Member
 
Mesaje: 252
Membru din: 01 Oct 2008, 15:17
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus 2, Trend edition cu imbunatatiri, 1.8 TDCi, Moondust Silver, climatronic, 116Cp, 2007
VIN: WFO00000000000000


Înapoi la Arhiva Comercial

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 4 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 4 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1283 pe 23 Apr 2024, 16:22

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login