Arhiva Comercial

Pareri pro si contra asigurarii full-casco ASIROM

Subiecte in care nu s-a mai scris de 3 luni si subiecte inchise

Moderatori: KomandantuR, adicristea

Reguli forum
Daca cineva dintre cei care au subiect aici doreste mutarea acestuia in categoria Comercial, il rog sa ma anunte prin PM, E-MAIL sau printr-un mesaj aici.
In aceasta categorie nu se mai poate raspunde la subiecte.

Pareri pro si contra asigurarii full-casco ASIROM

Mesajde rhadoo » 03 Noi 2005, 16:01

Pareri pro si contra asigurarii full-casco ASIROM

Salut Forumisti,

Ce parere aveti despre suportul oferit prin casco de ASIROM. Incidente, timp de reactie, livrare bani, service autorizate, evaluari, preturi pareri, critici, solutionari.

In Brasov (dar cred ca nu numai), multi spun ca ar fi un asigurant slabut, ne profesional, dar dintre toti acestia, nu au avut incidente pe casco si nici asigurarea nu o au la ASIROM. Deci ar fi doar folclor.
Ford Mondeo MK2 GLX, 1.8 Zetec Motor Power, 115CP, Green
[RO][BV]-Rhadoo
Avatar utilizator
rhadoo
Incepator
 
Mesaje: 60
Membru din: 01 Noi 2005, 18:10
Localitate: Brasov

Mesajde elikratos » 08 Noi 2005, 22:39

Firma ptr. care lucrez are parcul auto asigurat la ASIROM Bv, de cativa anisori buni. Oamenii sunt super si este o placere sa lucrezi cu ei. Pentru ca ne cunoastem de ceva timp, desigur.
Per total, ASIROM face parte din gasca asiguratorilor OK, care nu dau tepe si lucreaza in sistem de decontare cu multe service-uri. Intarzierea platilor este in limitele normalului.
Bottom line, insa: toti asiguratorii vor fi curve cu cei mici si vor incerca sa "dea" cat mai putin. Ideea este sa iti faci CASCO unde stii pe cineva! Evident, de evitat tzeparii cu care nu lucreaza nici un service, pe motiv ca s-au fript!
:icon_idea:
12.1992 Ford Sierra Saphire 2.0 EFI RWD (A/C | K&N | Kamei | Borla | RIAL | Simoni Racing | Alpine | Hertz) - DE VANZARE !!!

There's a Ford in your Future !
elikratos
The Tuning Monk
 
Mesaje: 397
Membru din: 16 Feb 2005, 15:26
Localitate: Bucuresti - Brasov

Mesajde rhadoo » 09 Noi 2005, 16:27

Uite ieri am fost si mi-am achitat rata contractuala. Am aruncat o vorba, intrebandu-i pe angajatii ASIROM Bv daca lucreaza cu Casa Auto. M-au mirat cativa factori:

1. Consultantii habar n-aveau lista service-urilor autorizate cu care lucreaza.
2. Cand am intrebat pe cineva care in sfarsit avea habar, a strambat din nas, spunand ... stiti ... Casa Auto e scumpa, ... e reprezentanta.
NO COMMENT.

Cum zicea "Elikratos" ca "toti asiguratorii vor fi curve cu cei mici si vor incerca sa "dea" cat mai putin" - dar majoritatea care ne facem Casco suntem "mici' nu avem flote auto.

Azi vb cu Allintz-Tiriac.
Precautia e foarte importanta in aceste situatii.
Ford Mondeo MK2 GLX, 1.8 Zetec Motor Power, 115CP, Green
[RO][BV]-Rhadoo
Avatar utilizator
rhadoo
Incepator
 
Mesaje: 60
Membru din: 01 Noi 2005, 18:10
Localitate: Brasov

Mesajde elikratos » 09 Noi 2005, 17:03

Casa Auto BV nu lucreaza pe baza de decontari cu ASIROM. Aici discutam de interese puternice in grupul Tiriac si nu de preturi / costuri bla-bla-bla! Tiriac vrea sa faca afaceri cu Tiriac...
12.1992 Ford Sierra Saphire 2.0 EFI RWD (A/C | K&N | Kamei | Borla | RIAL | Simoni Racing | Alpine | Hertz) - DE VANZARE !!!

There's a Ford in your Future !
elikratos
The Tuning Monk
 
Mesaje: 397
Membru din: 16 Feb 2005, 15:26
Localitate: Bucuresti - Brasov

Lista service Allianz-Tiriac

Mesajde rhadoo » 10 Noi 2005, 16:05

Iata in atasament lista service-urilor cu care lucrea Allianz-Tiriac in comparatie cu cele 5 ale ASIROM-ului.
Ford Mondeo MK2 GLX, 1.8 Zetec Motor Power, 115CP, Green
[RO][BV]-Rhadoo
Avatar utilizator
rhadoo
Incepator
 
Mesaje: 60
Membru din: 01 Noi 2005, 18:10
Localitate: Brasov

Mesajde Paulp » 10 Noi 2005, 20:41

Da cu Ardafu cine lucreaza?
Focus 2002, break, Ghia, 1.8 TDDI, 90CP...
Fost focusar, allways focusar!
Avatar utilizator
Paulp
Petrol Head
 
Mesaje: 3176
Membru din: 05 Aug 2005, 17:16
Localitate: Iasi
Maşina: Fiat Linea, 2011, 1.4, Active

Mesajde rhadoo » 10 Noi 2005, 20:48

Eu de Ardaf nu stiu mare lucru.
Cauta pe net, sigur vei gasi situatii si opinii despre ei. Eu cand am inceput sa aflu din stanga si dreapta despre ASIROM, si am stiut cu ce cuvinte de cautare sa ma avant pe Google am ramas surprins de ce am gasit.

Cel putin pe daciaclub sunt niste pareri ale unor patiti de sta matza'n coada!
Eu cred ca cei mai buni asiguratori sunt cei cu renume international, Allianz, Interamerican, etc.
Ford Mondeo MK2 GLX, 1.8 Zetec Motor Power, 115CP, Green
[RO][BV]-Rhadoo
Avatar utilizator
rhadoo
Incepator
 
Mesaje: 60
Membru din: 01 Noi 2005, 18:10
Localitate: Brasov

Mesajde omarica » 30 Ian 2006, 22:23

Despre Generali ce stiti? Eu platesc cam 20 si ceva d emilioane pe an si mi se pare cam mult, vreau sa platesc cumba, undeva, mai ieftin...

Voi ce ziceti?
Ford Focus 1.8 TDDi 2001 90 Cp
Avatar utilizator
omarica
Ford Freak
 
Mesaje: 210
Membru din: 07 Noi 2005, 22:21
Localitate: Constanta

Mesajde Maddogul » 31 Ian 2006, 00:56

73 Euro + TVA pe 3 luni la ASTRA full casco la mititica mea
Cand o sa am banii o sa-mi fac
Oricum ar fi si la oricine o fii e f f f f bun casco
CU Stima
Kuga 2.5 Duratec PHEV 225 CP 2022 St-Line X
Kuga 1.5 Ecoboost 182 CP 2018 Titanium X,
Fiesta 1.7I 16v VCT 125 CP Sport '01,
Scorpio BOB 2.9 24V 207Cp '94,
Mondeo MK2 '98 2.0 130Cp '97

Maddog Garage
Avatar utilizator
Maddogul
 
Mesaje: 5626
Membru din: 23 Iun 2005, 12:06
Localitate: Prin Romania AKA Bucuresti
Maşina: Fiesta Mk5 1.7 VCT
VIN: WF0FXXGAGFRA56025

Mesajde AdiC » 31 Ian 2006, 10:52

Paulp scrie:Da cu Ardafu cine lucreaza?


In Bucuresti cu nimeni.... simtit pe propria piele
2008 Ford Fusion 1.4 TDCi
AdiC
 
Mesaje: 543
Membru din: 14 Ian 2005, 11:42
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford
VIN: WF0UXXGAJU8G73542

Un plus pentru ASIROM

Mesajde rhadoo » 12 Mar 2006, 21:22

Acum o saptamana ASIROM a raspuns super profi la un incident al unei prietene de-a mea. Si-a gasit masina in parcare din fata pana in spate harscaita de o alta masina. Un Golf 5, a fost reparat cu repeziciune si fara interventii.

Un plus ASIROM-ului.
Daca cautati pe net, la adresa ASIROM-ului am vazut mai multe critici decat laude.

Sa auzim de bine
Ford Mondeo MK2 GLX, 1.8 Zetec Motor Power, 115CP, Green
[RO][BV]-Rhadoo
Avatar utilizator
rhadoo
Incepator
 
Mesaje: 60
Membru din: 01 Noi 2005, 18:10
Localitate: Brasov

Parca ...

Mesajde rhadoo » 12 Mar 2006, 21:24

Generalli, Alliantz sunt cei mai buni.
ARDAF-ului nu i s-a ridicat parca licenta ?! Sau confund !?

Bafta,
Ford Mondeo MK2 GLX, 1.8 Zetec Motor Power, 115CP, Green
[RO][BV]-Rhadoo
Avatar utilizator
rhadoo
Incepator
 
Mesaje: 60
Membru din: 01 Noi 2005, 18:10
Localitate: Brasov

Mesajde Gaby » 19 Mar 2006, 02:28

Acum mai sunt si cei de la BCR Asigurari. Mi-a propus cineva cu 1.5 mil pe luna. Cica ar fi full. Oare ce sa fac ? Am mai fost si eu la Alliantz si erau mai scumpi, atat la Casco cat si pe la asigurarile ce vin cu cartea verde. Atunci mi-am facut tot la Asirom dar nu am mai ajuns sa fac si Casco. Trebe dom'le, trebe.
A, dar daca te buseste cineva "in afara", cum reactioneaza ai nostri ? Daca e cineva patit....
Avatar utilizator
Gaby
Member
 
Mesaje: 321
Membru din: 22 Sep 2005, 02:58
Localitate: In Romanica. ...Inca. :-(

Mesajde Luciano » 19 Mar 2006, 03:00

Eu am avut Full Casco la Allianz TM la primul meu Mondeo '98.
Cind am fost la drum lung in 2001 s-a spart sticla la un halogen fata ( griblura bat-o vina ), am rezolvat foarte foarte civilizat cu Allianz-ul, m-au trimis la reprezentanta Ford si mi-au schimbat sticla sparta fara sa trebuiasca sa platesc nimic, s-au decontat direct cu Allianz-ul.
Nu merita sa va zgirciti la o mica diferenta deoarece Allianz-ul lucreaza direct cu dealerul Ford autorizat si scapi de o gramada de timpi morti, nervi... etc.
La Allianz daca faceai cartea verde la ei parca aveai ceva avantaje... reduceri...

BCR asigurari sunt la inceput, e varza la ei nici macar un scaun sa stau jos la discutie cu ei nu au avut sa-mi dea aici in TM acum o luna cind am fost sa intreb ceva...
ex: Ford Mondeo MK2 & MK3
Avatar utilizator
Luciano
Incepator
 
Mesaje: 75
Membru din: 24 Iul 2005, 18:01
Localitate: ECU
Maşina: 1.6 HDI

Mesajde Cornel001 » 19 Mar 2006, 03:53

Si ASIROM-ul are decontare directa, cu ROMCAR.
La ASIROM daca faci cartea verde, si ai si CASCO la ei (desi nu sunt sigur 100% ca iti tre neaparat CASCO), suplimentul pt CASCO furt extern e gratuit.
Imagine
Mandru cetatean al republicii bananiere romania.
Silvio Berlusconi: Nu am nimic impotriva homosexualilor. Cu cat sunt mai multi in jurul meu, cu atat e concurenta mai mica.
Avatar utilizator
Cornel001
Membru Belit
 
Mesaje: 6779
Membru din: 16 Aug 2005, 16:40
Localitate: Bucuresti
Maşina: Focus2 sedan 1.6 100 28.12.2005
VIN: dealadecotnarisec

Mesajde Fritz » 20 Mar 2006, 10:05

Cornel001 scrie:Si ASIROM-ul are decontare directa, cu ROMCAR.
La ASIROM daca faci cartea verde, si ai si CASCO la ei (desi nu sunt sigur 100% ca iti tre neaparat CASCO), suplimentul pt CASCO furt extern e gratuit.


E valabil si in Allianz.
Cartea verde are pret unic peste tot, asa ca fiecare prefera mai mult sau mai putin sa-l faca de unde si-a facut si casco-ul.
Subaru Forester 2010 2.5X Limited, Symmetrical AWD, 170CP
Ford Focus Ghia 2007 Hatchback 2.0 TDCi 136CP - parents-in-law's car
Ford Focus Trend 2005 Sedan 1.6 TDCi 90CP - parents' car
Avatar utilizator
Fritz

focused
 
Mesaje: 1405
Membru din: 12 Dec 2005, 02:44
Localitate: Far West
Maşina: 2010 Subaru Forester 2.5X Limited, Symmetrical AWD, 170CP

Pareri pro si contra asigurarii full-casco ASIROM

Mesajde tcristi » 20 Mar 2006, 18:58

salutare

de asirom sincer nu am auzit, dar ma bucur sa citesc mai sus ca sunt ok. de allianz am vazut la unul si altul ca sunt super ok. eu din pacate am la omniasig si am dat peste un inspector batut in cap cu care ma cert de 2 saptamani. ma trimite la "service-uri de cartier" ca sa rezolv problema cu o suma minima de bani ... ce mai ... imi pare tare rau ca sunt la omniasig . cine vrea sa-si faca casco sa se uite bine inainte si stanga si dreapta inainte sa aleaga ceva.
tcristi
Incepator
 
Mesaje: 28
Membru din: 28 Sep 2005, 20:32

Re: Pareri pro si contra asigurarii full-casco ASIROM

Mesajde mario676767 » 06 Iul 2010, 02:53

EVITATI ASITO KAPITAL!!!!!!!
eu am riscat si am facut casco la ei...,si inca mai trag...
am facut casco la recomandarea brokerului,iar pe net,putinele pareri referitoare la daune minore sunt relativ de bine.
am facut casco la ei la ambele masini pe cale l-e am:un s600 si un cl500.polita la ''s'' 6000e/an si la ''cl'' 3700e.am avut o dauna acum vreo 2 luni la cl in valoare de vreo 20.000 si nici acum nu au incheiat dosarul...,si o tot lungesc....,fara nici o justificare.ba ca mai trebuie o poza..,ba ca e plecat in concediu inspectoru..,sa asstept ca ma suna ei..,asta cand raspund la tel...am fost acolo si m-am certat cu ei..,astept sa treaca termenul pe care il au legal pt cercetare,dupa care o sa trimit un avocat sa-i dau in judecata.
dupa ce am fost la ei pt prima data si m-am certat cu ei,au trimis brokerului,o instiintare prin care ''denunta'' celalt contract pe care il aveam cu ei la ceallalta masina,incepand cu data de 19,pe motiv ca riscul e prea mare.:) adik esti bun doar cand l-e dai bani si dupa ce l-e produci o dauna,renunta la toate contractele cu tine si sa nu te mai vada...
niste comunisti nenorociti,sefu de la daune e un fost securist imputit,pe care urmatoarea data cand il voi vedea nu stiu daca ma voi putea abtine sa nu-l bat.o sa va tin la curent cu ce se intampla si sper ca voi ajuta macar o persoana sa evite astfel de specimene,care intr-o tara normala ar trebui inchisi in ziua urmatoare.eu am fost indus in eroare de catre broker,pt ca daca ma duceam la ei sa inchei polita si vedeam ce fete au..,sigur nu vedeau de la mine nici un leu...
mentionez ca sunt platitor constant de casco si m-am inscris pe toate forumurile unde am gasit un topic referitor la ASITO sau la casco pentru ca mi-ar fi fost de ajutor si mie daca as fi gasit ceva asemenator inainte sa inchei politele la ei si poate m-as mai fi gandit...recomand servicii decente intalnite la tiriac si uniqa.
mario676767
Incepator
 
Mesaje: 1
Membru din: 06 Iul 2010, 02:52
Maşina: mb s600 2004

Re: Pareri pro si contra asigurarii full-casco ASIROM

Mesajde deejay_xb » 06 Iul 2010, 20:09

Bravo omu!
Sper sa reusesti sa iti recuperezi paguba!
Daca tot dispui de bani dai direct in judecata si in maxim 2 ani sigur iti recuperezi tot plus cheltuieli de judecata si daune!
Imagine
Imagine
Avatar utilizator
deejay_xb
1nsane Member
 
Mesaje: 2463
Membru din: 18 Apr 2007, 12:07
Localitate: Bucuresti
Maşina: Porsche Cayenne Turbo twin-turbocharged 4.8L V8 500+ hp


Înapoi la Arhiva Comercial

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 8 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 8 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1283 pe 23 Apr 2024, 16:22

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login