Arhiva Comercial

Exista service in bucuresti care sa lucreze cu CARPATICA?

Subiecte in care nu s-a mai scris de 3 luni si subiecte inchise

Moderatori: KomandantuR, adicristea

Reguli forum
Daca cineva dintre cei care au subiect aici doreste mutarea acestuia in categoria Comercial, il rog sa ma anunte prin PM, E-MAIL sau printr-un mesaj aici.
In aceasta categorie nu se mai poate raspunde la subiecte.

Exista service in bucuresti care sa lucreze cu CARPATICA?

Mesajde cristi pinguinul » 02 Aug 2011, 17:04

Dupa cum am intrebat si in titlu vreau sa stiu si eu gasesc un service sa lucreze cu carpatica ? Am fost lovit de o DANSA in spate aseara pe la 11 si ca sa fie bucuria complecta are asigurare la carpatica. Amfacut amiabila si nu m-am dus inca la ei la constatare. Nici nu stiu ce drac sa fac, la ce am citit si auzit despre ei parca nici nu imi vine sa ma mai complic mai bine caut alte solutii. Dar totusi daca as gasi un service care sa putem colabora, dece nu? Astept de la voi sfaturi si pareri. Multumiri anticipate.
cristi pinguinul
Ford Freak
 
Mesaje: 101
Membru din: 12 Noi 2010, 20:34
Localitate: BUCURESTI
Maşina: ford mondeo 2001 1,8 92kw
VIN: WF0WXXGBBW1R87747

Re: Exista service in bucuresti care sa lucreze cu CARPATICA?

Mesajde Leo777 » 03 Aug 2011, 10:20

Salut,

Iti pot raspunde ca in bancul cu soldatul german si cu Bula ascuns in fantana: "mai bine te duci in padure". Uite ce am patit eu acum 3 luni: viewtopic.php?f=17&t=45171&start=60.
Concluziile le tragi singur.

Exista cateva serviceuri cu care au decontare directa, cel pe care mi l-au recomandat ei este unul deschis recent, din cate am inteles, pe undeva pe Valea Cascadei, dar fiind destul de departe de locul in care lucrez, am preferat sa ma duc pe CASCO, la un service mai aproape de mine (si recomandat de un prieten, de altfel).

Cu stima,
Leo.
Cu prostul nu-i bine sa te pui, ca are mintea odihnita!
Avatar utilizator
Leo777
Member
 
Mesaje: 429
Membru din: 02 Mai 2008, 11:19
Localitate: Bucuresti
Maşina: Mondeo 2.0 d 140 hp, 2011 Mondeo 1.8i 125 hp, 2003
VIN: vinnegrudincelbun

Re: Exista service in bucuresti care sa lucreze cu CARPATICA?

Mesajde adicristea » 03 Aug 2011, 10:34

O singura solutie viabila: CASCO cu regres.
\\\ Cumpara "romaneste"! Salveaza-ti slujba! ///
Nu fi zmeu, s-ar putea sa zbori!
Nemulţumirile oamenilor nu vin din ceea ce li se întâmplă, ci din diferenţa dintre ceea ce li se întâmplă şi aşteptările lor. ™Ciugu®
Imagine
Avatar utilizator
adicristea
 
Mesaje: 6109
Membru din: 18 Ian 2008, 13:01
Localitate: Reading, UK
Maşina: Citroen C4 Picasso 1.6 eHDI
VIN: 00000000000000000

Re: Exista service in bucuresti care sa lucreze cu CARPATICA?

Mesajde cristi pinguinul » 04 Aug 2011, 10:29

Problema este ca nu am casco.Imi spunea cineva sa cer ca imi fac masina in regie proprie si cu ce bani imi da sa imi fac singur masina. Dar nu stiu de asa ceva . Daca poate cineva sa imi explice mai bine ii multumesc anticipat.
cristi pinguinul
Ford Freak
 
Mesaje: 101
Membru din: 12 Noi 2010, 20:34
Localitate: BUCURESTI
Maşina: ford mondeo 2001 1,8 92kw
VIN: WF0WXXGBBW1R87747

Re: Exista service in bucuresti care sa lucreze cu CARPATICA?

Mesajde Leo777 » 04 Aug 2011, 13:37

Pai daca nu ai CASCO nu ai ce face decat sa deschizi dosar de dauna pe RCA-ul vinovatului. Pentru asta trebuie:
1. Te intalnesti cu vinovatul la un centru de constatari CARPATICA - la intrarea in autogara Rahova este unul - pentru a se face constatarea de catre un inspector de daune de la Carpatica si se deschide dosar de dauna. Repet: trebuie sa mergeti amandoi, pentru ca se vor pune masinile una langa cealalta (sau una in spatele celeilalte) exact cum au fost in momentul impactului.
Ti se da o dovada de la ei (pentru cazul in care esti oprit de politie si esti intrebat de unde ai lovitura) care atesta avaria existenta pe masina. De asemenea, trebuie sa ceri numarul dosarului de dauna. Dupa care astepti sa ti se trimita un SMS de la Carpatica in momentul in care se aproba dosarul la plata - dureaza o saptamana sau doua.
2. Te duci la sediul lor din bd. Unirii 62 - 64 (parca), intre blocul Zepter si P-ta Alba Iulia, si acolo ti se ofera doua variante:
a) Iei banii de la casierie si iti repari masina in regie proprie - adica te duci la orice service doresti unde platesti "din buzunar" reparatia,
b) repari masina la un service cu care au ei decontare directa.

Sfatul meu este ca, inainte sa te cheme cand se aproba dosarul la plata, sa mergi la un service si sa te interesezi cat costa reparatia, astfel incat sa fii in cunostinta de cauza cand ti se va comunica suma aprobata. De ce spun asta: in cazul meu inspectorul de daune care mi-a deschis dosarul de dauna a propus la plata 800 lei, iar aprobare s-a dat pentru 400 lei !!! De aceea am preferat sa fac reparatia pe CASCO.

Daca te mai pot ajuta cu ceva, te rog sa-mi spui.
O zi placuta iti doresc.
Leo.
Cu prostul nu-i bine sa te pui, ca are mintea odihnita!
Avatar utilizator
Leo777
Member
 
Mesaje: 429
Membru din: 02 Mai 2008, 11:19
Localitate: Bucuresti
Maşina: Mondeo 2.0 d 140 hp, 2011 Mondeo 1.8i 125 hp, 2003
VIN: vinnegrudincelbun

Re: Exista service in bucuresti care sa lucreze cu CARPATICA?

Mesajde cristi pinguinul » 04 Aug 2011, 14:32

iti multumesc de raspuns leo!
Mai vreau sa te intreb trebuie sa precizez la constatator sau la sediu ca vreau in regie proprie?
cristi pinguinul
Ford Freak
 
Mesaje: 101
Membru din: 12 Noi 2010, 20:34
Localitate: BUCURESTI
Maşina: ford mondeo 2001 1,8 92kw
VIN: WF0WXXGBBW1R87747

Re: Exista service in bucuresti care sa lucreze cu CARPATICA?

Mesajde Leo777 » 05 Aug 2011, 09:44

Nu, nu este nevoie de o astfel de precizare in acel moment. Dosarul de dauna se deschide oricum, si nu este nevoie sa le dai astfel de detalii. Dar repet, dupa ce deschizi dosarul de dauna - si ar fi bine sa te grabesti - du-te la un service ca sa iti fac un deviz estimativ, adica sa iti spuna cam cat te costa toata reparatia: piese, vopsitorie si manopera, ca sa stii la cam unde ar trebui sa te incadrezi in momentul in care te cheama la Carpatica pentru bani. Abia atunci, cand te vor chema ei ca sa te anunte cati bani ti-au aprobat, vei putea opta pentru service agreat de ei sau reparatie in regie proprie.
Apropos: ati completat acel constat amiabil?
Leo.
Cu prostul nu-i bine sa te pui, ca are mintea odihnita!
Avatar utilizator
Leo777
Member
 
Mesaje: 429
Membru din: 02 Mai 2008, 11:19
Localitate: Bucuresti
Maşina: Mondeo 2.0 d 140 hp, 2011 Mondeo 1.8i 125 hp, 2003
VIN: vinnegrudincelbun

Re: Exista service in bucuresti care sa lucreze cu CARPATICA?

Mesajde cristi pinguinul » 05 Aug 2011, 11:54

azi am fost la carpatica sa ini fac dosarul de dauna, si acum astept vestitul SMS . Intre timp da vreau sa ma duc la un service sa vad cam la ce suma se ridica reparatia . Sper sa o rezolv intr-un fel.
cristi pinguinul
Ford Freak
 
Mesaje: 101
Membru din: 12 Noi 2010, 20:34
Localitate: BUCURESTI
Maşina: ford mondeo 2001 1,8 92kw
VIN: WF0WXXGBBW1R87747

Re: Exista service in bucuresti care sa lucreze cu CARPATICA?

Mesajde Leo777 » 12 Aug 2011, 12:50

bafta!
sa ne spui si noua cum ai rezolvat-o.
Leo
Cu prostul nu-i bine sa te pui, ca are mintea odihnita!
Avatar utilizator
Leo777
Member
 
Mesaje: 429
Membru din: 02 Mai 2008, 11:19
Localitate: Bucuresti
Maşina: Mondeo 2.0 d 140 hp, 2011 Mondeo 1.8i 125 hp, 2003
VIN: vinnegrudincelbun


Înapoi la Arhiva Comercial

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 10 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 10 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1283 pe 23 Apr 2024, 16:22

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login