Arhiva Comercial

Service Ford cu decontare directa la Asirom

Subiecte in care nu s-a mai scris de 3 luni si subiecte inchise

Moderatori: KomandantuR, adicristea

Reguli forum
Daca cineva dintre cei care au subiect aici doreste mutarea acestuia in categoria Comercial, il rog sa ma anunte prin PM, E-MAIL sau printr-un mesaj aici.
In aceasta categorie nu se mai poate raspunde la subiecte.

Service Ford cu decontare directa la Asirom

Mesajde Fritz » 04 Ian 2006, 23:27

In aceasta seara am avut un mic eveniment :(
A intrat un gigel in mine in bara din spate, rezultatul fiind zgarierea plasticului destul de mult, si un senzor de parcare de asemenea zgariat.

Am mers la Politie, s-a facut constatare, tot.
Gigelu are polita RCA la Asirom.
Eu am casco full la Allianz.
Am sunat la Allianz, si mi-a spus ca polita imi va creste anul viitor daca exista evenimente. Ca urmare, as prefera s-o fac pe RCA-ul lui.

Marea intrebare: stie careva un service care face decontare directa cu Asirom?
Trebuie ca in 24h sa merg la ei s-o constate, si apoi banuiesc ca la un service.
Eu vreau bara de protectie inlocuita complet + respectivul senzor (1/4) inlocuit.
De asemenea nu vreau sa las masina in service, as vrea sa se rezolve intr-o zi montatul barei.
In procesul verbal scrie asa: "bara spate usor infundata; de verificat senzori bara".

A inceput mirific noul an :icon_evil:
Ultima oară modificat de Fritz pe 05 Ian 2006, 10:14, modificat 1 dată în total.
Subaru Forester 2010 2.5X Limited, Symmetrical AWD, 170CP
Ford Focus Ghia 2007 Hatchback 2.0 TDCi 136CP - parents-in-law's car
Ford Focus Trend 2005 Sedan 1.6 TDCi 90CP - parents' car
Avatar utilizator
Fritz

focused
 
Mesaje: 1405
Membru din: 12 Dec 2005, 02:44
Localitate: Far West
Maşina: 2010 Subaru Forester 2.5X Limited, Symmetrical AWD, 170CP

Re: Service Ford cu decontare directa la Asirom

Mesajde igeorge13 » 05 Ian 2006, 00:17

of of of :5censored:

imi pare tare rau...

Fritz scrie:Am sunat la Allianz, si mi-a spus ca polita imi va creste anul viitor daca exista evenimente. Ca urmare, as prefera s-o fac pe RCA-ul lui.

Marea intrebare: stie careva un service care face decontare directa cu Asirom?
A inceput miric noul an :icon_evil:


Eu stiu de Romacar ca are decontare directa cu Asirom, dar din cate stiu in situatia ta se poate face si cu Alianz, urmand ca ei sa se ocupe de recuperarea banilor de la Asirom fara sa-ti afecteze politza...ma mir ca nu ti-au zis nimic despre asta. Eu unul nu am fost niciodata in situatia asta, dar stiu informatia de la un prieten care lucreaza la o firma de brokeraj. O sa incerc maine sa iau legatura cu el sa-ti dau informatii cat mai concrete daca nu aflii tu intre timp nimic de la Alianz direct.

bafta
igeorge13
Member
 
Mesaje: 260
Membru din: 08 Noi 2005, 21:40
Localitate: Dr. Taberii
Maşina: Fiesta 2007 1,25 - 75cp

Mesajde Fritz » 05 Ian 2006, 00:24

multumesc mult de tot pentru ajutor.

DIn pacate nu aveam la indemna cartea de vizita a tipului de la Allianz care mi-a facut polita, si am sunat la agentia de care apartin.
MI-a zis ca daca o fac pe Allianz, afecteaza polita. Doar atat. As incerca sa iau maine legatura cu cel de la Allianz, si sa-i spun ce mi-ai spus tu. Mi-ar conveni MULT mai mult varianta cu Allianz, decat sa alerg pe la Asirom.

In cazul in care ce-ai zis tu se poate aplica, trebuie un alt proces verbal, in care trebuie specificata manevra?
Subaru Forester 2010 2.5X Limited, Symmetrical AWD, 170CP
Ford Focus Ghia 2007 Hatchback 2.0 TDCi 136CP - parents-in-law's car
Ford Focus Trend 2005 Sedan 1.6 TDCi 90CP - parents' car
Avatar utilizator
Fritz

focused
 
Mesaje: 1405
Membru din: 12 Dec 2005, 02:44
Localitate: Far West
Maşina: 2010 Subaru Forester 2.5X Limited, Symmetrical AWD, 170CP

Mesajde Paulp » 05 Ian 2006, 12:40

Daca o faci pe Casco iti va afecta polita in semnsul ca nu vei mai avea reducere la prelungirea de anul viitor. Dar polita in sine nu va creste.
Totusi fiind vorba de Asirom, care se stie ca deconteaza rapid si nu face probleme, eu zic s-o faci pe RCA-ul aluia.
Dar cel mai bine, du-te la Asirom, fa-ti constatarea, si apoi mergi in serviceul recomandat de ei. Insa fiind vorba de bara spate, nu cred sa scapi intr-o zi, pentru ca de obicei serviceurile nu le au pe stoc si va trebui comandata, daca-ti da inlocuire, desi fiind doar zgiriata, ma cam indoiesc, probabil o sa-ti dea chituire + revopsire totala.
Focus 2002, break, Ghia, 1.8 TDDI, 90CP...
Fost focusar, allways focusar!
Avatar utilizator
Paulp
Petrol Head
 
Mesaje: 3176
Membru din: 05 Aug 2005, 17:16
Localitate: Iasi
Maşina: Fiat Linea, 2011, 1.4, Active

Mesajde Fritz » 05 Ian 2006, 13:35

Ma indoiesc ca va iesi ca noua chituita si revopsita. Daca va fi asa, atunci n-as avea nimic impotriva (prea mult), dar in caz contrar...

Din ce am citit eu in manualul de garantie & stuff de la Ford, eu trebuie ca orice reparatie s-o fac la un service autorizat Ford, right?
Deci gigelu de la Asirom trebuie sa ma indrume spre un service Ford.

Am fost azi la un constatator, dar nu aveam la mine o foaie de la leasing, asa ca tre sa fac rost de aia mai intai. :(
Subaru Forester 2010 2.5X Limited, Symmetrical AWD, 170CP
Ford Focus Ghia 2007 Hatchback 2.0 TDCi 136CP - parents-in-law's car
Ford Focus Trend 2005 Sedan 1.6 TDCi 90CP - parents' car
Avatar utilizator
Fritz

focused
 
Mesaje: 1405
Membru din: 12 Dec 2005, 02:44
Localitate: Far West
Maşina: 2010 Subaru Forester 2.5X Limited, Symmetrical AWD, 170CP

Mesajde Paulp » 05 Ian 2006, 13:47

Asta nu e reparatie, e accident, deci nu intra la garantie ;)
Poti s-o faci in orice service care are decontare directa cu Asiromu. Bineinteles ca fiind platit totul e preferabil sa faci la Romcar, dar da un telefon si intreaba-i daca au decontare directa cu Asirom ;)
Focus 2002, break, Ghia, 1.8 TDDI, 90CP...
Fost focusar, allways focusar!
Avatar utilizator
Paulp
Petrol Head
 
Mesaje: 3176
Membru din: 05 Aug 2005, 17:16
Localitate: Iasi
Maşina: Fiat Linea, 2011, 1.4, Active

Mesajde Fritz » 05 Ian 2006, 23:16

da, am incurcat eu borcanele...

Am sunat la Romcar Service si au decontare directa cu Asirom, acum urmeaza sa o vada un agent constatator ca sa-mi dea trimiterea in service.
Eu vreau sa trag la inlocuirea spoiler-ului.

Cateva imagini:

Imagine Imagine

Imagine Imagine
Subaru Forester 2010 2.5X Limited, Symmetrical AWD, 170CP
Ford Focus Ghia 2007 Hatchback 2.0 TDCi 136CP - parents-in-law's car
Ford Focus Trend 2005 Sedan 1.6 TDCi 90CP - parents' car
Avatar utilizator
Fritz

focused
 
Mesaje: 1405
Membru din: 12 Dec 2005, 02:44
Localitate: Far West
Maşina: 2010 Subaru Forester 2.5X Limited, Symmetrical AWD, 170CP

Mesajde Paulp » 06 Ian 2006, 18:11

E clar, iti da doar revopsire, ca nici macar nu e sarita vopseaua, e doar zgiriata ;)
Trebuia sa fie spoileru spart ca sa-ti dea inlocuire.
Focus 2002, break, Ghia, 1.8 TDDI, 90CP...
Fost focusar, allways focusar!
Avatar utilizator
Paulp
Petrol Head
 
Mesaje: 3176
Membru din: 05 Aug 2005, 17:16
Localitate: Iasi
Maşina: Fiat Linea, 2011, 1.4, Active

Mesajde Fritz » 06 Ian 2006, 18:47

ok. in caz ca nu va fi ca noua, pot sa fac reclamatie, sau ceva, ca s-o inlocuiasca/repare ?
masina fiind noua, se va vedea orice mica urma daca nu e facuta ca-n fabrica.
Subaru Forester 2010 2.5X Limited, Symmetrical AWD, 170CP
Ford Focus Ghia 2007 Hatchback 2.0 TDCi 136CP - parents-in-law's car
Ford Focus Trend 2005 Sedan 1.6 TDCi 90CP - parents' car
Avatar utilizator
Fritz

focused
 
Mesaje: 1405
Membru din: 12 Dec 2005, 02:44
Localitate: Far West
Maşina: 2010 Subaru Forester 2.5X Limited, Symmetrical AWD, 170CP

Mesajde Paulp » 06 Ian 2006, 19:07

Poti sa faci reclamatie la ANPC, dar din ce vad eu din poze (e drept ca nu ma ajuta rezolutia foarte mult) cred ca va iesi de nici n-o sa-ti dai seama ca a fost atinsa ;)
Focus 2002, break, Ghia, 1.8 TDDI, 90CP...
Fost focusar, allways focusar!
Avatar utilizator
Paulp
Petrol Head
 
Mesaje: 3176
Membru din: 05 Aug 2005, 17:16
Localitate: Iasi
Maşina: Fiat Linea, 2011, 1.4, Active

Mesajde igeorge13 » 06 Ian 2006, 19:11

Pai pentru atata lucru nici nu m-as deranja s-o repar ca oricum este un loc in care vrei nu vrei o cam lovesti/zgarii... :P

putzin polish si gata!
igeorge13
Member
 
Mesaje: 260
Membru din: 08 Noi 2005, 21:40
Localitate: Dr. Taberii
Maşina: Fiesta 2007 1,25 - 75cp

Mesajde Paulp » 06 Ian 2006, 19:15

Eh, stii cum e, masina e noua, omu vrea s-o aiba ca noua ;)
La a mea sta zgiriata bara de vreo 2 luni si tot mai astept sa intre unu in mine, poate abia atunci s-o duc in service :)
Focus 2002, break, Ghia, 1.8 TDDI, 90CP...
Fost focusar, allways focusar!
Avatar utilizator
Paulp
Petrol Head
 
Mesaje: 3176
Membru din: 05 Aug 2005, 17:16
Localitate: Iasi
Maşina: Fiat Linea, 2011, 1.4, Active

Mesajde Fritz » 10 Ian 2006, 16:54

Am fost azi la constatare la Asirom - scrie pe ea 'Bara spate 1h R' (sau asa ceva) - cred ca e reconditionare.
Daca e ca noua, atunci n-am nimic impotriva. Nu e plesnita, crapata, nimic....doar zgariata.
Oricum, ma bate gandul s-o fac dupa ce trece iarna, ca sa nu fiu nevoit s-o fac de 2 ori, Doamne' fereste :)

igeorge13, nu e chiar asa simplu cum zici tu, n-as vrea sa incerci pe pielea ta :P (ma rog, a masinutei) - ca si tu ai vrea sa fie ca noua daca ti s-ar intampla
Subaru Forester 2010 2.5X Limited, Symmetrical AWD, 170CP
Ford Focus Ghia 2007 Hatchback 2.0 TDCi 136CP - parents-in-law's car
Ford Focus Trend 2005 Sedan 1.6 TDCi 90CP - parents' car
Avatar utilizator
Fritz

focused
 
Mesaje: 1405
Membru din: 12 Dec 2005, 02:44
Localitate: Far West
Maşina: 2010 Subaru Forester 2.5X Limited, Symmetrical AWD, 170CP

Mesajde Vizitator » 13 Ian 2006, 22:02

Hahaha, ieri sor-mea a reusit sa sifoneze nitelus bara spate, tot cam pe acolo, dar mai putin. Si are doar 2 saptamani (masina, nu sora, deh!)
Vizitator
 

Mesajde Cornel001 » 13 Ian 2006, 22:03

Io eram.
Imagine
Mandru cetatean al republicii bananiere romania.
Silvio Berlusconi: Nu am nimic impotriva homosexualilor. Cu cat sunt mai multi in jurul meu, cu atat e concurenta mai mica.
Avatar utilizator
Cornel001
Membru Belit
 
Mesaje: 6779
Membru din: 16 Aug 2005, 16:40
Localitate: Bucuresti
Maşina: Focus2 sedan 1.6 100 28.12.2005
VIN: dealadecotnarisec

Mesajde Paulp » 13 Ian 2006, 23:37

Si tu ai intrat fara sa te loghezi :)
Focus 2002, break, Ghia, 1.8 TDDI, 90CP...
Fost focusar, allways focusar!
Avatar utilizator
Paulp
Petrol Head
 
Mesaje: 3176
Membru din: 05 Aug 2005, 17:16
Localitate: Iasi
Maşina: Fiat Linea, 2011, 1.4, Active

Mesajde igeorge13 » 14 Ian 2006, 00:48

Fritz scrie:igeorge13, nu e chiar asa simplu cum zici tu, n-as vrea sa incerci pe pielea ta :P (ma rog, a masinutei) - ca si tu ai vrea sa fie ca noua daca ti s-ar intampla


Acuma ce sa-ti zic ca am si incercato...m-am enervat un pic pe moment dar mam linistit repede.
Acuma na, depinde si de firea fiecaruia, eu unul nefiind chiar atat de indragostit de masina cum sunt altii (nu zic ca-i vreo problema asta, doar ca eu nu sunt asa)
Si sa zic si ce am patit: mergeam spre scarbici venind dinspre gara pe str Al Ioan Cuza (cea cu o singura linie de tramvai) si urma sa fac la stanga pe strada cu sens unic Dr. Felix, fiind obligat sa dau prioritate celor care vin din fata. Din fata venea o masina care si ea semnaliza ca vrea sa intre tot pe Dr Felix, dar am zis ca am timp sa ma bag. De asemenea in acea intersectie mai astepta sa se bage tot pe Dr. Felix o alta masina care venea dinspre mc donalds buzesti. Am facut rapid la stanga cand ma trezesc cu un cuplu, care trecea strada "fara sa se asigure" cum zice domnu' politzist. Stiind ca in spatele meu o sa se bage imediat 2 masini, nu am franat prea tare, ca sa nu risc sa-mi intre in fund, si astfel am trecut destul de aproape de cei doi, speriindu-i un pic...cand ma trezesc ca tipul se intoarce si imi da un ditamai shutul in portiera fata draepta...ma enervez, ma uit rapid in spate, semnalizez si o bag pe dreapta pe trotuar...
cobor ma uit la masina (ploua) si vad urma de picior dar nu mi s-a parut nimic grav si ma duc totusi dupa respectivii sa-i interpelez putin :icon_Isvader: despre cele intamplate...ii prin din urma si ma iau cu ei la hartza explicandu-le ca treceau strada aiurea si mi se pare nesimtire ce a facut el...la care el imi raspunde cu nonsalanta ca si el este sofer, si ca el avea prioritate deoarece intrase primul in intersectie!!! :5eek:

Mi-am dat seama ca nu are nici un rost sa continui si m-am intors la masina...in tot acest timp un tip parcat pe dr. felix m-a tot categorisit cu tot felul de apelative la care eu l-am intrebat de ce se baga, este cumava de la politie, la care el scoate isterizat o legitimatie de MI din portofel si imi zice ca DA! Normal ca l-am intrebat daca i se pare normal ca un pieton care trece strada neregulamentar sa loveasca masina, care culmea, circula regulamentar pe strada...el tinand-o pe a lui ca sunt tembel, cretin si altele...astfel ca m-am apucat si eu voios sa-i car la apelative despre radacinile natiei lui de politisti nenorociti...in acelasi timp memorand cu voce tare numarul masinii lui, ca sa pot sa fac o plabgere daca situatia degenera. Omul a continuat sa ma injure birjareste si chiar a traversat strada si a scuipatspre mine, moment in care mi-a sarit tzandara de tot si m-am dat la namila respectiva (vreo 1,85 110 kile - io 1,85 65 kile), l-am imbrancit si i-am zis sa-si vada de treaba ca a luat-o rau pe aratura...dupa care m-am dus in masina si am plecat...

Acu ce sa zic...recunosc ca conduc destul de la limita si de multe ori trec in viteza si fara sa fac manevre de evitare pe langa pietoni care trec strada neregulamentar, lucru poate discutabil...dar de asemenea opresc aproape tot timpul cand vad pietoni care au intentia de a traversa strada (si nu am viteza prea mare). Iarasi, ca pieton, am patit-o de foarte multe ori sa trec strada pe la trecere pe verde si sa nu fiu lasat, moment in care am aplicat corectia in portiera respectivului, de cateva ori chiar alergandu-ma cu soferi enervati de ce le facusem...totusi prin prisma acestor experiente nu reusesc sa ii dau dreptate respectivului...

in fine, dracii respectivi mi-au trecut destul de repede si intreaga experient colorata am pus-o pe spiritul nostru balcanic...numai ca a 2-a zi am vazut la o inspectare mai atenta ca respectivul imi zgariase usa in locul loviturii, cu particulele de mizerie care le avea pe talpa...m-am suparat un pic dar mi-a trecut...Zgarieturile sunt destul de fine si cu siguranta se vor astupa foarte bine cu putin polish...

acu intelegi ca eram in cunostintza de cauza cand postam ca nu are rost sa te ambalezi asa tare...parerea mea :P
igeorge13
Member
 
Mesaje: 260
Membru din: 08 Noi 2005, 21:40
Localitate: Dr. Taberii
Maşina: Fiesta 2007 1,25 - 75cp

Mesajde vane » 14 Ian 2006, 02:47

    1. NU POT SA CRED CA AI LOVIT MASHINAAAAA !
    2. Barile, am vazut, sunt dintr-un fel de material folosit si la confectionarea sticlelor de plastic. Adica o chestie moale si elastica. Mai degraba sa fii atent la urechile de prindere sa nu fi capatat joc, poate alea trebuie schimbate.
    3. Fiind vopseaua proaspata pe toata mashina n-o sa trebuiasca imbatranita/rascoapta culoarea barii, o sa arate bine.
    4. Daca te duci la Romcar, presupun ca ai pile masive, altfel te imbolnavesc de nervi aia. Sunt lenti, leneshi si neglijenti.(recunosc, spun asta din auzite doar)
    5. Lasa-le bara la procesat si tu mergi cu mashina fara ea. Cand o termina de vopsit, te duci si ti-o monteaza in 10 minute.
    Saracu' fostu' meu Cielo ziceai ca e vehiculul lu' Mad Max; o data am mers vreo 2 zile si fara aripa dreapta fatza si fara bara fatza, dupa ce-am incercat sa urc in autobuz cu tot cu mashina !
Focus HB, 2005, 1.6 TDCI (110PS)
Avatar utilizator
vane
Member
 
Mesaje: 310
Membru din: 01 Oct 2005, 13:40


Înapoi la Arhiva Comercial

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori

cron

Cine este conectat

În total sunt 12 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 12 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1283 pe 23 Apr 2024, 16:22

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login