Asigurari

Discutii despre - ASTRA Asigurari -

Moderatori: DGAlexandru, verga_Cip

Reguli forum
Regulile sectiunii Comercial s-au schimbat. Va rugam sa consultati regulamentul sau acest topic.

Discutii despre - ASTRA Asigurari -

Mesajde Top Cat1 » 19 Apr 2013, 16:51

Salut,
am stat si am cautat forumul si din pacate nu am reusit sa gasesc decat cateva discutii imprastiate legate de "S.C. Asigurare Reasigurare ASTRA S.A.", de aceea initiez acest topic pentru ca aceasta societate ma intereseaza momentan.

Sunt in cautarea unei firme de asigurare pentru a-mi face un nou Casco si am primit o oferta foarte buna si interesanta de la firma de asigurari ASTRA.
Problema mea este ca am auzit tot felul de zvonuri si de bine, dar si de rau legat de aceasta firma si as vrea sa stiu ce experiente ati avut voi (colegii) cu ei.

Multumesc de ajutor. ;)

PS:
1. Daca mai exista topic, rog un moderator sa uneasca topicul meu cu cel deja existent.
2. Daca timpul imi va permite, voi deschide un topic pentru fiecare societate de asigurare.
Avatar utilizator
Top Cat1
Gold Member
 
Mesaje: 723
Membru din: 30 Dec 2010, 01:50
Localitate: Europa & Brasov
Maşina: Ford Focus 2006, Duratec 1.6, 101cp & Duratorq TDCI 2.0, 136cp

Re: Discutii despre - ASTRA Asigurari -

Mesajde Malakay » 21 Apr 2013, 08:55

Eu am avut la Astra anul trecut si acum cand imi expira o sa prelungesc tot la ei . Eu nu am avut niciun incident si anul asta mi-au facut o oferta foarte buna comparand cu celelalate firme. Eu te sfatuies sa iti iei polita Premium ( cea mai cuprinzatoare parca asa se numea )daca te hotarasti. Despre ei am auzit si bune si rele la fel ca despre toti de altfel . Importanta e suma pe care ti-o asigura si cat te costa.
Ford Focus 1.0 Ecoboost 125CP TREND Imagine
Avatar utilizator
Malakay
Gold Member
 
Mesaje: 989
Membru din: 30 Apr 2012, 12:19
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford
VIN: WF0KXXGCBKCA54677

Re: Discutii despre - ASTRA Asigurari -

Mesajde adispan » 21 Apr 2013, 10:02

ASTRA, din cate stiu, a fost "inghitita" de Generali.
Io am avut polita la Generali, despagubirea a fo ok, la reinnoire au vrut sa imi creasca prima, asa ca m-am mutat la altii :)
adispan
 
Mesaje: 10602
Membru din: 06 Iul 2006, 20:35
Localitate: Bucuresti
Maşina: FF2 2006 hatch 1.4i 80 CP
VIN: WF03XXGCD36M19528

Re: Discutii despre - ASTRA Asigurari -

Mesajde buzdu88 » 21 Apr 2013, 14:08

Salut.
Problema cu ASTRA este ca au un proces foarte greu de solutionare a daunelor. Chiar daca ai CASCO, in caz de dauna, trebuie sa-ti preavizezi daune pe portalul lor, pt a obtine o programare. Daca autoturismul este nedeplasabil astepti o gramada pana vine un ispector sa-ti faca poze. Apoi mai este problema de piese. Din cate stiu eu, la autoturismele pana in 3 ani vechime se pun doar piese originale, la restul daca se gasesc piese aftermarket se opteaza pentru ele. Piesele sunt aduse prin platforma ASTRA, iar service-ul nu are de ales, plus ca dureaza foarte mult sa-ti aduca piesele, mai ales daca sunt originale. Mare atentie la conditiile contractuale si la anexele de la polita CASCO. Te poti trezi ca ai de platit fransiza, chiar daca nu e trecuta pe polita initiala. Pana nu citesti tot contractul, nu poti fi sigur. Apoi trebuie citit cu atentie ce riscuri sunt asigurate. In caz de vandalism cei de la ASTRA vor dovada de la politie, cum ca ai facut plangere penala, nu doar autorizatia de reparatie. Eu unul iti recomand un CASCO la urmatoarele companii: 1. Allianz, 2. Uniqa, 3. Groupama, 4 Generali. Dai un ban in plus, dar nu astepti 1 luna pt o bara noua de Ford Focus din 2007. Lucrez cu toate companiile de asigurari, chiar si cu Carpatica(unde pot sa deschid dosar de dauna la service) si cu Euroins, iar din ce am vazut, la cele 4 companii enumerate mai sus, nu am avut niciodata nici o problema. E alegerea ta pana la urma.
buzdu88
Incepator
 
Mesaje: 25
Membru din: 17 Iul 2012, 20:06
Maşina: Ford

Re: Discutii despre - ASTRA Asigurari -

Mesajde Top Cat1 » 23 Apr 2013, 13:58

In fine raspunde cineva :)
Va atasez: Conditii speciale privind asigurarea de avarii si furt a autovehiculelor apartinand persoanelor fizice

Masina: FF2, 1.6i, Trend - Champions league, 2006

Asigurarea nu este varianta Premium, este cea imediat inferioara(PLUS)
Valoare asigurata: 6272 EUR
Sectiune 1: Fenomene naturale, Incendiu/ explozie, Accidente, Furt
Sectiune 3: Asistenta rutiera BASIC
Sectiune 4: Acte vandalism, Reintregire automata a sumei asigurate, Pierderea/ furtul cheilor, Anvelope/Jante

Prima fara fransiza: 189.41 EUR
Daca se adauga optiunea pentru piese de origine (originale):
Prima fara fransiza: 224.54 EUR



Avatar utilizator
Top Cat1
Gold Member
 
Mesaje: 723
Membru din: 30 Dec 2010, 01:50
Localitate: Europa & Brasov
Maşina: Ford Focus 2006, Duratec 1.6, 101cp & Duratorq TDCI 2.0, 136cp

Re: Discutii despre - ASTRA Asigurari -

Mesajde buzdu88 » 23 Apr 2013, 14:30

In principiu pare ok. Ai grija ca masina sa nu prezinte zgarieturi, infundaturi, sau rugina la inspectia de risc, ca altfel nu-ti despagubeste elementele avariate.La sfarsitul contractului ar trebuii sa-ti recuperezi banii si sa-ti schimbi asiguratorul. Mai multe detalii pe PM.
buzdu88
Incepator
 
Mesaje: 25
Membru din: 17 Iul 2012, 20:06
Maşina: Ford

Re: Discutii despre - ASTRA Asigurari -

Mesajde in10ssive » 03 Mai 2013, 14:52

Salut,

Vezi ca pe varianta "Plus" nu ai inclus avarii elemente vitrate "Daune exclusiv parbrize, lunete, geamuri laterale"
Eu zic sa optezi si pentru aceasta clauza.
in10ssive
Incepator
 
Mesaje: 1
Membru din: 18 Aug 2012, 10:58
Maşina: Ford
VIN: WF0BXXWPRBWR32067

Re: Discutii despre - ASTRA Asigurari -

Mesajde Top Cat1 » 05 Mai 2013, 12:09

Momentan este pus pe pauza Casco-ul, dar oscilez intre Premium si Plus (cu niste optiuni).

Pana una alta, invit lumea sa dezbata mai departe de bune si de rele despre Astra :)
Avatar utilizator
Top Cat1
Gold Member
 
Mesaje: 723
Membru din: 30 Dec 2010, 01:50
Localitate: Europa & Brasov
Maşina: Ford Focus 2006, Duratec 1.6, 101cp & Duratorq TDCI 2.0, 136cp

Re: Discutii despre - ASTRA Asigurari -

Mesajde ofertarca » 31 Aug 2013, 11:52

Ideea este ca preturile practicate de cei de la Astra Asigurari sunt foarte bune comparativ cu celelalte societati. La despagubire se poate sa fie bine sau nu. Asa cum era mentionat si intr-un mesaj anterior te sfatuiesc sa optezi pentru varianta premium si recomand ca persoana care incheie asigurarea sa faca foarte multe poze la masina. Exterior, interior, motor, seria de sasiu, din toate unghiurile posibile ca sa nu aiba ce comenta. Aveti grija ca in momentul in care e pozata masina sa fie curata ca altfel s-ar putea sa va treziti cu probleme la despagubire.
ofertarca
Incepator
 
Mesaje: 1
Membru din: 31 Aug 2013, 11:37
Localitate: Arad
Maşina: Ford
VIN: WF0BXXGBVBVR77048

Re: Discutii despre - ASTRA Asigurari -

Mesajde Malakay » 23 Sep 2013, 14:24

Stie cineva cu ce reprezentante Ford din Bucuresti are Astra decontare directa?
Ford Focus 1.0 Ecoboost 125CP TREND Imagine
Avatar utilizator
Malakay
Gold Member
 
Mesaje: 989
Membru din: 30 Apr 2012, 12:19
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford
VIN: WF0KXXGCBKCA54677

Re: Discutii despre - ASTRA Asigurari -

Mesajde Malakay » 18 Feb 2014, 17:42

http://www.mediafax.ro/economic/asf-a-i ... n=Promotor

anul asta cu siguranta o sa schimb CASCO
Ford Focus 1.0 Ecoboost 125CP TREND Imagine
Avatar utilizator
Malakay
Gold Member
 
Mesaje: 989
Membru din: 30 Apr 2012, 12:19
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford
VIN: WF0KXXGCBKCA54677

Re: Discutii despre - ASTRA Asigurari -

Mesajde Top Cat1 » 18 Feb 2014, 20:16

Interesant articol, multumesc.
Avatar utilizator
Top Cat1
Gold Member
 
Mesaje: 723
Membru din: 30 Dec 2010, 01:50
Localitate: Europa & Brasov
Maşina: Ford Focus 2006, Duratec 1.6, 101cp & Duratorq TDCI 2.0, 136cp


Înapoi la Asigurari

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 2 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 2 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1197 pe 04 Aug 2014, 15:23

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login