Asigurari

INCA O FIRMA DE ASIGURARI AUTO NESERIOASA ,,UNIQA ...

Moderatori: DGAlexandru, verga_Cip

Reguli forum
Regulile sectiunii Comercial s-au schimbat. Va rugam sa consultati regulamentul sau acest topic.

INCA O FIRMA DE ASIGURARI AUTO NESERIOASA ,,UNIQA ...

Mesajde MihaiM&S » 18 Feb 2014, 13:12

Dragi fordisti am ajuns si eu ziua in care sa am de lucru si probleme cu asig. auto privind rezolvarea dosarului de daune in urma unui accident ,va prezint filmul sa zic asa; am avut o tamponare nu mi s-a acordat prioritate circuland pe o strada cu prioritate de pe o straduta laturalnica a venit un batranel de 77 ani si nu a vazut nici indicatorul de,, cedeaza trecerea,, si nici pe mine a intrat pur si simplu in mine va dati seama ce sperietura am avut fiind pe drum cu prioritate ,sigur pe mine mergeam linistit si sa intra brusc unul din lateral in tine ;bun pana aici ok dar pe urma urmeaza circul ;batranelul si-a recunoscut bineinteles vina fara obiectiuni ne-am inteles amiabil si totul ok ( ce reflexe poate avea un batran de 77 ani are permis valabil oare ce vizite medicale se fac plus firma de asig. are incredere inca in el ) sa nu uit lucrul principal batranelul avea asigurarea auto la UNIQA bun;am luat leg. cu firma de asig. m-am prezentat la constatare agentul UNIQA face costatarea IMI SPUNE CA DUREAZA DOSARUL CU TOT TACAMUL 2-3 ZILE sunt de acord cu reparatia serv. cu care au colaborare cei de la Uniqa fac si ei o a doua constatare si cam atat ;AU TRECUT 3 SAPTAMANI SI NIMIC am sunat la agentul de la Uniqa si zice ca Bucurestiul da acceptul totul ce a depins de el a facut ;sun la Bucuresti ei au spus ca numai acum o zi au primit devizul (deci a stat 3 saptamani fara o zi devizul in asteptare) deci cel care e vinovat circula bine mersi cu masina ca a si reparat-o mai repede bine din banii lui iar nevinivatul adica eu stau pe tusa si astept birocratia din tara sa faca treaba asta-i treaba la noi cu asig. auto bine ca platim de servit nici vorba
Avatar utilizator
MihaiM&S
Member
 
Mesaje: 391
Membru din: 21 Aug 2009, 01:16
Localitate: Satu Mare
Maşina: Ford Focus, 2003, 1600 cmc, 100 cp
VIN: WF0AXXGCDA3U63230

Re: INCA O FIRMA DE ASIGURARI AUTO NESERIOASA ,,UNIQA ...

Mesajde MihaiM&S » 14 Mar 2014, 00:08

Am revenit cu noutatile de vigoare dupa o luna si 2 saptamani exact am calculat mi-au facut masina in urma accidentului asta e birocratia si haosul din tara asta ;nu stiu cand o sa apucam si noi ca in tarile din occident sa respectam pe om adica vorba aia din comert ... clientul nostru seful nostru,, da recunosc am dat niste telefoane atat la agentul constatator de la firma de asig. cat si la Bucuresti la sediul lor central si va spun ca nu am prea vorbit nici frumos si nici calm cu ei asa vorba aia am vorbit direct ,,taraneste,, ;observ ca la noi cam asta e moda dupa o vorba tare se mai misca un pic lumea asta e si am terminat ;va doresc tuturor colegilor fordisti sa conduceti fara evenimente rutiere ( vorba politiei) ca sa nu aveti de lucru cu ,,sperietorile,, de firme asig. auto
Avatar utilizator
MihaiM&S
Member
 
Mesaje: 391
Membru din: 21 Aug 2009, 01:16
Localitate: Satu Mare
Maşina: Ford Focus, 2003, 1600 cmc, 100 cp
VIN: WF0AXXGCDA3U63230

Re: INCA O FIRMA DE ASIGURARI AUTO NESERIOASA ,,UNIQA ...

Mesajde ngrazvan » 14 Mar 2014, 18:39

Poate ca ar trebui aduse dovezi concrete in sustinerea celor spuse. Poate ne luam de multe ori dupa gura service-ului care arunca pisica in curtea asiguratorului ascunzand de obicei faptul ca a uitat sa solicite acceptul de plata sau nu a avut timp sa se ocupe de masina sau nu i-au venit toate piesele. Nu spun ca societatile de asigurari sunt sfinte in ceea ce priveste relatia cu clientii. De obicei au probleme in a solutiona in timp util astfel de solicitari. Unitatile service impreuna cu societatile de asigurari cu care au contract de colaborare au in comun o aplicatie prin care se solicita si se elibereaza acceptele de plata. Ar trebui solicitat unitatii service sa arate cand a incarcat in aplicatie devizul pentru acceptul de plata si cand au primit efectiv acceptul. Daca se dovedeste ca asiguratorul nu si-a respectat termenele contractuale sau legislatia in vigoare trebuie reclamat autoritatilor competente si sanctionat de catre acestea.
Atunci cand tratezi "taraneste" relatia cu o alta persoana care reprezinta o societate (asigurari sau service) risti sa primesti acelasi tratament pentru ca nu este obligat nimeni, operator call center, receptioner service sau inspector de daune sa suporte un limbaj neadecvat si neconstructiv pentru o astfel de situatie. De multe ori nu tine de o singura persoana solutionarea problemei.
Focus Turnier 2006 1.6TDCi 109 CP
Mondeo Turnier 2016 2.0TDCi 150 CP
Avatar utilizator
ngrazvan
 
Mesaje: 407
Membru din: 30 Sep 2007, 18:04
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Mondeo 2.0 TDCI 150CP Turnier 2016

Re: INCA O FIRMA DE ASIGURARI AUTO NESERIOASA ,,UNIQA ...

Mesajde MihaiM&S » 15 Mar 2014, 00:09

ok; poate am exagerat si eu putin dar explicati-mi cel mai recent caz ce apare in masmedia adica despre,, Carpatica asig. ... sau ca cei de la Astra caz concret au spus ca legea prevede ca rezolvarea dosarului ,dauna sau reparatie etc deci tot tacamul ,totul are termen maxim aprobat de lege 3 luni ;de ce la noi legile sunt asa facute sa fie contra omului mai bine zis omului de rand; in Spania de pilda dupa un accident constatarea ,dosarul etc deci hartiile se fac intr-o zi se aproba pe urma poti merge la service la care vrea omu acolo asa este, dar de obicei toti merg la reprezentanta adica la firma ce marca are masina respectiva si in functie de tamponare etc reparatia dureaza maxim o saptamana cel mult daca e grava tamponarea ;acolo asa sunt facute legile sa ajute pe om
Avatar utilizator
MihaiM&S
Member
 
Mesaje: 391
Membru din: 21 Aug 2009, 01:16
Localitate: Satu Mare
Maşina: Ford Focus, 2003, 1600 cmc, 100 cp
VIN: WF0AXXGCDA3U63230


Înapoi la Asigurari

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

Cine este conectat

În total există 1 utilizator conectat :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 1 vizitator (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1197 pe 04 Aug 2014, 15:23

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login