Switch to full style
Dacă nu sunteţi familiarizat cu scrierea mesajelor în acest tip de forum, aici puteţi încerca funcţiile care ţin de postare : Subiect Nou, Răspuns Nou, Chestionare, CodulBB din corpul mesajului (citeaza, imagini, linkuri, stiluri de text, iconiţe emotive), etc.

Reguli forum

Dacă nu sunteţi familiarizat cu scrierea mesajelor în acest tip de forum, aici puteţi încerca funcţiile care ţin de postare : Subiect Nou, Răspuns Nou, Chestionare, CodulBB din corpul mesajului (citeaza, imagini, linkuri, stiluri de text, iconiţe emotive), etc.

Mesajele şi subiectele iniţiate aici vor fi complet ignorate de către ceilalţi useri. Această secţiune va fi complet golită la un anumit interval de timp.
Răspunde

Reparatie motor Ford Focus 1.6 benzina

21 Dec 2017, 11:38

Salutare,
Am un autoturism Ford Focus 1.6 benzină (2006) la care am următoarea problemă-
Cu câteva luni în urmă s-a rupt șurubul de la vibrochen, pistoanele lovind în supape. Au fost înlocuite supapele, două pistoane, segmenții, distribuția (fără a fi măsurați cilindrii - nu știu în acest moment dacă mai corespund dimensiunilor standard). După reparație autoturismul consumă ulei (mai mult de un litru la 1000 km). Din câte am înțeles, cauzele ar putea fi următoarele:
1. pistoanele ar fi de slabă calitate (nu ar avea dimensiunile specificate)
2. lăcașurile / cilindrii să se fi uzat inegal în timp de la vechile pistoane, astfel că noile pistoane să nu mai culiseze perfect (mașina are 244000 km)
Soluțiile, din câte am înțeles ar fi: înlocuirea pistoanelor în primul caz sau alezarea cilindrilor în cazul al doilea.

Întrebări:
1. Există alte posibile probleme / soluții decât cele descrise mai sus?
2. Știe cineva dacă motorul descris mai sus permite alezarea? Tot din discuții cu mecanici am înțeles că anumite motoare nu ar permite acest proces, având distanța între cilindri prea mică.
3. Cunoașteți service-uri care să ofere variante de preț și garanție, pentru situațiile descrise de mai sus? Aș prefera să am o estimare aproximativă a costurilor înainte să desfac iar motorul.

PS: Nefiind mecanic de specialitate, sper să fi folosit corect termenii, dacă nu, am încredere că veți înțelege ce am vrut să spun. :)

Mulțumesc.

Re: Reparatie motor Ford Focus 1.6 benzina

21 Dec 2017, 14:20

:)) ce carpeala. :))

Nu te mai intreb cine a facut ciorba aia ca oricum nu conteaza :D , doar atat pot spune ca e mai simplu si mai ieftin in cazul tau sa schimbi motorul sau blocul motor.

PS: probabil reparatie proasta motor, in special daca inainte de problema cu surubul de la arbore, nu consuma ulei si nici nu avea probleme cu cilindrii. :)

21 Dec 2017, 15:55

Cel mai probabil segmenti rupti sau simeringuri supape uzate/montate gresit, ghidaje supape cu joc .

21 Dec 2017, 21:13

Merci pentru raspunsuri! Foarte "incurajatoare". :)

21 Dec 2017, 21:36

Reale....ai variantele de mai sus. Ori desfaci din nou motorul si vezi ce anume nu e ok si schimbi, de data asta bine...ori cumperi alt motor la ghici, care ar trebui desfacut si ala de verificat eventual de refacut cu piese noi daca sunt probleme.

Se poate merge pe prima varianta si de facut toate masuratorile de rigoare pentru a elimina cauze de cilindri ovali ...etc.

23 Dec 2017, 14:24

Multumesc mult pentru sfaturi. Intre timp am aflat ca un motor sh de la dezmembrari, cu piesele originale, ar costa cam 2000 lei (fara anexe), cu 6 luni garantie (iar cei de la reprezentante nu fac reparatii ci il schimba cu totul cu unul nou ~ 20 000 lei).

De altfel, spor si Craciun fericit! :)
Răspunde